Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Βίδα - Κατσαβίδι: 1 - 0 (Απορία για ξεβίδωμα)

  1. #1

    Βίδα - Κατσαβίδι: 1 - 0 (Απορία για ξεβίδωμα)

    Καλησπέρα συμφορουμίτες, πριν από κάποιο Χ χρονικό διάστημα, ένας άλλος συμφορουμίτης, ο Ψ, μου έδωσε την καλή του (που έκανε ηλιοθεραπεία για πολλά χρόνια) να την ξανακάνω ζώο(θα καταλάβετε όταν ανοίξω θέμα για το project τι εννοώ ). Πρόκειται για μια Ιταλίδα 20χρονη καλλονή "νταρντάνα" στο σωματότυπο με καλά προσόντα.

    Περιμένοντας λοιπόν να τελειώσει η εξεταστική μου και να βρω λίγο χρόνο να ασχοληθώ, έκανα μια παραγγελία από διάφορα ανταλλακτικά και αναλώσιμα που θα μου χρειαστούν σίγουρα στην πορεία και μόλις τελικά οι συνθήκες έγινες ευνοϊκές, ξεκίνησα με μεράκι το restoring.

    Απλά πραγματάκια τις πρώτες 2 μέρες:

    Οι πρώτες φώτο πάρθηκαν(ωστέ να υπάρχει το "πριν"), το μηχανάκι πλύθηκε, τα manuals εκτυπώθηκαν, έγινε χώρος στο γκαράζ, το μηχανάκι ανέβηκε στο στάντ με ένα σάλτο και άρχισαν να κατεβαίνουν σιγά σιγά τα πρώτα fairings...όμως...γκρρρ...γκχτζζζ...βζζζ...

    Προσπαθώντας να ξεβιδώσω μια μεγάλη βίδα που κρατάει το πίσω δεξιά fairing στη θέση του, απέτυχα παταγωδώς. Τι κατσαβίδια μικρότερα και μεγαλύτερα σε μήκος-ύψος-πλάτος δοκίμαζα, τι WD-40 έλουσα, τί νερά, γράσσα κτλ. τί κουνήματα του fairing μπας και μπλοκάρει πουθενά και κρατάει κόντρα...τπτ.
    Από μέσα δεν έχω πρόσβαση να πιάσω το παξιμάδι με κανένα κλειδί, οπότε τα πράγματα δυσκολεύουν και οι ιδέες στέρεψαν. Η βίδα παραμένει στη θέση της, ακούνητη, αμίλητη και αγέλαστη, με αρκετή σκουριά που φανερώνουν τα σημάδια των καιρών πάνω της. Το δικό μου πείσμα από την άλλη αυξάνεται με γεωμετρικούς ρυθμούς.

    Σε μια άνιση μάχη όμως, οι ζέστες με χτύπησαν κατακούτελα, έτσι τα πρώτα μπάνια του καλοκαιριού δεν άργησαν να έρθουν και το θέμα πάγωσε για λίγες μέρες. Πήρα τα βουνά και τις παραλίες, έσφιξα το κορμί και γύρισα ενδυναμωμένος μυϊκά και ψυχικά και με τη βεβαιότητα οτι ο κοχλίας θα γυρίσει. Πάμε ακόμα μια δοκιμή. Ψεκάζουμε με WD-40 και ξεκινάμε...Χζζζ...Γκνττττττ...χΜππππ...τίποτα. Άλλη μια χαμένη μάχη.

    Εδώ λοιπόν έρχεται η σειρά σας. Υπάρχουν 2 λύσεις.

    1) Να μαζευτούν 4-5 δυνατοί Λεβέντες από το forum, να σχηματίσουμε έναν ανθρώπινο μοχλό πολλαπλασιάζοντας τη ροπή στρέψης που θα ασκηθεί από το κατσαβίδι στη.... :rotflmao: ...........ή..........

    2) Να βρεθεί ένας χριστιανός(όχι απαραίτητα) να μου πει πως στο καλό μπορώ να ξεβιδώσω την καταραμένη βίδα.

    Έχω ήδη αργήσει στο πρόγραμμα, όχι οτι με κυνηγάει κανείς δηλ. αλλά είναι αλήθεια οτι λαχταράω να την δω να αλητεύει στους δρόμους και πίστευα οτι μέχρι τα μέσα Αυγούστου θα έχω φτάσει σε καλό σημείο. Λίγο όμως η βίδα και λίγο ένας πιο προσεκτικός προϋπολογισμός που τελικά βοήθησε στην άυξηση των ημερών που θα δραπετεύσω από το καμίνι της συμπρωτεύουσας, καθυστέρησε πολύ τη διαδικασία. Να'μαι πάλι όμως πίσω για κανένα 10ήμερο που έχουμε χρόνο για μερικά παιχνιδάκια με την Ιταλίδα μας.

    Το ονοματεπώνυμο της διάσημης Ιταλίδας έχει μείνει κρυφό και θα αποκαλυφθεί όταν προχωρήσει λίγο η κατάσταση και ανέβει κανονικό τόπικ με την όλη διαδικασία του restoring βήμα βήμα και πλούσιο φωτογραφικό υλικό. Για τους ανυπόμονους να επισημάνω απλά οτι ένα από τα αναλώσιμα που χρειάστηκε να παραγγείλω είναι time belts για τον κινητήρα και χαβλιόδοντες για τη μούρη.

  2. #2
    http://www.getatool.gr/sfyrokatsabid...ytes-5-16.html


    Με προσοχή γιατί αν έχει γίνει μασίφ θα κόψεις το κεφάλι ...

    εναλλακτικά παλεύεις με τρυπάνι


  3. #3
    ΩΩΩΩ! Θυμάμαι φίλο να έχει επιστρατεύσει ανάλογο εργαλείο για δικό του παλαιότερο πρόντζεκτ! Θα παίξει τηλέφωνο και μετά δοκιμή για να δούμε εξελίξεις! Ευχαριστώ για τη βοήθεια. I'll tell you how it goes...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    +1 για σφυροκατσαβιδο.....κανει τρομερή δουλειά συνήθως.
    Αν δεν γίνει και έτσι η άλλη λύση είναι τρύπημα του κεφαλιου της βίδας με διάφορα τρυπάνια (απο 3χιλ. + ) μέχρι
    να φύγει το κεφάλι.και μετά βγάζεις το στέλεχος με το σπύρωμα με μια πένσα.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  5. #5
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Μπορείς επίσης να ηλεκτροκολλήσεις ενα κλειδί Τ (που έχεις για πέταμα...λέμε τώρα) πάνω στην βίδα... και δες πόσο εύκολα η βίδα θα παραδώσει τα όπλα.. χεχε

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Μπορείς επίσης να ηλεκτροκολλήσεις ενα κλειδί Τ (που έχεις για πέταμα...λέμε τώρα) πάνω στην βίδα... και δες πόσο εύκολα η βίδα θα παραδώσει τα όπλα.. χεχε
    ηλεκτροκόληση + fairing = καταστροφή!
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Σφυροκατσαβιδο = σπασει φαιρινγκ
    Ηλεκτροκοληση = λιωσει φαιρινγκ

    Αποψη μου παρε τρυπανακια μεχρι περιπου το κεφαλι της βιδας και προχωρα δεν θα κανει πανω απο 10 λεπτα,καλη επιτυχια
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  8. #8
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
    ηλεκτροκόληση + fairing = καταστροφή!
    Ναι, σωστά... μου είχε διαφύγει...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kawazoyras
    Εγγραφή
    20/12/2008
    Μηνύματα
    162
    μπορείς επίσης με μια πόντα μυτερή (ζουμπά) κ σφυρί κτυπάς σε μια άκρη τού κεφαλιού της βίδας πρός τη φορά πού ξεβιδώνει σιγά σιγά κ υπομονετικά, εγώ το έχω κάνει αρκετές φορές.

    george

  10. #10
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
    μπορείς επίσης με μια πόντα μυτερή (ζουμπά) κ σφυρί κτυπάς σε μια άκρη τού κεφαλιού της βίδας πρός τη φορά πού ξεβιδώνει σιγά σιγά κ υπομονετικά, εγώ το έχω κάνει αρκετές φορές.

    Επίσης καλή λύση... φτάνει να μην φάει καμιιά ξόσφαλτση το φαίρινγκ...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της daculas
    Εγγραφή
    08/08/2009
    Μηνύματα
    200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kawazoyras
    μπορείς επίσης με μια πόντα μυτερή (ζουμπά) κ σφυρί κτυπάς σε μια άκρη τού κεφαλιού της βίδας πρός τη φορά πού ξεβιδώνει σιγά σιγά κ υπομονετικά, εγώ το έχω κάνει αρκετές φορές.

    Η πόντα είναι πάντα μυτερή, ο ζουμπάς είναι φλατ μπροστά και υπάρχουν σε πολλές διαστάσεις. Για τη δουλειά αυτή η πόντα ίσως βοηθήσει

  12. #12
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις απαντήσεις. Θα τα δοκιμάσω όλα, ξεκινώντας μάλλον με την πόντα...

  13. #13
    veteran of the physic war Το avatar του/της bocaros
    Εγγραφή
    10/05/2010
    Μηνύματα
    400
    Και επειδη μπορει να γελασετε , εχει σωσει χιλιαδες βιδες και μαστορους.

    COCA COLA ριξε

  14. #14
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bocaros
    Και επειδη μπορει να γελασετε , εχει σωσει χιλιαδες βιδες και μαστορους.

    COCA COLA ριξε
    Σωστος,το κανανε στα ναυπηγεια.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  15. #15
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Μια φωτό της βίδας θα διευκόλυνε στο να σου δώσουμε σωστή απάντηση. Πολλές φορές έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω αυτό για να δώσω λύση σε δύσκολα ξεβιδώματα.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Παρόμοια θέματα

  1. Απορία για το προφίλ ελαστικών
    από GEORGEL στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 05/08/2006, 20:38
  2. Σοβαρή απορία, για κράνη...πήρα ενα ΜΧ Uvex χθές και...
    από Gandalf dr685sm στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2006, 14:35
  3. Απορια για αγορα V-Strom
    από suzukimaniac στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2006, 11:07
  4. απορια για Gs
    από gixxerpap στο forum BMW
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2006, 20:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF