Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Σκέψεις για καινούρια μηχανή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2011
    Μηνύματα
    4

    Smile Σκέψεις για καινούρια μηχανή

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Σας διαβάζω καιρό αλλά τώρα αξιώθηκα να γραφτώ μιας και δεν ξέρω και πολλά στον τομέα.Που λέτε έχω ένα XT500E σαν πρωτο μου μηχανάκι εδώ και ένα χρόνο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το αλλάξω.Γαι την πόλη και την δουλειά μου με έχει βολέψει η αλήθεια είναι αν και δεν έχω κάποιο άλλο μέτρο σύγκρισης με άλλη μηχανή.Είναι αδύνατο ελαφρύ ανεβαίνει πεζοδρόμια κτλ κτλ τα ξέρετε.Θέλω όμως να πηγαίνω και στο εξοχικό μου κανα σαββατοκύριακο (90χμ περίπου) και κανα 2 φορές που έχω πάει με το XT μου έχει βγεί η πίστη.Δεν έχει fairing, μετα βίας πιάνει 120-130 και δεν περιγράφω καν πως είμαι όταν φτάνω από το συνεχές σφίξιμο πάνω στην μηχανή και τις αναταράξεις.Επίσης μιας κ δεν έχει injection ξοδευω αρκετά σε βενζίνες(σχεδόν όσο ενα tdm 900 ενός φίλου που κάνουμε ίδια διαδρομή στην δουλειά).Σκεφτόμουνα λοιπόν να το αλλάξω.Είχα κατά νου το fz6 με ABS γιατί έχω ακούσει παααρα πολύ καλά λόγια για το παρόν και μου αρέσει και εμφανισιακά.Η αλήθεια είναι ότι έχω έναν φόβο για τα κοντά.Είμαι 1,85 και δεν ξέρω αν θα με βολέψει.Θα μου πείτε καντο test drive σωστά αλλά από ένα τετράγωνο που θα το κάνω βόλτα δεν θα καταλάβω και πολλά γιαυτό και ρωτάω εσάς με την εμπειρία.Εναλλακτική που που αρέσουν πολύ είναι τα ΚΤΜ αλλά πολύ ζημιά και δεν συνίστανται για καθημερινή χρήση.Συγνώμη για την μακρυγορία περιμένω απαντήσεις σας και εναλλακτικές προτάσεις

  2. #2
    Πάντα κράνος!!!!
    Εγγραφή
    28/08/2007
    Μηνύματα
    95
    Φιλε μου πρεπει να μας πεις ποσα χρηματα διαθετεις,πολυ βασικο για να σου κανουμε προτασεις,οπως επισης και αν θελεις μεταχειρισμενο ή καινουριο
    ΗΡΑΚΛΑΡΑ ΟΛΕ!

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Επίσης πες μας αν σκέφτεσαι να κρατήσεις το το χτ για μουλάρι και να πάρεις ένα δεύτερο για τις βόλτες σου.

    Αν τα κτμ χαλάνε να πάρεις bmw. (Sorry αλλά δεν άντεξα)


    Καλώς ήρθες.
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2011
    Μηνύματα
    4
    Φιλε μου πρεπει να μας πεις ποσα χρηματα διαθετεις,πολυ βασικο για να σου κανουμε προτασεις,οπως επισης και αν θελεις μεταχειρισμενο ή καινουριο
    Σκέφτομαι να διαθέσω κανα 5χιλιαρο για μεταχειρισμένο

    Επίσης πες μας αν σκέφτεσαι να κρατήσεις το το χτ για μουλάρι και να πάρεις ένα δεύτερο για τις βόλτες σου. Αν τα κτμ χαλάνε να πάρεις bmw. (Sorry αλλά δεν άντεξα)
    Το σκεφτόμουνα η αλήθεια είναι επειδή είναι βολικό αλλά λόγω κατανάλωσης δεν ξέρω τελικά αν με συμφέρει.BMW δεν τα κοιτάω καν είναι κακάσχημα και δεν πανε βήμα (υποκειμενική γνώμη πάντα)

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2009
    Μηνύματα
    197

    Re: Σκέψεις για καινούρια μηχανή

    Αρχικά δημιουργήθηκε από freak
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.Σας διαβάζω καιρό αλλά τώρα αξιώθηκα να γραφτώ μιας και δεν ξέρω και πολλά στον τομέα.Που λέτε έχω ένα XT500E σαν πρωτο μου μηχανάκι εδώ και ένα χρόνο και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το αλλάξω.Γαι την πόλη και την δουλειά μου με έχει βολέψει η αλήθεια είναι αν και δεν έχω κάποιο άλλο μέτρο σύγκρισης με άλλη μηχανή.Είναι αδύνατο ελαφρύ ανεβαίνει πεζοδρόμια κτλ κτλ τα ξέρετε.Θέλω όμως να πηγαίνω και στο εξοχικό μου κανα σαββατοκύριακο (90χμ περίπου) και κανα 2 φορές που έχω πάει με το XT μου έχει βγεί η πίστη.Δεν έχει fairing, μετα βίας πιάνει 120-130 και δεν περιγράφω καν πως είμαι όταν φτάνω από το συνεχές σφίξιμο πάνω στην μηχανή και τις αναταράξεις.Επίσης μιας κ δεν έχει injection ξοδευω αρκετά σε βενζίνες(σχεδόν όσο ενα tdm 900 ενός φίλου που κάνουμε ίδια διαδρομή στην δουλειά).Σκεφτόμουνα λοιπόν να το αλλάξω.Είχα κατά νου το fz6 με ABS γιατί έχω ακούσει παααρα πολύ καλά λόγια για το παρόν και μου αρέσει και εμφανισιακά.Η αλήθεια είναι ότι έχω έναν φόβο για τα κοντά.Είμαι 1,85 και δεν ξέρω αν θα με βολέψει.Θα μου πείτε καντο test drive σωστά αλλά από ένα τετράγωνο που θα το κάνω βόλτα δεν θα καταλάβω και πολλά γιαυτό και ρωτάω εσάς με την εμπειρία.Εναλλακτική που που αρέσουν πολύ είναι τα ΚΤΜ αλλά πολύ ζημιά και δεν συνίστανται για καθημερινή χρήση.Συγνώμη για την μακρυγορία περιμένω απαντήσεις σας και εναλλακτικές προτάσεις
    To μηχανακι που σκεφτεσαι να αγορασεις,ειναι μια καλη επιλογη,(εμφανισιμο,ανετο,φιλικο,αξιοπρεπεις επιδωσεις),για τα χρηματα που διαθετεις θα βρεις κατι σε καλη κατασταση στανταρ.Οσο αφορα το αναστημα σου(1,85),ενας γνωστος μου ειναι 1,82,ειναι καλα κουμπωμενος πανω στο μηχανακι,απλα εχει βαλει μια πιο μεγαλη ζελατινα γιατι οταν βγαινει εξω ηθελε το κατι παραπανω απο καλυψη(ειναι και λιγο ορθια η θεση οδηγησης βλεπεις).

  6. #6
    Πάντως με το xt σου κάτι πρέπει να συμβαίνει γιατί ούτε κατανάλωση tdm έπρεπε να έχεις (τα injection προσφέρανε μια οικονομία της τάξης του 10% αλλά το ένα είναι 500 και το άλλο 900) ούτε να δυσκολεύεσαι να πιάσεις 120-130. Φίλος που το είχε έβλεπε κοντερ 150 (περί τα 140 πραγματικά) και ένα κλρ650(καρμπυλατερ και αυτό) που έχω έχει μέση κατανάλωση 5,25lt/100km και τα πιο πολλά στο κέντρο της Αθήνας. Τώρα τα enduro gia εθνική δεν κάνουνε όντως, ειδικά άμα σε πιάσει αέρας πολύ ταλαιπωρία. Αφού είχες enduro και μονοκύλινδρο γιατί δεν πας προς πάλι on/off αλλά με 2 κυλίνδρους? Μέσα στην πόλη πιο εύχρηστα και ευχάριστα από τα τετρακύλινδρα που για να τα ευχαριστηθείς πρέπει να τα δουλεύεις στο τελευταίο τρίτο των στροφών τους, πιο άνετα στο ταξίδι ως 160, πιο οικονομικά στην βενζίνη 5,5-6lt/100km αντί 6,5-7,5 τα τετρακύλινδρα και πιο οικονομικά και στην συντήρηση. Προτείνω versys 650 (το πιο στριφτερο), vstrom 650 (το πιο ταξιδιάρικο, θα βγει το καινούργιο τώρα) και transalp 700( το πιο Honda). Στα λεφτά είσαι μέσα και ταιριάζουν και στο ανάστημα σου.
    Προσφορές καινούργια Transalp 700--->6600
    vstrom περι τα 7000 με abs
    versys to προηγούμενο μοντέλο περι τα 6700
    Επίσης από τετρακύλινδρα πολύ καλό γενικής χρήσης μηχανάκι και πολύ πιο ευρύχωρο και ταξιδιάρικο από το fz6 είναι το bandit 650 Pου είναι και αυτό προσφορά περί τα 5600.
    Αυτά.
    Υ.Γ. Το xt σου μάλλον θέλει ένα καλό service.

  7. #7
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makiscbr
    Υ.Γ. Το xt σου μάλλον θέλει ένα καλό service.
    +1

    και

    Αρχικά δημιουργήθηκε από freak
    (90χμ περίπου) και κανα 2 φορές που έχω πάει με το XT μου έχει βγεί η πίστη.........δεν περιγράφω καν πως είμαι όταν φτάνω από το συνεχές σφίξιμο πάνω στην μηχανή και τις αναταράξεις.
    Μάλλον κάτι κάνεις λάθος...
    Give me fuel, Give me fire

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Δοκιμασε το TDM του φιλου σου που λες.
    Θα σε βολέψει "γάντι" , και μαλιστα στα λεφτα που θες,

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2011
    Μηνύματα
    4
    Πρέπει να έχεις δίκιο makiscbr όσον αφορά το service. Τα έχω κάνει όλα τα service από τότε που το πήρα (μεταχειρισμένο) άλλαξα αλυσιδογράναζα κ λάστιχα.Μάλλον κάτι δεν κάνει καλά το συνεργείο και θα το πάω αλλού δεν εξηγείτε αλλιώς. Στο θέμα μας τώρα το vstom το αποκλείω μου φαίνεται γομαρομηχανάκι.Είχα κατά νου το versys που μου προτείνεις αλλά στα λεφτά που έχει θα έπαιρνα καλύτερα το multistrada 620 καθότι πιο σβέλτο και πιο όμορφο. Να πώ την μαύρη αλήθεια ήμουνα αρχικά μεταξύ του strada και του fz6 (καθότι η τσέπη μου δεν φτάνει το KTM που θέλω) απλά φοβάμαι την συντήρηση της ducati.


    quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από freak (90χμ περίπου) και κανα 2 φορές που έχω πάει με το XT μου έχει βγεί η πίστη.........δεν περιγράφω καν πως είμαι όταν φτάνω από το συνεχές σφίξιμο πάνω στην μηχανή και τις αναταράξεις. Μάλλον κάτι κάνεις λάθος...
    Άμα είμαι χαλαρός αρκετά θα χόρευα ζεμπεκιές με τον αέρα:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Παρόμοια θέματα

  1. Σκέψεις για νέα μηχανή
    από koumatrix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 05:38
  2. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 23:01
  3. Αξίζει η ζωή σου για μιά μηχανή
    από Tigas στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 290
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 00:40
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2005, 23:42
  5. Μέγαρα λοιπόν....πολλές σκέψεις για την ασφάλεια..
    από free rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 07:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF