Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Honda Bros 400 provlima

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2011
    Μηνύματα
    30

    Question Honda Bros 400 provlima

    Αγορασα προσφατα το bros 400 με 60.000 χλμ.
    Πηγαινωντας βολτα ειπα να το ανοιξο το μοτερ να δω ποσο παει αλλα διαπιστωσα οτι μετα τα 90χλμ
    το μηχανακι εχει ατροφιες δηλαδη "σαν" να μην παιρνει σωστα βενζινη.....Αυτο συμβαινει απο τα 90χλμ περιπου και ταυτοχρονα αναβει και ενα λαμπακι "ενδεικτικη λυχνια" χρωματος κοκκινο που γραφει speed απο κατω....Αλλα το μηχανακι μπορει κ ξεπερναει τα 130χλμ...ειναι σαν να παιρνει τιν μι δοση σωστα το μιγμα κ μετα λαθος .....τι μπορει να ειναι αυτο???? Μεχρι τα 90χλμ το μοτο "κελαηδαει" ανοιγει κανονικα ουτε μπουκωνει τιποτα....Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβεται....κ σορρυ για το πριξιμο....

  2. #2
    Κατα πασα πιθανοτητα το φωτακι "speed" δεν εχει σχεση...αυτο το φωτακι αναβει οταν ξεπερνας το ανωτατο οριο ταχυτητας των...ιαπωνικων δρομων!Να θυμασαι οτι αυτες οι 400αρες ερχονταν με καραβια κατευθειαν απο ιαπωνια,για αυτο και εχει αυτο το χαρακτηριστικο.Το θυμαμαι γιατι διαβαζα ενα τεστ Yamaha FZR 400 του 1986 και θυμαμαι αυτο το φωτακι...απο κει και περα,τι να σου πω,λες να προσπαθει να σου περιορισει και την ταχυτητα?Δεν νομιζω αλλα δεν ειμαι και σιγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2011
    Μηνύματα
    30
    Κατι τετοιο μου περναει και εμενα απο το μυαλο καπως προσπαθει να μου περιορησει την ταχυτητα
    .....αλλα το μηχανακι μπορει κ ξεπερναει τα 130χλμ.....πολυ περιεργο

  4. #4
    Mεχρι τα 90 εχει καθαρη αποδοση χωρις καθολου διακοπες,σωστα?
    Και μολις περασεις τα 90 ξαφνικα αρχιζει να κομπιαζει ή σταδιακα?

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2011
    Μηνύματα
    30
    Μεχρι τα 90 το μοτερ παει ρολοι....μετα τα 90 αρχιζει κ κομπιαζει σταδιακα....Δηλαδη εχει επιταχυνση το μοτο αλλα με ατροφιες.....Δηλαδη κατα την επιταχυνση του μπορει να δουλευει το μοτερ για 5-10 δευτερα χωρις ατροφιες κ μετα να το ξαναπιασουν.....

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Δεν σε επηρρεάζει το λαμπάκι. Το κύκλωμά του είναι ένας διακόπτης ο οποίος γειώνει 12βόλτ στο σασί όταν φτάσεις τα 90 και το κάνει να ανάψει. Δεν επηρρεάζει σε τίποτα την ανάφλεξη ή κάτι άλλο, και απ όσο θυμάμαι είναι γενικός κανόνας σε όλα τα εξ ιαπωνίας μέχρι κάποια χρονιά.

    Νομίζω ότι χρειάζεσαι ένα καθαρισματάκι στα καρμπς
    2 stroke Sport Touring

  7. #7
    καλα φιλε δεν νομιζω να ειναι προβλημα ταχυτητας αλλα προβλημα κομπιασματος στα ψηλα και στα ζορια.... προφανως θα στο κανει και με αλλες ταχυτητες και με αλλες σχεσεις στο σασμαν... οχι αποκλειστικα με 5η και μετα τα 90.
    σε τετοιες περιπτωσεις αρχιζουμε με τα ευκολα και προχωραμε στα ενδοτερα!
    επειδη το πηρες προσφατα κανε αλλαγη μπουζι, φιλτρο αερα, φιλτρο βενζινης (με την ευκαιρια αλλαξε λαδια και φιλτρο λαδιου για να εχεις ολοκληρωμενο το σερβις )
    αν δεις οτι συνεχιζει πανε να σου καθαρισουν καρμπς να στα συγχρονισουν και να γινει καυσαναλιση (ρωτα την τιμη πριν το κανεις για να μην σου ερθει εγκεφαλικο οταν ειναι να το παρεις οπως επαθα εγω σε σερβις αντιπροσωπειας την χοντα.... κοντεψα να το αφησω εκει το μηχανακι )
    μετα δεν ξερω... αντλια βενζινης? να αφησεις να βρει το προβλημα καποιος πιο ειδικος? κατι τετοιο....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    [i]
    μετα δεν ξερω... αντλια βενζινης? να αφησεις να βρει το προβλημα καποιος πιο ειδικος? κατι τετοιο.... [/B]
    Έχει αντλία το Bros?
    2 stroke Sport Touring

  9. #9
    ναι, συγκεκριμενα αυτη http://www.wemoto.com/bikes/Honda/NT...ure/Fuel_Pump/

    τι το περασες το μπρος για κανα παλιο μηχανακι? τεχνολογια αιχμης.....

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Johnny_Nik
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    186
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikosdeb
    ναι, συγκεκριμενα αυτη http://www.wemoto.com/bikes/Honda/NT...ure/Fuel_Pump/

    τι το περασες το μπρος για κανα παλιο μηχανακι? τεχνολογια αιχμης.....
    Όχι παίζουμε. Ψάχνω καιρό μια μικρή τρόμπα για μια μετατροπή που κάνω και πραγματικά το Bros ήταν το τελευταίο που θα έψαχνα να δω αν έχει
    2 stroke Sport Touring

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2011
    Μηνύματα
    30
    ασχετη ερωτηση (δεν το προσεξα κιολας) το bros εχει 2 μπουζι ανα κυλινδρο??

  12. #12
    ναι και εγω πηρα μπουζι ιριδιου ο μ@λ@κ@ς ο καγκουρας.... μου φαινεται ειχα λεφτα για πεταμα!

  13. #13
    παντως φιλε hummel155dkw και γω αντιμετωπιζω ενα παρομοιο προβλημα αλλα ηδη εχω κανει ρυθμισμα καρμπς και αλλαξα αντλια βενζινης.
    τωρα πηρα μπουζι ιριδιου και περιμενω ελευθερο φιλτρο αερος να μου ερθει να τα βαλω μπας και ειναι καθαρα θεμα αερα-καυσης. δεν ξερω αν δεν λυθει θα σκισω τα πτυχια μου.... ηλεκτρολογικο προβλημα δεν ειναι γιατι δεν μπερδευει απλα κανει σαν να κομπιαζει σαν να μενει απο βενζινη στα ψηλα αλλα ξανασυνεχιζει.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/05/2011
    Μηνύματα
    30
    Ακριβως αυτο το προβλημα εχω φιλε μου niko....κομπιαζει στα ψηλα.....

  15. #15
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    δοκίμασε αυτό.να έχεις βενζίνη πάνω από την μέση αλλά όχι τελείως φουλ.ζέστανε την και μετά σβήσε την και περίμενε 5-10 λεπτά στην άκρη σε μια ευθεία.ανεβα πάνω βαλε μποστα και φύγε χωρίς να χάνεις χρόνο όσο πιο γρήγορα γίνεται.δοκίμασε να τελικιασεις.αν πάει καλλίτερα τότε έχει βουλώσει η ατμοσφαιρική αποκατάσταση στην τάπα.στα 100 με 5η πόσες στροφές έχεις?αν έχεις πχ 5.000για δοκίμασε να πας με 4η η 3η συνεχόμενα πάνω από 5κ στροφές.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 ???
    από Anritsu στο forum Honda
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 12:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF