Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: (πολύ) ψηλή ζελατίνα CBF

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2020
    Μηνύματα
    7

    (πολύ) ψηλή ζελατίνα CBF

    Καλησπέρα, οδηγώ ένα παλιό γυμνό στρογγυλοφάναρο. Έκανα ένα ταξίδι Αθήνα-Μακεδονία και παρά τις πατέντες που έχω κάνει με ζελατίνα, συνειδητοποιώ οτι για ταξίδι χρειάζομαι κάτι αρκετά ψηλότερο απο αυτό που κατάφερα να φτιάξω. Αφού σκεφτόμουν να πάω σε CBF 600/1000 έχει κανείς ιδέα τι τύπου ζελατίνα είνα αυτή εδώ; Μου μοιάζει βγαλμένη απο Varadero αλλα δεν είμαι σίγουρος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	337362138_4_b.jpg 
Προβολές:	205 
Μέγεθος:	99,0 KB 
ID:	451515
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	337362138_2_b.jpg 
Προβολές:	204 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	451516

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Η ψηλή ζελατίνα δεν είναι πανάκεια,δοκίμασε πρώτα με ένα φρυδάκι,αλλάζει πολύ τη ροή.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Η ψηλή ζελατίνα δεν είναι πανάκεια,δοκίμασε πρώτα με ένα φρυδάκι,αλλάζει πολύ τη ροή.
    Έχω τοποθετήσει στο τωρινό. Βοηθάει όντως αλλά θα ήθελα κάτι ακόμα καλύτερο. Θα μου πεις πάρε αμάξι, δεν έχεις άδικο αλλά ψάχνω να δω αν μπορώ να φτιάξω κάτι όπως στις φωτό.

    EDIT: Χωρίς να νομίζω ότι είναι πανάκεια, σκύβοντας για να μπω στη φούσκα όπου προστατεύει αποτελεσματικά η ζελατίνα μου βρίσκω πολύ πιο ευχάριστη τη διαδρομή. Αλλά η μηχανή δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλη και δε βολεύει αυτή η στάση για αρκετή ώρα. Με τη λύση της φωτό νομίζω ότι θα είναι απλά πιο εύκολο να μπω στη φούσκα προστασίας.
    Τελευταία τροποποίηση από kostaszx; 14/03/2024 στις 14:41. Αιτία: Συμπλήρωση

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Δυστυχώς δεν έχω την απάντηση αλλά γιατί δεν ρωτάς τον ιδιοκτήτη; Μου έχει τύχει να με πάρουν και να με ρωτήσουν κάτι σχετικό με αφορμή αγγελία μου και δε μου φάνηκε καθόλου περίεργο. Φυσικά με χαρά απάντησα.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν έχω την απάντηση αλλά γιατί δεν ρωτάς τον ιδιοκτήτη; Μου έχει τύχει να με πάρουν και να με ρωτήσουν κάτι σχετικό με αφορμή αγγελία μου και δε μου φάνηκε καθόλου περίεργο. Φυσικά με χαρά απάντησα.
    Έστειλα ήδη μήνυμα στον ιδιοκτήτη για να μη τον ενοχλώ με τηλέφωνα που δεν έχουν να κάνουν με αγορά, αλλά δε μου απάντησε. Η ερώτηση εδώ ήταν θα έλεγα και πιο εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα, μήπως πάρω κάποια λύση που δεν είχα σκεφτεί

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaszx Προβολή μηνύματος
    Έστειλα ήδη μήνυμα στον ιδιοκτήτη για να μη τον ενοχλώ με τηλέφωνα που δεν έχουν να κάνουν με αγορά, αλλά δε μου απάντησε. Η ερώτηση εδώ ήταν θα έλεγα και πιο εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα, μήπως πάρω κάποια λύση που δεν είχα σκεφτεί
    παρε τηλεφωνο τον ......................................... ιδιοκτητη,καλυτερα τωρα παρα μετα.

    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaszx Προβολή μηνύματος
    Έστειλα ήδη μήνυμα στον ιδιοκτήτη για να μη τον ενοχλώ με τηλέφωνα που δεν έχουν να κάνουν με αγορά, αλλά δε μου απάντησε. Η ερώτηση εδώ ήταν θα έλεγα και πιο εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα, μήπως πάρω κάποια λύση που δεν είχα σκεφτεί
    Σου έχω κάνει Vroom δικέ μου , με το μαγαζί που τις φτιάχνει. Είναι κατά 99% αυτό γιατί αναγνωρίζω την ζελατίνα. Τσέκαρε το.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    παρε τηλεφωνο τον ......................................... ιδιοκτητη,καλυτερα τωρα παρα μετα.


  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Να ρωτήσω κάτι τώρα εγώ με την ιδιότητα που μου δίνει το ψευδώνυμό μου, πόσο μπορεί να αυξάνει τον κίνδυνο να συμβεί tank-slap μια τόσο ψηλή ζελατίνα όσο αυξάνεται και η ταχύτητα;
    Μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι σε πολλά manual αναγράφεται πχ πως με μια απλή τοποθέτηση μπαγκαζιέρας -που έχουν πάρα πολλοί-ο αναβάτης οφείλει να περιορίζει την ταχύτητα του στα 120-130 χλμ/ω.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    @kostaszx :

    Η ζελατίνα που ψάχνεις είναι αυτή εδώ ...


    https://www.motoraid.eu/mymoto/honda...honda%5B351%5D

    Την είχα βάλει και στο δικό μου αλλά δεν με έκανε μεγάλη διαφορά μιας και είμαι 1,85m. Αν και δεν είχε κανένα manual που να αναφέρει όρια και ταχύτητες, μέχρι τα 130 km/h που ταξίδευα, δεν λίγησε και η μηχανή δεν άλλαξε συμπεριφορά. Βέβαια αυτή είναι η γνώμη μου, έτσι.

    Επειδή την έχω για πούλημα, όταν και εάν αποφασίσεις να πάρεις το CBF, στείλε μου ένα μήνυμα να σου πω την τιμή και να σου στείλω φωτογραφίες.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι τώρα εγώ με την ιδιότητα που μου δίνει το ψευδώνυμό μου, πόσο μπορεί να αυξάνει τον κίνδυνο να συμβεί tank-slap μια τόσο ψηλή ζελατίνα όσο αυξάνεται και η ταχύτητα;
    Μου έκανε τρομερή εντύπωση ότι σε πολλά manual αναγράφεται πχ πως με μια απλή τοποθέτηση μπαγκαζιέρας -που έχουν πάρα πολλοί-ο αναβάτης οφείλει να περιορίζει την ταχύτητα του στα 120-130 χλμ/ω.
    Στο γυμνο μου η ψηλη ζελατινα+το φρυδακι με ταξιδι στα 120 δε μπορω να πω οτι παρουσιασε αλλαγη στη συμπεριφορα και ειμαστε αμφοτεροι (200 κιλα γεματο αυτο, 72 κιλα χορτατος εγω) ενα σχετικα ελαφρυ πακετο.

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Τα 120 είναι μια πολύ λογική ταχύτητα ταξιδιού θα έλεγε κανείς, ένα ατύχημα που είδα πρόσφατα σε σχετικό βίντεο που μπορώ να παραθέσω αφορούσε τανκ σλαπ στα 180 αν δεν κάνω λαθος και πολύ άσχημη πτώση, έτσι και έμαθα για το οτι αναγράφεται σε αρκετά manuals ως παρατήρηση αυτό που προανέφερα πάνω, με ένα απλό top case όλα αυτά.
    Αντίστοιχα αν τοποθετήσεις μια ζελατίνα ψηλότερη που δεν έχει σχεδιαστεί για τη μοτο, δεν μπορεί να επηρεάσει το μπροστινό σύστημα, ειδικά όσο πιέζει κάποιος τη μηχανή;

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/10/2020
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Τα 120 είναι μια πολύ λογική ταχύτητα ταξιδιού θα έλεγε κανείς, ένα ατύχημα που είδα πρόσφατα σε σχετικό βίντεο που μπορώ να παραθέσω αφορούσε τανκ σλαπ στα 180 αν δεν κάνω λαθος και πολύ άσχημη πτώση, έτσι και έμαθα για το οτι αναγράφεται σε αρκετά manuals ως παρατήρηση αυτό που προανέφερα πάνω, με ένα απλό top case όλα αυτά.
    Αντίστοιχα αν τοποθετήσεις μια ζελατίνα ψηλότερη που δεν έχει σχεδιαστεί για τη μοτο, δεν μπορεί να επηρεάσει το μπροστινό σύστημα, ειδικά όσο πιέζει κάποιος τη μηχανή;
    Εχω διαβασει και τετοιες περιπτωσεις, πχ το death wobble στο paneuropean 1300 που προκαλειται με ενα συνδυασμο ταχυτητας και μπαγκαζιερας. Επισης φανταζομαι οτι αν σηκωνεις το μπροστινο και το αφησεις να πεσει ατσαλα μπορει να δημιουργησει καποιο αντιστοιχο φαινομενο.

    Στην τελικη δεν εχω και πολυ σχεση με το αθλημα και απλα απολαμβανω τη διαδρομη στους 2 τροχους, οποτε το να μη με πλακωνει ο αερας ειναι πιο σημαντικο απο το να τρεξω με 140+

Παρόμοια θέματα

  1. ψηλη ζελατινα
    από xrvcris στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2007, 13:16
  2. Ψηλη Ζελατινα
    από live_2_ride στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2005, 12:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF