Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 79

Θέμα: Όσα πρέπει να ξέρετε αν εμπλακείτε σε τροχαίο ατύχημα

  1. #31
    Εγραψα. Θα τσεκαρω μπας και δεν έχω αλλα νομίζω πως εχω...

  2. #32
    Αλλά δε μου είπαν οτι επειδη δεν έχω, αλλα επειδή υπήρχε τραυματισμός δεν γίνεται να ερθουν αφου δε μπορούν να πάρουν καταθεση απο τον οδηγό.

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις "φροντίδα ατυχήματος", είναι υποχρεωμένοι να έρθουν, με ή χωρίς τραυματισμό. Ποια ασφαλιστική είναι; Γράψ'το πριβέ, αν ντρέπεσαι.

    Ελπίζω να κάλεσες και ασθενοφόρο, να έκανες εξετάσεις, να κράτησες χαρτιά κτλ, αλλιώς δεν υπάρχει τραυματισμός.
    Ηρθε κανονικά εκαβ και τροχαία και χαρτια κτλ.

  4. #34
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parhs Προβολή μηνύματος
    Αλλά δε μου είπαν οτι επειδη δεν έχω, αλλα επειδή υπήρχε τραυματισμός δεν γίνεται να ερθουν αφου δε μπορούν να πάρουν καταθεση απο τον οδηγό.

    Σε δουλεύουν. Δήλωση στυχήματος κάνεις και μόνος σου.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #35
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parhs Προβολή μηνύματος
    Αλλά δε μου είπαν οτι επειδη δεν έχω, αλλα επειδή υπήρχε τραυματισμός δεν γίνεται να ερθουν αφου δε μπορούν να πάρουν καταθεση απο τον οδηγό.
    Πήγαινε στα γραφεία τους να κάνεις τη δήλωση επισήμως, εντός διορίας. Μετά πάρε την αποζημίωση και άλλαξε ασφαλιστική το συντομότερο.
    Life begins at 45°.

  6. #36
    Θα πάω σημερα απο το πρακτορείο. Δε ξέρω αν μπορώ να διακόψω ομως το συμβόλαιο ειναι νεο 6μηνο. Ποιο πολυ θα πειράξει τον ασφαλιστή παρά την ασφαλια.
    Εχω 3 οχηματα ασφαλισμένα.

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Όποτε θέλεις το διακόπτεις και σου επιστρέφονται τα χρήματα που απομένουν. Δε χάνεις τίποτα. Πες στον ασφαλιστή σου να σου βρει άλλη εταιρεία.
    Life begins at 45°.

  8. #38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όποτε θέλεις το διακόπτεις και σου επιστρέφονται τα χρήματα που απομένουν. Δε χάνεις τίποτα.
    Δε ξερω αν εχουν κάποιο όρο που να λέει οτι δεν ακυρώνεται κτλ. Οποτε μετα την αποζημίωση τελος.

  9. #39
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Δεν μπορώ να γνωρίζω τα "ψιλά γράμματα" κάθε ασφαλιστικής, αλλά νομίζω ισχύει για όλες. Εγώ διακόπτω όποτε θέλω, το έχω κάνει πολλές φορές. Ψάξ'το... Πολύ πιθανό να σου κάνουν τους δύσκολους, βέβαια, ειδικά αφού διεκδικήσεις αποζημίωση, αλλά κάποτε πρέπει να μάθουν να είναι επαγγελματίες σε αυτή τη χώρα.
    Life begins at 45°.

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parhs Προβολή μηνύματος
    Δε ξερω αν εχουν κάποιο όρο που να λέει οτι δεν ακυρώνεται κτλ. Οποτε μετα την αποζημίωση τελος.
    Για να αποζημιωθείς, αρχικά θα πρέπει να έχεις κάνει δήλωση. Πράγμα που δεν έχει γίνει ακόμα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/09/2016
    Μηνύματα
    5
    Πήγα σήμερα σε αντιπροσωπεία της honda για να μου το επισκευάσουν μετά απο μικροατύχημα όπου έφτεγε ο άλλος. Ο εμπειρογνωμονας μου είπε ότι θα πάει να το δει στο συνεργείο. Ο μάστορας μου ζήτησε προκαταβολή. Πρέπει να δώσω προκαταβολή ή δεν πρέπει να ανακατευτω καθόλου με λεφτά και να πληροθεί ο μαστορας από την ασφάλεια? Αν πρέπει να πληρώσω εγώ τον μάστορα και να πάρω εγώ τα λεφτά από την ασφαλιστική τότε πρέπει να αλλάξω όλα τα περιφεριακά που έχουν υποστεί ζημιά ή όποια θέλω εγώ? Για παράδειγμα η μανέτα έχει μία πολύ μικρή γρατζουνιά και δεν φαίνεται, μπορω να κρατήσω τα λεφτά μιας καινούριας?

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2018
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mkazo Προβολή μηνύματος
    Παντα ΚΡΑΝΟΣ όχι μόνο γιατί γράφουν αλλά ειναι η ζωή σου πάνω απο όλα άσε που σε τροχαίο αν δεν φοράς κράνος δεν καλύπτει καμία βλάβη στο κεφάλι ακόμα και να μή ν φταίς.
    Συμφωνω απολυτα...

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fantacid Προβολή μηνύματος
    Τα τροχαία ατυχήματα στην Ελλάδα αποτελούν πραγματική μάστιγα. Διαβάστε τι πρέπει να κάνετε σε μια σειρά περιπτώσεων

    Η ασφάλιση της αστικής ευθύνης έναντι τρίτων από την κυκλοφορία οχημάτων, είναι η πιο διαδεδομένη μορφή ασφάλισης στην Ελλάδα.

    Παρ’ όλα αυτά, οι καταναλωτές γνωρίζουν ελάχιστα για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους, ενώ διάφορες φήμες που κυκλοφορούν από στόμα σε στόμα, συμβάλουν στην παραπληροφόρηση και στη περαιτέρω συσκότιση του θέματος.

    Στη συνέχεια θα παραθέσουμε ορισμένες βασικές πληροφορίες τις οποίες θα πρέπει να γνωρίζουν όλοι οι καταναλωτές:


    Υποχρεωτικές καλύψεις

    Η ελληνική νομοθεσία υποχρεώνει τους ιδιοκτήτες τροχοφόρων οχημάτων (αυτοκινήτων, μοτοσικλετών, γεωργικών ελκυστήρων κλπ) να ασφαλίζονται για την αστική τους ευθύνη έναντι τρίτων από ατυχήματα που θα προκληθούν από τα οχήματα τους. Δηλαδή ασφαλιζόμαστε υποχρεωτικά για την περίπτωση που θα προκληθεί από υπαιτιότητα μας κάποιο ατύχημα, οπότε η ασφαλιστική μας εταιρεία θα αποζημιώσει τον αναίτιο τρίτο εμπλεκόμενο. Σήμερα, το όριο ευθύνης των ασφαλιστικών εταιρειών ανέρχεται για τις Σωματικές Βλάβες σε 750.000 € ανά θύμα και για τις Υλικές Ζημιές σε 750.000 € ανά ατύχημα. Αν τυχόν προκαλέσουμε ατύχημα όπου οι ζημιές υπερβαίνουν τα ανωτέρω ποσά, τότε θα πρέπει να καλύψουμε από την τσέπη μας το επιπλέον ποσό.


    Προαιρετικές καλύψεις

    Όλες οι υπόλοιπες καλύψεις που προσφέρονται από τις ασφαλιστικές εταιρείες, π.χ. κάλυψη κλοπής, φωτιάς, θραύσης κρυστάλλων κλπ., είναι προαιρετικές, δηλαδή αν και είναι πολύ χρήσιμες, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να τις συμπεριλάβουμε στο ασφαλιστήριο συμβόλαιο μας.

    Είναι συχνό το φαινόμενο, όταν κάποιος καταναλωτής ζητήσει από τον Ασφαλιστικό του Πράκτορα ή από την Ασφαλιστική του Εταιρεία, να αφαιρεθεί κάποια κάλυψη από το συμβόλαιο (π.χ. ζημιές από καιρικά φαινόμενα) προκειμένου να μειώσει το κόστος, να του απαντάνε ότι αυτό δεν γίνεται διότι οι καλύψεις αυτές είναι μέρος του «πακέτου» και προσφέρονται όλες μαζί.

    Ο καταναλωτής οφείλει να γνωρίζει ότι αυτή η απάντηση είναι παραπλανητική και αποσκοπεί στο να διατηρήσει ψηλά τα έσοδα των εταιρειών. Όλες οι εταιρείες έχουν τη δυνατότητα να προσαρμόσουν το συμβόλαιο στις επιθυμίες του καταναλωτή. Αν δείτε ότι επιμένουν στην άρνηση τους, καλό είναι να απευθύνεστε σε άλλη εταιρεία. Στην Ελλάδα δραστηριοποιούνται πολλές ασφαλιστικές εταιρείες και σίγουρα μπορείτε να βρείτε αυτήν που σας ταιριάζει.


    Όροι και εξαιρέσεις

    Οι περισσότερες Ασφαλιστικές Εταιρείες δίνουν στους πελάτες τους μόνο μια απλή βεβαίωση ασφάλισης, όπου αναφέρονται ονομαστικά οι καλύψεις καθώς και το γνωστό «σήμα» για να το τοποθετήσουμε στο όχημα μας.

    Οι καταναλωτές οφείλουν να ζητούν αντίγραφο των Γενικών και Ειδικών Όρων του Ασφαλιστηρίου Συμβολαίου, έτσι ώστε να γνωρίζουν ακριβώς τι τους προσφέρει η κάθε κάλυψη. Π.χ. η κάλυψη για κακόβουλες φθορές μπορεί να συνοδεύεται από εξαίρεση για την περίπτωση που η ζημιά στο όχημα μας προκληθεί κατά τη διάρκεια διαδηλώσεων ή ταραχών.

    Έχοντας στα χέρια μας τους Όρους του Συμβολαίου γνωρίζουμε αν οι καλύψεις του Συμβολαίου μας παρέχουν πραγματικό όφελος, ή αν είναι γεμάτες εξαιρέσεις οπότε πληρώνουμε άδικα γι’ αυτές.


    Νομική προστασία



    Ατύχημα με ανασφάλιστο όχημα



    (Επιμέλεια: Ανδρέας Ε. Λιανέρης, Δικηγόρος Αθηνών e-mail: lianeris@bml-law.gr)
    πηγη:http://news247.gr/ellada/eidiseis/os...a.1347847.html
    Σας ευχαριστώ πολύ για αυτό το ουσιαστικό θέμα. κάθε ποδηλάτης πρέπει να γνωρίζει αυτό το πράγμα.

  14. #44
    Νέο μέλος Το avatar του/της lef50
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    28
    Γεια σας πριν 2 χρονια ειχα ενα ατυχημα με την τοτε μοτο μου,υπαιτιοτητα του οδηγου αυτοκινητου που με κτυπησε 100%,την οποια και παραδεχθηκε,οταν συνηλθα αρκετο καιρο και μετα το νοσοκομειο πηγα στην τροχαια και εδωσα καταθεση οπου ζητησα την ποινικη διωξη του οδηγου,οπως μου ειχε πη και ο δικηγορος.
    Εγινε το αστικο και αποζημιωθηκα (εν μερει αλλα συμφωνησα και εκλεισε)τωρα μου ηρθε το χαρτι για το ποινικο σε λιγες μερες,ο δικηγορος μου ειπε οτι αν θελω να τιμωρηθη (καραμπινατη παρανομια) θελει 200-400 ευρω?τα οποια δεν επιστρεφονται,αλλιως παω στο δικαστηριο χωρις δικηγορο και λεω οτι δεν επιθυμω πλεον την διωξη του, ενω εγω διαβασα στο νετ οτι το παραβολο παραστασης για μονομελες πλημελοδικειο ειναι 95 ευρω.
    Ειναι κριμα να μεινη ατιμωρητος γιατι εμενα μου εκανε την ζωη μανταρα.Μπορει καποιος να με διαφωτισει περισσοτερο?
    Οτι χρειαζεται διευκρινιση ρωτηστε με ευχαριστω.
    "Η επιτυχία είναι κατά 99% αποτυχία." Soichiro Honda ( 1906-1991 , Ιάπων επιχειρηματίας)

  15. #45
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lef50 Προβολή μηνύματος
    Γεια σας πριν 2 χρονια ειχα ενα ατυχημα με την τοτε μοτο μου,υπαιτιοτητα του οδηγου αυτοκινητου που με κτυπησε 100%,την οποια και παραδεχθηκε,οταν συνηλθα αρκετο καιρο και μετα το νοσοκομειο πηγα στην τροχαια και εδωσα καταθεση οπου ζητησα την ποινικη διωξη του οδηγου,οπως μου ειχε πη και ο δικηγορος.
    Εγινε το αστικο και αποζημιωθηκα (εν μερει αλλα συμφωνησα και εκλεισε)τωρα μου ηρθε το χαρτι για το ποινικο σε λιγες μερες,ο δικηγορος μου ειπε οτι αν θελω να τιμωρηθη (καραμπινατη παρανομια) θελει 200-400 ευρω?τα οποια δεν επιστρεφονται,αλλιως παω στο δικαστηριο χωρις δικηγορο και λεω οτι δεν επιθυμω πλεον την διωξη του, ενω εγω διαβασα στο νετ οτι το παραβολο παραστασης για μονομελες πλημελοδικειο ειναι 95 ευρω.
    Ειναι κριμα να μεινη ατιμωρητος γιατι εμενα μου εκανε την ζωη μανταρα.Μπορει καποιος να με διαφωτισει περισσοτερο?
    Οτι χρειαζεται διευκρινιση ρωτηστε με ευχαριστω.
    law.moto.gr
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2007, 12:25
  2. ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ!!
    από jinks στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2005, 11:59
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2004, 15:48
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 17:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF