Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΨΙΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gianhs8
    Εγγραφή
    04/06/2010
    Μηνύματα
    216

    ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΚΟΨΙΜΑΤΑ ΣΤΟ ΕΛΑΣΤΙΚΟ

    επειδη ειμαι ψιλο ασχετος εχω παρατηρησει οτι εμφανιζονται κοψιματα στην επιφανεια του ελαστικου τωρα τελευταια, τα ελαστικα δεν εχουν πανω απο 5000 χλμ και ειναι παραγωγης του 2009 ενας φιλος μου ειπαι οτι ειναι φuσιολογικο και να μην ανησυχω, παντως τα εμφανιζει ακομα και στα πλαινα (λογο απειριας δεν το πλαγιαζω και πολυ ) μηπως θελουν αλλαγη? με βγαζουν για αλλα τοσα? τα ελαστκα ειναι το DUNLOP SPORTSMART σε yamaha νακεδ 600cc


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	snc00650.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	454,7 KB 
ID:	232297

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gianhs8
    Εγγραφή
    04/06/2010
    Μηνύματα
    216
    και αλλη μια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	snc00648.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	385,0 KB 
ID:	232298

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gianhs8
    Εγγραφή
    04/06/2010
    Μηνύματα
    216
    2


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	289 
Μέγεθος:	123,4 KB 
ID:	232299

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 7gibernau
    Εγγραφή
    24/06/2010
    Μηνύματα
    1.085
    σαλιο βαλε....
    Πωλείται Ποδηλατο commencal supernormal 2 29"
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153604

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gianhs8
    Εγγραφή
    04/06/2010
    Μηνύματα
    216

  6. #6
    Εγώ δε βλέπω, χρειάζομαι μεγαλύτερη φωτογραφία!!!!




    2009 χμμμμ. Τρία χρόνια; Για ξανασκέψου το.

  7. #7
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gianhs8
    το "σαλιο βαλε" που ειπε το παιδι απο πανω εννοουσε:


    να βαλεις σαλιο απανω ακριβως απο την ρωγμη...αν δημιουργηθουν φυσαλιδες σημαινει οτι χανεις αερα αρα και υπαρχει προβλημα...




    κατα την γνωμη μου δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα και οντως θα σε βγαλουν ακομα αλλα τοσα χλμ
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  8. #8
    Με κάθε επιφύλαξη σου έχω σημαδέψει στην παρακάτω φωτό κάποια σημεία για να σου δείξω τι βλέπω μέσα από αυτά.

    -Στο πράσινο πλαίσιο φαίνεται σαν να είναι ακόμα μαλακή η γόμα του ελαστικού και να την έχει σκίσει επιφανειακά κάποιο αιχμηρό αντικείμενο που βρέθηκε στην άσφαλτο, σε αυτή την περίπτωση δεν θα τα άλλαζα εκτός βέβαια κι αν αυτό το σκίσιμο ήταν αρκετά βαθύ.

    -Στα κόκκινα πλαίσια φαίνεται σαν να έχει ξεραθεί εντελώς η γόμα και να έχει ανοίξει μόνο του στα σημεία, σε αυτή την περίπτωση θα τα άλλαζα οπωσδήποτε, εκτός κι αν βρισκόταν κάποιος έμπειρος να με πείσει για το αντίθετο..

    Στην τελική μάλλον θα τα άλλαζα πάντως, μπορεί να μην είναι εποχές για έξοδα αλλά... ρώτα και σε κάποιο βουλκανιζατέρ μήπως μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα, αλλιώς είναι να το δει κάποιος από κοντά..




    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	208 
Μέγεθος:	47,2 KB 
ID:	232337

  9. #9
    Μάλλον φακίρης είναι το παιδί και οδηγάει πάνω σε αιχμηρά αντικείμενα. Κατά εμέ όλα είναι από αιχμηρά αντικείμενα (κυρίως γυαλιά, αν βλέπεις κανα σπασμένο τζάμι μην περνάς από πάνω). Όταν ξερένωντε τα λάστιχα κάνουν ραγίσματα όχι σκισίματα και όχι στο τακουνάκι αλλά ανάμεσα.Το τακουνάκι αποκτάει γυαλάδα. 2 χρόνια και 5000 χλμ δεν δικαιολογούνε υπερβολική φθορά λόγω ξεράματος και εμένα η γόμα μου φαίνεται μαλακιά μάλλον το παιδι το κρατάει σε κλειστό χώρο.Υπό φυσιολογικές συνθήκεςι κάθε 2ετία καλό είναι να τα αλλάζουμε γιατί σίγουρα έχουν χάσει ένα μέρος της πρόσφυσης. Αρχίζεις να το καταλαναίνεις από γλυστρίματα πάνω στις άσπρες διαχωριστικές γραμμές και στην βροχή.Στα πλαινά αν έχει εμφανίσει ραγίσματα είναι επειδή οδηγάς με λίγη πίεση αέρα και διπλώνουνε. Θέμα ασφαλείας για κλατάρισμα κατ' εμένα πάντα δεν υπάρχει το τακουνάκι έχει πάχος τουλάχιστον 1,5 εκατοστα και απο κάτω είναι και ο σκελετός που δεν το αφήνει να ανοίξει.

  10. #10

    Lightbulb ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ

    ΜΗΝ ΑΝΙΣΥΧΕΙΣ ΤΑ ΣΚΑΣΙΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.....ΘΑ ΑΝΙΣΥΧΗΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΚΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΚΟΝΥΑ ΣΤΗ ΖΑΝΤΑ......ΒΛΕΠΕ '''AVON DISTANZIA'''.....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gianhs8
    Εγγραφή
    04/06/2010
    Μηνύματα
    216
    ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις μς καληψατε πληρως, παντως για την ιστορια γενικα αποφευγω ξενα αντικημενα στην ασφαλτο ειτε ειναι γυαλια η ξυλα η οτιδηποτε αλλο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2008, 09:00
  2. Ερώτηση για τις χούφτες στο V-Strom
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 14:38
  3. Νέος στο forum / Ερώτηση για ένα μοντέλο KTM
    από OzimBa στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2006, 16:40
  4. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  5. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF