Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Hornet για νέο οδηγό

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimik
    Εγγραφή
    03/09/2011
    Μηνύματα
    27

    Hornet για νέο οδηγό

    Καλησπέρα,

    νέος στο forum και νέος στον κόσμο της μοτοσυκλέτας.

    Ζώ και εργάζομαι στην Κύπρο τον τελευταίο χρόνο και λόγω συνθηκών, άσχημες συγκοινωνίες, μεγάλες αποστάσεις. πολύ κίνηση και καλός καιρός όλο τον χρόνο, αποφάσισα να δώσω το αυτοκίνητο στην σύζυγο για να πηγαίνει στην δουλειά κι εγώ να πραγματοποιήσω το όνειρο μου.

    Το Hornet 600 είναι η μοτοσυκλέτα που με έχει κερδίσει μέχρι στιγμής και βρίσκω μτχ από 07 με 4500-5500€.

    Για αρχή θα χρησιμοποιείται μόνο για πήγαινε-έλα στην δουλειά εντός πόλης και στο μέλλον για ταξιδάκια το πολύ 100χλμ (οι αποστάσεις μεταξύ πόλεων είναι ούτως ή άλλως μικρές).

    Θα ήθελα τις απόψεις των κατόχων για το πόσο είναι user friendly για έναν πρωτάρη και κατά πόσο θα είναι άνετη για την σύζυγο εάν κι εφόσον ξεπεράσει τον φόβο της και αποφασίσει να ανέβει.

    Υ.Γ με ηλικία σχεδόν 30 και σε πορεία δημιουργίας οικογένειας δεν νομίζω να χρειάζεται να αναφέρω ότι θα αγοραστεί και φορεθεί όλος ο απαραίτητος εξοπλισμός + ότι δεν συζητάω εξ αρχής οτιδήποτε παράτολμο ή κίνηση πάνω από 120-140 εκτός πόλης.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά

  2. #2
    κοιτα για μοντελα 07 κ μετα κ κυριως: με abs

    Για την χρηση που το θελεις ειναι απ τα καταλληλοτερα.

  3. #3
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Η σέλα του συνεπιβάτη φαίνεται πολύ άνετη πάντως, για την κατηγορία του.

    Και όλοι έχουν να πουν τα καλύτερα για το hornet!

    Μην το πάρεις όμως εάν δεν το καβαλήσεις. Όσο και να μας αρέσουν κάποιες μοτοσυκλέτες, δε σημαίνει πως θα μας βολεύουν ντε και καλά!


    "Qu ils mangent de la brioche"

  4. #4
    Εγώ σαν αρχάριος που πήγα στο hornet μετά από crypton 105 και ybr 250 θα σου πω ότι δεν με προβλημάτισε καθόλου..

    Ελαφρύ, ευκολοδήγητο και άνετο.Το γκάζι είναι πολύ γραμμικό οπότε πρέπει να κάνεις μεγάλη βλακεία για να πεις ότι θα σε ξαφνιάσει..Ντάξει 100 άλογα έχει όμως έτσι?

    Για τον συνεπιβάτη τώρα, η σέλα δεν κούρασε ποτέ την κοπέλα μου σε πολλά συνεχόμενα χιλιόμετρα, ούτε κ η στάση του σώματος..ΑΛΛΑ..Τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη βγάζουν πολλούς κραδασμούς και επειδή δεν υπάρχει κάποιο ελαστικό πατάκι, περνάνε όλοι στα πόδια και τα μουδιάζουν..

    Το ABS το προτείνω και γω γιατί ξελασπώνει.

    Καλοτάξιδο και καλόστριφτο
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Κατσε ρε, εγω δεν το εχω ακουσει αυτο... σε ολες τις στροφες βγαζουν κραδασμο στον συνεπιβατη ?

    Δεν μπορει, αφου ειναι προεκταση των μαρσπιε του οδηγου... θα το ξεραμε

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Κατσε ρε, εγω δεν το εχω ακουσει αυτο... σε ολες τις στροφες βγαζουν κραδασμο στον συνεπιβατη ?

    Δεν μπορει, αφου ειναι προεκταση των μαρσπιε του οδηγου... θα το ξεραμε
    Δεν ξέρω μπορεί να είναι εμφανίζεται μόνο σε μένα..

    Με σταθερά 7000 στροφές και 6η σε μεγάλο δρόμο, βάλε τα πόδια σου στα πίσω μαρσπιέ να δεις αν το κάνει και σε σένα.. Σε μικρές αποστάσεις δεν προλαβαίνεις να μουδιάσεις ή αν φοράς μπότα..

    Του οδηγού έχουν τουλάχιστον ένα κάλυμμα πλαστικό. Τα πίσω είναι σκέτες βέργες.

    Πάρε την σύντροφο και τέσταρέ την.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimik
    Εγγραφή
    03/09/2011
    Μηνύματα
    27
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...φαίνεται και σε μένα σωστή επιλογή, κάτι σαν χρυσή τομή μεταξύ ευκολίας οδήγησης, πρακτικότητας και δύναμης.

    Επειδή ψάχνω για μτχ θα ήθελα να μου πείτε και ποια σημεία να κοιτάζω για να δώ αν όντως είναι σε καλή κατάσταση η μηχανή

  8. #8
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    "Qu ils mangent de la brioche"

  9. #9
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Είναι σωστη επιλογή πολύ φιλικό και όταν το μάθεις έχει το γκάζι που χρειάζεται, το έχει φίλος και μπορώ να πώ ότι είναι πολύ εύκολο στήν οδήγηση , επίσεις είναι ανθεκτικότατο και δέν θα σε προβληματίση στήν συντήριση

    καλοτάξιδο φίλε μου
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ares_tz
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    179

    honda hornet

    Φιλε dimik, προκειται να το παρεις απο Κύπρο? ποσο διαφορα εχει η τιμη του απο την αντιστοιχη της Ελλάδας?

    Γιατι δεν μπαινεις στην κατηγορία Hornet στις αγγελίες Honda να ρωτησεις αλλά μελη που το εχουν οδηγησει να σου πουν?


  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimik
    Εγγραφή
    03/09/2011
    Μηνύματα
    27

    Re: honda hornet

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
    Φιλε dimik, προκειται να το παρεις απο Κύπρο? ποσο διαφορα εχει η τιμη του απο την αντιστοιχη της Ελλάδας?

    Γιατι δεν μπαινεις στην κατηγορία Hornet στις αγγελίες Honda να ρωτησεις αλλά μελη που το εχουν οδηγησει να σου πουν?

    Ναι από Κύπρο θα το πάρω και οι τιμές για μεταχειρισμένο του 2007 με ABS είναι 4500€ ενώ για 2008 πηγαίνουν στα 5000€ και 5500€-6000€ για 2009 μοντέλο.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Joyrider
    Δεν ξέρω μπορεί να είναι εμφανίζεται μόνο σε μένα..

    Με σταθερά 7000 στροφές και 6η σε μεγάλο δρόμο, βάλε τα πόδια σου στα πίσω μαρσπιέ να δεις αν το κάνει και σε σένα.. Σε μικρές αποστάσεις δεν προλαβαίνεις να μουδιάσεις ή αν φοράς μπότα..

    Του οδηγού έχουν τουλάχιστον ένα κάλυμμα πλαστικό. Τα πίσω είναι σκέτες βέργες.

    Πάρε την σύντροφο και τέσταρέ την.
    Η σταθερη δεν ανεβαινει με τπτ για διαδρομες πανω απο 50 κμ, δεν αποχωριζεται ποτε το σεσουαρ (8 κιλα), ολες τις κολωνιες κ αρωματα (αλλα τοσα), καλλυντικα κλπ. Καροτσι χρειαζομαι

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.149
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Η σταθερη δεν ανεβαινει με τπτ για διαδρομες πανω απο 50 κμ, δεν αποχωριζεται ποτε το σεσουαρ (8 κιλα), ολες τις κολωνιες κ αρωματα (αλλα τοσα), καλλυντικα κλπ. Καροτσι χρειαζομαι
    Πρόσεχε μπορεί να σε διαβάζει εδώ πέρα.. :rotflmao: :rotflmao:
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Γκαντεμοσαυρ Το avatar του/της MavrosPan
    Εγγραφή
    09/09/2008
    Μηνύματα
    235
    Ποιος σου ειπε να παρεις τη σταθερη ρε μαστορα ?
    Ειναι γνωστο τσι παση οτι γκρινιαζουν και τους φαινονται ολα αβολα. Παρε κανα αλλο Λελουδι επανω στο μοτοσακο που θα εχει το μυαλο του μονο στον πισπιριΝγκο και ριχτης το με τροπο.


    -- Μωρο δοναει πισω ?
    Το δικαιωμα σας να ομιλειτε, δεν περιλαμβανει και υποχρεωση μας να σας παρουμε στα σοβαρα.

  15. #15
    Κ αν δοναει τι θα κανω, θα αλλαξω μηχανακι ?
    Ρε δε γ@μιεται

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλες για νεο οδηγο xtx
    από TXC στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2011, 20:35
  2. 750ΑΡΑ ΓΙΑ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ?
    από GiannisZ750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2010, 21:45
  3. Hornet 600 '03-'04 (μεταχ.) για νέο οδηγό??
    από panos_SF στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2009, 21:01
  4. Παιδιά, ριξτε καμία ιδέα για μοντέλο για νέο οδηγό - και πρόταση
    από elias_21 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2007, 23:18
  5. vfr 400 για νεο οδηγο?
    από koufaloni στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2005, 05:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF