Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: OVERCLOCKING TOOLs

  1. #1

    OVERCLOCKING TOOLs

    ξερει κανεις κανενα καλο εργαλειο για να τσιτωσω λιγο την cpu?

    και μονο το ονομα του προγραμματος μου ειναι αρκετο αρκει να κανει την δουλεια...

    το συστημα ειναι PIII 733 με MB της proteck (την εχει ακουσει κανεις αυτην??)

    thanks U all!

  2. #2
    www.insomnia.gr
    www.thelab.gr
    www.pctechnology.gr

    Ta paidia tha se enymerosoun ekei gia oti dipote xreiazesai
    Twra edw pou mpeikes mono an thes na rotiseis gia tipota anartiseis eksatmiseis , gia ton an ta Z einai mprikia mixanakia gia
    ta vstrom an einai partalia kai ta sxetika

  3. #3
    ante na psaxnw twra...

    ouf... thanks anyway!!

  4. #4
    Το "επιφυλακτικό" overclocking έχει ανεπαίσθητα αποτελέσματα που τελικά φαίνονται μόνο σε benchmarking, ενώ το "τραβηγμένο" overclocking είναι ριψοκίνδυνο...

    Δεν διαφέρει πολύ από τον να πειράζεις εξάτμιση, φίλτρο και τροφοδοσία για να πάρεις 3.271 άλογα παραπάνω και να μειώνεις το life expectancy του κινητήρα σου...

    My 2c worth...


  5. #5
    file gdevelek vres to post allagi ladiwn se pc (PIII) stis genikes ksi tha katalaveis giati psaxnome gia overclocking...

    TELIKA IPARXEI KANENA DOKIMASNEMO PROGRAMMA???

    thelw mesa sto sk na to teleivso...



  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    εγώ έχω έναν mobile barton xp και από τα 1.8GHz τον τρέχω στα 2.4GHz

    Μια κάρτα 5700LE σε διπλάσια ταχύτητα μνήμης από το κανονικό κ τον πυρήνα 50% πάνω.


    Αν επιλέξετε σωστά πράματα, μπορείτε να τα σηκώσετε ΠΟΛΥ.

    Και πριν ακούσω σαχλαμάρες για αξιοπιστία, εδώ δεν έχουμε μηχανικά μέρη... τι να χαλάσει; Αν φανεί κάτι θα φανεί μετά από χρόοοονια. Μέχρι τότε... καλά κρασά!

  7. #7
    εχω εναν Celeron 633_mhz και τον εχω κανει overclocking στα 980_mhz απο τις ρυθμισεις του MB... με μια μεγαλη ψυκτρα και ανεμιστηρα, σχεδον 2 χρονια τωρα... το καλοκαιρι με 38 βαθμους και χωρις αιρκοντ κανει κανα κρασ καπου στο 2μερο... αντε να δουμε ποσο θα αντεξει...

  8. #8
    wrea...

    an mou elege kai kapios me pio programa ta ekane ola ayta ta pursarismata tha itan idaniki katastasi...


    PITE KANENA ERGALEIO OVERCLOCKING REEEEEEE!!!


  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros


    Και πριν ακούσω σαχλαμάρες για αξιοπιστία, εδώ δεν έχουμε μηχανικά μέρη... τι να χαλάσει; Αν φανεί κάτι θα φανεί μετά από χρόοοονια. Μέχρι τότε... καλά κρασά!
    Γιώργη, το αν ήταν σαχλαμάρες τα περί αξιοπιστίας φαίνεται από το μήνυμα του runner παρακάτω με τα κρασαρίσματα, αλλά και από τα πάμπολλα overclocking sites που τονίζουν να μην το παρακάνει κανείς γιατί ο επεξεργαστής μπορεί να υπερθερμανθεί και να παραδώσει πνεύμα.... κι ας μην έχει μηχανικά μέρη... και να πεθάνει δεν είναι κι άσχημο αφού το παίρνεις χαμπάρι αμέσως, ενώ τα συνεχόμενα υπολογιστικά σφάλματα μπορεί να μην τα πάρεις είδηση...

    Αντιγράφω από το
    http://faq.distributed.net/cache/148.html

    Overclocking has been known to cause your machine to become more unstable, more prone to crashing, produce greater heat, and shorten the life of your processor. Furthermore, it is known to cause programs to unreliably execute code correctly, resulting in occasionally incorrect calculations.

    Πάντως δεν είναι ό,τι καλύτερο να λες ότι κάποιος που διαφωνεί μαζί σου λέει 'σαχλαμάρες'...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek

    Overclocking has been known to cause your machine to become more unstable, more prone to crashing, produce greater heat, and shorten the life of your processor. Furthermore, it is known to cause programs to unreliably execute code correctly, resulting in occasionally incorrect calculations.
    Αν και μάλλον το συγκεκριμένο θέμα είναι τελέιως "εκτός" σε σχέση με την θεματολογία αυτού του forum...

    To να κάνεις overclocking δεν σημαίνει οτι δεν θα είναι το συστημα σταθερό, θα κρασάρει κλπ κλπ...

    Αν κάποιος θέλει να κάνει OC μόνο για τα νουμερα τότε δεν τον ενδιαφέρει η σταθερτητα...τον ενδιαφέρει απλά να "ποστάρει" το pc, αντε και να μπεί win να τραβήξει κανένα bench για να το έχει "καμάρι"...

    Οταν κάποιος θέλει να κάνει OC ακριβώς για να πάρει το "δωρο" του, τότε περνάει απο συνεχή και μακροπρόθεσμα τεστς σταθερότητας...ετσι κατασταλάζεις και σε μια συγκεκριμένη συχνότητα για να δουλευεις καθε μέρα...τι να το κάνεις το OC αν πήγες την cpu σου 1Ghz επάνω και καθε 2 λεπτά παίρνεις blue-screen...

    Αν μιλάμε μόνο για OC cpu (αρα ενδεχομένως και μνημης εκτός αν κάποιος παιζει με χαμηλότερους διαιρέτες) για να ψοφήσει μια cpu ή θα πρέπει να καεί επιτόπου (σπάνιο πλέον, σε μεγάλες θερμοκρασίες ανάλογα με την cpu ή θα κάνουν throttling υπολειτουργώντας ή οι σημερινές motherboards θα "ειδοποιήσουν" εγκαιρά και θα κάνουν επιτόπου shutdown) ή θα πρέπει κάποιος να έχει ρίξει ένα κάρο Volts (Vcore) στην cpu (οπότε θα αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση λόγο electro-migration...με τους Northwood ύπήρχε το φαινόμενο "ξαφνικου θανάτου"...είχες έναν 1.8Ghz τον πήγαινες ας πουμε στα 2.5Ghz και το Vcore απο 1.5V το είχες στα 1.85V και ήταν σταθερός...κάποια στιγμή στα 2.5Ghz με 1.85V ΕΠΑΥΕ να είναι σταθερός και με το ιδιο Vcore μπορουσες να τον "τρεξεις" στα 2.4Ghz ας πουμε...εως ότου κάποια στιγμή δεν μπορουσε να δουλεψει ουτε κάν στα 1.8Ghz με 1.5V...οι Αθλονς θυμάμαι οτι κάποια στιγμή μπορουσαν απο το πολύ Vcore να κάψουν την cache κοκ)...η μεγάλη αυξηση του Vcore σε συνάρτηση με την μεγάλη θερμοκρασία είναι αυτα που "σκοτώνουν" τις cpu...

    Πρακτικά, επι 2 χρόνια είχα P4 1.8Ghz Northwood (100Mhz FSB αρα 18χ100 1,5V ονομαστικό Vcore) στα 2790Mhz με 1,575V (18χ155) σταθερότατος (ακόμα υπάρχει απλά τον έχω δώσει στην γυναίκα μου και τον δουλευει default)...

    Επίσης πρέπει ήδη να έχω κλείσει χρόνο με έναν P4 PressHot 2.8Ghz (133Mhz FSB, 21x133) με ονομαστικό Vcore 1,375V, στα 3486Mhz (21x166) χωρίς να ανεβάσω Vcore...μια χαρούλα είναι...

    Περί Electro-migration
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Γιώργη, το αν ήταν σαχλαμάρες τα περί αξιοπιστίας φαίνεται από το μήνυμα του runner παρακάτω με τα κρασαρίσματα, αλλά και από τα πάμπολλα overclocking sites που τονίζουν να μην το παρακάνει κανείς γιατί ο επεξεργαστής μπορεί να υπερθερμανθεί και να παραδώσει πνεύμα.... κι ας μην έχει μηχανικά μέρη... και να πεθάνει δεν είναι κι άσχημο αφού το παίρνεις χαμπάρι αμέσως, ενώ τα συνεχόμενα υπολογιστικά σφάλματα μπορεί να μην τα πάρεις είδηση...

    Αντιγράφω από το
    http://faq.distributed.net/cache/148.html

    Overclocking has been known to cause your machine to become more unstable, more prone to crashing, produce greater heat, and shorten the life of your processor. Furthermore, it is known to cause programs to unreliably execute code correctly, resulting in occasionally incorrect calculations.

    Πάντως δεν είναι ό,τι καλύτερο να λες ότι κάποιος που διαφωνεί μαζί σου λέει 'σαχλαμάρες'...
    Κοίτα. Δε θέλω να το λέω αυτό, αλλά ασχολούμαι με pc εδώ και 20 χρόνια.

    Όσον αφορά το OCing οι τυπάδες στο distributed.net δε περιμένω να ξέρουν για overclocking. Δεν είναι ο τομέας τους.

    Ας αναλύσουμε λιγάκι τα λεγόμενά τους και θα καταλάβουμε ότι δε λένε σωστά πράματα.

    more unstable, more prone to crashing,
    Κακό OCing. Αν το μηχάνημα δεν είναι σταθερό, δεν έχει γίνει σωστό OCing.


    shorten the life of your processor
    Shorten? Κάνει τη ζωή πιό σύντομη; Πως το λένε αυτό; Τί ζωή έχει ένας επεξεργαστής στις μαμά ρυθμίσεις; 1 χρόνο; 10 χρόνια; 100 χρόνια; Γω σου λέω ότι ένας επεξεργαστής, έχει προσδόκιμο ζωής δεκάδες χρόνια. Αν συ ,όπως λες, συντομεύσεις τη ζωή του, θα κρατήσει πόσο; 10 χρόνια; 5 χρόνια; Οπότε, τι σημασία έχει, ακόμα και στο 1% να φτασει το προσδόκιμο ζωής, κάνοντάς του OCing; Αφού και πάλι χρόνια θα κρατήσει...

    incorrect calculations.
    Χλωμό εώς ψόφιο. Το τι γίνεται μέσα σε μια cpu, δε μπορείς να το φανταστείς. Η διπλωματική μου είναι πάνω στη σχεδίαση επεξεργαστή κ έχω αποκτήσει αρκετές γνώσεις πάνω στο θέμα. Αν εκτελεστεί κάποια εντολή λάθος, ο επεξεργαστής, το πιθανότερο είναι, να τα μπλέξει. Χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες, από τη στιγμή που θα εκτελεστεί ΜΙΑ εντολή λάθος, η μετέπειτα λειτουργία του είναι "τρεις λαλούν και δυο χορεύουν". Crash.

    Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις, στις οποίες η μονάδα του επεξεργαστή που κάνει τις πράξεις, κάνει λάθος πράξεις και δίνει άλλα αντί άλλων για αριθμητικά αποτελέσματα.

    Αλλά ένα OC που ζορίζει τόσο τον επεξεργαστή ώστε να δίνει λάθος αποτελέσματα, δεν είναι αποδεκτό. Γι'αυτό και έχουμε προγράμματα που ξεκwλιάζουν τη cpu προσπαθώντας να ξεμπροστιάσουν τυχόν αστάθειες.

    ---

    Το μύνημα του R.D. μας λέει ότι ένα πουσαρισμένο μηχάνημα είναι ασταθές. Φυσικά θα είναι ασταθές! Υπάρχει ένα ανώτατο όριο που μπορείς να ζορίσεις τα κυκλώματα! OCing δε σημαίνει "πουσάρω κι ό,τι θέλει ας γίνει"!

    Εγώ το μηχάνημά μου το θεωρώ (και αποδεδειγμένα είναι) τέρας σταθερότητας!

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
    Τί ζωή έχει ένας επεξεργαστής στις μαμά ρυθμίσεις; 1 χρόνο; 10 χρόνια; 100 χρόνια;
    Γνώμη μου πάντως είναι, ότι ένας επεξεργαστής έχει χρόνο ζωής > 100 χρόνια. Δεν έχω ακούσει για επεξεργαστή που "χάλασε" "έτσι" χωρίς να ευθύνεται κάτι άλλο (τρουφοδοτικό/ ζέστη/ σκόνη+υγρασία/ κ.ά.)incorrect calculations.) στα 20 χρόνια που βγάζω τα μάτια μου με τα pc είτε σα gamer είτε σα χομπίστας είτε σα τεχνικός στο μαγαζί είτε σα φοιτητής που μελετάει αυτά τα μηχανήματα ούτε σα σχεδιαστής αυτών.

  13. #13
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    kai egw pou fovomuna oti tha mu tin elegan oti (jana)postarw asxeta themata...

    re esis iste pio feuga kai apo emena...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





    Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
    Γι'αυτό και έχουμε προγράμματα που ξεκwλιάζουν τη cpu προσπαθώντας να ξεμπροστιάσουν τυχόν αστάθειες.
    nai bravw auto lew... ela kai vgazoume mia akri...

    pia programata einai auta kai pou ta vriskw??:wacko:

    ante kai tha anapsw mia labada se sxima gatas!!





    p.s. telika oxi den lew auto... benchmarks exw ena soro... programma overclocking thelw gia na ton valw meta na ton jek@@soun ta bench...

  14. #14
    sonic22, εγω θα σου λεγα να μαθεις τι ειναι το overclocking πρωτα... τι κανει αυτο τo clock τελοσπαντων...

    gtsiros, ειχες PC to 85? (προσεχε τι θ απαντησεις)
    ποσο χρονων εισουν ρε παιδι θαυμα το 85? Εγω, εκεινη την εποχη, ενα παλιο-spectrum (+) ειχα κι ειχα χρησιμοποιησει και vic20, zx81, oric atmos, commodore64, atari st, amiga... τετοια πραγματα

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Το πρώτο πράμα το οποίο προγραμματιζόταν κ με το οποίο άρχισα να "παίζω" λεγόταν NewBrain, της Grundy. Αυτό το 1985. PC με την έννοια IBM PC COMPATIBLE υπήρχαν τότε, αλλά όχι στην ελλάδα και δεν ήταν και φτηνά... Μετά ένα 8086 κτλ κτλ

    "Παιδί θαύμα"; Γιατί δε με αποκάλεσε κανείς έτσι όταν ήμουν καλός στα μαθηματικά, μικρός; Στη φυσική; Γιατί με δείχναν τα παιδάκια στο σχολείο και με κορόιδευαν;

    Χρειάζεται να είναι κανείς παιδί θαύμα για να γράψει ένα
    10 PRINT "FOO"
    20 GOTO 10;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eρχονται οι Tool???
    από nickmonstro στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2006, 01:07
  2. Χρονια Καλα...tool
    από SaraMaritis στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2006, 09:55
  3. Data Tool
    από ewsd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2006, 12:59
  4. Χρονια Πολλα στους Tatoo23 και Tool
    από crs-k στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 16:06

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF