Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: μαθηματα ασφαλους οδηγησης

  1. #31
    στο μοτο της 1/3 στην αλληλογραφια εχει ενα γραμμα που ειναι για εμενα απο καποιον αναγνωστη του περιοδικου. λεει την γνωμη του για αυτα που προσπαθω να δοσω στα παιδια που δεν εχουν την δηνατοτητα να πληρωσουν να κανουν μαθηματα. ειναι μπροστα και το αρθρο ειναι το τοπ 15. δεν ειμαι δασκαλος οπως το εχω ξαναγραψη ουτε προσπαθω να γινω. απλα 5 πραγματα που εμαθα θελω να τα μεταδοσω σε εσας που δεν εχετε την οικονομικη δυνατοτητα να τα κανετε σε καποιο σχολειο. και φενετε οτι τα εχω καταφερη αρκετα καλα απο οσα λενε τα παιδια που τους εδηξα. οσοι θελετε το τηλεφωνο μου ειναι 6977290361 αν την κυριακη που κανονησαμε ραντεβου βρεχει και δεν μπορεσουμε να κανουμε μαθηματα. οσοι θελετε στηλτε μου μηνημα οτι θα ερθετε, εστο και με το αυτοκινητο, τουλαχιστον να κανουμε την θεωρια πινοντας εναν καφε. χωρις την θεωρια δεν μπορεις να κανεις της ασκησεις, και ο λογος ειναι οτι αν δεν ξερης γιατι το κανεις δεν θα μπορεσης ποτε να το κανεις, οσο και να σου δηξουνε. γιωργος

  2. #32
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334

    ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ !!!!!

    Φιλε Γιωργο,

    αν και δεν σε ξερω και ειμαι πολυ καινουργιος χρηστης στο forum, αυτα που γραφεις ειναι οχι μονο σωστα αλλα κανεις και καποιον αγωνα. Ειμαι περιπου σαν και σενα στο θεμα τι ειναι η οδηγηση και πως πρεπει να εφαρμοζεται.

    Περιτο να σου πω εχω 3 ZXR 400 L και ενα GSXR 750 , τα πρωτα 3 ειναι φτιαγμενα για να μαθω να οδηγω, το αλλο μονο για βολτες , οδηγαω μονο 3 χρονια και εχω κανει ολες αυτες τις Μ@λ@κιες που κανουν ολοι οσοι νομιζουν οτι ξερουν να οδηγουν ,

    ( π.χ το 1ο endo βγηκε κατα λαθος και στο 2ο με πλακωσε το μηχανακι , μονο και μονο για να το κανω, τωρα το κανω για πλακα αφου μου εδειξε ενας φιλος που τρεχει στα Supermotard , στους νεους αγωνιζομενους, το πως και το γιατι συμβαινει το endo και τι πρεπει να κατεχεις, ο πατερας μου στα Λιμανακια φετος την ειδε λιγο Rossi και το αποτελεσμα στο 1ο πεταλο ( ραγισμενο πλευρο ) ειναι λιγο ατιθασα νιατα.

    Οσο για τους χωρους εκπαιδευσης , καποτε το 98-99 που πηγαινα στα Μεγαρα στην πιστα εβλεπα καθε Σαβ/Κο τους μηχανοβιους να πηγαινουν ταπες - τεζα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις, και ελεγα καποια στιγμη θα παω και εγω , τωρα η πιστα ειναι κλειστη και αγνωστο το ποτε θα ειναι open, οποτε η πας Σερρες ( δεν ειναι μακρια μονο 600+ να πας +600 και κατι να ερθεις + να φας κ.τ.λ + τον κινδυνο να παρεις το μηχανακι στο χερι ), το ποσοι εχουν την οικονομικη δυνατοτητα ( μαλλον κανεις ) π.χ 1 βδομαδα ειναι 35ευρω η ημερισια χρηση πιστας + 50ευρω ξενοδοχειο/μερα + 20/μερα διαφορα + το μηχανακι σου να πας και να το φερεις πισω o.k!, ασε εμενα που εχω ενα + 2 για ανταλακτικα και μηχανικο πατερα,

    Τα track days που γινονται εδω δεν λεω ειναι καλα , αλλα παλι ποσοι θα διαθεσουν χρονο + χρημα + εξοπλισμο ( δερματινη στολη minimum 600 + μποτες 150 + 150(απλο κρανος) + 80 γαντια). Οσο για το τι μαθαινεις θελει και αναλογη προπονηση μετα ( και ο φιλος μου ξερει το κο.Μπουστα Γ , αλλα αυτα που του διχνει , παει και τα εφαρμοζει συνεχεια στην πιστα στα Κιουρκα ( και ξανα και ξανα ).

    Αnyway θελω πολυ να βρεθουμε και να ανταλαξουμε αποψεις.










  3. #33
    (ΩΧ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ...)
    ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ !
    ΟΜΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΛΙΓΟ Κ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.
    ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΦΕΛΕΣ ΝΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ..
    ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ,Π.Χ., ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΣΥΝΟΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΓΙΑ "ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ",ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΣΤΗΝ "ΠΙΣΤΑ",ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΕΙΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ ΤΩΝ ΣΤΡΟΦΩΝ ΠΕΠΕΙΡΑΜΕΝΟΙ,Κ.Λ.Π.
    ΚΑΙ,ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ,ΠΟΛΛΟΙ ΑΚΟΜΑ ΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ ΑΥΤΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ Ε-Π-Ι-Κ-Ι-Ν-Δ-Υ-Ν-Ο !!!!!

    ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΗ ΒΙΑΖΕΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!
    ΟΛΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ,Κ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ ΤΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΜΑΣ.

  4. #34
    γιαυτο εγραψα οτι ταμαθηματα που κανουμε ειναι με λιγα χιλιομετρα με σκοπο να μαθουμε τον σοστο χηρισμο και οχι να κανουμε κοντρες. με 50-60 χιλιομετρα εκει που παμε θα μας πατισουν και οι ποδιλατες. αλλα ο σκοπος ειναι να μαθουμε τις σωστες κινησης να κανουμε και τι να βλεπουμε. και αυτο γινετε να το εμπεδοσης σε μη ελενχομενο περιβαλον μονο με λιγα χιλιομετρα. τον δρομο αυτον που πηγενουμε τον περνανε μοτο με 120+ ανετα οποτε τα 50-60 δικα μας ειναι αστεια.

  5. #35
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Για σου ΓΙΑΓΙΑ!!! Μόνο ο καιρός θα εμποδίσει την παρουσία μας! Συμφωνώ βέβαια με τον dirtymoto πως πρέπει να τα κάνουμε όλα με ασφάλεια - όπως άλλωστε και εσύ είπες - και με λίγα χιλιόμετρα - όπως είπες δις - ....... χεχε!!! ανυπομονώ!!! Τουλάχιστον η θεωρία που είναι η αρχή.....

    και μια καλή αρχή είναι όλα τα λεφτά!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  6. #36
    Με μοτοσυκλέτα...ή με αυτοκίνητο, θα είμαι εκεί!

  7. #37
    μου θημησες το τραγουδι που λεει << μαεροπλανα και βαπορια πηραν την σμιρνη το εικοσιδυοοοοο>> εμεις θα παπουμε τον αερα μας και θα πουμε και το μαθημα μας. αν ο καιρος ειναι καλος και κανουμε και πρακτικη ποιος την χαρι μας. εγω παντως στα μαθηματα δεν φωραω στολες και τετια πραγματα. αλπα ενα μπουφαν μηχανης και ενα παντελονη απλο και παπουστια. δεν παμε να τρεξουμε για βολτα παμε. μην φοβαστε αν κανετε αυτο που σας λεω δεν θα εχετε κανενα κινδηνο. σε ενα μαθημα που ενα παλικαρι ξεθαρεψε και αρχησε να τρεχει τον παρακαλεσα να φυγη και να παει να κανει μονος του οτι θελει γιατι εμεις πηγαμε για να μαθουμε, και ετσι εκοψε ριθμο και ερχοταν μαζι μας. τελικα μου ειπε οτι πραγματι εκανε μαλακια που ανοιξε, και μπορουσε να παρασιρθη και κανενα αλλο παιδι να ανοιξη, και οτι τελικα μενοντας κοντα και ακολουθοντας τον στον ριθμο που επρεπε μπορουσα να βλεπω τα λαθη του και να τον διορθονο λεγοντας του οτι εκει εκανες αυτο λαθος και εκει εκανες εκεινο λαθος. ο μαρκος με ενα cbr600 δεν μπορουσε να κανει το προτο μαθημα σωστα, μπηκα μπροστα του και οδηγοντας με το ενα χερι του εδηχνα το ποσο πρεπει να ανοιγη και να κληνη το γκαζη και σε ποιο σιμειο στην στοφη. δεν ειμαι ο ροσσι και μου ειναι και εμενα αρκετα δισκολο να στριβω στα πεταλα με το ενα χερι, και με το αλλο να διχνω τεντονονας η μαζευωντας το χερι μου πισο απο τον σβερκο μου για να βλεπει ο αλλος που ακολουθη τις οδηγιες μου. γιαυτο και για την δικη μου ασφαλια θελω να γινοντε με λιγα χιλιομετρα. στην πιστα που ειναι ελενχομενος ο χορος ειναι πολυ πιο ευκολα να τα εμπεδοσεις. μακαρι να σας δοθη η δηνατοτητα να πατε και εσεις να κανετε μαθηματα στην πιστα. μεχρη τοτε ομως καλα ειναι να μαθετε να οδηγητε με ασφαλεια. και σιγα σιγα θα βελτιοθητε οπως βελτιοθηκα και εγω. την περασμενη κυριακη που πιγα το κοψημο της πιτας του ανεμου στης μηκινες ημουν με παιδια που τους ειχα κανει μαθηματα και πηγεναν αερα-πατερα παρ¨ολες της φωνες που τους εβαζα. ειχαν μαθη ομως και πατουσαν στον δρομο σηγουρα,στα σωστα σιμεια και με ασφαλεια. αρκει να σας πω οτι παιδια απο τον γαλατα που με ειδαν ακουγοντας απο τους αλλους το ποσο καλα πηγενουν τωρα μου λεγανε ποτε θα κατεβω και στον γαλατα να τους δηξω. και να σκευτητε οτι εγω απλα χωρις να ειμαι δασκαλος με 2-3 πραγματα που τους ειπα, τους εκανα να απολαμβανουν την διαδρομη χωρις να φοβουντε, γιατι τωρα ξερουν. και μονο την θεωρια να ακουσετε θα σας βοηθηση παρα πολυ. γιαυτο ελατε εστο για την θεωρια αν φοβαστε τον δρομο. εστο και με το αυτοκινιτο σας για ενα καφε και να ακουσετε 2-3 πραγματα.
    γιωργος

  8. #38
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.403
    Εγώ θα έρθω με το αυτοκίνητο αν ο καιρός είναι χάλια.....


    Αλλιώς θα κάνουμε και τη βόλτα μας.....
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Kαι την άλλη εβδομάδα ανεβαίνεις Θεσσαλονίκη έτσι;

    Θα σου πληρώσουμε βενζίνες, θα σε κεράσουμε ΓΥΡΟΥΣ και ΜΠΟΥΓΑΤΣΕΣ, θα σε ανεβάσουμε στον Πύργο και μετά το καφεδάκι στην πανέμορφη παραλία μας, θα μας κάνεις και μάθημα, ε;

    Αν ποτέ φιλοτιμηθούν οι Θεσσαλονικείς να συναντηθουν...

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Α, είμαστε και κοντά στις Σέρρες!!!

    Για το πανέμορφο τοπίο λέω να πάμε, όχι για τίποτα άλλο...

  11. #41
    την αλλη βδομαδα ανεβενω σερρες στα οχηρα του ρουπελ να δω τον γιο μου που ειναι φανταρος. θα δω αν μπορεσουμε να βρεθουμε για καφε. γιωργος

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Είχα βάλει ανάλογο post για να συναντηθούμε οι Θεσσαλονικείς αλλά δεν γούσταραν μάλλον...

  13. #43
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    τελικά είναι αύριο στις 11;

    ποιοί θα εμφανιστούν;

    εγώ ακόμα δεν ξέρω γιατί μέρα εκλογών είναι λίγο οικογενειακή υπόθεση κλπ. θα δω πως θα πάει το πράγμα

    αρκούδα να ξαναγίνει άμα είναι ε;

    (μήπως είναι λάθος το να γίνει αύριο έτσι κι αλλιώς; )

    εντωμεταξύ το επόμενο ΣΚ είναι τόσο πίπα που με βλέπω να είμαι στη δουλειά σχεδόν και για ύπνο

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Το επόμενο είναι για τους Θεσσαλονικείς είπαμε!!!

  15. #45
    Nai giagia arkouda kalhtera na to kanonisoume to allo SK kapoia stigmh. aurio mia o kairos mia oi ekloges polu den 8a mporesoun na er8oun. kai phsteuo oti einai polu pou endiaferontai na parakolou8hsoun auta ta ma8hmata.

    Πανευτυχής που ξεμπερδέψα με τους Γιαπωνέζους

    Δεν μετανιώνω που αγάπησα εσένα μόνο.....

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Track day - Μαθήματα ασφαλούς οδήγησης
    από amyroukai στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2012, 22:21
  2. Μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από C-LF στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2010, 07:59
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 00:28
  4. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 14:26
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 14:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF