Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Suzuki bandit 1250 vs yamaha FJR 1300

  1. #1

    Suzuki bandit 1250 vs yamaha FJR 1300

    Ειμαι ευτυχης κατοχος ενος ΚΤΜ 990 Adventure.Το μηχανακι ειναι απιστευτο δεν εχω παραπονο αλλα μου εχει εδω και καιρο μπει στο μυαλο να γυρισω στους 4 κυλινδρους και στο πιο ανετο ταξιδι.Το χωμα δεν με ενδιαφερει και ουτε η καθημερινη μετακινηση (εχω παπι).Με ενδιαφερει η ανεση στο ταξιδι και η σχετικα υψηλη μεση ταχυτητα..140 - 180.Η μοτοσυκλετα θα αγοραστει μεταχειρισμενη.Εαν ειναι δυνατον θα ηθελα να ακουσω εντυπωσεις για την μια και την αλλη μοτοσυκλετα.Επισης δεχομαι και προτασεις για ανταλαγες.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    ποσα λεφτα διαθετεις???
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Το 1250 θα σου αρέσει πολύ.. θέλει όμως (κρίνοντας από το 650):

    1) μεγαλύτερη ζελατίνα πάνω από τα 140-160..

    2) ίσως ένα τιμόνι που έρχεται πιο πίσω και πιο ψηλά ελαφρώς

    3) ίσως και λίγο παραπάνω αφρώδες

    Με αυτά και με όπλο τη ροπή του μεγάλου κάνεις το γύρο του κόσμου σε 80 μέρες.. αυτοκινητόδρομο, κέντρο, σοκάκια (το τιμόνι κόβει πολύ) αρκεί να υπάρχει άσφαλτος..


    Ps έχει μεγάλο μεταξόνιο και αν και βαρύ το νιώθεις καλοζυγισμένο (τουλάχιστον το 650)
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  4. #4
    Παλιομέλος
    Εγγραφή
    03/08/2009
    Μηνύματα
    66
    Suzuki bandit 1250 abs
    Με τα μισα και λιγοτερα λεφτα και κανεις την δουλεια σου ανετα....ειναι καλυτερο απο το 650.....χαμηλοροπο αθορυβο σαν ηλεκτρικο και σε ταξιδι καλο και μπορεις να το κανεις καλυτερο με αυτα που προανεφερε ο συμφορουμιτης...

    το fjr τα εχει ολα απο μαμα αυτα, αλλα φιλος που το εχει , εχει παραπονα απ την πισω αναρτηση......

    εχει προσφορα (πιστευω ακομη για το suzuki) μοντ 2009 abs με 5995 ευρω μονον.......κτυπα το και τα αλλα θα τα βρεις στην πορεια.......

    υγ.να ξερεις οτι και το ενα και το αλλο θα το παντρευτεις ομως......αλλα το σουτσουκι δεν εχεις να χασεις και πολλα.....
    Ξανά-μανά μοτοσυκλετα........

  5. #5
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αν θες ένα ποιοτικό μηχανάκι για πολλά, άνετα και γρήγορα ταξιδιωτικά χιλιόμετρα, θα πάρεις το FJR.

    Αν δεν έχεις αρκετά χρήματα, ή αν θες κάτι πολύ πιο μανιτζέβελο, θα βολευτείς και με το Bandit.

    Καλό και χρυσό το Bandit, αλλά μην συγκρίνουμε και τις πούτσες με τις βούρτσες...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Καλό και χρυσό το Bandit, αλλά μην συγκρίνουμε και τις πούτσες με τις βούρτσες...
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  7. #7
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    προφανώς ασύγκριτα στο τουριστικό κομμάτι.. απλά με το bandit μπορεί να κάνει σχεδοοοοόν την ίδια δουλειά με τα μισά χρήματα.. Αν δεν υπάρχει ο παράγοντας χρήματα και υπάρχει και δεύτερο παπί τότε μονόδρομος..

    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  8. #8
    δεν εχουν καμια σχεση
    οπως ειπαν και πιο πανω καλο το bandit αλλα fjr δεν ειναι ουτε στο ελαχιστο
    γιαμενα yamaha χωρις δευτερη σκεψη
    φυσικα βγαζω τελειως εξω τον παραγοντα χρημα

  9. #9
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    απο καταναλωση-service-ανταλακτικα το fjr πως παει?
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

  10. #10
    κάποιος απο τους αποπάνω που να έχει οδηγήσει και τα δύο σε μικτές συνθήκες?
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  11. #11
    Συμφωνω με τον gixxerpap αν ειναι δυνατον θα ηθελα μια γνωμη απο καποιον που να εχει οδηγησει τα μηχανακια..Το fjr μου φαινεται παντως πιο ολοκληρωμενο στο θεμα ταξιδι.Θα το οδηγησω και εγω σε λιγες μερες (τοχει γνωστος) .Οσο για τα λεφτα θα δωθουν απο την πωληση του ΚΤΜ.Καθε αποψη παντως δεκτη .Ευχαριστω για τον χρονο σας...

  12. #12
    κοκορετσι μελος Το avatar του/της intruder
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    648
    αυτο ειναι για το ντυμενο bandit απο μια παλαιοτερη μου αναρτησησυνοπτικα.για οτι αλλο θες στη διαθεση σου.για το fjr δεν ξερω αφου με μια μονο βολτα που το κανα δεν ειμαι ικανος να βρω πλεονεκτηματα κ μειονεκτηματα εκτος απο την καλυψη που σαφως ειναι καλυτερη κ πιο δυσκολο στα κλειστα κομματια


    ...κ μετα απο 6000 χλμ ηρθε η ωρα να πουμε οτι ενα καλο τεστ drive εγινε αφου για περιπου 4500 χλμ ταξιδευα καθημερινα σε ολους τους δρομους- ατελειωτες ευθειες (autobahn-autostrada) στροφιλικια ολων των ειδων-passo μεσα σε πολεις επαρχιακους(ολα αυτα σε οδοστρωμα ευρωπαικων προδιαγραφων κ σε δρομους πιο ανωμαλους ελληνικου επαρχιακου δικτυου των ορεινων χωριων της πινδου(κ λιγο χωμα).ολα αυτα δικαβαλος με 65 κιλα αποσκευες.ταξιδι μονος μου δεν εχω παει ακομα.πιστευω οτι αυτα που θα γραφουν παρακατω ειναι χρησιμα για οποιον θελει ενα πραγματικα τουριστικο μοντελο.καταρχην εχω παθει πλακα με την καταναλωση αφου εαν κινησε ΕΩς ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΦΑΣΜΑΤΟς ΤΩΝ στρωφων (5000) η καταναλωση γινεται εως κ 4,5 λιτρα/100 χλμ.όυτε bmw νε ηταν.η μηχανη μπορει να παρει απειρες αποσκευες.οαερας με αλλαγμενη ζελατινε κατα 10 εκ ψηλοτερη (εγω εβαλα ermax) παλευεται ανετα μεχρι τα +180 χλμ.απο κει κ περα λιγο σκυψιμο χρειαζεται.ταξιδευεις ανετα για ωρες σε ταχυτες των 180-190 σε ανοιχτο δρομο κ η προστασια απο βροχη εαν σκυψεις λιγο ειναι ικανοποιητικη.τα πλαινα φεριγκ κανουν κ εδω δουλεια.σε δρομου με στροφες η ταχυτητες αλλαζουν σπανια καθως με μια 2-4 περνας ολοκληρα passo με στροφες 180 μοιρων κ αποτομη ανηφορικη κλιση.μεσα στην στην πολη ειναι ενα απλα ανετο μηχανακι με μοναδικο μειονεκτιμα στις μανουβρες κ σε ταχυτες παρα πολυ χαμηλες λογω του μεγαλου βαρους του.στο χωμα οντως ειναι δυσκολη λογω του βαρους της κ των ελαστικων τηε.γενικα πιτευω πιστευω οτι ειναι μια μοτοσυκλετα μεγαλων τουριστικων δυνατοτητων χωρις να υστερει σε τιποτα το αξιολογο στα μεγαθηρια yamaha fjr- bmw 1200 rt/st/s-kawasaki zzr 1400 cbr .triump st εκτος απο την δυναμη στα ψηλα +240 που εκει ο κινητηρας αρχιζει να δειχνει την ελλειψη ιππων αισθητα(φρενα αναρτησεις κτλ μου ειναι δυσκολο να συγκρινω σαφως θα υπαρχουν κ καλυτερα αλλα την δουλεια τους μια χαρα την κανουν).ενα διαφορικο θα ηταν καλοδεχουμενο αντι της αλυσιδας.ενα πολυ καλο συνολο που δυστυχως για την ελληνικη αγορα θα αδικιθει λογω της τιμης του πιστεςυω.αυτα συνοπτικα οτι αλλο μου ρθει το γραφω παρακατω
    ....και το στηλιαρι απο το τσεκουρι του ξυλοκοπου, απο το λογγο βγαινει...

Παρόμοια θέματα

  1. SUZUKI BANDIT 1250 S...
    από kalant στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 291
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2014, 08:36
  2. Yamaha FJR 1300 vs Kawasaki GTR 1400
    από OzZzZzY στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2009, 19:38
  3. Suzuki Bandit 650 vs Yamaha fz6?
    από Elle στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2008, 20:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF