Σελίδα 1 από 61 1234561151 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 907

Θέμα: ΧΤ 660 Ζ Part II

  1. #1

    ΧΤ 660 Ζ Part II

    Συνεχίζουμε απο εδω----->http://www.moto.gr/forums/showthread...57909&page=155

    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 28/08/2012 στις 10:02.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  2. #2
    ρε DAKAR λεμε..... Το avatar του/της leontheprof
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    109
    Εδω και καμια 10ρια μερες διαβαζω και βλεπω ασταματητα για το εν λογω μηχανακι..το εω δει απο κοντα αλλα δυστυχως δεν το εχω καβαλησει καν (δε με αφηνε ο αντιπροσωπος...) ουτε το εχω οδηγησει.
    Αυτη τη στιγμη εχω ενα Versys αλλα με εχει πιασει μια ασταματητη επιθυμια να αλλαξω μηχανη και να παω σε πιο off...(πολυ off) καταστασεις.
    Το μηχανακι εξωτερικα μου αρεσει πολυ...ειναι σαν τις γκομενες που σου φενονται ασχημες σου βγαζουν μια ασταματητη ταση να τις..καβαλησεις.
    Το μονο που με απασχολει απο ΟΣΑ εχω διαβασει μεχρι τωρα ειναι οτι οι περισσοτεροι λενε οτι το μηχανακι δεν εχει καθολου γκαζι..δε τραβαει δλδ...και το πουλανε για να παρουν πορτοκαλι πραγματα..
    Πραγματικα ποσο ψοφιο ειναι αυτο το γκαζι?? Θα σκασω αμα δε το οδηγησω..Και το ΧΤΧ ετσι το κραζανε για το γκαζι του η επειδη ειναι λιγο πιο ελαφρυ εχει μεγαλυ διαφορα στο γκαζι.

    Υ.Γ Οταν λεω γκαζι εννοω δυναμη κινητηρα. Αραγε αμα παω απο το VERSYS στο XTZ ποσο θε ξενερωσω απο τον κινητηρα>??

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Δυστυχώς το κτμ μας έχει ακόμα στην αναμονή. Η μόνη πορτοκαλί επιλογή αυτή τη στιγμή είναι το 990 αλλά αυτό δεν είναι μονοκύλινδρο και έχει την διπλάσια τιμή και κατανάλωση.

    Αν οι παραπάνω λόγοι δεν σε απασχολούν πάρε 990. Φυσικά δεν μπαίνω στον κόπο να συγκρίνω τίποτε άλλο.

    Το versys είναι ηλεκτρικό. Τραβάει απ' το μηδέν και δεν καίει τίποτα. Το μονοκύλινδρο στα χαμηλά σκορτσάρει αλλά από κατανάλωση τα πάει καλά. Τις μεγαλύτερες διαφορές στην κατανάλωση θα τις δει στην εθνική.
    Επίσης το versys ανεβάζει μέχρι τις 12.000 και είναι παντού "γεμάτο". Αντίθετα το 660 στις 7500 έχει κόφτη αλλά ο τρόπος που ανεβάζει σου φωνάζει για αλλαγή πολύ πριν φτάσει στα κόκκινα.
    Ελαστικότατος κινητήρας αλλά μη πρόθυμος να πλησιάσει την κόκκινη περιοχή. Συγκριτικά με το versys λοιπόν εκτός της λιγότερης δύναμης θα έχεις και πολύ μικρότερο εύρος στροφών. Αυτό ίσως σου κακοφανεί περισσότερο απ' την λιγότερη δύναμη.

    Πρέπει να το οδηγήσεις όμως για να καταλάβεις τι του βρίσκουν όσοι το έχουν.
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από leontheprof
    Εδω και καμια 10ρια μερες διαβαζω και βλεπω ασταματητα για το εν λογω μηχανακι..το εω δει απο κοντα αλλα δυστυχως δεν το εχω καβαλησει καν (δε με αφηνε ο αντιπροσωπος...) ουτε το εχω οδηγησει.
    Αυτη τη στιγμη εχω ενα Versys αλλα με εχει πιασει μια ασταματητη επιθυμια να αλλαξω μηχανη και να παω σε πιο off...(πολυ off) καταστασεις.
    Το μηχανακι εξωτερικα μου αρεσει πολυ...ειναι σαν τις γκομενες που σου φενονται ασχημες σου βγαζουν μια ασταματητη ταση να τις..καβαλησεις.
    Το μονο που με απασχολει απο ΟΣΑ εχω διαβασει μεχρι τωρα ειναι οτι οι περισσοτεροι λενε οτι το μηχανακι δεν εχει καθολου γκαζι..δε τραβαει δλδ...και το πουλανε για να παρουν πορτοκαλι πραγματα..
    Πραγματικα ποσο ψοφιο ειναι αυτο το γκαζι?? Θα σκασω αμα δε το οδηγησω..Και το ΧΤΧ ετσι το κραζανε για το γκαζι του η επειδη ειναι λιγο πιο ελαφρυ εχει μεγαλυ διαφορα στο γκαζι.

    Υ.Γ Οταν λεω γκαζι εννοω δυναμη κινητηρα. Αραγε αμα παω απο το VERSYS στο XTZ ποσο θε ξενερωσω απο τον κινητηρα>??
    Αν συμπεριλαβεις στο κοστος αγορας του xtz μερικες εκατονταδες για φιλτρα και εγκεφαλο για ρυθμιση μειγματος (αντε και καμια εξατμιση) θα εχεις αλογα αρκετα κοντινα στα πορτοκαλια μονοκυλινδρα. Αν ομως θελεις πολυ οφφ καταστασεις οπως λες, τοτε κρατα το βερσυς και χτυπα κατι ελαφρυ στα χρηματα που διαθετεις, στα 250-400 κυβικα. Αν παλι τα θελεις ολα σε μια μηχανη, και ελαφρυ (για πολυ οφφ καταστασεις) και αλογα και ταξιδι, τοτε δυστυχως εχεις μονο μια επιλογη, το 690, με συμβιβασμο στην ανεση βεβαια.
    Δες τι συμβιβασμο εισαι διατεθιμενος να κανεις και πραξε αναλογα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    και κατι αλλο, αλλα τα αλογα του δικυλινδρου, αλλα του μονοκυλινδρου. Οσο πιο ανοιχτοι ειναι οι δρομοι που οδηγεις, τοσο το δικυλινδρο ειναι στο στοιχειο του, οσο πιο κλειστοι, τοσο υπερτρερει σε διασκεδαση το μονοκυλινδρο. Μιλαμε παντα για τα ιδια κυβικα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Xωρις να μπορει να υπαρξει συγκριση με το 990 το.....

    Μηχανακι ( 660 ) ειναι εντελως πνιγμενο --- στραμπουληγμενο και κυριως με αυτο το τερας καταλυτη που εχει......


    Το μονο που μπορω να πω για το Ζ σαν πρωην κατοχος και...660χ !

    Το 660χ ( ολο μαμα ) με το Ζ εχουν τουλαχιστον 20% διαφορα στην αποδοση του μοτερ.....

    Η αφαιρεση καταλυτη ( αρα και αλλαγη εξατμισεων ) τυπου αυτοκινητου που εχει το Ζ κρινετε επιτακτικη για να φτασει τις επιδοσεις που μπορει να εχει πραγματικα ο κινητηρας του....!!!




  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
    Xωρις να μπορει να υπαρξει συγκριση με το 990 το.....

    Μηχανακι ( 660 ) ειναι εντελως πνιγμενο --- στραμπουληγμενο και κυριως με αυτο το τερας καταλυτη που εχει......


    Το μονο που μπορω να πω για το Ζ σαν πρωην κατοχος και...660χ !

    Το 660χ ( ολο μαμα ) με το Ζ εχουν τουλαχιστον 20% διαφορα στην αποδοση του μοτερ.....

    Η αφαιρεση καταλυτη ( αρα και αλλαγη εξατμισεων ) τυπου αυτοκινητου που εχει το Ζ κρινετε επιτακτικη για να φτασει τις επιδοσεις που μπορει να εχει πραγματικα ο κινητηρας του....!!!



    Δεν εχεις δικιο σε αυτο. Το 'πνιξιμο' του 660 ειναι στην εισαγωγη, οχι στην εξατμιση. Το 'τερας' καταλυτης που λες, εχει το πλεονεκτημα να επιτρεπει αρκετα μεγαλυτερη ροη απ'οτι η εισαγωγη επιτρεπει.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Δεν εχεις δικιο σε αυτο. Το 'πνιξιμο' του 660 ειναι στην εισαγωγη, οχι στην εξατμιση. Το 'τερας' καταλυτης που λες, εχει το πλεονεκτημα να επιτρεπει αρκετα μεγαλυτερη ροη απ'οτι η εισαγωγη επιτρεπει.
    Κάνεις λάθος...
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Κάνεις λάθος...
    Πιθανον, εχει ξαναγινει. Η δικη σου σιγουρια που βασιζεται?
    Η δικη μου (για να μην παιξουμε την κολοκυθια) σε δυναμομετρησεις οπου με αλλαγες στην εισαγωγη και PC, τo xtz φαινεται να βγαζει κοντα 50 αλογα (48 αν θυμαμαι καλα) απο περιπου 42 στοκ.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Η δικη σου σιγουρια που βασιζεται?
    Στην προσωπική μου εμπειρία, όπως και αυτή άλλων (σελ. 38-40 Xt 660 Z Aftermarket) χωρίς να αλλάξω τίποτε (εκτός από την εξάτμιση βέβαια), και μια διόρθωση στο μείγμα.

    Η δικη μου (για να μην παιξουμε την κολοκυθια) σε δυναμομετρησεις οπου με αλλαγες στην εισαγωγη και PC, τo xtz φαινεται να βγαζει κοντα 50 αλογα (48 αν θυμαμαι καλα) απο περιπου 42 στοκ.
    Στο προκείμενο έχεις δίκαιο, γιατί αλλάζει όλη αντιστοιχία του μείγματος, για κάθε βήμα στροφών, αλλά αναφέρεσαι στην εισαγωγή, και σε 600-700 Ε κοστολόγιο.

    Αλλάζοντας μόνο το σύστημα εξαγωγής, έχεις πολύ καλά αποτελέσματα, όπως ελαστικότητα, πιο γρήγορη απόκριση και ανέβασμα στροφών....τέλος έχω διαβάσει για ΧΤΖ που κάνοντας και τα δυο, έφτασε τα 58 άλογα.
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    Στην προσωπική μου εμπειρία, όπως και αυτή άλλων (σελ. 38-40 Xt 660 Z Aftermarket) χωρίς να αλλάξω τίποτε (εκτός από την εξάτμιση βέβαια), και μια διόρθωση στο μείγμα.



    Στο προκείμενο έχεις δίκαιο, γιατί αλλάζει όλη αντιστοιχία του μείγματος, για κάθε βήμα στροφών, αλλά αναφέρεσαι στην εισαγωγή, και σε 600-700 Ε κοστολόγιο.

    Αλλάζοντας μόνο το σύστημα εξαγωγής, έχεις πολύ καλά αποτελέσματα, όπως ελαστικότητα, πιο γρήγορη απόκριση και ανέβασμα στροφών....τέλος έχω διαβάσει για ΧΤΖ που κάνοντας και τα δυο, έφτασε τα 58 άλογα.
    Οταν λες 'διορθωση στο μιγμα' τι ακριβως εννοεις?
    Το xtz βεβαια ειναι τοσο πνιγμενο στην εισαγωγη, που το να αλλαξεις απλα εξατμιση δεν επιφερει επικινδυνες αλλαγες στο μιγμα.
    Η πιο γρηγορη αποκριση στο γκαζι δεν σημαινει τιποτα, ουτε παραπανω ισχυ, ουτε παραπανω ροπη. Ισα ισα που μπορει να δουλευει ψηλα και πιο φτωχα πραγμα που αν συμβαινει, καποια στιγμη μπορει να εχει ασχημες επιπτωσεις στο κινητηρα.
    Τα χρηματα του PC και του χαρτη τα θεωρω επιβεβλημενα αν θες ουσιαστικες αλλαγες. Ασε που οι ελευθερες εξατμισεις εχουν συνηθως θετικη επιδραση μονο σε περιοχες λειτουργιας που δεν πολυ-χρησιμοποιεις ενω χανουν οπουδηποτε αλλου.
    Με αλλα λογια στην συγκεκριμενη μηχανη πιστευω οτι PC+DNA stage 2+στοκ εξατμιση θα εχει πολυ καλλιτερα αποτελεσματα απο το να αλλαξεις απλα εξατμιση. Με μεγαλυτερο κοστος, αλλα και με καλλιτερα αποτελεσματα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #12
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Με αλλα λογια στην συγκεκριμενη μηχανη πιστευω οτι PC+DNA stage 2+στοκ εξατμιση θα εχει πολυ καλλιτερα αποτελεσματα απο το να αλλαξεις απλα εξατμιση. Με μεγαλυτερο κοστος, αλλα και με καλλιτερα αποτελεσματα.
    Φιλε DrBig .......

    Γιατι κοστος μιλας....????

    ( Οταν για μια αλλαγη εξατμισης θα χρειαστεις 500 με 800 ευρω ...)





  13. #13
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Οταν λες 'διορθωση στο μιγμα' τι ακριβως εννοεις?
    Λίγο πάνω το καύσιμο

    Ασε που οι ελευθερες εξατμισεις εχουν συνηθως θετικη επιδραση μονο σε περιοχες λειτουργιας που δεν πολυ-χρησιμοποιεις ενω χανουν οπουδηποτε αλλου.
    Έχουν φοβερές αλλαγές στις χαμηλομεσαίες, εκεί που τις θες για μονοκύλινδρο.Μετά από 18000 χλμ έχω εικόνα.
    Στο ταξίδι μας στη Σερβία, τα δύο στοκ Τενερέ, μας κυνηγούσαν στις ανηφόρες.


    Με αλλα λογια στην συγκεκριμενη μηχανη πιστευω οτι PC+DNA stage 2+στοκ εξατμιση θα εχει πολυ καλλιτερα αποτελεσματα απο το να αλλαξεις απλα εξατμιση. Με μεγαλυτερο κοστος, αλλα και με καλλιτερα αποτελεσματα.
    Όποιος ζητάει επιδόσεις από το Τενερέ, είναι καλύτερα να κοιτάξει αλλού.Άλλα πράγματα θα σου προσφέρει το συγκεκριμένο μοντέλο της Yamaha
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  14. #14
    ρε DAKAR λεμε..... Το avatar του/της leontheprof
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    109
    Αν υπαρχει τοση διαφορα με τα DNA, PC κτλ ειμαι διαθετημενος να τα δωσω τα λεφτα...αλλα να καταλαβω ουσιαστικη διαφορα..οχι απλα να "νομιζω" οτι παει καλυτερα.

  15. #15
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
    [B]]

    + Οσα.... Σε αυτα που λες + οτι.....

    Ξεχασες τον μεσο ορο των 10 κιλων που θα ελαφρωσει το μηχανακι στο πισω-πισω μερος του .....

    ( 10 κιλα που εχουν αντικτυπο και στις επιδοσεις αλλα κυριως στην οδικη συμπεριφορα του ΧΤ...)






Σελίδα 1 από 61 1234561151 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για ΧΤ 660
    από kawasaki ZX-12 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 10:01
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 15:16
  3. περί βελτιώσεων ο λόγος - ΧΤ 660
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 12:45
  4. Χτ 660
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF