Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: μαθηματα ασφαλους οδηγησης

  1. #1

    μαθηματα ασφαλους οδηγησης

    Όλοι κάποια στιγμή πήραμε ένα μηχανάκι και μάθαμε να οδηγούμε μόνοι μας, οι τεχνικές μας γύρο από την οδηγήσει είναι ότι ακούσαμε από φίλους στης καφετερίες. Κατά την διάρκεια αυτών των <<μαθημάτων>> γίναμε επανειλημμένα γαιοκτήμονες, και αρκετοί από εμάς πελάτες του κατ. Κατά τον ίδιο τρόπο έμαθα και Εγώ. Στην αρχή με το sachs του πατέρα μου και μετά το 1975 σε ηλικία 15 χρόνων πήρα δικιά μου μοτο. μετά από 28 χρόνια με μοτο, αποφάσισα να πάω σχολείο. Και γράφτηκα στα μαθήματα που κάνει το 0300 με το Καλιφόρνια σουπερμπαικ σκουλ. Μέχρι τότε πίστευα ότι ήμουν καλός και γρήγορος οδηγός γιατί έξυνα μασπιε και πήγαινα τάπα. Έχοντας κάνει παρά μα παρά πολλά χιλιόμετρα και σε ηλικία 43 χρόνων η πείρα μου είχε διδάξει τι να κάνω και δεν ήμουν πελάτης του κατ. Όταν πήγα στα μαθήματα από το πρώτο μάθημα μου απόδειξαν ότι όσα ήξερα και έκανα Μέχρι τότε ήταν όλα ΜΑΛΑΚΙΕΣ. Και Εγώ που τα πίστευα ήμουν Μαλάκας με κεφαλαίο το Μ.
    Και να εξηγήσω.
    Πρώτα φτάνοντας σε μια στροφή έπρεπε σε 0 χρόνο να σκεφτώ και να αποφασίσω για τα έξεις.
    Έχω την σωστή ταχύτητα? πάω γρήγορα? Η πάω αργά?
    Να αρχίσω να γέρνω εδώ?
    Τι ταχύτητα να βάλω στο σασμαν?
    Γλιστράει η στροφή?
    Είναι κλειστή? Ανοιχτή? Πέταλο?
    Έχει λακκούβες, η λάδια?
    Κλπ.
    Αποτέλεσμα το 99,99% να μπαίνω λάθος και να το ανακαλύπτω μετά.
    μετά τα μαθήματα το σκηνικό άλλαξε. Τώρα φτάνοντας στην στροφή η στροφή μου λέει από την πρώτη μάτια.
    Μπαίνεις εδώ, είμαι έτσι, θα μπεις με τόσα, και της άλλες της μαλακίες αστές για αυτούς που δεν ξέρουν.
    Ένα θα σας πω ότι μετά τα μαθήματα ΔΕΝ έγινα πιο γρήγορος. έγινα πιο ασφαλής οδηγός. Με Αποτέλεσμα μέρα με την μέρα να γίνομε ποιο γρήγορος.
    Θα μου πείτε… τη λες ρε Εγώ πάω τάπα και δεν με περνάει κανείς. ΝΑΙ πας τάπα και δεν σε περνάει κανείς ΑΛΛΑ πας με την ταυτότητα στο στόμα. Και μπορεί εκεί που πας τάπα ξύνοντας να σε πέραση από την εξωτερική κάποιος που Έχει κάνει μαθήματα και ξέρει. χωρίς να ξύνει και με ++ χιλιόμετρα περισσότερα από εσένα.
    Χαρακτηριστικά θα σας πω κάτι που μας είπε ο εκπαιδευτής και κουφαθήκαμε…
    Θέλετε να τρίβετε με την μοτο όρθια?……?….?
    Όρθια… τι λέει?….αυτό δεν γίνεται….
    ΧΑ…την πατήσατε και εσείς όπως και εμείς. γίνεται. Και το κάναμε….κουφό ακούγεται εεεε. Κάθε φορά που μπαίναμε για θεωρία σκεφτόμασταν. << τι λένε ρε αυτά δεν γίνονται >> και μπαίναμε στην πίστα και τα κάναμε και δεν το πιστεύαμε..
    Όπως είπε και ο χούντας όλες οι μοτο πλην τα σκούτερ έχουν τον ίδιο τρόπο οδήγησης. Είτε είναι στριτ Είτε εντουρο μικρό η μεγάλο.
    Θα κάνω μια πρόταση.
    Έχοντας κάνει 3 λεβελ Έχω αποκτήσει πολλές γνώσεις και πιστεύοντας ότι η γνώσει δεν είναι προνόμιο των λίγων, και Έχοντας διαθέσει χρόνο, χρήμα, και κόπο, να την αποκτήσω, θα ήθελα να μοιρασθώ της γνώσεις που απέκτησα μαζί σας. Καλώ επίσης και όσα παιδιά από εσάς έχουν κάνει κάποια μαθήματα με το Καλιφόρνια να βοηθήσουμε τους φίλους μας, που δεν έχουν την δυνατότητα να παρακολουθήσουν μαθήματα αυτή την στιγμή. Σκοπός της προσπάθειας αυτής είναι ότι έστω και ένας φίλος να γλιτώσει την άσχημη στιγμή θα είμαστε δικαιωμένοι για την προσπάθεια που θα κάνουμε. Για σκευτητε το σας ενδιαφέρει η πρόταση μου? Εγώ με κάτι άλλα παιδιά από ένα άλλο φόρουμ το κάναμε και δείτε εδώ την γνώμη τους από την περασμένη Κυριακή.
    http://www.motomag.gr/forum/forumess...4618&vid=27367

  2. #2
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    με ενδιαφέρει πολύ το θέμα

    τι κάνουμε;

  3. #3
    μολις μαζευτουμε μερικα ατομα που θελουν να διξουν και θελουν να μαθουν . και εχει φτιαξη ο καιρος κανονιζουμε συναντηση..... γιωργος

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2003
    Μηνύματα
    15
    ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΝΙΣΕΤΕ ΚΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΣΑ.ΑΠΛΑ ΣΤΕΙΛΤΕ ΕΝΑ ΕΜΑΙL ΜΕ ΤΟΠΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΩΡΑ
    GSXR 1000 K5 http://bikepics.com/members/sly139/

  5. #5

    Talking και εμενα με ενδιαφερει...

    Εγω τωρα που διαβαζα το post σκευτομουν και το ιδιο το σεμιναριο... δηλαδη, καθε ποτε γινεται? ποσο κραταει? ποσο κοστιζει? δηλαδη υπαρχει πρωτο, δευτερο και τριτο επιπεδο?

    Παντως σιγουρα θα ημουν μεσα και για αυτο που λεει η... γιαγια αρκουδα.

    Μηπως να φτιαχθει μια λιστα με ολους εμας που ενδιαφερομαστε για να μετρηθουμε και να ειδοποιουμαστε???
    Todos los Dias con Magia

  6. #6
    τα μαθηματα του καλιφορνια δηλονης συμετοχη στο περιοδικο 0300 στην κα ιωαννα αρβανιτακη. γινοντε 2 με 3 φορες το χρονο υπαρχουν 4 λεβελ το 1-2-3 γινοντε στην ελλαδα το 4 οχι το 1 και 2 ειναι για να μαθης να οδηγης με ασφαλεια στον δρονο το 3 ειναι κατα πολυ ανωτερο επιπεδο και βασιζετε στην αγωνιστηκη οδηγηση κατα πολυ. το επιτεδο του λεβελ 3 αν βαλεις ενα βαθμο δυσκολιας απο το 1-10 τι 1 ειναι 1 βαθμος δυσκολιας το 2 ειναι 3 βαθμος δυσκολιας το 3 ειναι 7 βαθμος δυσκολιας και το 4 ειναι 12 στα 10. το 4 το κανεις μονο αν θελεις να πας να τρεξεις στα motoGP. το 3 δεν το εχουν κανει ουτε οι αγωνιζομενοι στο ελληνικο προταθλιμα καλα καλα. εξερεση οι αδελφοι συνιωρη, η τζεην σαμπανικου και 2-3 αλλοι. πιστευω οτι για εμας στην ελλαδα το λεβελ 1 και 2 ειναι απαρετητα. το καθε λεβελ κοστηζει 250 ευρω. αρχιζη τις 7+30 το πρωι και τελιωνη της 6 το απογευμα. στο κοστος πρεπει να προσθεσεις τα καυσιμα, το ξενοδοχειο, το φαγιτο . ειναι αρκετα τα λευτα για να πας αλλα αξηζει μεχρη την τελευταια δεκαρα. για αυτο λογο του οτι δεν εχουν ολοι τα λευτα να πανε εκανα την προταση να κανουμε μαθηματα μονοι μας τουλαχιστον να γλιτοσουμε καποιες πτωσεις.
    γιωργος

  7. #7

    Cool thanx!

    σαφεστατος!!
    Todos los Dias con Magia

  8. #8
    Yamaha-FZ6 Το avatar του/της maragelis
    Εγγραφή
    24/09/2002
    Μηνύματα
    27
    kai ego mesa

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της milaber
    Εγγραφή
    13/11/2003
    Μηνύματα
    1.011
    Κι εγώ μέσα θα ήμουνα ρε παιδιά αν γινόταν και τίποτα κατά Θεσσαλονίκη μεριά...
    Μήπως ξέρει κανένας κάτι και για εμάς τους βόρειους;
    Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον (αν και μάλλον ακριβό) και σίγουρα θα έχει κόσμο και εδώ που θα ενδιαφέρεται.

  10. #10
    δυστηχως φιλε αυτο που ειπες οτι ειναι ακριβο ειναι αληθεια και για αυτοδεν μπορουν να πανε ολοι. εχω πολλους φιλους που θα θελανε να πανε στα μαθηματα αλλα δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα. σηγουρα αξηζη μεχρη τελευταια δεκαρα αλλα αν δεν εχεις τι κανεις? γιαυτο ειπαμε να μαζευτουμε. τωρα για εσενα που εισαι στην θεσσαλονικη ξερω οτι υπαρχουν παιδια που εχουν κανει μαθηματα. δεν ξερω αν γραφουν στο φορουμ και αν παρακολουθουν την συζητηση αυτη. αλλα και δεν ξερω και κατα ποσο εχουν ορεξη να μοιραστουν της γνωσεις τους. πιστευω να εισαι τυχερος να υπαρχει καποιος. για την αθηνα με παιδια που μηλησα απο αλλο φορουμ λεμε να βρεθουμε την κυριακη 7 μαρτιου αν ειναι ο καιρος καλος. γιατι το αλλο σ/κ ειναι των αποκρεων και ειναι τριημερο.και στης 29 ειμαι καλεσμενος απο τα μελλοι του ανεμου να κοψουμε την πιτα. οποτε παμε τουλαχιστον απο εμενα για της 7 του μηνος κυριακη. θα βαλω και παλι ποστ. παντως οι αθηναιοι καλα θα ηταν να μαζευωμαστε και να κανουμε καποια ομαδα. αν εχετε και καμια καλυτερη ιδεα ειμαι μεσα.
    γιωργος

  11. #11
    δεν επέστρεψα
    Εγγραφή
    17/05/2002
    Μηνύματα
    640
    7 δεν είναι εκλογές;

  12. #12
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302

    Thumbs up

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    Ean den einai ekloges 7/3..... mesa
    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  13. #13
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    μέσα κι εγώ.
    Γιαγιά Αρκούδα να σε ευχαριστήσουμε από τώρα.
    Εγώ κι αν δεν ξέρω να μπαίνω σε στροφή, μάυρα μεσάνυχτα, τα λιμανάκια, όταν περνάω για βόλτα όλο λάθος μπαίνω ειδικά στις πολύ κλειστές, και μη φανταστείτε καμιά ταχύτητα (τελική 110 έχω) όλο αναγκάζομαι να σηκωθώ (όχι ότι πλαγιάζω και πολύ) να κόψω και να στρίψω.

    Τέλος πάντων.
    ναι στις 7 είναι οι εκλογές αλλά αυτό εφόσον ψηφίζουμε Αθήνα δεν μας χαλάει καθόλου, οι κάλπες ανοίγουν με την ανατολή του ηλίου (γύρω στις 7 δηλαδή) τέτοια ώρα δεν υπάρχει ψυχή, σε 5 λεπτά ξεμπερδεύουμε και μετά βουρ για μάθημα

  14. #14
    φτου γαμωτο εχουμε και αυτους τους μαλακες να μας τρεχουνε...... παντως εγω λεω η να παμε πρωι για ψωφο η να τους ψωφισουμε μετα το μαθημα ...τετοιοι που ειναι ολοι τους γεν χανουμε και πολλα... και συγνωμη αν πηραζουν καποιους τα λογια μου αλλα δεν τους εχω και σε εκτημηση τους πολιτικαντηδες...
    παντως ακομα και την κυριακη των αποκρεων αν θελετε να μαζευτουμε κατα της 10+30 ειμαι μεσα.
    γιωργος

  15. #15
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    εσύ είσαι ο πρώτος που ορίζει βέβαια αλλά προσωπικά με βολεύει την κυριακή των εκλογών
    άσε που αν το βάλουμε στο πρόγραμμα να ψηφίσουμε νωρίς (καλύτερα πριν να ξεμπερδεύουμε) μπορούμε να ξεκινήσουμε νωρίς και το μάθημα

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Track day - Μαθήματα ασφαλούς οδήγησης
    από amyroukai στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2012, 23:21
  2. Μαθηματα ασφαλους οδηγησης
    από C-LF στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2010, 08:59
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2006, 01:28
  4. Tips ασφαλούς οδήγησης
    από stako στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 15:26
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF