Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 79

Θέμα: Όσα πρέπει να ξέρετε αν εμπλακείτε σε τροχαίο ατύχημα

  1. #46
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Τελευταία φορά μου στοίχισε κάνα 300άρι, οπότε κάπου εκεί είναι. Προφανώς είναι και η αμοιβή του δικηγόρου μέσα σε αυτά.
    Life begins at 45°.

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    2
    Σύντροχοι καλησπέρα. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώση/γνώμη σας για το αν ο εξοπλισμός του οδηγού της μηχανής (κράνος, μπουφάν κλπ) υπόκειται σε αποζημίωση σε περίπτωση ατυχήματος, υπαιτιότητας άλλου... Η ασφαλιστική εταιρεία του "άλλου" έχει αποδεχτεί την υπαιτιότητα στο ακέραιο.
    Ευχαριστώ.
    Και ναι, δόξα τω Bering και τω Shoei είμαι καλά.

  3. #48
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv2gww Προβολή μηνύματος
    Σύντροχοι καλησπέρα. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώση/γνώμη σας για το αν ο εξοπλισμός του οδηγού της μηχανής (κράνος, μπουφάν κλπ) υπόκειται σε αποζημίωση σε περίπτωση ατυχήματος, υπαιτιότητας άλλου... Η ασφαλιστική εταιρεία του "άλλου" έχει αποδεχτεί την υπαιτιότητα στο ακέραιο.
    Ευχαριστώ.
    Και ναι, δόξα τω Bering και τω Shoei είμαι καλά.
    Ναι αποζημιώνεσαι για τον εξοπλισμό που καταστράφηκε.
    Νομίζω οτι θα πρέπει να έχεις την απόδειξη αγοράς για να υπολογιστεί τι αποζημίωση θα σου δώσουν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Ναι, αλλά θέλει τσαμπουκά (και αποδείξεις βοηθούν), γιατί αυτοί θα θέλουν να σου δώσουν πχ το 30% της αξίας.

  5. #50
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Και απόδειξη να μην έχεις πας στον εισαγωγέα ή από εκεί που το αγόρασες και σου φτιάχνει ένα χαρτί με σφραγίδα και υπογραφή ότι π. Χ. Το κράνος σου κάνει τόσο.... Το έχω κάνει μέχρι και για τζιν......
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  6. #51
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Αν φτάσει στο δικαστήριο, δεν πρόκειται να δεχτούν κάτι που υπογράφηκε μετά το ατύχημα, με σκοπό την αποζημίωση.
    Life begins at 45°.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    2
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. Σήμερα θα οριστεί ραντεβού με τον πραγματογνώμονα για την καταγραφή των ζημιών που ευτυχώς για τη μηχανή είναι ελάχιστες. Για τα της ένδυσης θα προχωρήσω σε αντικατάσταση ότι κι αν τους φέξει κι αν θέλουν ας πούνε όχι. Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική της βαφής μιας πόρτας για μια γρατζουνιά σε αυτοκίνητο που μπορεί να κοστίζει και 150€ κι όχι την αλλαγή ενός σκησμένου καλού μπουφάν μηχανής που αποτελεί τη "λαμαρίνα" του αναβάτη.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    Εμενα παντως καποτε μου τα ειχαν αποζημιωσει σχεδον ολα......μπουφαν, κρανος, γυαλια, γαντια, κινητο....απλα μου τα κρατησαν τα παλια εκει, και μου δωσαν χρηματα για τα καινουργια....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  9. #54

  10. #55
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω την απόφαση στα χέρια μου, αλλά είμαι σίγουρος ότι το άρθρο πετάει βαρύγδουπες ΠΙΠΕΣ όπως κάνει συνήθως ο "τύπος", για να καταλαβαίνουν ό,τι τους βολεύει οι μάζες.

    Υποθέτω, λοιπόν, ότι το 50% υπαιτιότητας αφορά στην έκταση των τραυμάτων του στο κεφάλι, εφόσον δε φορούσε κράνος, κι όχι στην πραγματική υπαιτιότητα του ατυχήματος. Αν είχε σπάσει το χέρι του πχ, δε νομίζω ότι θα του καταλόγιζαν υπαιτιότητα επειδή δε φορούσε κράνος. Αν είναι όπως τα λέω, που πιθανότατα είναι, σωστή απόφαση.
    Life begins at 45°.

  11. #56
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω την απόφαση στα χέρια μου, αλλά είμαι σίγουρος ότι το άρθρο πετάει βαρύγδουπες ΠΙΠΕΣ όπως κάνει συνήθως ο "τύπος", για να καταλαβαίνουν ό,τι τους βολεύει οι μάζες.

    Υποθέτω, λοιπόν, ότι το 50% υπαιτιότητας αφορά στην έκταση των τραυμάτων του στο κεφάλι, εφόσον δε φορούσε κράνος, κι όχι στην πραγματική υπαιτιότητα του ατυχήματος. Αν είχε σπάσει το χέρι του πχ, δε νομίζω ότι θα του καταλόγιζαν υπαιτιότητα επειδή δε φορούσε κράνος. Αν είναι όπως τα λέω, που πιθανότατα είναι, σωστή απόφαση.
    Καλά κατάλαβες. Παρά τις διάφορες όντως ατάκες εντυπωσιασμού του άρθρου λέει καθαρά ότι αφορά το 50% των ιατρικών δαπανών. Άρα για τις όποιες ζημιές δεν υπάρχει θέμα και άρα το «συνυπαίτιος τροχαίου» είναι μια από τις πίπες

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Να πουμε κ το εξής
    Αρκετός κόσμος συνεργάζεται με ασφαλιστή, έχοντας όμως κ διαπροσωπικη σχέση(πχ συνάδελφος, γνωστός γνωστου, φίλος, το παιδί του ξαδερφου κλπ)
    Ως εκ τουτου δέχονται "άκριτα" ότι τους προτείνει αυτός. Αυτός όμως δουλεύοντας με προμήθεια επί συμβολαίων, προτείνει κ καθοδηγεί όπου τον συμφέρει περισσότερο. Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα που γίνονται συμβόλαια σε άγνωστες εταιρίες που κλείνουν μετά από λίγους μήνες.
    Έχοντας πέσει ο ίδιος "θυμα" γνωστου, να το βοηθήσουμε το παιδί κλπ με ενημερώνει μια ημέρα ότι η εταιρεία που ήμασταν ασφαλισμένοι έκλεισε κ πρέπει να κάνουμε καινουργιο συμβόλαιο. Εννοώντας ότι πρέπει να ξανά πληρώσω!
    Τον χαιρέτησα κ διέκοψα συνεργασία μαζί του.
    Επέλεξα ιντερνετική ασφάλεια.
    Θα μου πεις κ αυτα γραφεία ασφαλιστικα είναι κ με προμήθεια δουλευουν.
    Παρόλα αυτα όμως έχουν ορισμένα πλεονεκτήματα.

    Το συμβόλαιο είναι θέμα 15-20 λεπτών να το έχεις στα χέρια σου.

    Επιλέγεις ο ίδιος τις καλυψεις σου, βλέποντας πάντα τις διαφορές στην τιμή. Κάπου εκεί συνειδητοποιείς ότι το "βασικό" Πακέτο με το φουλ κάλυψη (πλην μικτής) είναι μια διαφορά περίπου 60-80€ το χρόνο. Προσωπικά επιλέγω πλέον μόνο αυτό.

    Επιλέγω γνωστές εταιρείες του χώρου , οι οποίες δίνουν διαφορετικές τιμές σε διαφορετικά πρακτορεία. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η anytime που έβγαινε φθηνότερο το συμβόλαιο μέσω insurance market, παρά μέσα από την ίδια την anytime!

    Έχεις δυνατότητα επιλογής διάρκειας από μήνα κ πάνω. Οι μικροι ασφαλιστές αδυνατουν πολλές φορές.

    Επειδή πληρώνεις διατραπεζικα έχεις μικρές πιθανότητες να πέσεις σε αετονυχη ασφαλιστή( κ σε τέτοιον είχα πέσει...) που σου εκδίδει πλαστό συμβόλαιο..

    Κ το βασικότερο δεν έχεις διαπροσωπικη επαφή. Το οποίο σημαίνει ότι μπορείς να διεκδικήσεις ακόμη κ νομικά τα δικαιώματα σου ως καταναλωτής, πράγμα που δυσκολευει πολυ με τον ξάδερφο στο χωριό...

    Όλα αυτά βέβαια όσο ανήκεις στους φυσιολογικους χρήστες οχημάτων. Γιατί υπάρχουν κ οι λαμογιεν.. Ασφαλισε το στο χωριό για να έχω έκπτωση κλπ.

  13. #58
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Και διακόπτεις όποτε θες, απλά με ένα email.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Η διακοπή συμβολαίου δεν είναι τόσο απλή. Πρέπει να υπάρχει αιτιολογία, πχ πώληση μηχανής, κατάθεση πινακίδων κλπ

    Συγκεκριμένη περίπτωση
    Αμάξι φίλης,
    Το κλέβουν...
    Ότι είχε πληρώσει ασφάλεια ετήσια.
    Περνάνε μερικές ημέρες, δεν το βρίσκουμε (σιγά μη το βρίσκαμε βέβαια...)
    Σκέφτεται να κόψει την ασφάλιση κ να πάρει πίσω τους μη δεδουλευμένους μήνες.
    Η ασφαλιστική αρνείται!
    Βρε παιδιά, αφου το αυτοκίνητο κλάπηκε!!!

    Κλάπηκε μεν, δεν βρίσκεται, ωστόσο το όχημα ειναι υπευθυνο για αστική ευθυνη ακόμη κ για ζημιές που θα προκαλέσουν οι κλέφτες μ αυτό!!!!!

    Δηλαδή αν οι κλέφτες κοπανήσουν άνθρωπο κ τον παρατήσουν, αυτός στρέφεται εναντίον του οχήματος για αστική ευθύνη κ αποζημίωση..

    Κ λες να κόψω την ασφάλεια, να σου κάτσει μια τέτοια κεντα κ να βρεθείς στο δικαστήριο για ζημιά που προκάλεσε το αυτοκίνητο σου, όντας κλεμμένο κ ανασφάλιστο....

  15. #60
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Το θέλω να αλλάξω ασφαλιστική το δέχονται ;
    porca miseria.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2007, 12:25
  2. ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ!!
    από jinks στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2005, 11:59
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2004, 15:48
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 17:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF