Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 83

Θέμα: Πρόβλημα με xt660z tenere

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris_a
    Εγγραφή
    23/10/2009
    Μηνύματα
    120

    Wink

    Αρχικά δημιουργήθηκε από bone_it
    Παιδιά δε θέλω να γίνω κουραστικός, αλλά όλοι όσοι λέτε (και δεν ξεκαθαρίζετε για ποια μηχανή) ότι σας συμβαίνει το ίδιο πρόβλημα, μιλάτε για tenere?
    Όσοι απάντησαν TENERE έχουν.
    Εμένα μου το έκανε 1 φορά μόνο.
    Ναι το ρελαντί πρέπει να είναι πάνω από 1400
    Όταν το μηχανάκι είναι στο ρελαντί ακούγεται λες κι έχεις ανοίξει το γκάζι. Αλλά καλύτερα να δουλεύει λίγο πιο ψηλά παρά να σβήνει.

    Ναι όταν βάζω πρώτη ακούγεται τρελλά (yamaha xt....) αλλά καλύτερα να κούγεται παρά να σβήνει.... ;-)
    Ένας τρόπος να μην ακούγεται πολύ είναι να έχεις κρατήσει πατημένο τον συμπλέκτη μερικά δευτερόλεπτα πριν βάλεις την πρώτη

  2. #17
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    To ρελαντί είναι πάντα στις 1400 και δεν μου σβήνει ποτέ. 1 φορά μόνο μου έσβησε αν θυμάμαι καλά αλλά νομίζω πως τότε είχε πέσει κάτω από τις 1400. Το ρυθμίζω κάθε όποτε να 'ναι. Η πρώτη πάντα χτυπάει. Νομίζω σε όλα τα Yamaha χτυπάει.

    Έχετε προσπαθήσει να βάλετε πρώτη σε moto guzzi στις 6,00 το πρωί Κυριακής? Όλη η γειτονιά θα είναι στα μπαλκόνια και θα κατεβάζει καντίλια.
    Sent from me using a computer.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2011
    Μηνύματα
    21
    Το ανέβασα και εγώ περίπου στις 1500. Για να δούμε....αν θα ξανασυμβεί. Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια

  4. #19
    στα 1500 το χω και εγω αλλα και με 30.000 χλμ που του χω κανει ακομα που και που μου σβηνει . οντως ειναι λιγο περιεργο και μου την σπαει .!! παλαιοτερα ειναι αληθεια οτι μου σβηνε πολυ πιο τακτικα.
    επισης ενα αλλο προβλημα που χω ειναι οτι μου καιγονται συνεχως τα δυο περιφερειακα λαμπακια πανω δεξια και αριστερα στον προβολεα αλλα και ο προβολεας πορειας συνεχως .. την μια φορα ηταν η ασφαλεια μετα η λαμπα μετα κατι αλλο ...ολο προβληματα με τα φωτα !! με την μεγαλη σκαλα ποτε ομως.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Όταν λες συνεχώς κάθε πότε εννοείς?

    Η μικρή σκάλα και τα φώτα θέσης καίγονται πιο γρήγορα γιατί είναι συνέχεια αναμμένα ενώ η μεγάλη σκάλα σπάνια.

    Στα μικρά μπορείς να βάλεις led και για να ξεκουράζεις την μικρή σκάλα, την ημέρα να ανάβεις την μεγάλη. Εγώ το κάνω έτσι κι αλλιώς για να φαίνομαι καλύτερα. Αν θέλεις να έχεις το "σινιάλο" εύκαιρο, άναβε την μεγάλη τουλάχιστον στους αυτοκινητόδρομους για να μεγαλώνεις την ζωή της μικρής.
    Αν βάζεις "καλές" λάμπες θα σου κρατάνε περισσότερο. Αν βάζεις με 3 ευρώ θα κρατάνε λίιιγο λιγότερο.


    Ρε παιδιά εμένα γιατί δεν μου σβήνει? Που στο καλό το έχετε το ρελαντί? Έχετε πειράξει καθόλου το τπσ?
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Σήμερα μου έσβυσε ίσα με 5-6 φορές...Τι διάλο; Ήταν να μη διαβάσω το post!
    Βέβαια ήταν μέρες ακίνητο και το σημαντικότερο το ρελαντί μου είναι μόλις στις 1000 στροφές. (πρέπει να ανεβοκατεβαίνει σύμφωνα με τη θερμοκρασία του μοτέρ και τις περιβαλλοντικές συνθήκες)
    Παρεπιμπτόντως πάω για λάστιχα αύριο-μεθαύριο. Τα μαμίσια Tourance μετά απο 15.000km λέω να τα αποσύρω (αν ψιλοξεραμένα-έχει ψωμί ακόμη) μιας και προτιμώ να πάρω το ρίσκο με τίποτ'άλλο.
    Daz, ευχαριστώ για το αντίβαρο και δημοσίως. Είναι μεγάλο πράμα το forum...

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    1000 είναι πολύ λίγες. Μια βίδα είναι, ρύθμισέ το σωστά.
    Όταν είναι κρύο και το βάζεις μπροστά δουλεύει το αυτόματο τσοκ οπότε το ρελαντί του είναι ανεβασμένο. Όταν φτάσει στην κατάλληλη θερμοκρασία, ο αέρας κλείνει και δουλεύει πλέων κανονικά.
    Τα λαστιχάκια πολυ τα κράτησες. Τι σκέφτεσαι να βάλεις?
    Το αντίβαρο θα μου χρειάζονταν μέχρι να βάλω καινούρια χούφτα, σε περίπτωση που τσακιζόμουν και την έσπαγα. Εγώ όμως δεν έχω σκοπό να τσακιστώ οπότε μου είναι άχρηστα.
    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    1000 είναι πολύ λίγες. Μια βίδα είναι, ρύθμισέ το σωστά. - - Που είναι η ρημάδα;
    Τα λαστιχάκια πολυ τα κράτησες. Τι σκέφτεσαι να βάλεις? - Sahara 3 με 200€ αλλά το σκέφτομαι ακόμη...

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2011
    Μηνύματα
    21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Όταν λες συνεχώς κάθε πότε εννοείς?

    Η μικρή σκάλα και τα φώτα θέσης καίγονται πιο γρήγορα γιατί είναι συνέχεια αναμμένα ενώ η μεγάλη σκάλα σπάνια.

    Στα μικρά μπορείς να βάλεις led και για να ξεκουράζεις την μικρή σκάλα, την ημέρα να ανάβεις την μεγάλη. Εγώ το κάνω έτσι κι αλλιώς για να φαίνομαι καλύτερα. Αν θέλεις να έχεις το "σινιάλο" εύκαιρο, άναβε την μεγάλη τουλάχιστον στους αυτοκινητόδρομους για να μεγαλώνεις την ζωή της μικρής.
    Αν βάζεις "καλές" λάμπες θα σου κρατάνε περισσότερο. Αν βάζεις με 3 ευρώ θα κρατάνε λίιιγο λιγότερο.


    Ρε παιδιά εμένα γιατί δεν μου σβήνει? Που στο καλό το έχετε το ρελαντί? Έχετε πειράξει καθόλου το τπσ?
    Όχι εμένα δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα με τα φώτα. Βέβαια είναι νέα ακόμα η μηχανή. Αλλά αυτή η βλάβη όπως εξηγείται ίσως έχει να κάνει γενικότερα με τις ηλεκτρικές συνδέσεις. Κάποιο σφάλμα ίσως.

    Το tps δεν πειράχτηκε ποτέ. Μόνο ρύθμιση του ρελαντί έχει γίνει. Αλλά ίσως να παίζει το ρόλο του και το tps. θα φανεί στο μέλλον.

  10. #25
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Αμφίσημος
    Περιμένω εντυπώσεις απ' τα sahara. Ήμουν έτοιμος να τα βάλω αλλά λόγο των πολλών χλμέτρων που θα έκανα το καλοκαίρι δεν τα έβαλα γιατί τα φοβήθηκα ως προς την διάρκειά τους. Ο Vstromer πάντως πίνει νερό στο όνομά τους αλλά αυτός έχει ελαφρύτερο μηχανάκι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	teliko.jpg 
Προβολές:	391 
Μέγεθος:	126,9 KB 
ID:	234808
    Sent from me using a computer.

  11. #26
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	capture2.jpg 
Προβολές:	394 
Μέγεθος:	35,5 KB 
ID:	234809
    Sent from me using a computer.

  12. #27
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bone_it
    Όχι εμένα δεν παρουσίασε κάποιο πρόβλημα με τα φώτα. Βέβαια είναι νέα ακόμα η μηχανή. Αλλά αυτή η βλάβη όπως εξηγείται ίσως έχει να κάνει γενικότερα με τις ηλεκτρικές συνδέσεις. Κάποιο σφάλμα ίσως.

    Το tps δεν πειράχτηκε ποτέ. Μόνο ρύθμιση του ρελαντί έχει γίνει. Αλλά ίσως να παίζει το ρόλο του και το tps. θα φανεί στο μέλλον.
    Η απάντησή μου πήγαινε στον teddyseker. Αυτός είπε πως είχε πρόβλημα με τα φώτα του.

    Σε τι στροφές δουλεύει ρελαντί εσας που σας σβήνει συνέχεια? Την επόμενη φορά που θα σας σβήσει δοκιμάστε να σφίξετε την βίδα ρύθμισης μισή στροφούλα.
    Sent from me using a computer.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz





    Αποστόλ΄... με ρελαντί στις 1500 στροφές έβγαλες 370 χιλιόμετρα αυτονομία?
    Σκέψου να μην έσβηνε και να το είχες στις 1100... θα 500άριζες.
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    To kanoun ola ben einai tipota
    Το κάνουν όλα τα Yamaha τα μονοκύλινδρα εννοείς, απο το 2004 και μετά που "ανακαλύφθηκε" αυτός ο σπουδαίος κινητηρας "υψηλής" απόδοσης συμφωνα με τη μαμά εταιρεια. Απο τότε ήταν προβληματικό το ΤPS το αλλάζαν στην εγγύηση με ανάκληση, το 2007 υποτίθεται ότι βάζαν το βελτιωμενο απο το εργοστάσιο αλλά και πάλι έσβηνε.
    Απαράδεκτο πρόβλημα για εταιρεία τέτοιου ονόματος, να το παρουσίαζε καμιά κινεζιά να το δεχόμουν.
    Κι ούτε οι ξερογκαζίες με πατημένο συμπλέκτη φταίνε ούτε το ρελαντί.Σιγα μη το ανεβάσεις στις 2χιλ στροφές για να μην σβήνει.Απλά καλύπτει εν μέρει το πρόβλημα.

    Συγνώμη για το κράξιμο παιδιά, αλλά ήμουν παθός με ΧΤΧ660 του 2007 και μου είχε δώσει στα νέυρα αυτό το πράμα. Μιλάμε για άκρως επικίνδυνες καταστάσεις να σου σβήσει το μοτερ πάνω σε στροφή και να ρίξεις όλο το βάρος (180κιλά η ρημάδα) στο πόδι, ή να στην κάνει πάνω σε προσπέραση.

    Το δωσα και ησύχασα!(πάλι yamaha πηρα όμως!)


    να κανω μια ερωτηση?? χωρις κακια και ειρωνια, στις 1400-1600...οταν βαζεις πρωτη δεν ακουγεται ? ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΕΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ειδικα οταν ειναι κρυο........
    Ε αυτό δεν είναι πρόβλημα, αυτό κι αν το κάνουν όλα μα όλα τα yamaha απο καταβολής κόσμου!Σε τετρακύλινδρο να δείς πως ακούγεται, δε χρειάζεται να πατήσεις κόρνα για να ξεκινήσει ο πρώτος στο φανάρι...απλα κουμπώνεις πρώτη!

  15. #30
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Είναι τριμπούρδελο το ριμάδι....μαμώ το ρελαντί του μαμώ...
    Σήμερα έκανε τα πιο δύσκολα 650 χλμ της καριέρας της, και πέρασε και 4 σύνορα.......
    Greedings from Romania ....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Xt660z Tenere 08
    από ggelos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2014, 19:21
  2. Xt660z Tenere ηλεκτρκό πρόβλημα
    από xtkoulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 19:32
  3. Πρόβλημα με Transalp
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:57
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF