Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: αγορα μηχανης και πληροφοριες

  1. #1

    αγορα μηχανης και πληροφοριες

    λοιπον παιδες καλησπερα σας,

    λατρευω τις μηχανες και γενικοτερα την ταχυτητα και σκεφτομαι να αγορασω μια καποτε...
    τωρα ειμαι μολις 15 και μαρεσει να ασχολουμαι και να μαθαινω για αυτες και ετσι αποφασισα να κανω ενα account σε αυτο το φορουμ.

    εχω παρα πολλες αποριες αλλα πιστευω οτι οι πέρισσοτερες θα λυθουν με τον καιρο γιαυτο ας αρχισω με καποια βασικα

    το πρωτο μηχανακι που σκεφτομε να αγορασω ειναι μια ninja 250r. εχει πολυ καλες επιδωσεις και ειναι οτι πρεπει για μεσα στην πολη αλλα και για ταξιδακια. υστερα αν ολα πανε καλα μετα απο καμποσα χρονακια λεω να παω σε καμια 1000αρα γιατι οπως σας ειπα και πιο πανω λατρευω την ταχυτητα.συμφωνειτε??

    περιμενω πως και πως να φτασω τα 18 μου να παρω αυτο το κωλοδιπλωμα και να τελειωνω αλλα εχω και αποριες και γιαυτο

    θα μπορουσε να μου πει καποιος λιγα πραγματα για την θεωρητικες και κυριως τις πρακτικες εξετασεις(δηλαδη τι ασκησεις συμπεριλαμβανονται κτλ)και αν ειναι ευκολα δυσκολα χρειαζονται πολυ διαβασμα και εξασκηση και τετοια.επισης θα ηταν καλη ιδεα να αγορασω το μηχανακι λιγο καιρο πριν δωσω για να κανω εξασκιση???(οχι να το οδηγαω στον δρομο..)


    αυτα για την ωρα ευχαριστω:wacko:

  2. #2
    καλώς τον!


    τα ερωτήματά σου θα απαντηθούν σύντομα :wacko:

    ωραίο username
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  3. #3
    χαχα ναι.. σε ευχαριστω

  4. #4
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Κατι μου βρωμαει εδω ..
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #5
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Εδώ για τις απορίες των διπλωμάτων:
    (Να δεις τα πιο πρόσφατα ποστ)

    http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=9

    Όσων αφορά τη μηχανή, για πρώτη το καλύτερο είναι, αν όχι ένα παπί, τότε μία γυμνή μοτό γιατί οι πτώσεις κοστίζουν.

    Πέρνα μια βόλτα από εδώ:

    http://www.moto.gr/forums/forumdispl...?s=&forumid=35

    Ο εξοπλισμός είναι απαραίτητος ανεξαρτήτως κυβισμού και μαγκιάς

    Καλώς όρισες, εύχομαι να μάθεις πολλά πράγματα από εδώ μέσα, όπως κι εγώ!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  6. #6
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Κατι μου βρωμαει εδω ..
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    "Qu ils mangent de la brioche"

  7. #7
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.880
    Παντως απο χρωμα ξερεις τι θα παρεις.:rotflmao:

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
    Παντως απο χρωμα ξερεις τι θα παρεις.:rotflmao:
    καφέ κουραδί?
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
    καφέ κουραδί?
    'Η και λευκό για αντιθεση...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    'Η και λευκό για αντιθεση...

    το χρωμα αυτο ειναι γνωστο στην αγορα σαν σιτι-γουάιτ (shitty white)
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  11. #11
    Εγω για πρωτη μηχανη προτεινω μια Honda VFR 750 R φορτωμενη με ολα τα πανακριβα εξαρτηματα του HRC.Αν εισαι τυχερος,με 23.000 ευρωπουλα θα χεις το κεφαλι σου ησυχο και το πορτοφολι σου αδειο για πολλα χρονια!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    Εγω για πρωτη μηχανη προτεινω μια Honda VFR 750 R φορτωμενη με ολα τα πανακριβα εξαρτηματα του HRC.Αν εισαι τυχερος,με 23.000 ευρωπουλα θα χεις το κεφαλι σου ησυχο και το πορτοφολι σου αδειο για πολλα χρονια!!!
    τς τς τς τς, σάτηρος μην τον ακούς, είναι απο άλλη ομάδα.Πάρε καμία MV F4 παιδι μου ,και θα στρώσεις για πολύ πολύ καιρό ...

    Πάντως μπράβο σου που περιμένεις και έχεις τέτοιες βλέψεις.Διάβασμα τα σήματα θέλει ελάχιστα-πολύ , απο τήν άλλη εξάσκηση τα 10 μαθήματα που σου κάνει η σχολή για το Α1 είναι υπερ -αρκετά. Παραπάνω απο αρκετά.
    Μετά το παίρνεις απόφαση και μπαίνεις...

    ΜΗΝ πάρεις τίποτα πριν δώσεις.

    Πήρα την μηχανή 2 μέρες πριν δώσω,για να μην έχω το μυαλο μου αλλου,και εκανα μεγαλη βλακεια!Γιατι ? γιατι δεν κοιμομουν το βραδυ ηθελα να παω βολτα και πολλα πολλα αλλα...ελεγα θα κρατηθω δεν παιζει αλλα δεν γινοταν .Εβγαινα στην κατηφορα μου και την ξανα ανεβαινα,πολυ πρωι κατα της 6 που δεν ειχε τιποτα,μετα εδωσα απο 2 μερες και ησυχασα...αλλα οι 2 μερες?ΜΑΡΤΥΡΙΟ.

    ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!

  13. #13
    Για να σοβαρευτουμε λιγο,νομιζω οτι σαν πρωτη μηχανη ΔΕΝ πρεπει να παρεις scooter.Γιατι πολυ απλα,το scooter δεν ειναι μηχανη!Δεν υπαρχει μηχανη με CVT κιβωτιο(αν εξαιρεσουμε την υδροστατικη μεταδοση της DN-01 που εχει μια παρομοια αισθηση),η κατανομη βαρους ειναι αρκετα διαφορετικη οπως και οι διαστασεις και η γεωμετρια και γενικοτερα,ενα scooter συμπεριφερεται αλλιως.Αν εχεις την υπομονη και την απαιτουμενη προσοχη οσο και την δυνατοτητα,εχω ακουσει οτι ενα Aprilia RS 125 ειναι το καλυτερο σχολειο για σπορ οδηγηση.Αν ομως το αιμα σου βραζει,μαλλον καλυτερα να στραφεις σε κατι λιγοτερο απολυτο.Ενα Ninja 250 θα σε μαθει να οδηγεις με πιο φιλικο τροπο,αλλα μεσα στην πιστα νομιζω το Aprilia εχει αλλη αισθηση.Για αξιοπιστια μη με ρωτησεις

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2011
    Μηνύματα
    1.912
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    Για να σοβαρευτουμε λιγο,νομιζω οτι σαν πρωτη μηχανη ΔΕΝ πρεπει να παρεις scooter.Γιατι πολυ απλα,το scooter δεν ειναι μηχανη!Δεν υπαρχει μηχανη με CVT κιβωτιο(αν εξαιρεσουμε την υδροστατικη μεταδοση της DN-01 που εχει μια παρομοια αισθηση),η κατανομη βαρους ειναι αρκετα διαφορετικη οπως και οι διαστασεις και η γεωμετρια και γενικοτερα,ενα scooter συμπεριφερεται αλλιως.Αν εχεις την υπομονη και την απαιτουμενη προσοχη οσο και την δυνατοτητα,εχω ακουσει οτι ενα Aprilia RS 125 ειναι το καλυτερο σχολειο για σπορ οδηγηση.Αν ομως το αιμα σου βραζει,μαλλον καλυτερα να στραφεις σε κατι λιγοτερο απολυτο.Ενα Ninja 250 θα σε μαθει να οδηγεις με πιο φιλικο τροπο,αλλα μεσα στην πιστα νομιζω το Aprilia εχει αλλη αισθηση.Για αξιοπιστια μη με ρωτησεις
    Συμφωνώ αλλά στο θέμα αξιοπιστία άσ'το.... απλά !

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LordVeyron
    Συμφωνώ αλλά στο θέμα αξιοπιστία άσ'το.... απλά !
    Τοσο ασχημα ε? :

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2014, 16:42
  2. Νέος στο club και αγορά μηχανής
    από jacson123 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2012, 23:36
  3. Αγορά μηχανής και νομικά θέματα.
    από Παντελής Ε. στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2012, 19:51
  4. αγορα μηχανης και εφορια
    από famicom86 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2008, 13:41
  5. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 16:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF