Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Πρωτη Μηχανη με μικρο budget?

  1. #1

    Πρωτη Μηχανη με μικρο budget?

    Χαιρετω ολους τος μαγκες εδω μεσα που γουσταρουν να οδηγουν και δει να οδηγουν υπευθυνα.

    Ειμαι 20 χρονων και θα ανοιξω το θεμα της πρωτης μηχανης,ενα θεμα που αφορα πολλους στην ηλικια μου αλλα και οχι μονο.
    Σκοπευω λοιπον εντος ολιγον ημερων να ξεκινησω το διπλωμα Α1 εως 33 hp δλδ και οπως ειναι αναμενομενο κανω και εγω τα ονειρα μου για την πρωτη μηχανη που σε λιγο καιρο σκοπευω να εχω στην κατοχη μου...και καπου εδω ξεκιναει η κουβεντα............................

    Οπως προανεφερα λοιπον ειμαι 20 Χρονων χωρις προτυτερη εμπειρια με μηχανη η μηχανακι και ουτε οδηγικη εμπειρια..ειμαι κατοχος διπλωματος αυτοκινητου οποτε θεωρειται αυτονοητη η συμππεριφορα στον δρομο ως οδηγος γενικοτερα..

    Εχω ξεκινησει την ερευνα μου και γω λοιπον σαν ενθουσιωδης εν δυναμει οδηγος μοτοσυκλετας σε site (Car κ.τ.λ.) για την πρωτη πιθανη αγορα μου με ενα προυπολογισμο που κυμαινεται περι τα 1.500 Ευro περιπου..
    Λογω σωματικης διαπλασεως 1.95 cm θα ελεγα οτι ενδιαφερομαι σε πρωτη φαση για μηχανες των κατηγοριων on-offf,enduro,motard..
    Κανοντας ερευνα λοιπον εχω κοιταξει καποια πιθανα μοντελα αγορας χωρις παρολα αυτα να γνωριζω λεπτομερειες του κατα ποσο ταιριαζουν σε μενα και τι στυλ η και ποια μηχανη ακομη θα ηταν η καταληλλοτερη για μενα..

    Ζητω λοιπον η εμπειρια εδω μεσα να μου συστησει πιθανα μοντελα τα οποια θα με ενδιεφεραν,ποια τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα τους..
    κατα ποσο ενα motard ειναι καταλληλο για καποιον αρχαριο του επιπεδου μου..?
    κατα ποσο θα πρεπει να προβω σε αγορα enduro μηχανης οταν δεν θα παταω χωμα?(χρηση περισσοτερο για μεταβαση σε σχολη και βασεις γερες για αγορα μεγαλης on-off μηχανης σε βαθος 2ετιας μεχρι την αναβαθμιση του διπλωματος δλδ...
    Ευχαριστω προκαταβολικα και περιμενω απαντησεις..

  2. #2
    Honda FMX ισως?Βεβαια κανει περι τα 2500 αλλα νομιζω ειναι καλο σχολειο για motard.Στην ιδια κατηγορια ειναι και τα Suzuki DRZ και Yamaha XT και XTX.
    Μηχανη enduro για ασφαλτο ειναι λιγο ταλαιπωρια...θα ταλαιπωρεις και τη μηχανη,αλλα θα ταλαιπωρεισαι και εσυ.Και εξηγουμαι: Αβολη σελα για καθημερινες μετακινησεις,πολλες δονησεις και υψηλη φθορα απο τα λαστιχα και περιορισμενη αποδοση στα υψηλα χιλιομετρα.Χωρια που ειναι και λιγο σπαρτιατικα τα οργανα,εχουμε και θυσιες στην πρακτικοτητα...ασε καλυτερα,πηγαινε σε ενα SM θα ελεγα.Αν θες On-off μη με ρωτησεις,γιατι θελω να πω ενα που αρχιζει απο "Τ" αλλα θα φαω τρομερο κραξιμο!
    Στο κατα ποσο μια motard ειναι καλη για αρχαριο δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν εχω οδηγησει! Οι αλλοι θα ξερουν καλυτερα και τι να σου προτεινουν και πως ειναι για αρχαριους η οδηγηση ενος motard!

  3. #3
    Εχω διαβασει τα yamaha XT θεωρουνται καπως χαμηλα στην θεση οδηγησης και στο υψος..οποτε θα ζορισουν με το 1.95 μου ισχυει αυτο?
    Τα motard θεωρουνται πιο αγρια απο τα enduro χαρακτηριστικα εχω διαβασει ''καβαλας enduro και ειναι σα να καβαλας παπι"..Ενω τα sm θεωρητικα εχουν ιδιαιτεροτητες στην οδηγηση και ειναι πιο ζορικα..επισης παρατηρω οτι δεν υπαρχουν πολλα sm 4Τ..να εξεταζω και την προοπτικη του διχρονου η μακρια κ' αλαργα??

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SteriosEnd
    Εχω διαβασει τα yamaha XT θεωρουνται καπως χαμηλα στην θεση οδηγησης και στο υψος..οποτε θα ζορισουν με το 1.95 μου ισχυει αυτο?
    Τα motard θεωρουνται πιο αγρια απο τα enduro χαρακτηριστικα εχω διαβασει ''καβαλας enduro και ειναι σα να καβαλας παπι"..Ενω τα sm θεωρητικα εχουν ιδιαιτεροτητες στην οδηγηση και ειναι πιο ζορικα..επισης παρατηρω οτι δεν υπαρχουν πολλα sm 4Τ..να εξεταζω και την προοπτικη του διχρονου η μακρια κ' αλαργα??
    Δεν μπορω να βοηθησω στο οδηγικο κομματι δυστυχως,γιατι δεν εχω οδηγησει.Ειναι πιο αγρια απο τα enduro,αλλα αυτο μπορουμε να το πουμε μονο για τον τροπο που αποδιδει ο κινητηρας,καθως το ενα εχει φτιαχτει για ασφαλτο και το αλλο για χωμα,οποτε απ'ευθειας συγκριση δεν μπορει να γινει.Εγω εχω ακουσει απο αρκετες πηγες οτι ενα enduro ταλαιπωρειται και σε ταλαιπωρει οταν περνα τη ζωη του στην ασφαλτο.Γι'αυτο φτιαχτηκαν και τα SM αλλωστε...

  5. #5
    Ενα enduro με λαστιχα δρομου 70-30 η 80-20 λογου χαρη θα μπορουσε να ανταπεξελθει καλα σε συνθηκες δρομου?

  6. #6
    Μειωνεται η φθορα,βελτιωνεται η ευσταθεια και η ανεση αυξανεται.Υπαρχουν ακομα βεβαια και αλλα προβληματακια σε ο,τι αφορα την πρακτικοτητα και καθημερινη χρηση.Φανταζομαι πως γινεται,αν εισαι διατεθειμενος να κανεις υποχωρησεις σε θεματα πρακτικοτητας και ανεσης στην καθημερινη χρηση

  7. #7
    φιλε μου παρε μια μοτοσυκλετα αναλογα με την χρηση που θες να της κανεις και ασε κατα μερος τις κατηγοριες,
    και εξηγουμαι: ποιος ο λογος να παρεις on off ή enduro αν δεν προκειται ποτε να πατησεις χωμα? ειναι οπως οι
    καραγκιοζηδες με τις τεραστιες τζιπαρες που φοβουνται να ανεβουν ακομη και πεζοδρομιο, ποσο μαλλον να πατησουν
    σε χωματοδρομο!!! δεν υπαρχει κανενα προβλημα για το υψος που εχεις οτι μοτοσυκλετα κι αν αγορασεις...για την
    χρηση που αναφερεις πιο πανω και υπολογιζοντας το χρημα που διαθετεις, εγω στην θεση σου θα διαλεγα ενα γυμνο
    τετρακοσαρι με 2 ή 4 κυλινδρους (honda bross 400cc ή 650cc, suzuki bandit 400cc, honda cb 400cc) και υπαρχουν κι
    αλλα πολλα...με περιπου απο 800€ εως 1500€ βρισκεις πολλα αυτης της κατηγοριας και ειναι μηχανακια ''σκυλια'' χωρις
    να ειναι πολυεξοδα + οτι δεν μασανε και για ταξιδακια + οτι ειναι ανετα για δυο ατομα...καλοταξιδο οτι κι αν παρεις και
    παντα ορθιος και παντα κρανος και εξοπλισμο και τα ματια σου δεκατεσσερα στους ΙΧδες γιατι κανεις τους ΔΕΝ μας βλεπει.

    π.χ. http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1693995/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1691867/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1654619/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1645993/
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ, ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΑΝΗΚΟΥΜΕ
    >>> click here for my youtube channel <<<

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon
    φιλε μου παρε μια μοτοσυκλετα αναλογα με την χρηση που θες να της κανεις και ασε κατα μερος τις κατηγοριες,
    και εξηγουμαι: ποιος ο λογος να παρεις on off ή enduro αν δεν προκειται ποτε να πατησεις χωμα? ειναι οπως οι
    καραγκιοζηδες με τις τεραστιες τζιπαρες που φοβουνται να ανεβουν ακομη και πεζοδρομιο, ποσο μαλλον να πατησουν
    σε χωματοδρομο!!! δεν υπαρχει κανενα προβλημα για το υψος που εχεις οτι μοτοσυκλετα κι αν αγορασεις...για την
    χρηση που αναφερεις πιο πανω και υπολογιζοντας το χρημα που διαθετεις, εγω στην θεση σου θα διαλεγα ενα γυμνο
    τετρακοσαρι με 2 ή 4 κυλινδρους (honda bross 400cc ή 650cc, suzuki bandit 400cc, honda cb 400cc) και υπαρχουν κι
    αλλα πολλα...με περιπου απο 800€ εως 1500€ βρισκεις πολλα αυτης της κατηγοριας και ειναι μηχανακια ''σκυλια'' χωρις
    να ειναι πολυεξοδα + οτι δεν μασανε και για ταξιδακια + οτι ειναι ανετα για δυο ατομα...καλοταξιδο οτι κι αν παρεις και
    παντα ορθιος και παντα κρανος και εξοπλισμο και τα ματια σου δεκατεσσερα στους ΙΧδες γιατι κανεις τους ΔΕΝ μας βλεπει.
    +582 ότι σου λέει ο ghostkon. Μην παρασυρθείς από αυτό που θα ήθελες να έχεις τόσο όσο από αυτό που "πραγματικά τώρα" χρειάζεσαι.

  9. #9
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    ρε σεις αφου το παλικαρι λεει πως θα παρει το Α1 τι drz και λοιπα 650ρια του λετε?

    φιλε μου και γω το α1 εχω-19 χρονων ειμαι- και εχω παρει το bros 400,μια χαρα μηχανακι και με βολευει απιστευτα,ομως εγω ειμαι 180 και ισως εσενα με το υψος σου να υπαρχει προβλημα,
    κοιταξε για το xt 500 η το translap 400,λογικα θα ειναι πιο πολυ στα μετρα σου.

    γενικα αυτα τα μηχανακια εχουν λιγο γκαζακι,αλλα οχι κατι το τρομερο,λογικα δεν θα εχεις προβλημα
    το μονο που θα σε δυσκολεψει ειναι το βαρος σε παρκαρισμα-ξεπαρκαρισμα.
    οτι απορια εχεις ρωτα,και καποιος θα σου απαντησει εδω μεσα

    καλως ηρθες!
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  10. #10
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Αρχηγε μην κοιτας τι βολευει και τι "πρεπει" να οδηγας βασει υψους ή διαδρομης...

    Κοιτα για αρχη τι γουσταρεις να καβαλησεις..
    Αυτο εχει σημασια..


    Συμφωνω με το Brosaki.. Σου κανει για Α1 και ειναι καλο σχολειο!!

    Τωρα αφου καταλαβα οτι σε ψηνουν τα on-off ψησου για ena varadero 125 και σε 2 χρονακια εισαι ετοιμος να ανεβεις κυβικα με το νεο διπλωμα.

    Πατέρας πια..

  11. #11
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    χωρις εμπειρια και με μηχανακι που δεν τον βολευει θα σκοτωθει ο ανθρωπος!
    ας παρει ενα να τον βολευει και να μαθει και σε εναν χρονο που βγαζει το απεριοριστο ας παρει οτι τον κ@%$#νει!
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  12. #12
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Δεν ειπα να παρει και ΚΤΜ 990.. εννοουσα να ακολουθησει το στυλ που του αρεσει κι οχι αυτο που ΠΡΕΠΕΙ να παρει..

    Εδω προτεινα το varadero στην εκδοση των 125cc!!!!

    Το υψος του λεει ψηλες μοτο.. αλλα το παλικαρι μπορει να γουσταρει streetακια...

    Του προτεινεις ενα cbf 250 για παραδειγμα..

    Αυτο εννοουσα..



    Πατέρας πια..

  13. #13
    Παγκόσμιος Έλλην.. Το avatar του/της universalgr1
    Εγγραφή
    19/05/2008
    Μηνύματα
    1.476
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ghostkon

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/1645993/

    Eκτος απο οδηγηση δηλαδη να μαθει και τις επισκεψεις στους μηχανικους καθε εβδομαδα..??

    Πατέρας πια..

  14. #14
    Ρε παλικαρια το Bros ειναι πολυ καλο και μ αρεσει το street δεν εχω αντιρρηση αλλα το Α1 δεν το καλυπτει απ οσο ξερω..ειναι μεχρι 33kw δλδ περιπου 25hp...
    Οποτε λοιπον τα 37hp ειναι πολυ πανω απο τα ορια του διπλωματος σωστα?

    Σε motard kai enduro τι θα μπορουσα να κοιταξω??????

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SoulGR
    ρε σεις αφου το παλικαρι λεει πως θα παρει το Α1 τι drz και λοιπα 650ρια του λετε?

    φιλε μου και γω το α1 εχω-19 χρονων ειμαι- και εχω παρει το bros 400,μια χαρα μηχανακι και με βολευει απιστευτα,ομως εγω ειμαι 180 και ισως εσενα με το υψος σου να υπαρχει προβλημα,
    κοιταξε για το xt 500 η το translap 400,λογικα θα ειναι πιο πολυ στα μετρα σου.

    γενικα αυτα τα μηχανακια εχουν λιγο γκαζακι,αλλα οχι κατι το τρομερο,λογικα δεν θα εχεις προβλημα
    το μονο που θα σε δυσκολεψει ειναι το βαρος σε παρκαρισμα-ξεπαρκαρισμα.
    οτι απορια εχεις ρωτα,και καποιος θα σου απαντησει εδω μεσα

    καλως ηρθες!
    Δλδ εσενα τωρα σε καλυπτει το Α1 για το Bros???????????????????????

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μηχανή με budget max 1000
    από Alchimistis στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2012, 19:24
  2. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2008, 17:15
  3. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 21:23
  4. Πρώτη επαφή με πίστα.......?
    από polste στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2004, 16:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF