Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Διαμονή στα Κύθηρα.

  1. #1

    Διαμονή στα Κύθηρα.

    Προς τα τέλη του μήνα θα επισκεφτώ μετά συνοδείας εταίρου ήμισυ το νησί για 5 μέρες και η ερώτηση είναι πολύ απλή γι'αυτούς που το έχουν επισκεφτεί, προς τα που υπάρχει μεγαλύτερη νυχτερινή ζωή να ψάξουμε για διαμονή εκεί κοντά; Το σκεπτικό είναι ότι το πρωί θα υπάρχει η δυνατότητα να μετακινηθούμε οπουδήποτε θελήσουμε αλλά το βράδυ που θα επιστρέφουμε στο δωμάτιο κουρασμένοι, να έχουμε τη δυνατότητα να βγούμε για κανένα ποτό χωρίς να πιάνουμε πάλι τις χιλιομετρικές αποστάσεις.

    Κοιτώντας τον χάρτη των Κυθήρων καταλήγουμε σε 3 επιλογές:

    -Χώρα στα νότια του νησιού
    -Αγία Πελαγία στα βορειοανατολικά
    -Μυλοπόταμο (ωραίο ακούγεται αυτό ) στη μέση και λίγο δυτικά.

    Θενξ γιου προκαταβόλικος φορ δι ίνφος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	mapkythiragr.jpg 
Προβολές:	437 
Μέγεθος:	54,3 KB 
ID:	232803

  2. #2
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    νυχτερινή ζωη σε σειρά προτερεότητας ως προς το πλήθος μαγαζιών

    Καψάλι
    Χώρα
    Αγία Πελαγία
    Ποταμός

    εγώ δεν θα μενα όμως κοντά στο Καψάλι. Δε μ' άρεσε καθόλου. Προτιμούσα την νυχτερινή ζωή του Ποταμού που ήταν πιο ήσυχη και πιο ελληνική. Άντε και της χώρας καλή ήταν

    Να πάς με το εντουράκι σου για να ασχοληθείς με την πολυ όμορφη δυτική πλευρά του νησιού


  3. #3
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Πεντε μερες ειναι λιγες για τα Κυθηρα.Αν θελεις nightlife (τρομαρα σου :rotflmao: :rotflmao: ) θα μεινεις στη χωρα.Πολλη φασαρια,ψιλοακριβο φαγητο και η πιο χαλια θαλασσα.
    Για μπανιο θα πας Χαλκο,Πυργι,Διακοφτι (πολυ ωραια ταβερνακια πανω στο κυμα),Kαλαδι,Κομποναδα,Φυρη Αμμος ,Βρουλεα,Μελιδονι,Καλαμιτσι.

    Ο Μυλοποταμος δεν εχει καμμια σχεση με τον δικο σας ρε οργιο .Ειναι ενα πολυ ωραιο και ησυχο κεφαλοχωρι με καλο φαι.Μπορει να πετυχετε και κανα πανηγυρι.

    Γενικωτερα Κηθυρα+φαγητο,ησυχια και θαλασσα.Χλμ θα κανεις αρκετα αλλα αξιζουν τον κοπο.Στην Αγια Πελαγια (νομιζω) ειναι μια μικρη βιοτεχνια που φτιαχνει χειροποιητα ζυμαρικα 3 αλφα.Κρασι εχουν πολυ ωραιο,κρητικοι υπαρχουν πολλοι στο νησι και πιστευω πως θα περασετε καλα.

    Αν δεν εχει φεγγαρι θα φατε καλο ψαρι στον Αβλεμωνα.
    Αν θυμηθω κατι αλλο δεν θα στο πω.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  4. #4
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Γενικά τα Κήθυρα με εξέπληξαν ευχάριστα. Ωραίο φαγητό, μπόλικη ιστορία, ωραίος τουρισμός, όμορφη αρχιτεκτονική, φοβερός καιρός, ακόμα και να έχει καύσωνα στην υπόλοιπη Ελλάδα εκεί δύσκολα θα σκάσεις από τη ζέστη. Μέχρι και καταρράκτες έχει και ποταμό που κάνεις μπάνιο.

    Ξαναπήγαινα άνετα.

    Κρίμα που δε είχα το 990 γιατι θα ευχαριστιόμουν πολύ περισσότερο.

    Η δυτική πλευρά (από Λημνιωνα και πάνω) των Κυθήρων είναι μορφολογικά το κάτι άλλο. Καμία σχέση με τη τουριστική και βαρετή Ανατολική πλευρά.

    Να πάς οπωσδήποτε στη γιορτή κρασιού στα Μιτάτα, να πάς σε ένα Κυριακάτικο παζάρι με ντόπια προϊόντα στον Ποταμό. Να πάρεις μέλι θυμαρίσιο από τον Συνεταιρισμό, να πάς να φάς στην Κυρία Μαρία στα Λογοθετιάνικα.

    Θα μου ρθουν κ’ άλλα .....

  5. #5
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Mάκη πήγα πριν μια εβδομάδα, και έκατσα 10 ημέρες.

    Έχεις πμ για διαμονή (από συνάδελφο που νοικιάζει)





    edit : 5 ημέρες ειναι το ιδανικό για τα Κύθηρα. Ούτε λίγο ούτε πολύ.

  6. #6
    Μωρέ εσείς είστε καλύτεροι κι από ταξιδιωτικό οδηγό, ασυζητητί μια ουζάρα θα την πιω στ'όνομά σας όταν με το καλό πάμε - μετά τον 15Αύγουστο αλλά θέλουμε να κλείσουμε δωμάτιο τώρα που είναι ακόμα νωρίς..

    Σπύρο Τρανσάλπ διαθέτει το κατάστημα, θέλει ας πάει θέλει ας μην πάει, εγώ θα το πάω κι ότι γίνει, το πολύ πολύ να'αφήσω τα κόκκαλά του εκεί. Το στρογγυλοφάναρο θα τοποθετηθεί στην κορυφή ταμπέλας που θ'αναγράφει "από'δώ πέρασε -και συνέχισε οδικώς- ο makis".

    Χρήστε κανόνισε να μου πεις ότι θυμηθείς και σου υπόσχομαι ότι στον Μυλοπόταμο θα πιω για σένα απ'τον καταρράκτη, ότι τρέχει τέλος πάντων :rotflmao:

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manhunter
    Mάκη πήγα πριν μια εβδομάδα, και έκατσα 10 ημέρες.
    Έχεις πμ για διαμονή (από συνάδελφο που νοικιάζει)
    edit : 5 ημέρες ειναι το ιδανικό για τα Κύθηρα. Ούτε λίγο ούτε πολύ.
    Στα υπόψιν Κιμωνάκο!

  8. #8
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who

    Για μπανιο θα πας Διακοφτι (πολυ ωραια ταβερνακια πανω στο κυμα),Kαλαδι,Κομποναδα,Φυρη Αμμος

    :a025: :ZZZ:

    βαρετά & έντονα αξιοποιημένα μέρη και παραλίες.



    Στα ταβερνάκια στο Διακοφτί θα στον ακουμπήσουν λίγο χωρίς να σου δώσουν τίποτα της προκοπής.

  9. #9
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Μωρέ εσείς είστε καλύτεροι κι από ταξιδιωτικό οδηγό, ασυζητητί μια ουζάρα θα την πιω στ'όνομά σας όταν με το καλό πάμε - μετά τον 15Αύγουστο αλλά θέλουμε να κλείσουμε δωμάτιο τώρα που είναι ακόμα νωρίς..

    Σπύρο Τρανσάλπ διαθέτει το κατάστημα, θέλει ας πάει θέλει ας μην πάει, εγώ θα το πάω κι ότι γίνει, το πολύ πολύ να'αφήσω τα κόκκαλά του εκεί. Το στρογγυλοφάναρο θα τοποθετηθεί στην κορυφή ταμπέλας που θ'αναγράφει "από'δώ πέρασε -και συνέχισε οδικώς- ο makis".

    Χρήστε κανόνισε να μου πεις ότι θυμηθείς και σου υπόσχομαι ότι στον Μυλοπόταμο θα πιω για σένα απ'τον καταρράκτη, ότι τρέχει τέλος πάντων :rotflmao:
    Μακη στα Κηθυρα συναντησα τους πιο ευγενικους ανθρωπους.Οπως ηταν παληα στην Κρητη .
    Με το ΤΑ δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Νερακι να εχετε μαζι ειδικα αν πατε στα δυτικα που λεει ο σπυρο.

    Η κυρια Μαρια στα Λογοθετιανικα ,τρεχουν τα σαλια μου μονο που το θυμαμαι.Πολυ φαι Μακη,θα παρεις κιλα,κοιτα να κανεις διαιτα .
    Καλες ειναι οι 5 μερες αλλα εγω που ειμαι γερακος και μια ζωη να εμενα εκει δεν θα με χαλαγε καθολου.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  10. #10
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    :a025: :ZZZ:

    βαρετά & έντονα αξιοποιημένα μέρη και παραλίες.



    Στα ταβερνάκια στο Διακοφτί θα στον ακουμπήσουν λίγο χωρίς να σου δώσουν τίποτα της προκοπής.
    Πηγες προσφατα και το λες?
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  11. #11
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.205
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Πηγες προσφατα και το λες?
    last year

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Μακη στα Κηθυρα συναντησα τους πιο ευγενικους ανθρωπους.Οπως ηταν παληα στην Κρητη .
    ...
    Δλδ τώρα είναι ανάγωγοι; Μάκη, σε βρίζει

    @The Who & Spyro : Cool down boys...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Δλδ τώρα είναι ανάγωγοι; Μάκη, σε βρίζει

    @The Who & Spyro : Cool down boys...
    Cool down εσυ μαστορα.Ειδες καμμια αντιπαραθεση καπου?
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Δλδ τώρα είναι ανάγωγοι; Μάκη, σε βρίζει
    Άσε τώρα μη ρίξω κανένα ευγενικό καντήλι γιατί με εξυπηρετεί και δε λέει να μ'αφήσει σύξυλο.. :rotflmao:

    Παίδες ευχαριστώ πάντως, έχω πάρει ήδη μια εικόνα του πράγματος και απ'το απόγευμα αρχίζω να σημειώνω στον χάρτη!


  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Cool down εσυ μαστορα.Ειδες καμμια αντιπαραθεση καπου?
    Στα ταξί
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TRAIL RIDE 0-300 στα Κιούρκα 14/12
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2003, 15:20
  2. SUPERfour…. Στα πόσα ΝΤΕΣΙΜΠΕEEEEEEEΛ!?????????????????
    από code στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2003, 00:26
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 16:09
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 08:37
  5. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF