Σελίδα 1 από 42 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 620

Θέμα: Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

  1. #1

    Long Way Round Europe 2010: Κυνηγώντας όνειρα σε 13 χώρες...

    Υποθετω οτι πολλα νεα μελη δεν με ξερουν... Παει καιρος εξαλλου που ειχα χαθει... Οι λογοι πολλοι και προσωπικοι... Ομως παντα αγαπω τους φιλους μου εδω μεσα και ποτε δεν σας ξεχναω... Παρακολουθω, διαβαζω, ρωταω... Κατα καιρους συναντιομαστε σε διαφορες γωνιες της πολης και της χωρας (η ενιοτε και εκτος).
    Και αυτο το ταξιδιωτικο ειναι long time coming, κατι που χρωστουσα στα αδερφια μου εδω, και θελω να μοιραστω μαζι σας... Παλιους και νεους φιλους... Ζητω υπομονη γιατι θα παρει λιγο καιρο να ολοκληρωθει. Στο μεταξυ εμβολιμα σχολια, παρατηρησεις, μπινελικια, ολα καλοδεχουμενα!
    Ελπιζω να σας αρεσει!




    ΕΙΣΑΓΩΓΗ

    Παει τοσος καιρος τωρα που αναβαλλω συνεχεια να ξεκινησω να περιγραφω το φετινο μου ταξιδι... Ολο καθομαι να γραψω και δεν ξερω απο που να ξεκινησω και τι να πρωτοπω. Γραφω, σβηνω, ξαναγραφω, ξανασβηνω και ολο στην αρχη βρισκομαι! Γιατι ειναι τοσο δυσκολο πια αυτο το πραγμα;
    Ισως γιατι αυτο που εζησα δεν ηταν ταξιδι... Ηταν μια εμπειρια ζωης βαθυτατη απο αυτες που αλλος ανθρωπος ξεκινας και αλλος γυριζεις...

    Αν μπορουσα να δωσω μια μονολεκτικη περιγραφη σε αυτο το ταξιδι ηταν η λεξη Περιπετεια. Χωρις υπερβολη, αναμετρηθηκα με τα παντα...
    Με τα στοιχεια της φυσης... Καυσωνες, ψυχος, θυελλωδεις καταιγιδες, λιακαδες, ανεμους...
    Με τα ορια αντοχης ενος σωματος... Χιλιαδες χιλιομετρα μερα και νυχτα και με καθε δυνατη συνθηκη...
    Με τα ψυχικα αποθεματα κουραγιου... Οταν ο Μερφυ εκανε παρτυ και ολα τα πραγματα πηγαιναν στραβα....
    Με ολα τα συναισθηματα μιας καρδιας... Ανειπωτη χαρα, τεραστιο δεος, βαθυτατη λυπη, πονο, συμπονοια, θαυμασμο, φοβο, αγαπη...

    Υπηρξαν στιγμες που ενοιωσα να τα βαζω με θεους και δαιμονες... Ομως πανω απο ολα μετρηθηκα με τον εαυτο μου. Και αποδειχθηκε ο μεγαλυτερος μου αντιπαλος!
    Ομως τελικα επρωξα περα τα ορια μου, καταργησα νοοτροπιες και αντιληψεις χρονων, πιεσα τον εαυτο μου να παει ακομα μακρυτερα απο οτι φανταζομουν οτι αντεχε και οταν τα καταφερα τελικα και βγηκα στην απεναντι οχθη ημουν καποιος αλλος και οχι εγω.

    Οταν εισαι στο δρομο συνεχως εισαι ανοιχτος στα παντα, σε ολα τα ενδεχομενα καλα και ασχημα. Το πιο σημαντικο που πηρα απο αυτη την περιπετεια ηταν οτι καποια στιγμη εφτασα να νοιωθω ενα με το Δρομο και το Ταξιδι... Να πεταω απο πανω μου καθωσπρεπισμους, συνηθειες, βολεματα, φρουφρου και αρωματα και να μετραω τα ουσιαστικα και οχι τα περιτυλιγματα.
    Νομιζω οτι καπως ετσι νοιωθουν οσοι ταξιδιωτες τριγυριζουν τον κοσμο επι μακρον...

    Μετα απο αυτο το ταξιδι δεν φοβαμαι κανενα και τιποτα...

    Ζητώ την κατανόηση σας αν πολυλογήσω όπως τώρα ή αν καθυστερώ στο γράψιμο αλλά ας παρουμε τα πραγματα με τη σειρα και ισως τα βαλω και 'γω σε μια ταξη μεσα μου...
    Και βέβαια όλα σας τα σχόλια καλοδεχούμενα!

    Βαλτε λοιπόν το υπεροχο Enjoy the ride των Morcheeba να παιζει, ενα καλο ποτο στο γυαλι και παμε....

    [font=Georgia]You're open to the skyline, you won't want to go back home,
    In a garden full of angels, you will never be alone...

    But oh the road is long...
    The stones that you are walking on have gone...

    With the moonlight to guide you, feel the joy of being alive,
    The day that you stop running is the day that you arrive...

    Stop chasing shadows, just enjoy the ride...
    [/font]
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #2
    ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018349015_a9b1452e50_z.jpeg 
Προβολές:	2833 
Μέγεθος:	196,0 KB 
ID:	232423
    Νίκος
    Open Horizons

  3. #3
    Mέρα 0
    Πάτρα - Βενετία


    Πάνε χρόνια που σχεδίαζα το ταξίδι αυτό μέσα στο μυαλό μου... Οι λεπτομέρειες θολές, αλλά το μόνο που ήξερα στα σίγουρα ηταν οτι ήθελα να φύγω σε μέρη μακρυνά και άγνωστα. Να μην ξερω κανεναν και τιποτα, να μου μοιαζουν ολα ξενα.
    Και αν τα προηγουμενα 2 χρονια ολα πηγαιναν στραβα την τελευταια στιγμη φετος δεν θα αφηνα την ευκαιρια να φυγει! Θα εκανα οτι περνουσε απο το χερι μου για να ζησω αυτο το ταξιδι οπως το ειχα ονειρευτει!

    Το Google Maps και το Via Michelin επι ενα μηνα ειχαν πιασει φωτια, υπολογιζοντας χιλιομετρα, βαζοντας προορισμους, μετρωντας αποστασεις και μερες... Το προγραμμα σιγα σιγα αρχισε να αποκτα μορφη... Εισητηρια πλοιων, μερη για διανυκτερευση, σημαντικες τοποθεσιες στη διαδρομη....

    Βασικος προορισμος οι χωρες της Βαλτικης... Δεν ηξερα απολυτως τιποτα για αυτες... Λιθουανια, Λετονια, Εσθονια ηταν λεξεις αγνωστες και μυστηριωδεις. Θα εβρισκα χωρες στα συντριμμια του Σοβιετικου Μπλοκ η χωρες προοδευτικες και πλουσιες; Κανεις δεν ηξερε να μου πει (αλλα και εγω απο την αλλη δεν ρωτουσα και ιδιαιτερα!)
    Για να φτασω σε αυτες θα περνουσα απο τη μιση Ευρωπη και για να επιστρεψω θα περνουσα απο την υπολοιπη!
    Συνολικα 13 χωρες και 8,000 χιλιομετρα (χωρις τα ναυτικα μιλια).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5019495735_796d5134b8_z.jpeg 
Προβολές:	2939 
Μέγεθος:	323,7 KB 
ID:	232424
    Νίκος
    Open Horizons

  4. #4
    Ομως ολες αυτες οι χωρες μεσα σε 20 μερες που ειχα διαθεσιμες; Και με διανυκτερευσεις low budget σε campings;; Και δικαβαλο απο τα μισα της διαδρομης και μετα; Που πηγαινα να μπλεξω;; Μηπως ημουν υπερβολικα αισιοδοξος;
    Οσο ο καιρος πλησιαζε στη μερα αναχωρησης ολο και αγχωνομουν! Εβλεπα τη διαδρομη και με επιανε κρυος ιδρωτας! Θα τα καταφερνα με τοσα πολλα χιλιομετρα επι καθημερινης βασης; Και με διανυκτερευσεις σε campings με το καθημερινο μαζεμα/απλωμα της πραματιας; Και σε αγνωστες χωρες που δεν ηξερα τι θα συναντησω και πως; Και αν η μηχανη τελικα παθαινε κατι; Αν παθαινα εγω;
    Οποιος ταξιδιωτης πει οτι τετοιες σκεψεις δεν περνανε απο το μυαλο του σε τετοιες στιγμες θα ειναι ψευτης...

    Ομως τωρα ηταν πια αργα για να κανω πισω!
    Για την ωρα ειχα ενα σωρο αλλα πραγματα να ασχοληθω! Ανανεωσα ριζικα ολο τον εξοπλισμο του camping μου με οτι καλυτερο αντεχε η τσεπη μου και αρχισα να προετοιμαζω τη μηχανη για αυτη τη μεγαλη περιπετεια. Oχι τιποτα σπουδαιο, τα απολυτως απαραιτητα: Βασεις/βαλιτσες Givi, GPS & χαρτες, λαστιχα, τακακια και μια αλλαγη λαδιων.

    (Ισως το να κανει καποιος ενα τετοιο ταξιδι με μια μηχανη 14 χρονων να φανταζει αδιανοητο στην σημερινη εποχη που πολλοι αλλαζουν τις μηχανες σαν τα πουκαμισα και οτιδηποτε πανω απο 30,000 χλμ ειναι ...για πεταμα, αλλα η Honda ηξερε καλα τι εκανε οταν εφτιαχνε την VFR για να καταπινει εκατονταδες χιλιαδες χιλιομετρα χωρις να κανει κιχ! Αν και στο ταξιδι μου συντομα θα ανακαλυπτα οτι δεν ειναι η Μηχανη που μετραει αλλα η Ψυχη του ανθρωπου που την καβαλαει...)

    Το Σαββατοκυριακο πριν το ταξιδι εκανα τους τελευταιους ελεγχους, και βρεθηκα με μερικους αδερφικους φιλους να τους χαιρετησω... Η επομενη ηταν η μεγαλη μερα!
    Ομως το να μην παει κατι στραβα πριν το ταξιδι για εμενα δεν ειναι δυνατον, και αυτη η φορα δεν ηταν εξαιρεση! Το πρωι ανακαλυψα οτι το Tank bag που -απαραιτητως- επρεπε να κουβαλησω μαζι μου ηταν υπερβολικα μεγαλο για το ντεποζιτο της μηχανης και εκρυβε εντελως οργανα και GPS! Δεν υπηρχε περιπτωση να καβαλαω χιλιαδες χιλιομετρα με αυτο το πραγμα μεσα στη μουρη μου!
    Επρεπε να βρω ενα μικρο tankbag, κατι ομως που αποδειχθηκε πιο δυσκολο απο οσο ακουγεται!
    Τελικα η λυση δωθηκε απο την Givi που ειχε ενα εξαιρετικα μαζεμενο (αλλα παραλληλα ιδιαιτερα ευρυχωρο) tankbag στη γκαμα της.

    Ετσι με τα πραγματα ολα μαζεμενα εκλεισα τις δουλειες μου στο γραφειο και επεστρεψα σπιτι για την αναχωρηση.
    Το να καβαλας τη μηχανη πληρως φορτωμενη με ολα τα καλουδια επανω και να ξεκινας για ενα πραγματικα μεγαλο ταξιδι ειναι απιστευτο συναισθημα... Ενοιωθα να σκαω απο χαρα και ενθουσιασμο!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018150975_9b35cec09b_z.jpeg 
Προβολές:	2845 
Μέγεθος:	241,0 KB 
ID:	232425
    Νίκος
    Open Horizons

  5. #5
    Η διαδρομη για Πατρα εφυγε χωρις ιδιαιτερα προβληματα και συντομα ημουν στο λιμανι της Πατρας.
    Το ταξιδι ειχε πλεον ξεκινησει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018757524_cfbd4a0296_z.jpeg 
Προβολές:	2829 
Μέγεθος:	254,5 KB 
ID:	232426
    Νίκος
    Open Horizons

  6. #6
    Μπαινοντας στο πλοιο ειχα μια μικρη διαμαχη με τον κλασσικο τσαμπουκα παρκαδορο που νομιζει οτι ΑΥΤΟΣ ΞΕΡΕΙ καλυτερα και εσυ δεν πρεπει να του φερεις καμια αντιρρηση.
    Αποφασισε να με βαλει να παρκαρω αναμεσα σε 2 κολωνες του αμπαριου και πλαι στα καγκελα της ραμπας που οδηγουσε στο πρωτο επιπεδο του παρκινγκ. Κανονικα αυτο δεν θα ηταν προβλημα, οταν ομως εχεις να κουμανταρεις μια μηχανη 400+ κιλων σε οδοστρωμα γεματο γλιτσα και λαδια τοτε αλλαζουν τα πραγματα.
    Ποσο μαλλον οταν ο εν λογω παρκαδορος αποφασισε να πιασει τη μηχανη απο τις πισω βασεις και αρχισε να την τραβαει πισω με εμενα πανω να παλευω να την ισορροπησω για να μην βρεθουμε ολοι μαζι ξαπλωμενοι στο δαπεδο! Αρχισα να του φωναζω γιατι θα με εριχνε κατω και αυτος επεμενε!
    Ευτυχως πριν χειροτερεψουν τα πραγματα ηρθε ο επιστατης του και μου ζητησε συγνωμη και πιανοντας πλεον και οι 2 τη μηχανη στα χερια την βαλαμε στη θεση της και ολα καλα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018250599_4d7f885681_z.jpeg 
Προβολές:	2811 
Μέγεθος:	252,5 KB 
ID:	232427
    Νίκος
    Open Horizons

  7. #7
    Αφου ειχα δεσει τη μηχανη και ημουν ετοιμος να ανεβω επανω βλεπω ακριβως απεναντι μου μια μπορντω Honda XX ομοια με του παλιοφιλου Tai. "Σιγα ρε Νικο! Η μονη μπορντω ΧΧ ειναι;" Δεν ειχα προλαβει να ολοκληρωσω αυτη τη σκεψη οταν τον βλεπω να πηγαινει προς τις σκαλες! Ηταν οντως ο Χρηστος! Η εκπληξη του οταν με ειδε ηταν ολα τα λεφτα! Κανεις μας δεν περιμενε να βρεθουμε σε αυτο το μερος ετσι! Ειχαμε να βρεθουμε εδω και χρονια και τωρα ξαφνικα τον εβλεπα μπροστα μου! Μικρος ο κοσμος ε;
    Μιας που το πλοιο εφευγε 12 το βραδυ δωσαμε ραντεβου για το πρωι και την πεσαμε στο καταστρωμα για υπνο...

    Το πρωι μας βρηκε να μπαινουμε στο λιμανι της Ηγουμενιτσας οποτε ευκαιρια για καφεδακι χαζευοντας τη θεα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018851412_4d60677f3a_z.jpeg 
Προβολές:	2756 
Μέγεθος:	139,0 KB 
ID:	232428
    Νίκος
    Open Horizons

  8. #8
    Συντομα ξυπνησε και ο Χρηστος με τη γυναικα του και πιασαμε τη κουβεντα. Αυτοι ειχαν προορισμο την Αυστρια-Ελβετια μεσω Αλπεων και πρωτο προορισμο Salzburg. Οπως και γω ειχαν επιλεξει να κατασκηνωνουν σε campings, κατι εντυπωσιακο αν σκεφτει κανεις οτι ο Χρηστος και η γυναικα του ειναι 45αρηδες!

    Το ανοιχτο καταστρωμα οπου ημασταν ηταν μεγαλο και κλασσικα στο κεντρο ειχε μια πισινουλα για να περνανε την ωρα τα πιτσιρικια...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018245253_a08ba26412_z.jpeg 
Προβολές:	2646 
Μέγεθος:	196,7 KB 
ID:	232429
    Νίκος
    Open Horizons

  9. #9
    Καποιες στιγμες επιανα τον εαυτο μου να κανει απαισιοδοξες σκεψεις για το αν θα τα καταφερνα τελικα και τι ειχα να συναντησω μπροστα μου, αλλα αποφασισα να ξεχαστω βολταροντας στο πλοιο και χαζευοντας τον κοσμο που ταξιδευε...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018245797_7ef57371c6_z.jpeg 
Προβολές:	2606 
Μέγεθος:	156,1 KB 
ID:	232430
    Νίκος
    Open Horizons

  10. #10
    Κατι η παρεα με το Χρηστο, κατι οι βολτες μου τριγυρω και το βαρετο κομματι του ταξιδιου συντομα θα εφτανε στο τελος του! Ειχε ηδη πιασει να βραδιαζει και το επομενο πρωινο θα μας εβρισκε στη Βενετια...
    Η περιπετεια ειχε ξεκινησει!
    Το τι με περιμενε στην πορεια ομως δεν θα μπορουσα να το φανταστω ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα....
    Νίκος
    Open Horizons

  11. #11
    Mερα 1
    Venezia (Italy) - Ljubljana (Slovenia)
    268 km



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018946188_c91af56199_z.jpeg 
Προβολές:	2576 
Μέγεθος:	330,5 KB 
ID:	232431
    Νίκος
    Open Horizons

  12. #12
    Το πρωινο εγερτηριο εγινε γυρω στις 5.30 χαρη σε εναν "φιλικοτατο" καμαρωτο του πλοιου που μολις επιασε βαρδια θεωρησε καλο να διωξει απο τους διαδρομους ολους αυτους τους ...παλιοβρωμιαρηδες τουριστες που κοιμοντουσαν ησυχα ησυχα στα sleeping bags τους (ασε που οι ατιμοι δεν αγοραζουν και τις μακαροναδες μας με τα 8,5 ευρω και κανουνε πικνικς στο καταστρωμα!) .
    Μαθημενα ομως τα βουνα στα χιονια, μιας που αυτη τη ...φιλικοτητα των ελληνων ναυτικων την τρωω στη μαπα χρονια τωρα που ταξιδευω και δεν με νοιαζει πια. Εξαλλου με την ανυπομονησια να βγω επιτελους απο πλοιο δεν θα κοιμομουν πολυ ακομα, οποτε μαζεψα τα πραγματα μου και βγηκα στο καταστρωμα.

    Ο Χρηστος με τη γυναικα του κοιμουνταν ακομα, οποτε πηρα ενα καφεδακι, εβαλα στο MP3 την καταλληλη μουσικη υποκρουση και εκατσα να απολαυσω το ξημερωμα που εβαφε τη θαλασσα στα χρωματα της φωτιας...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018246811_08a4759376_z.jpeg 
Προβολές:	2523 
Μέγεθος:	165,6 KB 
ID:	232432
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #13
    Συντομα το πλοιο επιασε να μπαινει στη γνωριμη και παντα υπεροχη Βενετια και βεβαια οι αναμνηστικες φωτογραφιες δεν θα μπορουσαν να λειπουν...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018247483_2612671f37_z.jpeg 
Προβολές:	2469 
Μέγεθος:	152,2 KB 
ID:	232433
    Νίκος
    Open Horizons

  14. #14
    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018854770_63b1ae6683_z.jpeg 
Προβολές:	2432 
Μέγεθος:	149,9 KB 
ID:	232437
    Νίκος
    Open Horizons

  15. #15
    Ρε μπας και γερνει αυτος ο πυργος η μηπως ειναι η τσιμπλα στο ματι;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5018856034_01a06f4e43_z.jpeg 
Προβολές:	2405 
Μέγεθος:	234,6 KB 
ID:	232435
    Νίκος
    Open Horizons

Σελίδα 1 από 42 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Long way round - Long way down
    από ziggΥ στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2010, 14:36
  2. Long Way Round
    από crs-k στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 321
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 10:15
  3. Long Way Round to Pigiana
    από Vstrommer71 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2008, 16:56
  4. Απαντήσεις: 87
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2007, 23:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF