Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 79

Θέμα: Όσα πρέπει να ξέρετε αν εμπλακείτε σε τροχαίο ατύχημα

  1. #16
    Απλά Μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2010
    Μηνύματα
    52
    Παντα ΚΡΑΝΟΣ όχι μόνο γιατί γράφουν αλλά ειναι η ζωή σου πάνω απο όλα άσε που σε τροχαίο αν δεν φοράς κράνος δεν καλύπτει καμία βλάβη στο κεφάλι ακόμα και να μή ν φταίς.

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mkazo Προβολή μηνύματος
    αν πάρεις το 100 και πείς οτι επιθυμείς να έρθει τροχαία δεν υπάρχει περίπτοση να μην έρθει (θα κάνει βέβαια κανένα 2ωρο) άν πείς στην ασφαληστική να καλέσει τροχαία δεν καλεί σχεδων ποτε (σου λέει ψέματα ότι την κάλεσε) γιατί 1ον δεν είναι υποχρεωμένος και 2ον αν δεν υπάρχει χαρτί τροχαίας είναι ποιό εύκολο να σε
    βάλουν οι ασφαληστικές σε λούμπα συμβιβαζμού γιατι αυτοί μεταξύ τους τα κανονίζουν.
    Να πω και εγω αυτα που ξερω
    α)η τροχαια η γενικα η αστυνομια πηγαινει σε καθε τροχαιο ατυχημα,με η χωρις τραυματισμο
    β)αν υπαρχει αυτονομο-αρμοδιο τμημα τροχαιας στην περιοχη του ατυχηματος θα ερθει αυτο,αν ειναι σε επαρχιακο απο το κατα τοπους μικτο αστυνομικο τμημα
    γ)σε περιπτωση τροχαιου ατυχηματος με υλικες ζημιες συντασετε ειδικο δελτιο Δ.Ο.Τ.Α που ο αστυνομικος καταγραφει τα στοιχεια των εμπλεκομενων-αδειες ασφαλειες κλπ και κρατανε ολοι απο ενα αντιγραφο(εμπλεκομενοι και αστυνομια)
    δ)αν δεν υπαρχει απολυτη αναγκη δεν μετακινουμε οχηματα,η αν γινει αυτο τραβαμε φωτο απο την τελικη σταση(μετα την συγκρουση)των οχηματων
    ε)αν υπαρχει τραυματιας,που για εναν αναβατη μοτο ειναι πολυ πιθανο,καλο ειναι να ζητησει μεταφορα σε νοσοκομειο(στην τελικη θα του κανουν ενα τσεκ απ,για αυτο αφηνουμε τους ηρωισμους
    ζ)σε πολλες περιπτωσεις μετα απο τροχαιο(μονο με υλικες) ενω ζητηθηκε η παρουσια της αστυνομιας,οταν πηγε το περιπολικο εκει,οι εμπλεκομενοι ειχαν αποχωρησει γιατι τα βρηκαν-αν δεν τα βρισκεται με φιλικες και υπευθυνες δηλωσεις να επιμεινετε και να περιμενετε την αστυνομια
    η)αν υπαρχει τραυματισμος και ειδικα σοβαρος,στο 100 περιγραφεται συντομα την κατασταση και οσο γινεται το ακριβες σημειο του ατυχηματος-σημ δεν πειραζουμε δεν μετακινουμε βαρια τραυματισμενους εκτος αν προκειται να προκληθει πυρκαγια,και η μετακινηση γινεται με τις οσο λιγοτερες κινησεις
    θ)σε περιπτωση σοβαρου τραυματισμου η κατι χειροτερο(πραγμα που απευχομαι για ολους) εχετε το δικαιωμα να παρετε προθεσμια μεχρι να δωσετε καταθεση,το σοκ ειναι ενα γεγονος αναποφευκτο,και συχνα οδηγει σε λαθος ερμηνειες-συμπερασματα και μπλεξιματα,αφου ηρεμησετε και φερετε την σκηνη του ατυχηματος και θυμειθειτε καθε λεπτομερεια(καλα ειναι να κρτηθουν και σημειωσεις)τοτε θα πατε για καταθεση
    ι)καμια φορα η αστυνομια μπορει να αργησει,μπορει να εχει και αλλα περιστατικα παραλληλα με το δικο μας,αλλα θα ερθει ειναι υποχρεωμενη,αλλα ποτε στα 18 χρονια που ειμαι στο σωμα δεν γνωριζω περιστατικο που να μην πηγαν καθολου

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2016
    Μηνύματα
    47
    με τις αφαλιστικες μετα τι παιζει πως πληρωνουν ζημια στο οχημα?τα λεφτα τα παιρνεις ντουκου ή μετα απο καιρο?

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sbv Προβολή μηνύματος
    με τις αφαλιστικες μετα τι παιζει πως πληρωνουν ζημια στο οχημα?τα λεφτα τα παιρνεις ντουκου ή μετα απο καιρο?
    το πιο γρηγορο που μου ετυχε(να πληρωσει η ασφαλεια δλδ)ηταν σε μια εβδομαδα,αλλα ηταν πολυ μικρο το ποσο που επρεπε να παρω.180 ευρω.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2016
    Μηνύματα
    47
    και με τον μαστορα πως γινεται δινεις αποδειξη στην ασφαλεια?ή ερχεται εκει καποιος εμπειρογνωμονας?

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sbv Προβολή μηνύματος
    και με τον μαστορα πως γινεται δινεις αποδειξη στην ασφαλεια?ή ερχεται εκει καποιος εμπειρογνωμονας?
    Ναι ,πηγε εμπειρογνωμον(στο φαναρτζιδικο) ,ειδε το καπο του αμαξιου,προφανως συμφωνησαν στο κοστος επισκευης(180)και γω μετα τρεις μερες πηρα το αμαξι(αφου πληρωσα απο την τσεπη μου το κοστος)και σε τρεις ακομα μερες ειχανε μπει τα λεφτα στον λογαριασμο μου στην Εθνικη.Επειδη με γνωριζε ο μαστορας ,θα μπορουσα να παρω το αμαξι και να τον πληρωσω οταν θα επερνα τα λεφτα,αλλα ετυχε να εχω και τα πληρωσα.Δεν θυμαμαι αν την αποδειξη την πηγε ο μαστορας στην ασφαλιστηκη η την πηγα εγω.Υπ οψην ,ολα αυτα σε επαρχιακη πολη ,που ΟΛΟΙ γνωριζονται μεταξυ τους.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    αφού τελειώσει η διαδικασία με τις δηλώσεις και όλα αυτά πάει το όχημα στο συνεργείο εκεί πάει ο πραγματογνώμονας και το ελέγχει ( καλό είναι να είσαι και εσύ εκεί μην γίνει καμιά πουστιά ) φτιάχνει ο μάστορας το όχημα πληρώνεις και πας με τα τιμολόγια στον ασφαλιστή και θεωρητικά παίρνεις την επιταγή . εγώ 2 φορές που τράκαρα πήρα την επιταγή κατευθείαν και ήταν πολλά λεφτά την πρώτη 3,500 ευρώ και την δεύτερη 6,500

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2016
    Μηνύματα
    47
    α δλδ η τιμη καθοριζεται επειτα απο συννενοηση του εμπειρογνωμονα και του μαστορα?

  9. #24
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sbv Προβολή μηνύματος
    με τις αφαλιστικες μετα τι παιζει πως πληρωνουν ζημια στο οχημα?τα λεφτα τα παιρνεις ντουκου ή μετα απο καιρο?
    Α)αν υπάρχει συνειπαιτιοτητα και έχουν και οι δύο ασφάλειες που είναι στον φιλικό διακανονισμό, κανουν το έντυπο και αναλαμβάνουν οι ασφάλειες.
    Κλείνουν ραντεβού στον καθένα οι πραγματογνώμονες φωτογραφίζουν πάνε τα αυτοκίνητα σε συνεργείο που υποδεικνύουν η σε άλλο της επιλογής σου ,οπου εκεί μπορούν να προκύψουν και αλλες ζημιές που δεν φαίνονταν εξωτερικά
    -σε καποιες περιπτωσεις δίνονται μετρητά
    -σε καποιες η μια ασφάλεια παίρνει και.παραδίδει τα ανταλλακτικά του άλλου.
    Β)αν δεν υπάρχει συνειπαιτιοτητα,αλλά 100% ευθύνη του ενός εκεί και εφ οσον ενημερωθεί η τροχαία (στην Α δεν είναι απαραίτητο αν και εφ όσον <τα βρουν οι οδηγοί>ενημερώνει ο φταιχτης την ασφαλιστική του και γίνεται ότι και παραπάνω
    Γ)αν ο ένας εκ των δυο εμπλεκομένων έχει ασφάλεια που δεν είναι στον φιλικό διακανονισμό, είναι απαραίτητο να κληθεί ή τροχαία ώστε να υπάρχει ενα δυνατό χαρτί στα χέρια μάς.
    Σε αυτή την περίπτωση η διαδικασία είναι λιγο ποιο αργή

  10. #25
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sbv Προβολή μηνύματος
    α δλδ η τιμη καθοριζεται επειτα απο συννενοηση του εμπειρογνωμονα και του μαστορα?
    Κατασταση οχήματος
    Τιμή
    Ανταλλακτικά (καινούργια η όχι-γνησια η ιμιτασιον)

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2016
    Μηνύματα
    47
    μαλιστα εγινε ευχαριστω πολυ μαγκες

  12. #27
    Ειχαμε ενα ατυχημα με το αυτοκίνητο το θέμα είναιδεν ημουν παρων)

    Υπήρχε ελαφρύς τραυματιστμός.
    Η ασφαλιστική μου δεν ήρθε παρότι τους πήρα τηλεφωνο και λεγαν λογω τραυματισμού οτι δεν έρχονται.
    Η τροχαία ήρθε που την κάλεσα και κατεγραψε το συμβάν καθώς και η άλλη ασφαλιστική.
    Η ζημιά δεν ειναι τεράστια αλλα έχει παρει σασι και θέλει καλιμπρα.

    Δε ξέρω αν πρέπει να είχε έρθει κτλ. Απο τη Πέμπτη προσπαθώ να κάνω δήλωση και με γράφουν στα @@ τους στην ασφαλιστική μου και δεν ειναι καμια της πλάκας. Πότε λενε θα ερθουμε οταν εισε σε σταθερο σημείο, μετά απο δευτερα να ανοιξει ο φακελος. Μετα θέλουμε το x κ το y.

    Ετσι ειναι το σωστό; Μηπως εγώ κάνω λάθος;

  13. #28
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parhs Προβολή μηνύματος
    Η ασφαλιστική μου δεν ήρθε παρότι τους πήρα τηλεφωνο και λεγαν λογω τραυματισμού οτι δεν έρχονται.
    Πες μας ποια ασφαλιστική είναι αυτή, να την αποφεύγουμε. Μήπως δεν έχει "φροντίδα ατυχήματος"; Η δήλωση πρέπει να γίνει εντός 8 εργάσιμων ημερών.
    Life begins at 45°.

  14. #29
    Εχω... εχω βαλει παρα πολλα.. Ειναι μινεττα.
    Απλα δε ξέρω εστω μια ρημάδα φωτο απο το αμαξι κάτι..

  15. #30
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Αν έχεις "φροντίδα ατυχήματος", είναι υποχρεωμένοι να έρθουν, με ή χωρίς τραυματισμό. Ποια ασφαλιστική είναι; Γράψ'το πριβέ, αν ντρέπεσαι.

    Ελπίζω να κάλεσες και ασθενοφόρο, να έκανες εξετάσεις, να κράτησες χαρτιά κτλ, αλλιώς δεν υπάρχει τραυματισμός.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2007, 12:25
  2. ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΔΙΑ!!
    από jinks στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2005, 11:59
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2004, 15:48
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 17:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF