Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 83

Θέμα: Πρόβλημα με xt660z tenere

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2011
    Μηνύματα
    21

    Πρόβλημα με xt660z tenere

    Παιδιά γεια σας και καλό φθινόπωρο. Είμαι καινούριος στην παρέα σας οπότε συγχωρήστε μου το όποιο λάθος. Θα μάθω που θα πάει.
    Στέλνω το μήνυμα αυτό μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Είμαι κάτοχος μιας xt660 z tenere μοντέλου Νοεμβ '10 με 8.700 περίπου km. Αρκετά πριν το service των 5.000 η μηχανή παρουσίασε το εξής πρόβλημα. Όχι πάντα αλλά ορισμένες φορές (καμιά δεκαριά) όταν πατούσα το συμπλέκτη για να αλλάξω ταχύτητα μου έσβηνε (εν κινήσει). Όπως καταλαβαίνετε είναι κάτι επικίνδυνο. Το είπα στον αντιπρόσωπο της Yamaha και μου είπε ότι μπορεί να είναι είτε το TPS είτε το ρελαντί. Στο service των 5.000 έκανε ότι έκανε και η αλήθεια είναι ότι μετά δεν εμφανίστηκε ξανά εκτός από μία φορά. Αργότερα επειδή ετοιμαζόμουν για ένα μεγάλο ταξίδι πήγα ξανά και μου ρύθμισαν το ρελαντί. Στο ταξίδι δεν είχα κανένα πρόβλημα. Όμως εμφανίστηκε πάλι προχτές και μάλιστα σε ένα πολύ δύσκολο σημείο (ανάμεσα σε αυτοκίνητα και σε στροφή στην πανεπιστημίου), οπότε και τα χρειάστηκα πραγματικά. Ξέρω ότι το ΤPS παρουσίαζε προβλήματα στα παλιότερα xt. Θέλω να ρωτήσω αν έχει αναφερθεί τίποτα παρόμοιο για το tenere και αν κάποιος μπορεί να με συμβουλεύσει τι μπορεί να συμβαίνει και τι μπορώ να κάνω. Η μηχανή είναι ακόμα στην εγγύηση και θεωρώ επικίνδυνο την ύπαρξη τέτοιου προβλήματος μια που αν δεν αντιδράσει κανείς σωστά μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα.
    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    To kanoun ola ben einai tipota.
    To relanti panta pano apo 1200 rpm
    Greedings from Budapest...
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  3. #3
    ο φιλος εχει δικιο που σου εγραψε για το ρελαντι. εχω το XJ6 DIVERSION και μου εκανε ακριβως τα ιδια. τελικα μολις ανεβασα το ρελαντι ολα εφτιαξαν. ψαξε να δεις ποσο πρεπει να ειναι το ρελαντι. το γραφει σιγουρα στο βιβλιο του κατασκευαστη. owners manual.
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    To kanoun ola ben einai tipota.







    :rotflmao: :wacko: :rotflmao:
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2011
    Μηνύματα
    21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    To kanoun ola ben einai tipota.
    To relanti panta pano apo 1200 rpm
    Greedings from Budapest...

    Το ρελαντί πρέπει να είναι 1400-1600 και είναι θα έλεγα στις 1400. Όσο για το δεν είναι τίποτα πρόεδρε δεν ξέρω αν θα πρέπει να γελάσω ή να κλάψω...

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bone_it
    Το ρελαντί πρέπει να είναι 1400-1600 και είναι θα έλεγα στις 1400. Όσο για το δεν είναι τίποτα πρόεδρε δεν ξέρω αν θα πρέπει να γελάσω ή να κλάψω...

    Να κλάψεις!

    ΧΤ δεν ήθελες; καλά να πάθεις.

    να έπαιρνες Aprilia Pegaso, κύριε, να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου :rotflmao: :rotflmao:

    Πέρα από την πλάκα, ζήτα τους να εξετάσουν καλύτερα το TPS και αφού είσαι στην εγγύηση απαίτησε να το αλλάξουν
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269

    Tα ίδια κι απο δω...

    Ίδια συμπτώματα συνάδελφε μα μειώθηκαν αρκετά μετά τις 10.000km αλλά οχι απολύτως.
    Ίσως με το χρόνο να 'έμαθα' εγώ καλύτερα το μηχανάκι αλλά όσες φορές κι αν μου το κανε τσίμπησα επιτόπου συμπλέκτη και μίζαρα μετά απο 2sec χωρίς πανικό και όλα ΟΚ.
    Λογικά με ρελαντί κοντά στα 1500rpm δεν θα το δεις...εγώ το έχω στις 1200rpm αλλά το φέρομαι κύριος...

  8. #8
    ρε DAKAR λεμε..... Το avatar του/της leontheprof
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    109
    Ελα ρε μεγαλε...και ειδα το τιτλο του topic και τρομαξα...

    Και σε μενα το κανει αυτο...νομιζω οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο, εγω θεωρισα οτι αρχισε να τα παιζει το μπουζι αλλα βελεπεις οτι τελικα το παθαινουν μαλλον ολα

    Οπως προειπε και ο Αμφησιμος μαλλον πρεπει να το "μαθεις" καλυτερα. Κι εγω στην αρχη την πατουσα αλλα τωρα το χει κοψει το εργαλειο ναουμ.

    Μηπως οταν πατας τον συμπλεκτη κανεις και τπτ στιγμιαιες αποτομες ξερογκαζιες? Γιατι λογικα εκει θα σβηνει..οχι μονο αν απλα πατας το συμπλεκτη.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2011
    Μηνύματα
    21
    Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
    Ελα ρε μεγαλε...και ειδα το τιτλο του topic και τρομαξα...

    Και σε μενα το κανει αυτο...νομιζω οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο, εγω θεωρισα οτι αρχισε να τα παιζει το μπουζι αλλα βελεπεις οτι τελικα το παθαινουν μαλλον ολα

    Οπως προειπε και ο Αμφησιμος μαλλον πρεπει να το "μαθεις" καλυτερα. Κι εγω στην αρχη την πατουσα αλλα τωρα το χει κοψει το εργαλειο ναουμ.

    Μηπως οταν πατας τον συμπλεκτη κανεις και τπτ στιγμιαιες αποτομες ξερογκαζιες? Γιατι λογικα εκει θα σβηνει..οχι μονο αν απλα πατας το συμπλεκτη.
    Όχι δεν κάνω ξερογκαζιές. Απλές αλλαγές. Καταρχήν παιδιά σε όλους που είπατε ότι συμβαίνει μιλάμε για tenere? Γιατί στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν έχει παρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα όπως στα παλιά xt. Και μου κάνει εντύπωση που αντιμετωπίζετε αυτό το θέμα σαν να είναι κάτι απλό. Αντίθετα το θεωρώ απαράδεκτο, πέρα από επικίνδυνο, αν συμβαίνει τόσο μαζικά και μάλιστα είναι γνωστό από τόσο παλιά. Και επίσης δεν είναι δυνατόν να πρέπει να "μάθεις" μία μηχανή για να μη φας καμιά σούπα και εννοώ από τέτοιο λόγο...Όταν πατάς συμπλέκτη θα πρέπει να απομονώνει όχι να σβήνει....

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Ρυθμιστε σωστά το ρελαντί.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    να κανω μια ερωτηση?? χωρις κακια και ειρωνια, στις 1400-1600...οταν βαζεις πρωτη δεν ακουγεται ?

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris777
    να κανω μια ερωτηση?? χωρις κακια και ειρωνια, στις 1400-1600...οταν βαζεις πρωτη δεν ακουγεται ?
    ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΛΕΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ειδικα οταν ειναι κρυο........
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  13. #13
    Και εγώ το παθαίνω. Μετά τα σέρβις των 10 φαινόταν άλλο μηχανάκι αλλά πάλι δειλά δειλά αρχίζει να το κάνει.
    Το ρελάντι γιατί πέφτει από μόνο του;

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/08/2011
    Μηνύματα
    21
    Παιδιά δε θέλω να γίνω κουραστικός, αλλά όλοι όσοι λέτε (και δεν ξεκαθαρίζετε για ποια μηχανή) ότι σας συμβαίνει το ίδιο πρόβλημα, μιλάτε για tenere?

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bone_it
    Παιδιά δε θέλω να γίνω κουραστικός, αλλά όλοι όσοι λέτε (και δεν ξεκαθαρίζετε για ποια μηχανή) ότι σας συμβαίνει το ίδιο πρόβλημα, μιλάτε για tenere?

    Δεν το λέει και ο τίτλος;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Xt660z Tenere 08
    από ggelos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2014, 19:21
  2. Xt660z Tenere ηλεκτρκό πρόβλημα
    από xtkoulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2009, 19:32
  3. Πρόβλημα με Transalp
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2004, 16:57
  4. Bοήθεια πρόβλημα με xt.
    από COSMIC στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2004, 10:27
  5. Προβλημα με ΧΤ
    από nikos283 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 15:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF