Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Ελαστικά για Ss 600

  1. #1

    Ελαστικά για Ss 600

    Απ΄όσο γνωρίζω, τα D208 GP είναι τα λάστιχα που έχουν ομολογκασιόν για τους αγώνες των SS και προορίζονται αποκλειστικά για χρήση πίστας.
    Τα D208 RR είναι ένα κλικ παρακάτω, που κάνει και για χρήση δρόμου και ανήκουν στην κατηγορία των ελαστικών που σκοπεύω να βάλω.
    Αν γνωρίζει κάποιος, θα ήθελα να γράψει τα αντίστιχα μοντέλα (με τα RR) και από τα Pirelli, Metzeler & Mishelin. (τα αντίστιχα Bridgestone, αν δεν κάνω λάθος, είναι τα 014)
    Αν, επίσης, κάποιος έχει φορέσει και παραπάνω από 1 από τα παραπάνω και μπορεί να συγκρίνει, ας γράψει.

  2. #2
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    θες λαστιχακι για γρηγορη οδηγηση +κανα track day????

    MICHELIN PILOT POWER

    πολυ προοδευτικα και ΚΡΑΤΑΝΕ εχω 5000 χλμ και εχουν πολυ γομα πανω ακομα...

  3. #3

    Re: Ελαστικά για Ss 600

    Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
    Απ΄όσο γνωρίζω, τα D208 GP είναι τα λάστιχα που έχουν ομολογκασιόν για τους αγώνες των SS και προορίζονται αποκλειστικά για χρήση πίστας.
    Τα D208 RR είναι ένα κλικ παρακάτω, που κάνει και για χρήση δρόμου και ανήκουν στην κατηγορία των ελαστικών που σκοπεύω να βάλω.
    Αν γνωρίζει κάποιος, θα ήθελα να γράψει τα αντίστιχα μοντέλα (με τα RR) και από τα Pirelli, Metzeler & Mishelin. (τα αντίστιχα Bridgestone, αν δεν κάνω λάθος, είναι τα 014)
    Αν, επίσης, κάποιος έχει φορέσει και παραπάνω από 1 από τα παραπάνω και μπορεί να συγκρίνει, ας γράψει.
    Τα αντιστοιχα των 208RR σε Pirelli ειναι τα Diablo Corsa.... (υπαρχουν και τα απλα diablo που ειναι αντιστοιχα με τα απλα 208zr)............................

    σε Michelin ειναι τα Power RACE η εκδοση "MEDIUM", μιας και τα Michelin Power RACE βγαινουν και σε διαφορες γομες, και με διαφορετικη γομα στα πλαγια και αλλη στο κεντρο.... ομως στο site της Michelin τα εντελως MEDIUM (και οχι το μιγμα γομας πχ medium-soft) ειναι και για χρηση δρομου.... τα medium-soft η τα soft ειναι κατι σαν τα 208GP.......

    ετσι τα ξερω εγω.................


  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    θες λαστιχακι για γρηγορη οδηγηση +κανα track day????
    Γι αυτό τα θέλω, αλλά περισσότερο ψάχνω τις αντιστοιχίες. (ο Runer με έπιασε καλύτερα). Έκανα και search στο forum αλλά δεν έβγαλα πολλά.
    Να υποθέσω ότι τα M Power αντιστοιχούν στα 208 τα απλά;

    Άρα στην κατηγορία που θέλω να παίξω έχουμε:

    D208 RR
    Diablo Corsa
    BT 014
    Power RACE Medium

    Σωστά; (μας μένουν τα Metzeler)
    (να συμπληρώσω ότι το μηχανάκι είναι ένα CBR 600 FS)
    Να γράψω κι εδώ, ότι πριν μερικούς μήνες, έπεσε στα χέρια μου ένα 0-300 με μια διαφημιστική καταχώρηση της AVON όπου είχε αυτήν την αντιστοιχία που ψάχνω αλλά το περιοδικό ήταν ξένο και δεν έπαιρνε να κόψω την σελίδα. Αν το έχει και το θυμάται κάποιος, ας το σκανάρει.

  5. #5
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    χμμμ θα ελεγα οτι τα Power ειναι στη κατηγορια των 208RR αν κρινω απο την αποδοση τους (πολλες βολτες με φιλους με 208RR)
    αν και η Michelin τα παρουσιαζει σαν street και οχι Race...
    τα race ΔΕΝ εχουν καλα αυλακια για χρηση δρομου σε βροχη ... τεσπα αυτη ειναι η δικια μου γνωμη και δεν ειμαι ειδικος ουτε τιποτα... απλα εχω ερωτευθει τα POWER

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos


    Να υποθέσω ότι τα M Power αντιστοιχούν στα 208 τα απλά;

    ορθον...

    επισης περα απο την γομα τους ελαστικου, μεγαλο ρολο παιζει και η "γεωμετρια" του, η κορωνα δηλαδη, ποσο "τριγωνικη" η πιο ηπιας καμπυλοτητας ειναι, ετσι αλλαζει και η ταχυτητα εισοδου στην στροφη, οι γρηγορες εναλλαγες κλισεων κλπ..........

  7. #7
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    α και τα Power ΔΕΝ εχουν κορωνα αντιστοιχη των 208....


    ειναι πολυ πιο τριγωνικη!!! (στα Michelin)

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    χμμμ θα ελεγα οτι τα Power ειναι στη κατηγορια των 208RR αν κρινω απο την αποδοση τους (πολλες βολτες με φιλους με 208RR)
    αν και η Michelin τα παρουσιαζει σαν street και οχι Race...
    τα race ΔΕΝ εχουν καλα αυλακια για χρηση δρομου σε βροχη ... τεσπα αυτη ειναι η δικια μου γνωμη και δεν ειμαι ειδικος ουτε τιποτα... απλα εχω ερωτευθει τα POWER
    Tα RACE για χρηση δρομου ειναι ουσιαστικα μονο η εκδοση MEDIUM, και ναι συμφωνω idi μαζι σου, εχουν λιγοστα αυλακια, και ειναι καλυτερα για στεγνες μερες................
    τα απλα Power πρεπει να ειναι μια χαρα, οι γομες ειναι για τα χρονομετρα και για αγωνες... θα μου πεις τωρα μπρος την καβλα τι ειν ο πονος (ευρα).... αλλο θεμα αυτο.......


  9. #9
    Μια και αναφέρθηκαν οι κορώνες (το έιχα ξεχάσει), δε νομίζω ότι είμαι ακόμα για πολύ τριγωνικές. Οπότε να απορρίψω τα Mishelin.

  10. #10
    Δεν έχω δοκιμάσει καλά ακόμα τα καινούργια της Michelin, αλλά τα προηγούμενα (Pilot race) είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει!

    Λιωμένα από την πίστα, κρατάνε απίστευτα στο δημόσιο δρόμο. Ακόμα και σε βροχή. (ΒΡΟΧΗ όχι γλύτσα)

    Από την άλλη μεριά όμως έχω περίεργη αντίληψη περί κρατήματος σε δημόσιο δρόμο...


    Έχω οδηγήσει το μηχανάκι σου με τα καινούργια Michelin στις Σέρρες κι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και από κράτημα και από φθορά.

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stokos
    Μια και αναφέρθηκαν οι κορώνες (το έιχα ξεχάσει), δε νομίζω ότι είμαι ακόμα για πολύ τριγωνικές
    γιατι ρε καρνταση?

    ειναι προοδευτικα μη σε φοβιζει η κορωνα! σοβαρα ... πιο προοδευτικα απο το Diablo που ειχα πριν (δε λεω μαλακιες...) και βουτανε με τη μια στη στροφη

    το μονο κακο που βλεπω ειναι η φθορα στο κεντρο αν κανεις πολλα χλμ σε εθνικες... (φτου φτου μακρια απο μας)

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
    Δεν έχω δοκιμάσει καλά ακόμα τα καινούργια της Michelin, αλλά τα προηγούμενα (Pilot race) είναι ό,τι καλύτερο έχω δοκιμάσει!
    Ώπα μπερδεύτικα. Εννοείς τα Race Medium;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
    Έχω οδηγήσει το μηχανάκι σου με τα καινούργια Michelin στις Σέρρες κι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος και από κράτημα και από φθορά.
    Εδώ ποια εννοείς;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
    ειναι προοδευτικα μη σε φοβιζει η κορωνα! σοβαρα ... πιο προοδευτικα απο το Diablo που ειχα πριν (δε λεω μαλακιες...) και βουτανε με τη μια στη στροφη
    Και πάνω που έρχισα να μειώνω τις επιλογές ......
    Δε με φοβίζει η τριγωνική. Με προβληματίζει στο κατά πόσο έχω το επίπεδο να την εκμεταλλευτώ και το κατά πόσο θα την χρειαστώ πέραν της πίστας. Άμα όμως με λες ότι είναι πιο προοδευτικό από το Diablo ......

  13. #13
    Το μηχανάκι σου το οδήγησα με τα power race (τα καινούργια).

    Στα "παλιά" pilot race χρησιμοποιούσα soft μπροστά, medium πίσω. Με τα τελευταία έχω κάνει δύο track-days και περίπου 6000 χλμ σε δρόμο. Ακόμα κρατάνε...

    Όπως έγραψε κι ο Παναγιώτης, θεωρώ καλή την επιλογή medium-medium για τη χρήση που θέλεις. Η κορώνα μη σε φοβίζει.

  14. #14
    Ευχαριστώ Blade. (και idi και runer)
    Θα ζητήσω τιμές για Race Medium & 208 RR και θα τα "ζυγίσω".

  15. #15
    μωρη κουλαμαρια βαλε οτι να ναι απο medium(οχι γομα αλλα μεσαιο λαστιχο)....d208rr diablo corsa κλπ...ολα καλα ειναι....

    ΑΛΛΑ ....αν θες το απολυτο χωρις φυσικα να περνας ουτε καν πανω απο σαλια, D208 GP....η τελειοτητα....και αυτη δεν ειναι μονο προσωπικη μου αποψη....

    29 οδηγοι παγκοσμιου SBK τα συνιστουν...αυτοι...κατι ξερουν...

    το τι κλαμα εριξαν απο περσυ που τους υποχρεωσαν να φορανε pirelli supercorsa δεν λεγεται.....
    frankly my dear, i dont give a damn...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Πληροφορία για CBR 600 F 97'
    από gcrook στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2008, 13:18
  3. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF