Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Ο φιγουρατζης

  1. #1

    Ο φιγουρατζης

    Μια κλασσικη περιπτωση που μπορει να σε κανει να θελεις χιλιαρα μηχανη ακομα και αν εισαι 15 και δεν εχεις οδηγησει ουτε αυτο το κλασσικο και χιλιοειπωμενο Honda C50:O φιγουρατζής του σχολείου! Ενας τυπος συνηθως εξωσχολικος,που πηρε ενα ταλαιπωρο γιαπωνεζικο τετρακυλινδρο του '90 και καθε μερα ειναι εξω απο το σχολειο κανωντας σουζες και παντιλικα,εντυπωσιαζοντας τα wannabe με τα πενηνταρακια παπια και τα διχρονα σκουτερακια.
    Και εκεινο που σε πεθαινει τελειως ειναι οτι ενω μπορεις με ενα σχετικα λογικο τιμημα να του μπεις στο ματι αγοραζοντας το δικο σου, ελαφρα καλυτερο τερακυλινδρο ξερεις οτι δεν μπορεις,γιατι κινδυνευεις να σε αποκληρωσει ο πατερας σου,να σε ξεσπιτωσει η μητερα σου και να σε αφορισει η τοπικη ενορια!Καπως ετσι κολλησα και γω με τις μηχανες,και δεν ξεκολλαω αν δεν παρω ενα σωστο Q-bike.Kατα προτιμηση ενα Suzuki RG 500 Γ.Σκας μυτη στο σχολειο και ολοι σου κανουν χαβαλε,κρινοντας αμεσως απο την εμφανιση του παλιομοδιτικου συνοθυλευματος απο μαρκουτσια και μεταλλα.Οταν μαλιστα θα σε ρωτησουν χρονολογια και τους πεις παγερα "1985" θα σε κοιτανε με ενα βλεμα χιλιων καρδιναλιων,ειρωνευοντας σε για το τι πηγες και πηρες.Να και ο φιγουρατζης με το ταλαιπωρημενο του Suzuki GSX-R 400 που με περιεργια παρκαρει διπλα στο RG και δινει και μια κοφτη γκαζια για να μειωσει την αυτοπεποιθηση σου με αυτη την τετραχρονη,τετρακυλινδρη ριπη,δινοντας σου μια προτροπη να επιστρεψεις εκει που ανηκεις,στο ημιφως αυτης της μοτοσυκλετικης ατυπης κλικας.Και ξαφινκα τους κοβεις την υπεροψια με μια γερη μανιβελια που απελευθερωνει μια διχρονη ριπη,εναν ξεχασμενο ηχο και τεραστια γαλαζια συννεφα καπνου.Σαστισμενοι οι συμμαθητες ο φιγουρατζης,ετοιμαζονται για ενα γερο χτυπημα οταν ρωτανε τον κυβισμο.Και ναι,δυστυχως καλα καταλαβαν.Εδω μιλαμε για 500αρι διχρονο,ενα κτηνος των GP που τρωει για πρωινο καθε 400αρι τετραχρονο και για επιδορπιο καθε Honda GLX ,ενω στο απερτιφ εχουμε ξεζουμισμενα διχρονα σκουτερακια.Οταν συννελθουν απο το σοκ,τους λες και την αποδοση των 100+ ιππων.
    Εμβροντητοι παραδεχονται την ηττα τους.Τα GLXακια τηρουν σιγη ιχθυος,οι σημαια τους,η GSX-R 400 εχει μεινει να ανεβοκατεβαζει το ρελαντι της,σαν να παιζει ενα πενθιμο εμβατηριο θα λεγες,και συ σκεφτεσαι πως να κανεις μια θεαματικη εξοδο απο το σκηνικο.Αποφασιζεις να μην κανεις παντιλικια και σουζες,κρατωντας το επιπεδο σε δυσθεωρητα υψη,αλλα και γιατι ξερεις οτι αυτο εδω το μηχανημα δεν σηκωνει αστεια και λαθη.Ετσι ριχνεις μια κοφτη γκαζια,και φευγεις ηρεμα,αφηνωντας τους παντες να σε κοιτανε μεσα απο ενα συννεφο διχρονου καπνου.Δικαιωση!
    Και εκει που εισαι πανω στην μηχανη και φευγεις με τον κινητηρα να περιστρεφεται σχετικα ομαλα και σενα να εχεις φουσκωσει ισα με 10 bar πιεση απο την υπερηφανια,σταματας να ονειρευεσαι και αναρωτιεσαι παλι ποτε θα παρεις μια σωστη μηχανη... !!!

  2. #2
    μάλιστα πόσο χρονών είπαμε ότι είσαι? 15 ε?


    βάλε και κάνα γκομενάκι μέσα στην ιστορία και θα πουλήσει τρελά

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    ανατρίχιασα έτσι όπως το περιέγραψες!

  4. #4
    @Cirus Νομιζω ειναι ξεκαθαρο
    @LordVeyron

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    @Cirus Νομιζω ειναι ξεκαθαρο
    Ναι είναι μικρέ μου φίλε, μην ανησυχείς έχεις πολλά χρόνια μπροστά σου να ευχαριστηθείς μηχανάκια και μηχανές αργότερα. Γενικότερα θα μάθεις ότι την μηχανή την παίρνεις για να ευχαριστιέσαι εσύ, ακόμα και να μην σε βλέπει κανένας και όχι για να σε βλέπουν οι άλλοι κτλ. Δεν σε κατηγορώ βέβαια ίσα ίσα που μου είσαι συμπαθής αλλά κάνε υπομονή και μην σε νοιάζει θα έρθουν όλα στην ώρα τους, προς το παρόν είσαι μικρός ακόμα για μηχανή νομίζω, χωρίς να με παρεξηγείς πάντα.

  6. #6
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Patience is a virtue, my young apprentice...








    "Qu ils mangent de la brioche"

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Patience is a virtue, my young apprentice...
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  8. #8
    Βράζει το αίμα σου αδερφέ χαχαχα

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Patience is a virtue, my young apprentice...








    Εσύ πάντως το έχεις χάσει τελείως το τελευταίο καιρό...


    "Oh my God, what have I done..."

  10. #10
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    Εσύ πάντως το έχεις χάσει τελείως το τελευταίο καιρό...


    "Oh my God, what have I done..."
    τσαντλερ απο friends ή ειναι η ιδεα μου?


    edit: Το κειμενο παντως φιλε μου πολυ ομορφο μπραβο
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  11. #11
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Χαρη ,καντου μια επεξεργασια ,βαλε παραγραφους ,αφησε μερικα κενα και θα ειναι τελειο.

  12. #12
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Κι εμένα μου άρεσε το κείμενο, αλλά κόλλησα αλλού: Θέλω φωτό από το RG.

    Αν είναι σε καλή κατάσταση, ίσως πάρεις "σωστή" μηχανή πιο γρήγορα απ'όσο νομίζεις (όχι, δεν εννοώ ότι ενδιαφέρομαι προσωπικά).

  13. #13
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    "Oh my God, what have I done..."
    :rotflmao: :rotflmao:

    Ναι, γιατί δεν το είχα ήδη χαμένο
    "Qu ils mangent de la brioche"

  14. #14
    Ορίστε και η φωτό.Για 9500 ευρώ συν τα έξοδα για να την φέρω απο Γερμανία(ναι,απο εκεί την βρήκα αυτήν της φωτογραφίας) είναι όλη δικιά μου! Όσο για το κείμενο,θα το επεξαργαστώ άμεσα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rg 500 gamma.jpg 
Προβολές:	1498 
Μέγεθος:	22,1 KB 
ID:	233477

  15. #15
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.879
    Παντως να ξερεις παιζει αυτο ,ειναι Ελλαδα,πεντακαθαρο,μεγαλη τρελα ο τυπος που το χει και πρεπει να το δινει.

    Μαλλον λιγο περισσοτερο απο τα λεφτα που αναφερεις ,αλλα το μηχανακι απ'οτι θυμαμαι δεν χρειαζεται ουτε ενα €.

    Χαλαρα,παντως σκεψου το ,''δυσκολα μηχανακια''.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rg500_small.jpg 
Προβολές:	1463 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	233494

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF