Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?

  1. #1

    Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?

    Παιδια ο τιτλος τα λεει ολα.Μου αρεσει αυτη η μοτοσυκλετα αλλα δεν ξερω αν μπορω να την καβαλησω ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΙΣΩ επιδει εχω διπλωμα Α1.Μηπως μπορω να κανω κανω καμια μπινια στον νομικο και γραφειοκρατικο τομεα αν δεν μπορω?

  2. #2
    Αναλλοίωτος Το avatar του/της Akatanomastos
    Εγγραφή
    28/04/2005
    Μηνύματα
    1.260
    -It's 106 miles to Chicago. We've got a full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses.
    - Hit it.
    -------------------------------------------------------------------------------
    όλα αυτά, είναι απλά μέρος του πανυγηριού που λέγεται ζωή..
    ------------------------------------------------------------------------------
    νέα προσθήκη

    Definition of a bad boy



  3. #3
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις να την ασφαλισεις?? φυσικα και μπορεις! ολες οι εταιρειες θα σου κανουν συμβολαιο για να σου τα αρπαξουν, αλλα σε περιπτωση που θα τις χρειαστεις δεν θα σου παρεχουν απολυτως καμια καλυψη!!!

  4. #4
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    αληθεια... την goldwing με τι διπλωμα την καβαλας???

  5. #5
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    Re: Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos5192
    Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?
    Απλά δεν μπορείς.

  6. #6
    Τραβαμε το καναλι Το avatar του/της mars696
    Εγγραφή
    20/03/2008
    Μηνύματα
    558
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
    ποιος σου ειπε οτι δεν μπορεις να την ασφαλισεις?? φυσικα και μπορεις! ολες οι εταιρειες θα σου κανουν συμβολαιο για να σου τα αρπαξουν, αλλα σε περιπτωση που θα τις χρειαστεις δεν θα σου παρεχουν απολυτως καμια καλυψη!!!

    Πιο σαφης δεν γινεται!
    Δεν θα εισαι καλυμενος,απλα +1 χαρτι ξερο στα χερια σου...
    Άμα ποθάνω βάλτε μου τη μηχανή στο μνήμα.
    Μα να τη στέσετε καλά να μη χυθεί η βενζίνα.
    :a015:

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215

    Re: Re: Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
    Απλά δεν μπορείς.
    Γιατί;

    Με το δίπλωμα Α1 καβαλάς οτιδήποτε έχει μικρότερη ισχύ από 25kW ή αναλογία ισχύος ανά κιλό μικρότερη από 0,16kW/kg.
    Το λέει επάνω και το δίπλωμα.

    Το μπροσάκι βγάζει 27.2kW 37 PS @ 8500 rpm και έχει βάρος 164kg (άδειο). Γεμάτο είναι περίπου 184kg. Πουθενά δεν αναφέρεται αν ο λόγος ισχύς ανά κιλό αναφέρεται με το μηχανάκι άδειο ή γεμάτο. Με το μηχανάκι άδειο ο λόγος είναι 0,1659kW/kg, δηλαδή εκτός, ενώ με γεμάτο είναι 0,1478kW/kg, δηλαδή καλύπτεσαι!

    Ξέρω άτομα που το έχουν και έχουν το μικρό δίπλωμα. Είναι και μια χαρά μηχανάκι για ξεκίνημα. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Απλά έχε υπόψη σου ότι τα όργανα της τάξης έχουν μείνει στο χίλια οχτακόσια που ίσχυε το 125 κυβικά, οπότε όταν θα σε σταματάνε για έλεγχο θα πρέπει να τους εξηγείς τι και πως, πράγματα που θα έπρεπε να ξέρουν...

    Φιλικά πάντως, βγάλε από το μυαλό σου τη νοοτροπία της μπινιάς.


    Υ.Γ.: πέρνα και από ΕΔΩ για ό,τι σχετικό με το Bros.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309

    Re: Re: Re: Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Γιατί;

    Με το δίπλωμα Α1 καβαλάς οτιδήποτε έχει μικρότερη ισχύ από 25kW ή αναλογία ισχύος ανά κιλό μικρότερη από 0,16kW/kg.
    Το λέει επάνω και το δίπλωμα.

    Το μπροσάκι βγάζει 27.2kW 37 PS @ 8500 rpm και έχει βάρος 164kg (άδειο). Γεμάτο είναι περίπου 184kg. Πουθενά δεν αναφέρεται αν ο λόγος ισχύς ανά κιλό αναφέρεται με το μηχανάκι άδειο ή γεμάτο. Με το μηχανάκι άδειο ο λόγος είναι 0,1659kW/kg, δηλαδή εκτός, ενώ με γεμάτο είναι 0,1478kW/kg, δηλαδή καλύπτεσαι!

    Ξέρω άτομα που το έχουν και έχουν το μικρό δίπλωμα. Είναι και μια χαρά μηχανάκι για ξεκίνημα. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Απλά έχε υπόψη σου ότι τα όργανα της τάξης έχουν μείνει στο χίλια οχτακόσια που ίσχυε το 125 κυβικά, οπότε όταν θα σε σταματάνε για έλεγχο θα πρέπει να τους εξηγείς τι και πως, πράγματα που θα έπρεπε να ξέρουν...

    Φιλικά πάντως, βγάλε από το μυαλό σου τη νοοτροπία της μπινιάς.


    Υ.Γ.: πέρνα και από ΕΔΩ για ό,τι σχετικό με το Bros.
    οχι φιλε μου! πρεπει να πληρει ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ περιορισμους! μπορει δλδ να εχει 0,15 αναλογια αλλα δεν παυει να ειναι πανω απο 25 kw! οπως και ενα παναλαφρο μηχανακι 125 κυβικων ας πουμε που εχει αναλογια μεγαλυτερη απο 0,16!! ουτε αυτο μπορει να το καβαλησει!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215

    Re: Re: Re: Re: Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
    οχι φιλε μου! πρεπει να πληρει ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ περιορισμους! μπορει δλδ να εχει 0,15 αναλογια αλλα δεν παυει να ειναι πανω απο 25 kw! οπως και ενα παναλαφρο μηχανακι 125 κυβικων ας πουμε που εχει αναλογια μεγαλυτερη απο 0,16!! ουτε αυτο μπορει να το καβαλησει!!
    Το έγραψα και στο άλλο θέμα που έχει ανοίξει το παιδί. Στο Υπουργείο Μεταφορών λέει "ή" όχι "και" για τους δύο όρους.

    Και τηλεκατευθυνόμενο μπορεί να έχει μεγαλύτερη αναλογία από 0,16 -δε λέει κάτι η αναλογία από μόνη της.

    Το πνεύμα του νόμου ήταν να μην έχει ο νέος οδηγός στο χέρι του "πολύ γκάζι". Και το πολύ γκάζι μεταφράζεται σε πολλά άλογα, εξού και ο περιορισμός στη δύναμη, συν την αναλογία αλόγων ανά κιλό, δηλαδή σου λέει ότι μπορεί να είναι πιο δυνατό, αλλά αφού θα είναι πιο βαρύ, πάλι δεν θα πηγαίνει, οπότε πάρτο.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  10. #10

    Re: Re: Re: Re: Re: Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgio
    Το έγραψα και στο άλλο θέμα που έχει ανοίξει το παιδί. Στο Υπουργείο Μεταφορών λέει "ή" όχι "και" για τους δύο όρους.

    Και τηλεκατευθυνόμενο μπορεί να έχει μεγαλύτερη αναλογία από 0,16 -δε λέει κάτι η αναλογία από μόνη της.

    Το πνεύμα του νόμου ήταν να μην έχει ο νέος οδηγός στο χέρι του "πολύ γκάζι". Και το πολύ γκάζι μεταφράζεται σε πολλά άλογα, εξού και ο περιορισμός στη δύναμη, συν την αναλογία αλόγων ανά κιλό, δηλαδή σου λέει ότι μπορεί να είναι πιο δυνατό, αλλά αφού θα είναι πιο βαρύ, πάλι δεν θα πηγαίνει, οπότε πάρτο.

    Φιλε εαν εισαι σιγουρος και εχουν και αλλοι με το διπλωμα Α1 τοτε τουλαχιστον πες μου αφου παρω την μηχανι τι κινησεις πρεπει να κανω.Οκ την μπινια ξεχνα την.Αλλα εχεις μηπως στο μυαλο σου καποια δυσκολια που μπορω να συναντισω.Π.χ εγω φοβαμαι το θεμα οτι η ασφαλεια δεν θα με καλυψει σε ενα τροχαιο και τοτε την εχω πουτσισει για τα καλα :/

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann
    αληθεια... την goldwing με τι διπλωμα την καβαλας???
    Ποια goldwing ρε αδερφε?

  12. #12
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos5192
    Ποια goldwing ρε αδερφε?



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	untitled.jpg 
Προβολές:	838 
Μέγεθος:	77,0 KB 
ID:	214160

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Πως μπορω να καβαλησω Honda bros 400 με διπλωμα Α1?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos5192
    Φιλε εαν εισαι σιγουρος και εχουν και αλλοι με το διπλωμα Α1 τοτε τουλαχιστον πες μου αφου παρω την μηχανι τι κινησεις πρεπει να κανω.Οκ την μπινια ξεχνα την.Αλλα εχεις μηπως στο μυαλο σου καποια δυσκολια που μπορω να συναντισω.Π.χ εγω φοβαμαι το θεμα οτι η ασφαλεια δεν θα με καλυψει σε ενα τροχαιο και τοτε την εχω πουτσισει για τα καλα :/
    Σου λέω, δεν αναφέρεται αν για την αναλογία παίρνουμε το βάρος με τη μηχανή άδεια ή γεμάτη (δηλαδή μαζί με λάδια, παραφλού, βενζίνη, μπαταρία κλπ). Σύμφωνα με το πνεύμα του νόμου -που δεν διευκρινίζεται- πρέπει να λαμβάνεται με τη μηχανή γεμάτη, αφού εξάλλου έτσι θα την κυκλοφορείς.

    Στην ίδια κατάσταση είναι και ο giannisblest που σου πρότεινε το μπροσάκι. Στείλ' του πμ να σου λύσει όποια απορία (δίπλωμα Α1 και έχει το Bros 400).

    Δική μου σκέψη: ακόμα και αυτό για την ασφάλεια που είπαν τα παιδιά. Η ασφαλιστική βλέπει τι δίπλωμα έχεις και τι μηχανή ασφαλίζεις όταν σου κάνει το συμβόλαιο, οπότε αν θέλει ας σου πει εκεί όχι. Εκ των υστέρων δικό της πρόβλημα, ας πρόσεχε τι ασφαλίζει.
    Το παραπάνω είναι λογικό, αλλά είναι δική μου υπόθεση.

    Υ.Γ.: για το Goldwing σου κάνει πλάκα. Απλά εσύ το έχεις βάλει στο προφίλ σου ως την μηχανή που έχεις, απ' ό,τι φαίνεται καταλάθος. Πας πάνω δεξιά που λέει π.δ. μέλους και μετά προφίλ και το αλλάζεις.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  14. #14
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    εάν βγάζει πάνω από 25kw θέλει απεριορίστων, τέλος.

    Αυτό με την άτοπο απαγωγής συμπέρασμα με άρεσε

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mike.giann

    A oxi parexigisi den xero pos mpike.Den exo diploma gia tetoia.Oute tin xero tin mixani.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF