Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: tips ...για vέους

  1. #1

    tips ...για vέους

    Χαιρετώ όλους τους μάγκες και τις κούκλες του moto forum .Είμαι 19 χρονών και μόλις απόκτησα το δίπλωμα για μηχανἠ(που αναφέρεται σε μηχανές μέχρι 33 ίππων)αλλά χώρις καμία εμπειρία στις μηχανές (μια φορά είχα οδηγησει το jogaki του θειου μου). Θα ήθελα να μου δώσετε μέρικα χρήσιμα tips για το πώς να ξεκινήσω(δηλαδη τι μου προτεινετε ως προς μηχανη ,ασκησείς βελτιώσης ισοροπίας και γενικότερες μεθόδους έξασκησης,κτλπ) έτσι ώστε να αρχίσω να μπαίνω στον κόσμο της μηχανής, στην φιλοσοφία της και πρώτα απο όλα στη ελληνική πραγματικότητα (εδώ και ένα χρόνο οδηγάω αμάξι και έχω αντιληφθει την κατάσταση των ελληνικών δρόμων και οδηγών). Η εμπειρία είναι θέμα χρόνου αλλά μερίκα χρήσιμα tips επιταχύνουν την απόκτηση της.
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Αν θέλεις να στρωθείς στο διάβασμα, ρίξε μια ματιά στα sticky αυτή της κατηγορίας.

    Μόλις με το καλό αποκτήσεις την πρώτη σου μηχανή, το πρώτο πράγμα που θα σου συνιστούσα να κάνεις μόλις μάθεις να τη χειρίζεσαι είναι ένα Riding School.


  3. #3
    τα κυριότερα tips είναι τα εξής:

    1ον: οδηγώντας μηχανή ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ, είναι αναπόφευκτο, οπότε ΠΑΝΤΑ κράνος, μπουφαν, γαντια, μποτάκια για να μην πάθεις κακό

    2ον: καλύτερα να μην πας σε πολλά κυβικά και μεγάλη μηχανή για αρχή, καλύτερα μεταχειρισμένη και όταν μάθεις και βαρεθείς πας σε μεγαλύτερη χωρίς να έχεις ξοδευτεί. καλύτερα προτίμησε κάτι σε cbf 250, ybr 250, ninja 250 που είναι μικρές μηχανές και όχι scooter.

    3ον: Να έχεις πάντα μέτρο στο γκάζι μέχρι να μάθεις όσο αυτό γίνεται φυσικά

    4ον: Θα μάθεις πάρα πολλά παρακολουθώντας ένα Riding School, κάποια τα μαθαίνεις μαζεύoντας χιλιόμετρα και εμπειρία και κάποια άλλα δεν τα μαθαίνεις ποτέ και τα αγνοείς αν δεν παρακολουθήσεις το παραπάνω.

    καλως ήρθες στην παρέα μας, πάντα όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις

  4. #4
    Μηχανή -> Scooter μέχρι 150cc με μεγάλες ρόδες, αν θέλεις μοτοσυκλέτα με συμπλέκτη υπάρχουν αρκετά 125-250cc να διαλέξεις... αλλιώς παπί.

    ασκησείς βελτιώσης ισοροπίας -> ε;; εξάσκηση...

    γενικότερες μεθόδους έξασκησης-> Κράνος,Μπουφαν,γάντια και στη πανεπιστημιούπολη κάθε Σ/Κ που είναι άδεια (αν μένεις Αθήνα, αλλιώς σε άλλο έρημο μέρος).

    Μαθήματα φαντάζομαι έχεις κάνει; ε;


    Γιατί τα θάβετε τα scooter μια χαρά είναι για πρωτάρηδες (για να μάθουν να κινούνται μέσα στη κίνηση και τη λογική του δρόμου).
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  5. #5
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Επίσης, μπορείς να πάς και σε ένα άδειο πάρκινγκ η αλάνα και να εξασκηθείς στις στροφές, το φρενάρισμα κλπ.
    Δεν θα διατρέχεις και κίνδυνο απο άλλα οχήματα.. καλωσήρθες!

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Welcome!

    Ξεκινάμε από τα χιλιοειπωμένα, πάντα φοράμε το κράνος μας, full face και δεμένο, γάντια και μπουφάν.
    Όσον αφορά τα κυβικά, αν θεωρείς ότι ελέγχεις τον εαυτό σου & δε κάνεις καφρίλες, τότε θα ήταν καλύτερο να πας σε μια μοτοσυκλέτα 250 κυβικών.
    Στην αγορά υπάρχουν αρκετά μοντέλα, δες τι σου αρέσει, καβάλησε το & ανάλογα αποφάσισε.

    Διάβασε εδώ μέσα ότι περισσότερο μπορείς, σε αυτή τη κατηγορία & θα ήταν καλό να κάνεις και ένα Riding School. Όλα μετά θα έρχονται με την εξάσκηση και την εμπειρία.

    Πάντα όρθιος!



  7. #7
    Thanks McGyver για το tip .....Για το θέμα μηχανής είμαι μπέρδεμενος πιο πολὐ .Προβληματίζομαι αν είναι καλύτερο να αγοράσω μια πάπια μεταχειρίσμενη και να μάθω πάνω της και μέτα να ανέβω κατήγορια ή να περιμένω κανένα 6μηνο για να πάρω με τη μια καμία μεταχειρισμένη ninja 250 ???
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  8. #8
    Προς το παρόν θέλω και λίγη εξάσκηση και με το forum... Σας ευχαριστώ μάγκες
    Κάλως σας βρήκα
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.962
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
    Thanks McGyver για το tip .....Για το θέμα μηχανής είμαι μπέρδεμενος πιο πολὐ .Προβληματίζομαι αν είναι καλύτερο να αγοράσω μια πάπια μεταχειρίσμενη και να μάθω πάνω της και μέτα να ανέβω κατήγορια ή να περιμένω κανένα 6μηνο για να πάρω με τη μια καμία μεταχειρισμένη ninja 250 ???
    Περίμενε και πάρε το Ninjάκι...

  10. #10
    Το Ninja που προτείνουν τα παιδιά δεν το έχω καβαλήσει και δεν ξέρω
    αλλά για την κατηγορία του ακούγονται καλά σχόλια.
    Γενικότερα τι μηχανές σου κάνουν "κλικ" όταν τις βλέπεις στο δρόμο? (ή στο χώμα)
    Κάνε μία λίστα θα σε βοηθήσει έτσι έκανα και εγώ τουλάχιστον και αν μπορείς Test Drive
    Αν βλέπεις πχ ZX-10R στο δρόμο και σου τρέχουν τα σάλια ένα 125/250αρι της κατηγορίας
    αυτής είναι για εμένα άψογη επιλογή.
    Είπες "(εδώ και ένα χρόνο οδηγάω αμάξι και έχω αντιληφθει την κατάσταση των ελληνικών δρόμων και οδηγών)"
    Κάτσε όταν καβαλήσεις θα το καταλάβεις ακόμα καλύτερα γι'αυτό εννοείτε να αποκτήσεις εξοπλισμό.

    Τα Riding School είναι ΤΡΟΜΕΡΗ εμπειρία. Θα ανοίξουν οι ορίζοντες της οδήγησης σου εκεί! Μακάρι να βρεις
    σχολή που, εκτός των άλλων να σου πει και πολλά πράγματα για την πιο ασφαλή οδήγηση σε δημόσιους δρόμους.
    Το 0-300 Riding School κάποτε ασχολούταν με αυτό.

    Καλωσήρθες και πάντα ευχάριστες συγκινήσεις να έχεις

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Περίμενε και πάρε το Ninjάκι...
    +1

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Volo
    Το Ninja που προτείνουν τα παιδιά δεν το έχω καβαλήσει και δεν ξέρω
    αλλά για την κατηγορία του ακούγονται καλά σχόλια.
    Γενικότερα τι μηχανές σου κάνουν "κλικ" όταν τις βλέπεις στο δρόμο? (ή στο χώμα)
    Κάνε μία λίστα θα σε βοηθήσει έτσι έκανα και εγώ τουλάχιστον και αν μπορείς Test Drive
    Αν βλέπεις πχ ZX-10R στο δρόμο και σου τρέχουν τα σάλια ένα 125/250αρι της κατηγορίας
    αυτής είναι για εμένα άψογη επιλογή.
    Είπες "(εδώ και ένα χρόνο οδηγάω αμάξι και έχω αντιληφθει την κατάσταση των ελληνικών δρόμων και οδηγών)"
    Κάτσε όταν καβαλήσεις θα το καταλάβεις ακόμα καλύτερα γι'αυτό εννοείτε να αποκτήσεις εξοπλισμό.

    Τα Riding School είναι ΤΡΟΜΕΡΗ εμπειρία. Θα ανοίξουν οι ορίζοντες της οδήγησης σου εκεί! Μακάρι να βρεις
    σχολή που, εκτός των άλλων να σου πει και πολλά πράγματα για την πιο ασφαλή οδήγηση σε δημόσιους δρόμους.
    Το 0-300 Riding School κάποτε ασχολούταν με αυτό.

    Καλωσήρθες και πάντα ευχάριστες συγκινήσεις να έχεις
    Ευχαριστὠ για το καλωσόρισμα volo ....Θα ήθελα να ασχοληθώ με superbike οπότε τείνω σε ninjaki 250 ή cbr250 ή yzr125 πάντα μεταχειρισμένα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει με μια απο αυτές να κάνω riding school ??? άπο την άποψη οτι όταν με το καλό αποκτήσω μια 600αρα αργότερα δεν θα πρέπει να το επαναλάβω ??
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  13. #13
    φιλε,πάρε ένα εντουράκι,και θα στα μάθει όλα αυτό......πιστεύω ότι ένα εντουράκι είναι the best για πρώτη μηχανή,.....εγώ ξεκίνησα από παπί σε ss αμέσως,....αργότερα που είχα και ένα xr κατάλαβα ποσο εύκολο,και ποσο γρήγορα μαθαίνεις με ένα εντούρο....
    2stroke

  14. #14
    Ακριβως το ιδιο με σενα και γω,πηρα το νιντζα καινουριο και επεσα.Το λυπηθηκα αλλα ολα καλα.Τωρα πια συμβουλευω αυτους που ειναι οπως ημουν να παρουν κατι μεταχειρισμενο.Παρε το νιντζα(ξερω οτι ειναι κ@υλα,εαν το αντεχει η τσεπη σου)αλλα παρτο μεταχειρισμενο.Μαθε,καθως το θεωρω πολυ καλο για πρωτες εμπειριες και οταν βγαλεις το μεγαλο διπλωμα περνεις μια ολοκαινουρια μοτο που θα σου καψει την καρδια.
    T(w)o beer or not t(w)o beer? :P
    Two beeeeeeeerr!!!!

  15. #15
    Οσο για το riding school ειναι πολυ καλο να το κανεις με την συγκεκριμενη μοτο.Μην τη θεωρεις μικρη,εχει ωραιο στησιμο και αρκετες δυναμης για να ευχαριστηθεις και να μαθεις χωρις να θεσεις τον εαυτο σου σε μεγαλο κινδυνο.Εκανα το Css με το νιντζα και το ευχαρηστιθηκα.Καλα να περνας
    T(w)o beer or not t(w)o beer? :P
    Two beeeeeeeerr!!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tip για φανάρι Monster
    από sapila racing στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2009, 11:10
  2. 7+1 Tips για σωστές Αγγελίες ! ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ
    από Nik0s στο forum Αγγελίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 10:29
  3. tip για πρωινά χαμόγελα
    από illuminatios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2005, 11:38
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 16:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF