Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 65

Θέμα: Γιατί δε ζεσταίνεται το μπροστινό μου;;;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967

    Γλίστρημα εμπρός τροχού

    Το σενάριο έχει ως εξής...

    Ξεκινάμε με κρύα λάστιχα στις σωστές πιέσεις (29psi εμπρός, 35psi πίσω).
    Διανύουμε μία απόσταση 20 χιλιομέτρων αυτοκινητοδρόμου (Αττική Οδός) με normal ταχύτητες, ήτοι:
    - μέση ωριαία 93 χ.α.ώ.
    - διάρκεια "πτήσης" 16 λεπτά
    - μέγιστη ταχύτητα (σε προσπέρασμα) 135 χ.α.ώ.
    Λόγω μειωμένης και συνεχούς ροής κίνησης δε χρειάζεται να φρενάρουμε μέχρι την έξοδο από τον αυτοκινητόδρομο. Τα φρένα μας περιορίζονται κατά τη στάση στο σταθμό διοδίων και στην λωρίδα επιβραδύνσεως της εξόδου μας και δεν είναι έντονα (απλά κλείνουμε γκάζι και κατεβάζουμε ταχύτητες).
    Κατά την έξοδό μας (έξοδος 10β) έχουμε μια παρατεταμένη δεξιά στροφή, της οποίας τη γραμμή θεωρούμε πως γνωρίζουμε (μιας και τη χρησιμοποιούμε καθημερινά).

    Στρίβοντας το λοιπόν στην έξοδό μας, normal και χωρίς να πιέζουμε πολύ, έχουμε ένα γλίστρημα του μπροστινού το οποίο μας ξαφνιάζει. Ο δρόμος δεν έχει κάτι εμφανές που να δικαιολογεί το γλίστρημα.

    Μετά από 5 χιλιόμετρα και 5 λεπτά φθάνουμε στο γραφείο και ελέγχουμε άμεσα τα λάστιχα.
    Το πίσω λάστιχο και η ζάντα "ζεματάνε" και η πίεση του ελαστικού είναι στα 39.5psi, ένδειξη πως έχει ζεσταθεί πλήρως.
    Εν αντιθέσει με το πίσω, το εμπρός λάστιχο έχει κρύα αίσθηση και η πίεσή του είναι στα 30psi.

    Πώς το αντιμετωπίζουμε αυτό;

    α) Κάνουμε μερικά (fr)edo πλησιάζοντας τα διόδια για να ζεστάνουμε και το εμπρός ελαστικό;
    β) Κατεβάζουμε πίεση στο εμπρός ελαστικό;
    γ) Οδηγούμε καθήμενοι στο τεπόζιτο για να φορτίζουμε περισσότερο το μπροστινό;
    δ) Αλλάζουμε το εμπρός λάστιχο σε δείκτη ταχύτητας "Η" πετώντας το ίδιο με δείκτη "V" που έχουμε βάλει (γιατί όταν αλλάξαμε δε βρήκαμε "Η");
    ε) Μαθαίνουμε να στρίβουμε;
    στ) Κάνουμε μαθήματα ανώδυνης πτώσης από lowside και ελέγχουμε την ποιότητα των προστατευτικών μας;
    ζ) Αλλάζουμε διαδρομή για το γραφείο;

  2. #2
    Μόνος ή δικάβαλλος στο ΤΑ?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    ήτα) κόβουμε τις σούζες με το ΤΑ
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  4. #4
    ειπαμε..fournas Το avatar του/της fournas
    Εγγραφή
    17/06/2009
    Μηνύματα
    801
    παντου με σουζα :rotflmao: :rotflmao:

    ευτυχως που ολα πηγαν καλα ..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215

    Re: Γλίστρημα εμπρός τροχού

    Κι ο Rossi αυτό ψάχνει... και ο Stoner μάλλον κάτι ξέρει αλλά δεν το λέει... :rotflmao:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    [...]
    δ) Αλλάζουμε το εμπρός λάστιχο σε δείκτη ταχύτητας "Η" πετώντας το ίδιο με δείκτη "V" που έχουμε βάλει (γιατί όταν αλλάξαμε δε βρήκαμε "Η");
    [...]
    Έχεις διαφορετικούς δείκτες μπροστά και πίσω; Η Honda λέει "H" και εσύ δεν βρήκες και έβαλες "V" μπροστά;

    Επίσης τόση ώρα στην Αττική Οδό δεν είχε πατήσει στο πλάι το λάστιχο και ξαφνικά βρίσκεται σε δεξιά παρατεταμένη. Λογικό μου φαίνεται να είναι πιο κρύο στο πλάι από ότι στο κέντρο.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Μόνος ή δικάβαλλος στο ΤΑ?
    Μόνος.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Έχεις διαφορετικούς δείκτες μπροστά και πίσω; Η Honda λέει "H" και εσύ δεν βρήκες και έβαλες "V" μπροστά;
    Ναι, έχω "H" πίσω αλλά "V" μπροστά.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Επίσης τόση ώρα στην Αττική Οδό δεν είχε πατήσει στο πλάι το λάστιχο και ξαφνικά βρίσκεται σε δεξιά παρατεταμένη. Λογικό μου φαίνεται να είναι πιο κρύο στο πλάι από ότι στο κέντρο.
    Γενικά ήταν κρύο το εμπρός λάστιχο (και αντίστοιχα καυτό το πισινό ).
    Αυτό που λες είναι λεπτομέρεια για αναβάτες παγκοσμίου.

  7. #7
    Θυμήθηκα κάτι τώρα.....

    Τι ζάντες φοράς?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Αυτό που λες είναι λεπτομέρεια για αναβάτες παγκοσμίου.
    Κάνεις λάθος
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Θυμήθηκα κάτι τώρα.....

    Τι ζάντες φοράς?
    Τις μαμά (μη βαράς, έχεις δίκιο ό,τι κι αν πεις)...

  9. #9
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Στη 10β που όντως έχει ωραία δεξιά στροφή αλλά και καλή πρόσφυση θεωρώ λίγο δύσκολο να το χάσεις . Σε 20χμ επίσης στην ΑΟ το λάστιχο σίγουρα έχει ζεσταθεί μια χαρά τι στο καλό; Μάλλον φταίει το γεγονός ότι έχεις μπροστά λάστιχο με μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  10. #10
    Παρεπιπτόντως μ'έβαλες να πάνα κοιτάξω τα λάστιχά μου και δεν βλέπω πουθενά δείκτη ταχύτητας, που στο διάτανο το γράφει μη γμσω και τη Μισελέν και τα καλά της;

    Για να μην πω ότι το μπροστά είναι Made In Thailand και το πίσω Σπανιόλικο...:rotflmao:


    Κι ένα ΥΓ: CBFάκι μου καλόοοοοο...!!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Αρχικά δημιουργήθηκε από baron
    Κάνεις λάθος
    Άλλα μας είχαν πει στο Riding School (νομίζω).

    Αυτά που βλέπετε να κάνουν (σ.τ.μ. ζιγκ ζαγκ) δεν έχουν και πολύ νόημα. Βγείτε σε μια μεγάλη ευθεία και πηγαίνετε για καμιά 10αριά χιλιόμετρα σταθερά χωρίς δεξιά αριστερά. Η τριβή του ελαστικού με την άσφαλτο θα το ζεστάνει πλήρως και στο κέντρο και στο πλάι.
    Μήπως εννοούσαν μόνο το πίσω που φορτίζεται πολύ περισσότερο και διαρκώς;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Λίγο ο διαφορετικός δείκτης μπροστά, λίγο που δεν είχε πατήσει το λάστιχο στο πλάι δεξιά πόση ώρα, λίγο που είναι πισώβαρο το μηχανάκι, μπορεί να μπήκες και λίγο άτσαλα ή να το έριξες απότομα στην στροφή, μαζεύονται και να το το γλιστηματάκι.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  13. #13
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204

    Re: Γλίστρημα εμπρός τροχού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    ....
    Κατά την έξοδό μας (έξοδος 10β) έχουμε μια παρατεταμένη δεξιά στροφή, της οποίας τη γραμμή θεωρούμε πως γνωρίζουμε (μιας και τη χρησιμοποιούμε καθημερινά).


    ....
    συνεχίζουμε να τη χρησιμοποιούμε μιας και η "γνωστές" είναι οι καλύτεροι δείκτες. Μπορεί να μη ξανασυμβεί αλλά αμά συμβαίνει συχνά, all other things being equal, σκεπτόμαστε να κάνουμε service τις αναρτήσεις μας.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Παρεπιπτόντως μ'έβαλες να πάνα κοιτάξω τα λάστιχά μου και δεν βλέπω πουθενά δείκτη ταχύτητας, που στο διάτανο το γράφει μη γμσω και τη Μισελέν και τα καλά της;

    Για να μην πω ότι το μπροστά είναι Made In Thailand και το πίσω Σπανιόλικο...:rotflmao:


    Κι ένα ΥΓ: CBFάκι μου καλόοοοοο...!!!

    Πέτα τα, τα λάστιχα


    (μαζι και το μηχανάκι) :rotflmao: :rotflmao:
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967

    Re: Re: Γλίστρημα εμπρός τροχού

    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyro
    σκεπτόμαστε να κάνουμε service τις αναρτήσεις μας.
    Κάτι τέτοιες σκέψεις επισύρουν το μένος του "Γέροντα" :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ...

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2010, 20:19
  2. Αφού το ξέρω γιατί δε βάζω μυαλό;
    από Cpt. Haddock στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2007, 18:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF