Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: ''Μικρό'' vs CBF 600S

  1. #16
    Τζαμπα θα το σκοτωσεις το cbf και θα παρεις μια πλαστικουρα σκουτερ και θα βαλεις και απο πανω ευρα,εγω εχω το 1000 και η δουλεια μου ειναι 5χλμ πανε ελα οταν ειχα παρει και ενα παπακι το σιχαθηκα,τι κοστος σερβις εχει το 600 μηδενικο ανα 10000 χλμ λαδια και τιποτε αλλο
    atc 350

  2. #17
    Να πω και γω τη μλκ μου, κι ας μη με συμφέρει.

    Γιατί νομίζεις ότι πουλάω ένα βολικότατο πολυθρονάτο σούπερ ντούπερ σκούτερ;

    Μια χαρά τούρινγκ μηχανάκι είναι το silverwing κι ας λένε οι μηχανόβιοι.

    Η καρδούλα μου όμως κάνει κρα κάθε φορά που κινδυνεύω να πέσω, πιο πολύ φοβάμαι
    τα πλαστικά που θα πληρώνω παρά τα κόκκαλά μου.

    Οικονομία στη βενζίνη, 5lt/100Km δε θα πετύχω βέβαια με το cbf, αλλα τα λεφτά στα σέρβις μόνο που
    θα γλιτώσω μου κάνουν απόσβεση μια χαρούλα.

    Εντάξει, δε συζητάμε για την άνεση, αν εξαιρέσουμε ότι με το 14άρι τροχό κάθε λακούβα στοιχίζει
    και ένα σπόνδυλο σε μένα και 2-3 στο συνεπιβάτη.

    Σκέψου το καλά, γιατί τα μικρότερα από το δικό μου είναι μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tomahawk
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    366
    Τα δραματοποιείται πολύ τα πράγματα...
    Πλέον υπάρχουν άφθονα scooters με 16αριδες τροχούς και καλές αναρτήσεις.
    Επίσης τα service τους δεν είναι ακριβά!
    Νομίζω με ένα 200-300αρι scooter θα είσαι μια χαρά.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    αν προσπαθησεις να κανει οικονομια απο 12 λιτρα το μηνα τοτε δε σωζεσαι...

    επισης και απο ασφαλειες-τελη λαστιχα αλυδιδα πανω απο 400 ευρω κερδος το χρονο δε θα χεις.

    Αξιζει λοιπον για 400ευρω κερδος να πας σε παπακι? κατα τη γνωμη μου οχι!

    Επισης αμφιβαλλω αν το cbf600 καιει μονο 5 γιατι εγω οσους ρωταω μου λενε τρελα νουμερα. Βεβαια κινεισαι εκτος πολης...
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  5. #20
    Στον αγιο στεφανο απο αττικη οδο δεν πηγαινεις ?
    Για αρχη μην πληρωνεις διοδια (2,5 ευρω [ουτε θυμαμαι ποσα ζητανε αχαχαχα] πηγαινε-ελα επι 20 ημερες εργασιας = 50 ευρω αυξηση)


    για τον απο πανω: φυσικα καιει 5 λιτρα με ταχυτητες 100-110, το δικο μου καιει κ λιγοτερο κ ειναι γυμνο.



    γνωμη μου: για να γλυτωσεις (το πολυ) 30 ευρω τον μηνα να δωσεις οχημα που σε παει παντου κ να παρεις μια μλκια που θα σου βγαζει την καθε διαδρομη ξινη... δεν λεει.

  6. #21
    Αφήστε τον ρε να πουλήσει!!!











    Ότι λένε οι από πάνω, οι διαφορές είναι μικρές στα λεφτά.

  7. #22
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Στον αγιο στεφανο απο αττικη οδο δεν πηγαινεις ?
    Για αρχη μην πληρωνεις διοδια (2,5 ευρω [ουτε θυμαμαι ποσα ζητανε αχαχαχα] πηγαινε-ελα επι 20 ημερες εργασιας = 50 ευρω αυξηση)


    για τον απο πανω: φυσικα καιει 5 λιτρα με ταχυτητες 100-110, το δικο μου καιει κ λιγοτερο κ ειναι γυμνο.



    γνωμη μου: για να γλυτωσεις (το πολυ) 30 ευρω τον μηνα να δωσεις οχημα που σε παει παντου κ να παρεις μια μλκια που θα σου βγαζει την καθε διαδρομη ξινη... δεν λεει.
    Δεν βγαίνω από Αττική οδό , από Αγ.Αναργύρους βγαίνω εθνική , με 110 όντως καίει περίπου 5lit/100.

    η τελευταία παράγραφος σου νομίζω ότι είναι απολύτως σωστή , αλλά έθεσα και το ερώτημα για να ακούσω και γνώμες από φίλους που έχουν πράξει αυτή την αλλαγή.
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  8. #23
    Πάντως για μικρό μην το σκέφτεσαι καθόλου. Εγώ εχω ένα παπί 130cc και όταν ανεβαίνω την κηφισίας κάθε πρωι για να πάω δουλειά, για να μπορέσω να ακολουθήσω την κυκλοφορία (όταν δεν είναι πηγμένη βέβαια) πρέπει να έχω 90 στο κοντέρ και 7000rpm για 4-5 χιλιόμετρα. Οπότε το μηχανάκι τρώει μεγάλο διάστημα στα κόκκινα και μη νομίζεις, όταν πάω έτσι καίω 3,5/4 l /100km (2 χρονών μηχανάκι , όχι κανα παλιό). Από τη στιγμή που έχεις το cbf που πρέπει να είναι φοβερό για τη διαδρομή που κάνεις, ΜΗΝ το αλλάζεις. Δε θα γλυτώσεις τα πολλά με το μικρότερο. Για 30 ευρώ το μήνα δεν τα αξίζει. Ούτε για 50 ούτε και για παραπάνω μη σου πω .... Εγώ το δίνω το παπί στον αδερφό μου και πάω για 600άρι...
    Yamaha FZS 600

  9. #24
    οτι σου λενε οι περισσοτεροι πιο πανω φιλε μου...αν πουλουσες αυτοκινητο για να πας σε μικρο
    μηχανακι ναι, εκει θα εβλεπες διαφορα...απο 600αρι σε μικρο, σιγουρα θα δεις καποια διαφορα
    αλλα δεν ειναι και τοσο σημαντικη για να γλιτωσεις πολλα εξοδα + οτι περι ασφαλειας κανενα
    μικρο δεν μπορει να συγκριθει με μοτοσυκλετα σαν το cbf...και με το σκεπτικο οτι θα δωσεις
    για καινουριο τουλαχιστον 3000€ και περιπου 1500-2000€ για μεταχειρισμενο, ε οχι ρε γ@μωτο
    δεν αξιζει γιατι σκεψου και ποσο θα δωσεις το cbf...προσωπικη εμπειρια δεν εχω αλλα φιλαρακι
    μου εχει κανει τετοια αλλαγη δυο φορες, και τις δυο το μετανιωσε και ξαναπηρε μεγαλο...αν βεβαια
    το εχεις αποφασισει, σε παπι θα προτεινα το Modenas X CITE 130 γιατι εχει καλη τιμη με πολυ καλο
    μοτερ, σε scooter το Sym HD 200 για τον ιδιο λογο και σε μοτοσυκλετα το Yamaha ybr 125 ή 250cc
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΝΔΙΑΝΟΙ, ΣΕ ΜΙΑ ΦΥΛΗ ΑΝΗΚΟΥΜΕ
    >>> click here for my youtube channel <<<

  10. #25
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Μάλλον πρέπει να ξεχάσω το μικρό σύμφωνα με τα λεγόμενά σας....
    οι διαφορές τους στα αναλώσιμα και service ποιες είναι ;
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    συνολικα γλυτωνεις γυρω στα 500 ευρω το χρονο με το παπακι.

    το τι κερδιζεις με τη μηχανη νομιζω ειναι πολυ προφανες, ειδικα αν εχεις και abs
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  12. #27
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    honda pcx 125
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
    Μάλλον πρέπει να ξεχάσω το μικρό σύμφωνα με τα λεγόμενά σας....
    οι διαφορές τους στα αναλώσιμα και service ποιες είναι ;
    στην θεση σου καθε τετοια σκεψη θα μου εφευγε απο το μυαλο.δε θα εδινα το cbf για ενα ματσο πλαστικα ουτε και για κατι παλιοτερο,xt η οτιδηποτε αλλο.
    η μηχανη σου ειναι αξιοπρεπεστατη....

  14. #29
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
    συνολικα γλυτωνεις γυρω στα 500 ευρω το χρονο με το παπακι.

    το τι κερδιζεις με τη μηχανη νομιζω ειναι πολυ προφανες, ειδικα αν εχεις και abs
    Ναι αλλά ξεχνάς και τον παράγοντα πιθανή πτώση (χτύπα ξύλο) οπότε θέλει κι ένα 500+αρι χαλαρά για να το φτιάξει.


    Κι εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά το παπί για πήγαινέλα στη δουλειά διότι πέρα από την οικονομία σε κατανάλωση μ έτσουξαν στην τσέπη δυο απανωτές πτώσεις αυτό το καλοκαίρι και με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά μάλιστα
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  15. #30
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
    Ναι αλλά ξεχνάς και τον παράγοντα πιθανή πτώση (χτύπα ξύλο) οπότε θέλει κι ένα 500+αρι χαλαρά για να το φτιάξει.


    Κι εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά το παπί για πήγαινέλα στη δουλειά διότι πέρα από την οικονομία σε κατανάλωση μ έτσουξαν στην τσέπη δυο απανωτές πτώσεις αυτό το καλοκαίρι και με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά μάλιστα
    Τα μανιτάρια δεν κάνουν 500 ευρώ και γλυτώνεις αρκετά έτσι.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-600S ABS vs CB-600F HORNET
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2015, 15:45
  2. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  3. Cbr 600 F 2007 Vs Cbf 600
    από diasak στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2012, 19:52
  4. Cbr 600 F 2007 Vs Cbf 600
    από diasak στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2011, 22:50
  5. Fazer 600 vs Cbf 600 !!!
    από Zan Klon στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 07:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF