Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 65

Θέμα: Γιατί δε ζεσταίνεται το μπροστινό μου;;;

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    βάλε ohlins μπροστινό, σφυρήλατες oz και carbon φτερό

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    brembo το ΤΑ έχει από τη μάνα του έτσι?

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968


    Πέρα από την όμορφη πλάκα που κάνουμε, στόχο του threadακίου (για μένα) δεν είναι να καταλάβω γιατί γλίστρησε μια φορά το μπροστινό. Αυτά συμβαίνουν, μπορεί να ήταν από ένα χαρτάκι που έτυχε να πατήσω μέχρι απλά να μην πήρα τη στροφή ακριβώς όπως έπρεπε και να πλάγιασα λίγο παραπάνω.

    Απλά με αφορμή το συμβάν είδα διαφορά στη θερμοκρασία των ελαστικών και εδώ έγκειται η απορία μου. Δικαιολογείται τέτοια διαφορά μετά από 20 χιλιόμετρα αυτοκινητόδρομου κάπουν χωλαίνουν οι πιέσεις / αναρτήσεις / τύπος ελαστικών / τρόπος οδήγησης;

    Τα λάστιχά μου είναι 16 μηνών και έχουν κάτι λιγότερο από 7.000 χιλιόμετρα...

    Edit: Αλλάζω και τον τίτλο για να είμαστε πιο ακριβείς...

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Φυσικά και υπάρχουν, απλά όταν φόρεσα τα Battlax δεν είχε ετοιμοπαράδοτο.
    Ο δείκτης Η με το V βέβαια δεν έχουν και την τρελή διαφορά (210 με 240 χ.α.ώ.)
    battlewing εννοΆς μάλλον ... το οποίο είναι άθλιο ελαστικό και το οποίο δε ζεσταίνεται με τη καμία ...

    παίζει και να πάτησες τπτ και να μη το πήρες χαμπάρι, κάνα λεκέ απο πετρέλαιο, καμιά γλίτσα ...

  5. #35
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ipame rikse ena dio psi ke ksanades....tora to ti ke pos ine alli istoria den 8a gini ke epistimoniki erevna meso forum mi skalonete toso me leptomeries giati ine toso eno 8a eprepe na ine 1,4524*pi parapano....


    sto dromo ke stin ka8imerinotita ola doylevoun bakalika dokimazis ama soy aresi ke se bolevi to afinis....

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    battlewing εννοΆς μάλλον ... το οποίο είναι άθλιο ελαστικό και το οποίο δε ζεσταίνεται με τη καμία ...


    Battlax BT-45

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver

    Πέρα από την όμορφη πλάκα που κάνουμε, στόχο του threadακίου (για μένα) δεν είναι να καταλάβω γιατί γλίστρησε μια φορά το μπροστινό. Αυτά συμβαίνουν, μπορεί να ήταν από ένα χαρτάκι που έτυχε να πατήσω μέχρι απλά να μην πήρα τη στροφή ακριβώς όπως έπρεπε και να πλάγιασα λίγο παραπάνω.
    Απλά με αφορμή το συμβάν είδα διαφορά στη θερμοκρασία των ελαστικών και εδώ έγκειται η απορία μου. Δικαιολογείται τέτοια διαφορά μετά από 20 χιλιόμετρα αυτοκινητόδρομου κάπουν χωλαίνουν οι πιέσεις / αναρτήσεις / τύπος ελαστικών / τρόπος οδήγησης;
    Τα λάστιχά μου είναι 16 μηνών και έχουν κάτι λιγότερο από 7.000 χιλιόμετρα...
    Δεν λύθηκε το θέμα βλέποντας τους δείκτες ταχύτητας των ελαστικών σου; Λογικά φταίει το μπροστινό "V"...


    ..αν όχι, χαρτάκι από τσίχλα πάτησες, εγώ το πέταξα αλλά μάλλον πως το παραμέρισες

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Απλά με αφορμή το συμβάν είδα διαφορά στη θερμοκρασία των ελαστικών και εδώ έγκειται η απορία μου. Δικαιολογείται τέτοια διαφορά μετά από 20 χιλιόμετρα αυτοκινητόδρομου κάπουν χωλαίνουν οι πιέσεις / αναρτήσεις / τύπος ελαστικών / τρόπος οδήγησης ....
    η διαφορά μπορεί να δικαιολογείται απο το συνδυασμό πισόβαρης κατανομής-άθλιο μπροστινού (βλ προηγούμενο ποστ μου).

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    άθλιο μπροστινού (βλ προηγούμενο ποστ μου).


    To p.m. μου για το GPS το πήρες;

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Διάβασα δύο φορές για "πισώβαρη" κατανομή...

    Δεκτό, αλλά πώς το παλαντζάρουμε αυτό;
    Μπας και είναι πολύ μαλακό το ελατήριο μου;

    (Θα φάω κράξιμο τουλάχιστον από Oldman και TROOPER)...

  11. #41
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver


    To p.m. μου για το GPS το πήρες;
    το πήρα, επεξεργάζομαι την αγορά ... μια δοκιμή στο εΤρεξ θα τη κάνουμε με τη πρώτη ευκαιρία ...

    ΥΓ: τι βαρά ρε ? πάντως στο fitment guide η bridgestone δεν δίνει μπατλαξ για τρανσαλπ, μόνο battlewing kai trailwing ...

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    ΥΓ: τι βαρά ρε ? πάντως στο fitment guide η bridgestone δεν δίνει μπατλαξ για τρανσαλπ, μόνο battlewing kai trailwing ...
    Το ξέρω, αλλά στα εξωτερικά λένε τα καλύτερα (για αποκλειστική ασφάλτινη χρήση βεβαίως)...

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Διάβασα δύο φορές για "πισώβαρη" κατανομή...
    Δεκτό, αλλά πώς το παλαντζάρουμε αυτό;
    Μπας και είναι πολύ μαλακό το ελατήριο μου;
    Εγώ πάντως το μηχανάκι το "σήκωσα" ρυθμίζοντας το παξιμάδι του ελατηρίου (όχι κανένα τρελό σφίξιμο), βρήκα την ευκαιρία όταν το πήγα για βαλβίδες διότι αν περιμένεις να το ρυθμίσεις χωρίς να βγάλεις το ντεπόζιτο...(πάλι για το CBF μου θα πω.. )

    Δεν παλευότανε δικάβαλο και με τριβάλιτσο Θωμά, σούζα σηκωνότανε. Μετά το σφίξιμο ήρθε στα ίσια του και αισθάνομαι πολύ καλύτερα το μπροστινό, ειδικά όταν είμαι μονός και χωρίς βαλίτσες.

    Δες το αν και επιμένω ότι φταίει και ο δείκτης, ίσως και η διάσταση του μπροστινού σε αντίθεση με του πίσω (μικρότερη επιφάνεια τριβής), έστω και λίγο.

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Το ξέρω, αλλά στα εξωτερικά λένε τα καλύτερα (για αποκλειστική ασφάλτινη χρήση βεβαίως)...
    Στα εξωτερικά έχουν άσφαλτα Θωμάαααα....! Εδώ έχουμε άμυαλους που πετάνε τσιχλόχαρτα..

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Εγώ πάντως το μηχανάκι το "σήκωσα" ρυθμίζοντας το παξιμάδι του ελατηρίου (όχι κανένα τρελό σφίξιμο), βρήκα την ευκαιρία όταν το πήγα για βαλβίδες διότι αν περιμένεις να το ρυθμίσεις χωρίς να βγάλεις το ντεπόζιτο...(πάλι για το CBF μου θα πω.. )

    Δεν παλευότανε δικάβαλο και με τριβάλιτσο Θωμά, σούζα σηκωνότανε. Μετά το σφίξιμο ήρθε στα ίσια του και αισθάνομαι πολύ καλύτερα το μπροστινό, ειδικά όταν είμαι μονός και χωρίς βαλίτσες.

    Δες το αν και επιμένω ότι φταίει και ο δείκτης, ίσως και η διάσταση του μπροστινού σε αντίθεση με το πίσω, έστω και λίγο.
    Δε χρειάζεται να βγάλεις τεπόζιτο για να ρυθμίσεις προφόρτιση, αν ρωτούσες θα μάθαινες ...

    Θέλω να ελέγξω τις αναρτήσεις μου, αλλά κάποιοι όταν τους στέλνουμε ένα που.μου. να μας καθοδηγήσουν μας βρίζουν :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2010, 20:19
  2. Αφού το ξέρω γιατί δε βάζω μυαλό;
    από Cpt. Haddock στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2007, 18:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF