Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Liberty 125 VS Agility City 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    5

    Liberty 125 VS Agility City 125

    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι καινούριος στην παρέα και ευελπιστώ σε βοήθεια από κάποιον πιο έμπειρο και ειδικό στα δίκυκλα....
    Είμαι οδηγός αυτοκινήτου αρκετά χρόνια τώρα, αλλά το καθημερινό δράμα στην Αθήνα με την κίνηση και το κόστος πλέον της βενζίνης με οδήγησε στην απόφαση ότι δεν πάει άλλο και πρέπει να αγοράσω ένα scooter για να κάνω τις δουλειές μου σαν άνθρωπος. Έχω καταλήξει σε scooter 125cc αφου για μεγάλες αποστάσεις έχω το αμάξι που ακόμα το πληρώνω
    Την τελευταία εβδομάδα είχα δανειστεί από έναν φίλο μου και οδηγούσα καθημερινά το liberty 150 (μοντ. 2010) και έμεινα σχετικά ικανοποιημένος, αν και μου φάνηκε ότι ''καίει'' πολύ.
    Σαν βασικά κριτήρια έχω θέσει την χαμηλή κατανάλωση και τους 16'' τροχούς και είμαι ανάμεσα στο Kymco City και στο Liberty 125. Ξέρει κανένας περισσότερα να μου πει την γνώμη του;

  2. #2
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Καλως ορισες

    Μαλλον δεν ειναι ιδεα σου οτι το liberty καιει πολυ. Το πηρε ενας φιλος για την γυναικα του και το εδωσε για αυτον το λογο + κατι προβληματακια.
    Αγορασε το SYM Symphony και ησυχασε

    http://www.gorgolis.gr/symphonySR.htm

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    5
    Sorry αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετος, τι παίζει με το SYM; είναι αξιόπιστο; Από κατανάλωση τί λέει; Μου άρεσε πολύ το Kymco αλλά δεν ξέρω αν βγάζει προβλήματα...

  4. #4
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blueneo
    Sorry αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετος, τι παίζει με το SYM; είναι αξιόπιστο; Από κατανάλωση τί λέει; Μου άρεσε πολύ το Kymco αλλά δεν ξέρω αν βγάζει προβλήματα...
    Δεν γνωριζω και πολλα για το συγκεκριμενο αλλα τα sym τα θεωρω ανωτερα απο τα kymco

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #5
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
    Δεν γνωριζω και πολλα για το συγκεκριμενο αλλα τα sym τα θεωρω ανωτερα απο τα kymco

    SYM 200 είχα για αρκετό καιρό, δεν έκαιγε, δεν μου παρουσίασε προβλήματα, το μεταπώλησα στο πιτς φυτίλι, ανετότατο και φιλικό στον αναβάτη.

  6. #6
    Είχα Agility city 150 και έχω fly 150. Kαίνε ακριβώς τα ίδια στα χέρια μου : 4 λ/100χλμ

    (Όσο για τη σύγκριση Kymco - SYM, αφήστε τη. Στα μικρά φτηνά ΟΚ είναι περίπου τα ίδια. Στα 300αρια όμως, απλά δεν υπάρχει. Τα Kymco είναι όχι μια, αλλά δυο κλάσεις ανώτερα, γι'αυτό και είναι δυο κλάσεις ακριβότερα (αν και αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα και πιο αξιόπιστα).

    Η πολυθρόνα της Kymco, to xciting είναι 500 ευρώ ακριβότερη από την πολυθρόνα της Sym , το GTS , αλλά είναι Η χλιδή.
    Ο πύραυλος της Kymco - people gti ε'ιναι 200 ευρώ ακριβότερος από το citicom, αλλά είναι σημείο αναφοράς.
    Η πολυθρόνα-πύραυλος της Κymco - Downtown ABS φτάνει τα 5.300 , αλλά δεν έχει αντίπαλο στην αγορά των 300 κ.ε.) Μια άχρηστη παρένθεση.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    5
    Από ότι καταλαβαίνω πάντως οι περισσότεροι δεν εκτιμούν ιδιαίτερα το liberty παρόλο που είναι της piaggio... Τέλος πάντων, σκέφτομαι να κάνω από ένα test ride το agility και το Symphony SR για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη. Από θέμα κατανάλωσης, τα 150cc έχουν μεγάλη διαφορά από τα 125cc;

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blueneo
    Από ότι καταλαβαίνω πάντως οι περισσότεροι δεν εκτιμούν ιδιαίτερα το liberty παρόλο που είναι της piaggio... Τέλος πάντων, σκέφτομαι να κάνω από ένα test ride το agility και το Symphony SR για να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη. Από θέμα κατανάλωσης, τα 150cc έχουν μεγάλη διαφορά από τα 125cc;
    Μη ανιχνεύσιμη

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    5
    Καταρχήν ευχαριστώ όλους όσους μου απαντήσαν. Τελικά μετά από λίγες μέρες ψάξιμο σε διάφορα forums όσον αφορά το agility και το symphony, δεν σας κρύβω ότι έχω απογοητευτεί για το θέμα της κατανάλωσης. Υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν παράπονα οπότε αρχίζω να πιστεύω ότι ο κανόνας και για τα είναι 2 είναι περίπου 4,5lt τα 100km. Σίγουρα σε σχέση με αυτά που δίνω τώρα για βενζίνη στο αμάξι είναι πολύ καλύτερα, αλλά όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα περιγράφουν οι αντιπροσωπείες.

  10. #10
    Εξε-ληγμένο Μέλος Το avatar του/της eagleye101
    Εγγραφή
    22/08/2011
    Μηνύματα
    150
    Φιλε μου, εχω το Kymco Agility 200i

    Αν και λεει 200 ειναι στην πραγματικοτητα 163 κυβικα, ειναι injection με την ιδια μηχανη του Kymco People 200i,

    Kαιει περιπου 3,5 με 4 λιτρα στα 100.

    Το εχω ενα χρονο τωρα και του εχω κανει 11000 χιλιομετρα, το μηχανακι ειναι απλα σκυλι αν και ειχα απογοητευτει στην αρχη γιατι δεν εντυπωσιαζει μετα καταλαβα οτι ειναι ενα μηχανακι που κανεις τη δουλεια σου τιμια και με λιγα λεφτα.


    Αν θες ριξε μια ματια εδω
    http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=120872
    One with everything

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2011
    Μηνύματα
    5
    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την προσφορά σου αλλά επειδή θα είναι το πρώτο μου μηχανάκι και άρα είμαι τελείως άσχετος για να κρίνω μεταχειρισμένα, προτιμώ την ''ασφάλεια'' του καινούριου.

  12. #12
    Εξε-ληγμένο Μέλος Το avatar του/της eagleye101
    Εγγραφή
    22/08/2011
    Μηνύματα
    150
    Και καλα κανεις!

    Το ιδιο εκανα κ εγω περυσι που το πηρα,
    δεν ειχα ξανακαβαλησει και αν και μου ελεγαν ολοι να παρω ενα μεταχειρισμενο με λιγα λεφτα να μαθω κλπ κλπ κλπ (ειμαι σιγουρος σου τα λενε κ εσενα) προτιμισα να παρω ενα του κουτιου.

    Αν με ρωτουσες σημερα βεβαια θα μιλουσα διαφορετικα αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

    Παντως για να μη παρεξηγηθω δε σου εδωσα συμβουλη για να παρεις το δικο μου αν και το εχω σε καλη τιμη.

    Να πας να παρεις το καινουριο και να το ευχαριστηθεις.

    Το Kymco ειναι ενα απλο μηχανακι το οποιο δε θα σε προδωσει, ουτε θα σε αφησει ουτε θα το μετανοιωσεις. Το μοναδικο του μειωνεκτιμα ειναι η χαμηλη τιμη μεταπωλησης.

    One with everything

  13. #13
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Οχι επειδη το εχω, αλλα νομιζω οτι το Sym hd 200 i (το οποιο ειναι 171,2 cc) ειναι καλυτερο απ το People. Το πηρα τον Απριλη του 08 κι εχω κανει 30000 χιλιομετρα χωρις κανενα προβλημα.
    Η καταναλωση εξαρταται απ το χερι του καθενος. Εγω εχω δει απο 2,8 - 4,2 στα 100.
    Παντως αν θες διτροχο αποκλειστικα για την καταναλωση, παρε παπι. Λιγοτερο απο 3/100.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  14. #14
    Εξε-ληγμένο Μέλος Το avatar του/της eagleye101
    Εγγραφή
    22/08/2011
    Μηνύματα
    150
    Δες και to APRILIA SCARABEO 200 νομιζω το εχει καλη προσφορα
    One with everything

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/05/2007
    Μηνύματα
    5
    Επειδή βλέπω υάρχει παρόμοιο topic είπα να μην ανοίξω νέο γιατί λεχω μια σχετική ερώτηση. Θέλει η κοπέλα μου να πάρει ένα scooterάκι.Eχει δανεικό το liberty 125 μοντέλο 2004 (νομίζω) αλλά δυστυχώς πρέπει να το επιστρέψει. Σκέφτεται να πάρει πάλι liberty μιας και έμεινε πολύ ετχαριστημένοι ( 16 τροχούς, καλή συμπεριφορά, καλό γκαζάκι κτλ). Βγήκαμε στη γύρα για μεταχειρισμένο και΄έχω καταλήξει σε 2. Ένα τέλη του 2009 150cc με ελάχιστα χιλιόμετρα (5000 km), τιμή 1400€ και ένα 125cc του 2008 με 14000km τιμή 1000€. Το μεν 125 θέλει σίγουρα service γιατί ταμπούρο φαγωμένο και επισκευή σέλα καθότι σκισμένη. To δε 150cc που το οδήγησα πραγματικά είναι του κουτιού.
    1) Οι τιμές πως σας φαίνονται??????? Ψήνόμαστε για το 150άρι γιατί πραγματικά είναι σα καινούριο αλλά προβληματίζομαι στο αν αξίζει. Δηλαδή μήπως να μαζεύψουμε λίγα ακόμα και να πάμε για κανά sym symphony 150 καινούριο (προσφορά 1800€), αξίζει λέτε???
    2)Ξέρει κανείς να μου πεί διαφορές μεταξύ 150 και 125 γιατί περιοδικά που κοίταξα δεν έβγαλα άκρη. Κάπου διάβασα ότι το 150 έχει αρκετά μεγαλύτερο τεπόζιτο, είναι αλήθεια?
    3) Το liberty 150cc καινούριο 2000€ ενώ το 125cc 1900€. Οι τιμές είναι πολύ κοντά σε όλα και έχω καταμπερδευτεί. Έχουν αξία μεταπώλησης ή ότι και αν πάρω το δίνω μετά από 2-3 χρόνια με 600€ και πολλά είναι... Εν τω μεταξύ στα 1800 με 2000€ βρίσκω και αρκετά beverly 250cc, με περίπου 25000km. Αλλά η δικιά μου φοβάται ότι παρα είναι μεγάλο για αυτήν αλλά και για κίνηση μέσα σε πόλη. (πιο δύσκολο στο παρκάρισμα αλλά και στην ευελιξία). Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, έστω να πει μια ΄γνώμη για τα δυο μεταχειρισμένα που βρήκα θα με βοηθούσε πολύ.

    Ευχαριστώ παιδιά

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Agility 125, Agility 125 RS, Agility City 125
    από la_monda στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2012, 18:30
  2. Kymco Agility City 125...
    από chatsport στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2008, 13:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF