Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 71

Θέμα: ''Μικρό'' vs CBF 600S

  1. #31
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    Τα μανιτάρια δεν κάνουν 500 ευρώ και γλυτώνεις αρκετά έτσι.
    Ναι αλλά τα fairing θα γρατζουνιστούν και οι μπίλιες στις μανέτες και οι καθρέπτες/φλας μαζί με τα μανιτάρια/κάγκελα πιθανότατα θα γδαρθούν/σπάσουν. Και το κόστος δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ichigo
    Ναι αλλά τα fairing θα γρατζουνιστούν και οι μπίλιες στις μανέτες και οι καθρέπτες/φλας μαζί με τα μανιτάρια/κάγκελα πιθανότατα θα γδαρθούν/σπάσουν. Και το κόστος δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο
    Σίγουρα. Αλλά σύγκρινε το κόστος με τα πλαστικά από ένα σκούτερ. Η διαφορά είναι μεγάλη.
    Γνώμη μου πάντα έτσι;

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    μην το αλλαξεις.
    για οικονομια πηγαινε με 6η και 3000 στροφες/λεπτο....

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    μην το αλλαξεις.
    για οικονομια πηγαινε με 6η και 3000 στροφες/λεπτο....



    Δεξαμενη γνωσεων το moto.gr

  5. #35
    Φίλε μου έχω ένα majesty 250 '98 καθώς και ένα CbF600 S10. Επειδή κάνουμε περίπου τα ίδια χλμ καθημερινά θα σου παραθέσω τα εξής μιάς και ήδη τα έχω βάλει κάτω για να δώ τί με συμφέρει.
    Με χρήση του Majesty πληρώνω 25 ευρώ το μήνα λιγότερα από το Cbf κινούμενος με ~100 Km/h, όταν είμαι με το Cbf δεν κοιτάω κοντέρ οπότε... τεσπα. Στο Yamaha θέλω ανά 3000km περίπου 30ευρώπουλα για service ενώ στο honda ~80ευρώ ανά 6000km (αν δεν ήμουν σε εγγύηση θα πήγαινα στο 50ri ΜΑΧ). Τα μεγάλα service όπως και να έχει πονάνε καθώς ανα 15000 το Yamaha θέλει ένα 120ρι καθώς πάμε σε υμάντες , μπουζί και λοιπές βλακείες... Στο Cbf θα πληρώσω στα 24000Km ένα 500ρι (άν είμαι στην εγγύηση). Τέλη κυκλοφορίας 25 ευρώ διαφορά και ασφάλειες ένα 100ρικο διαφορά (το χρόνο). Με καθημερινή χρήση του μικρού και χρήση του μεγάλου Σ/Κ όπως τα υπολογίζω αξίζει να συντηρώ το Majesty που ήδη έχω, δέν γλυτώνω τπτ αφού συντηρώ 2 μηχανάκια όμως τα 400ευρώ το χρόνο εμένα προσωπικά δε μου κάνουν διαφορά χάνοντας την μηχανή μου και κυκλοφορόντας με ένα βεσπάκι. (Να σημειώσω ότι δεν έχω αμάξι και ότι πλέον το Majesty δεν το αποχωρίζομαι για κανένα λόγο..) Αν κάποια στιγμή κάνω κάποια κίνηση απλά θα αντικαταστήσω το παλιό σκούτερ με ένα 200ri οικονομικό όπως Agility (2200 με τα όλα του) απόσβεση προφανώς δεν θα κάνω ποτέ.

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p_sapelas
    ... ενώ στο honda ~80ευρώ ανά 6000km (αν δεν ήμουν σε εγγύηση θα πήγαινα στο 50ri ΜΑΧ)...
    Γιατί ρε παιδιά στις 6.000 χλμ; Αφού κάθε 12.000 λένε όοοολα τα μάνουαλ!

    (εκτός και είναι πολύ παλιό)

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Δεν κάνω 30 χιλιόμετρα τη μέρα κάθε μέρα αλλά 10-15 και πού και πού τυχαίνει και παραπάνω.
    Κινούμαι με ένα κρύπτονΧ που αγόρασα μτχ το Δεκέμβρη του 2010.
    Του αλλάζω λάδια μόνος μου κάθε 5.000 και όσο και αν το έχω πατήσει μαύρα δε βγαίνουν. (800cc= λίγο κάτω από 10 ευρώ)
    Αλυσίδες γρανάζια επίσης μόνος αλλά περιέργως αν και έχουν χρονίσει αντέχουν (αν και έρχεται η ώρα τους)
    Μέση κατανάλωση 3lt/100km αλλά υπολόγιζε 3.5 αν πηγαίνεις με 100 όλη την ώρα.
    Δόξα τω Θεώ δε φαίνεται να ζητάει τίποτα. Φρένα, στις συνθήκες που περιγράφεις θα κάνεις πολύυυυυυ καιρό να αλλάξεις, τα λάστιχα με εγκατάσταση κάπου στα 70-80 ευρώ.
    Με λίγα λόγια, δεν μπορεί να συγκριθεί το άτιμο σε οικονομία
    Και μην το συγκρίνεις -σε οικονομία πάντα- με σκούτερ. Τα σκούτερ πονάνε στην τσέπη

    ΑΛΛΑ

    δε θα μπορέσεις ποτέ να κάνεις ταξίδια
    ο πωπούλης σου θα ενοχλείται πιο γρήγορα από ο,τι με το μεγάλο (φαντάζομαι δηλαδή, αν και έχω κάτσει και σε φοβερές σέλες...)
    Άλλα λάστιχα-ενεργητική ασφάλεια έχει το μεγάλο.

    ..
    Συνολικά πρέπει να αποτιμήσεις το κόστος της ενεργητικής ασφάλειας που σου προσφέρει το 600άρι

    ΚΑΙ
    να συνυπολογίσεις την αξεπέραστη ξενέρα που θα φας μόλις νιώσεις τι άφησες για να πάρεις το -οποιοδήποτε- μικρό (εκτός και αν καταλήξεις σε κάνα σκούτερ γκαζιάρικο, στην οποία περίπτωση δε βλέπω να έχεις ιδιαίτερα οικονομικά οφέλη...!!!)
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σας βλεπω κοριτσια με ξωβυζα και μερικες μαλιστα χωρις σουτιεν
    αμα φαω καμια τουμπα εξαιτια σας, μολις σηκωθω σας μαμησα

  8. #38
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    μην το αλλαξεις.
    για οικονομια πηγαινε με 6η και 3000 στροφες/λεπτο....
    Πλάκα κάνεις τώρα ε;

    με 5000 και 6η είναι στα 100/ώρα .
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  9. #39
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Να παραθεσω και εγω την αποψη μου!Ειμαι κατοχος XMAX 250 3ετιας αγορα καινουργιο.Σχεδον καθημερινα κανω περιπου 15χιλ. σε συνθηκες πολης και η καταναλωση που εχω δει ειναι απο 4.6 εως 5l/km.Ποιο συμπαγες απο παπι ειναι αλλα ΔΕΝ ειναι μοτο και θα το καταλαβεις στην πρωτη γρηγορη στροφη που θα θελησεις να παρεις (κατανομη βαρους,γεωμετρια κτλ)Σερβις μεχρι τωρα, πισω τακακια 2φορες (6000 και 13000χιλ)λαδια βαλβολινες και μπουζι περιπου 250ευρω(το μηχανακι εχει 13000)Αν σωνει και ντε θες σκουτερ μη παρεις sym σε 2 χρονια θα φαινετε για 50ετιας πλαστικα μαπα και σκουριες.

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    honda pcx 125


    Που να βγεί ρε μάστορι με την Κινέζικη μπανιέρα για την Εθνική όπως λέει ;
    Θα τον ψάχνουν στα χαντάκια.
    Την παπαρΙά το πψχ αποκλειστικά για πολύ κοντινές αποστάσεις μέσα στον αστικό ιστό και μόνο αν έχεις κατάθλιψη,γεροντική ανοία κτλ :ZZZ:
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  11. #41
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis


    Που να βγεί ρε μάστορι με την Κινέζικη μπανιέρα για την Εθνική όπως λέει ;
    Θα τον ψάχνουν στα χαντάκια.
    Την παπαρΙά το πψχ αποκλειστικά για πολύ κοντινές αποστάσεις μέσα στον αστικό ιστό και μόνο αν έχεις κατάθλιψη,γεροντική ανοία κτλ :ZZZ:
    Μπήκα σε ένα forum ελληνικό με συζητήσεις αποκλειστικά για scooters ,κοίταξα τιμές πλαστικών
    για το συγκεκριμένο....................και βγήκα αμέσως

    Δεν τόλμησα να κοιτάξω για άλλα μοντέλα.
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  12. #42
    Εμ, εγώ γιατί νομίζεις ότι θα το γυρίσω σε μηχανή;

    Πούλα το εσύ σε μένα και σου δίνω το δικό μου να ξεκ@λώσεις....

  13. #43
    Tricolore member Το avatar του/της alexxxcbr
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    1.203
    Αρχικά δημιουργήθηκε από golis


    Που να βγεί ρε μάστορι με την Κινέζικη μπανιέρα για την Εθνική όπως λέει ;
    Θα τον ψάχνουν στα χαντάκια.
    Την παπαρΙά το πψχ αποκλειστικά για πολύ κοντινές αποστάσεις μέσα στον αστικό ιστό και μόνο αν έχεις κατάθλιψη,γεροντική ανοία κτλ :ZZZ:



    +649

    Ακριβως αυτο.Κρατα το μηχανακι σου και θα εισαι μια χαρα και πανω απο ολα ΑΣΦΑΛΗΣ.



  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
    Πλάκα κάνεις τώρα ε;

    με 5000 και 6η είναι στα 100/ώρα .

    και τι μου το λες?
    εσυ θελεις οικονομια....

    ε, η οικονομια επιτυγχανεται με την μεγαλυτερη σχεση στο κιβωτιο και τις λιγοτερες δυνατες στροφες*...
    *τοσες, ουτως ωστε να μην σκορτσαρει το μηχανακι...

    επειδη λοιπον ειναι ελαστικος ο κινητηρας σου, με 3000 νομιζω οτι θα εισαι καλα, μπορει να χρειαστει να πας και με 3500:wacko: ...

    αν βγαινεις σε ανοιχτο δρομο, δεν θα εχεις προβλημα, πλην της βαρεμαρας...

    επισης πηγαινοντας με λιγοτερα χλμ/ωρα θα γλιτωσεις και την γρηγορη φθορα απο τα αναλωσιμα, οπως λαστιχα, τακακια και αλυσιδογραναζα...

  15. #45
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    και τι μου το λες?
    εσυ θελεις οικονομια....

    ε, η οικονομια επιτυγχανεται με την μεγαλυτερη σχεση στο κιβωτιο και τις λιγοτερες δυνατες στροφες*...
    *τοσες, ουτως ωστε να μην σκορτσαρει το μηχανακι...

    επειδη λοιπον ειναι ελαστικος ο κινητηρας σου, με 3000 νομιζω οτι θα εισαι καλα, μπορει να χρειαστει να πας και με 3500:wacko: ...

    αν βγαινεις σε ανοιχτο δρομο, δεν θα εχεις προβλημα, πλην της βαρεμαρας...

    επισης πηγαινοντας με λιγοτερα χλμ/ωρα θα γλιτωσεις και την γρηγορη φθορα απο τα αναλωσιμα, οπως λαστιχα, τακακια και αλυσιδογραναζα...
    Δίκιο έχεις για την οικονομία αλλά έβαλα ερώτημα μεταξύ cbf και μικρού , αν το πάω με 3000-3500 δηλαδή 50-70 χλμ/ώρα θα είμαι πιο αργός και από την καθυστέρηση, μέχρι και οι άδειες σακούλες (άμα έχει αέρα ) θα με περνάνε.:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-600S ABS vs CB-600F HORNET
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2015, 15:45
  2. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  3. Cbr 600 F 2007 Vs Cbf 600
    από diasak στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2012, 19:52
  4. Cbr 600 F 2007 Vs Cbf 600
    από diasak στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2011, 22:50
  5. Fazer 600 vs Cbf 600 !!!
    από Zan Klon στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 07:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF