Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 71

Θέμα: ''Μικρό'' vs CBF 600S

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
    Δίκιο έχεις για την οικονομία αλλά έβαλα ερώτημα μεταξύ cbf και μικρού , αν το πάω με 3000-3500 δηλαδή 50-70 χλμ/ώρα θα είμαι πιο αργός και από την καθυστέρηση, μέχρι και οι άδειες σακούλες (άμα έχει αέρα ) θα με περνάνε.:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:
    εστω οτι παρεις ενα μικρο τυπου παπι ή σκουτερ 125cc ποσο νομιζεις οτι θα πηγαινεις με μεση ωριαια?
    αν το σκιζεις ολη μερα με 100-120 θα σου καψει και αυτο.

    αυτο που σου λεω ειναι οτι μπορεις να γινεις "οικονομικος" με το υπαρχον μηχανακι που εχεις, αρκει να αλλαξεις τροπο οδηγησης.
    εσυ θελεις να αλλαξεις μηχανακι για να ειναι πιο αργο αλλα και παλι στα ιδια χλμ γυρνας απλα με μικροτερη ενεργητικη ασφαλεια.

    τι δεν καταλαβαινεις?

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    εστω οτι παρεις ενα μικρο τυπου παπι ή σκουτερ 125cc ποσο νομιζεις οτι θα πηγαινεις με μεση ωριαια?
    αν το σκιζεις ολη μερα με 100-120 θα σου καψει και αυτο.

    αυτο που σου λεω ειναι οτι μπορεις να γινεις "οικονομικος" με το υπαρχον μηχανακι που εχεις, αρκει να αλλαξεις τροπο οδηγησης.
    εσυ θελεις να αλλαξεις μηχανακι για να ειναι πιο αργο αλλα και παλι στα ιδια χλμ γυρνας απλα με μικροτερη ενεργητικη ασφαλεια.

    τι δεν καταλαβαινεις?
    Το αυτό.

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    και τι μου το λες?
    εσυ θελεις οικονομια....

    ε, η οικονομια επιτυγχανεται με την μεγαλυτερη σχεση στο κιβωτιο και τις λιγοτερες δυνατες στροφες*...
    *τοσες, ουτως ωστε να μην σκορτσαρει το μηχανακι...

    Μεγαλο λαθος,

    αν οι στροφες ειναι 3.000, για να περπαταει το μηχανακι θα χρειαζεται 80% του γκαζιου...
    Τοτε λοιπον καιει τα αντερα του, το σωστοτερο ειναι:

    Η οικονομια επιτυγχανεται με την καταλληλη σχεση στο κιβωτιο, αρκετες στροφες ωστε να μην χρειαζεται -πολυ- γκαζι
    (μπορει δηλαδη να ειναι και 6.000 ή και 9.000, φορτωμενος σε ανηφορα πχ )

    Υγ. η οικονομια δεν καθοριζεται απο τις στροφες αλλα απο το ποσο τραβηγμενο εχεις το γκαζι.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    η μεγιστη οικονομια επιτυγχανεται στις στροφες που εμφανιζεται η μεγιστη ροπη.

    το cbf εχει 6κιλα ροπης στις 8000σαλ οποτε αν καποιος πηγαινει με 3000 δεν κανει καθολου οικονομια.

    επειδη στις 8000 με 6η εχει περι τα 120-130 και οι αεροδυναμικες τριβες ειναι εντονες εικαζω πως η μεγιστη οικονομια σε αυτο το μηχανακι ειναι στα 80-90χλμ περιπου με 5000σαλ κια ισως εκει καταφερει να γραψει και κατω απο 5.

    Στο δικο μου που ειναι παραπλησιας λογικης με ροπες χαμηλα στα 100σταθερα και 4,5 με 5000σαλ περιπου κι ας εχω τη μεγιστη ροπη στις 9000
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  5. #50
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
    η μεγιστη οικονομια επιτυγχανεται στις στροφες που εμφανιζεται η μεγιστη ροπη.

    το cbf εχει 6κιλα ροπης στις 8000σαλ οποτε αν καποιος πηγαινει με 3000 δεν κανει καθολου οικονομια.

    επειδη στις 8000 με 6η εχει περι τα 120-130 και οι αεροδυναμικες τριβες ειναι εντονες εικαζω πως η μεγιστη οικονομια σε αυτο το μηχανακι ειναι στα 80-90χλμ περιπου με 5000σαλ κια ισως εκει καταφερει να γραψει και κατω απο 5.

    Στο δικο μου που ειναι παραπλησιας λογικης με ροπες χαμηλα στα 100σταθερα και 4,5 με 5000σαλ περιπου κι ας εχω τη μεγιστη ροπη στις 9000
    Αυτή η λογική μπάζει, αλλά δεν είμαι μηχανικός για να το υποστηρίξω με επιστημονικά επιχειρήματα. Αλλά λιγότερες στροφές/μεγαλύτερη σχέση ->μικρότερη κατανάλωση.
    Τη ροπή τη χρειάζεσαι για να επιτα-χύνεις
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σας βλεπω κοριτσια με ξωβυζα και μερικες μαλιστα χωρις σουτιεν
    αμα φαω καμια τουμπα εξαιτια σας, μολις σηκωθω σας μαμησα

  6. #51
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    re pedia oi apadisis sas me elaxistes ekseresis ine mia ke mia oles


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



    sto arxiko erotima now

    file gia sena ke oxi mono exoyn ftiaxti ta pio fadastika polixristika mixanakia ever...

    megascooter

    bori na miazoyn me banieres alla ine apistefta bolika...de brexese...de krionis...striboyn frenaroyn exoyn xoro gia krani psonia ke i anesi poy exoyn ti briskis mono se poli akribes toyristikes moto...

    opote pas se ena mega scooter liga kibika mexri 300

    service pano kato ta idia opos oles oi moto...dld ladia mia sto toso :rotflmao:

    ta eksoda poy glitonis oysiastika ta kerdizis apo benzines ke loipa pagia opos asfalies teli klp klp klp


    prosopika mia apo tis agapimenes moy klasobanieres ine to kymco xciting poli kalo piotika sindiasmena frena abs klp klp klp xoros portbagaz apo kato +diafora mikra 8ikakia...


    http://www.car.gr/classifieds/bikes/...nt=xciting+300

  7. #52
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dimzan
    [B]


    επειδη στις 8000 με 6η εχει περι τα 120-130 και οι αεροδυναμικες τριβες ειναι εντονες εικαζω πως η μεγιστη οικονομια σε αυτο το μηχανακι ειναι στα 80-90χλμ περιπου με 5000σαλ κια ισως εκει καταφερει να γραψει και κατω απο 5.



    Καταναλώσεις της τάξης των 4,5-5 λίτρων είναι απολύτως εφικτές με το 600!!Στις 6000 στροφές έχει 130 χιλιόμετρα (στις 8000 έχει περίπου 170) οπότε αν κινείσαι με 90-120 σταθερά χωρίς ανοίγματα έχεις σίγουρα 4,5-5 λίτρα.


    Στο δικό μου έχω δει μέχρι και 420 χιλιόμετρα με ένα τεπόζιτο!! Μιλάμε πάντα για το ψεκαστό μοντέλο εννοείται.....
    Τώρα αν το χέρι σου είναι βαρύ....το πράγμα αλλάζει αλλά παρ'όλα αυτά είναι ένα από τα οικονομικότερα street 600 με ό,τι τρόπο και να το δουλεύεις!!
    Τα μυαλά και τα αλεξίπτωτα δουλεύουν καλύτερα όταν είναι ανοιχτα!!!!!

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
    λιγότερες στροφές/μεγαλύτερη σχέση ->μικρότερη κατανάλωση.

    οχι.

    Για να καταλαβεις...
    Αν προσπαθησεις να ξεκινησεις την μηχανη σου με 3-4η σχεση, θα βγαζει καπνο απο την εξατμιση (θα καιει τ' αντερα του δηλαδη με πολυ λιγες στροφες)

    Αφηστε τις στροφες στην ακρη... πρεπει να ειναι τοσες.. ωστε να μην χρειαζεται πολυ γκαζι το μηχανακι.




    Και ενα αλλο κολπακι για να ξερεις αν εχεις "οικονομικη σχεση" στο κιβωτιο ειναι το εξης:
    οπως ταξιδευεις, δοκιμασε να πατησεις τον συμπλεκτη ΧΩΡΙΣ να αφησεις καθολου το γκαζι, αν οι στροφες ανεβουν στον θεο, σημαινει οτι πρεπει να πας μια κατω, αν οι στροφες ανεβουν μονο λιγακι εισαι σωστος


  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    οχι.

    Για να καταλαβεις...
    Αν προσπαθησεις να ξεκινησεις την μηχανη σου με 3-4η σχεση, θα βγαζει καπνο απο την εξατμιση (θα καιει τ' αντερα του δηλαδη με πολυ λιγες στροφες)

    Αφηστε τις στροφες στην ακρη... πρεπει να ειναι τοσες.. ωστε να μην χρειαζεται πολυ γκαζι το μηχανακι.




    Και ενα αλλο κολπακι για να ξερεις αν εχεις "οικονομικη σχεση" στο κιβωτιο ειναι το εξης:
    οπως ταξιδευεις, δοκιμασε να πατησεις τον συμπλεκτη ΧΩΡΙΣ να αφησεις καθολου το γκαζι, αν οι στροφες ανεβουν στον θεο, σημαινει οτι πρεπει να πας μια κατω, αν οι στροφες ανεβουν μονο λιγακι εισαι σωστος

    Μήπως λες αυτό που έγραψα κι εγώ?Τι σχέση έχει εξάλλου η οικονομία με την εκκίνηση με 4η?
    Λες λοιπόν ότι πρέπει να πατάμε ελάχιστα (κατά το δυνατόν) το γκάζι.
    Όταν λοιπόν πατάς ελάχιστα το γκάζι (έτσι ώστε αν πατήσεις συμπλέκτη οι στροφές να ανέβουν μόνο λίγο***)τι είναι πιο πιθανό? Να έχεις πολλές ή λίγες στροφές στον κινητήρα.
    Μην το ταλαιπωρούμε και χαλάμε και το θέμα του παιδιού.
    Αν θέλετε να δείτε πώς μεταβάλλεται η κατανάλωση (ορθώς μετρούμενη) ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα μπείτε σε ένα τουτούνι με συνεχή μέτρηση κατανάλωσης και παίξτε με το γκάζι κοιτάζοντας την οθονούλα...
    Για δεδομένη ταχύτητα σε km/h όσο πιο χαμηλές οι στροφές τόσο πιο χαμηλή η κατανάλωση.
    Για δεδομένη σχέση στο κιβώτιο -είναι αυτονόητο- όσο μικρότερες στροφές του κινητήρα τόσο μικρότερη η κατανάλωση.
    Όλα αυτά με δεδομένες εξωτερικές συνθήκες
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σας βλεπω κοριτσια με ξωβυζα και μερικες μαλιστα χωρις σουτιεν
    αμα φαω καμια τουμπα εξαιτια σας, μολις σηκωθω σας μαμησα

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
    Όταν λοιπόν πατάς ελάχιστα το γκάζι (έτσι ώστε αν πατήσεις συμπλέκτη οι στροφές να ανέβουν μόνο λίγο***)τι είναι πιο πιθανό? Να έχεις πολλές ή λίγες στροφές στον κινητήρα.

    Μην το ταλαιπωρούμε και χαλάμε και το θέμα του παιδιού.
    Αν πηγαινεις γρηγορα ή εισαι φορτωμενος ή ανηφοριζεις... θα εχεις πολλες στροφες.

    Ειμαι σιγουρος 100% οτι αν το κανεις το... κολπο, θα καταλαβεις τι συμβαινει.

    Τελος παντων... εγω προσπαθησα παντως.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2006
    Μηνύματα
    290
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Αν πηγαινεις γρηγορα ή εισαι φορτωμενος ή ανηφοριζεις... θα εχεις πολλες στροφες.

    Ειμαι σιγουρος 100% οτι αν το κανεις το... κολπο, θα καταλαβεις τι συμβαινει.

    Τελος παντων... εγω προσπαθησα παντως.
    Εμ για αυτό μίλησα για εξωτερικές συνθήκες..τέσπα...καληνύχτα
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    σας βλεπω κοριτσια με ξωβυζα και μερικες μαλιστα χωρις σουτιεν
    αμα φαω καμια τουμπα εξαιτια σας, μολις σηκωθω σας μαμησα

  12. #57
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Καλημέρα σε όλους,
    παρακολουθώ τις απόψεις σας και ειδικά τα γραφόμενα του sovaros_user θα προσπαθήσω να τα εφαρμόσω στην πράξη , όπως έγραψα και κάτι μέρες πριν την μεγαλύτερη οικονομία που μπόρεσα να επιτύχω στη μηχανή (χωρίς τα χλμ να είναι κάτω από 80/ώρα) είναι με 4500-5000 στροφές και τα χλμ /ώρα να κυμαίνονται 90-110 (με 6η).

    την άποψη του devil's animal δεν την έχω εφαρμόσει ώστε να δω αποτελέσματα γιατί στην εθνική δε μπορώ να πηγαίνω με 3000 rpm , βαριέμαι και φοβάμαι όλους που θα με προσπερνάνε.
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer

    λιγότερες στροφές/μεγαλύτερη σχέση ->μικρότερη κατανάλωση.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από schumifer
    Εμ για αυτό μίλησα για εξωτερικές συνθήκες.



    Θεωρω οτι η δικη μου προσεγγιση ειναι ποιο σωστη κ κυριως ποιο απλη.
    Περιλαμβανει κ εξωτερικες συνθηκες και τα παντα.

    Αλλα δεν καταλαβαινω, γιατι ειναι τοσο δυσκολο να πει καποιος "οκ, λαθος"... και αντ' αυτου προσπαθει απλως να το περιπλεξει. Τελος παντων






    georgemark Πιστευω οτι με την ταχυτητα που κινεισαι (4500-5000 στροφές και τα χλμ 90-110) ειναι η καλυτερη για ταξιδι.

    Σε καθε περιπτωση παντως (οχι μονο σε ταξιδι, αλλα κ μεσα στην πολη) ΞΕΧΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣ τις στροφες που εχει μεσα ο κινητηρας, το μονο που σε απασχολει ειναι να τραβας λιγοτερο το γκαζι.

    Οσο λιγοτερο γκαζι -> μικροτερη καταναλωση


    Υγ. Ο πατερας μου πχ, που δεν εχει συνηθησει σε μηχανες μεγαλου κυβισμου (600)... οταν παιρνει την δικη μου πηγαινει με 4η μεσα στην πολη, επειδη βαριεται να εχει "ελαφρυ" χερι.. (με 2α πχ κανει "βατραχακια")
    Του εξηγω του κωλογερου συνεχεια οτι καλυτερα περισσοτερες στροφες κ ελαφρυ χερι, παρα λιγες κ τσιτα το γκαζι

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sovaros_user
    Μεγαλο λαθος,

    αν οι στροφες ειναι 3.000, για να περπαταει το μηχανακι θα χρειαζεται 80% του γκαζιου...
    Τοτε λοιπον καιει τα αντερα του, το σωστοτερο ειναι:

    Η οικονομια επιτυγχανεται με την καταλληλη σχεση στο κιβωτιο, αρκετες στροφες ωστε να μην χρειαζεται -πολυ- γκαζι
    (μπορει δηλαδη να ειναι και 6.000 ή και 9.000, φορτωμενος σε ανηφορα πχ )

    Υγ. η οικονομια δεν καθοριζεται απο τις στροφες αλλα απο το ποσο τραβηγμενο εχεις το γκαζι.

    τι λες ρε μεγαλε??
    πως δεν θα τραβαει το μηχανακι??

    εδω λεμε οτι το βγαζει σε ανοιχτο δρομο και κανει χλμ...
    πως θα επιτυχεις χαμηλη καταναλωση αν δεν μειωσεις τις στροφες του κινητηρα??

    δεν ειπαμε να ξεκιναει με 6η...
    ουτε να "πνιγει" το μηχανακι με χαμηλη ταχυτητα και μεγαλη σχεση...

    ξεκινημα φυσιολογικο, αλλαγες στις 3500 και μολις βρεις ανοιχτο δρομο... 6η με 3-3,5χιλ στροφες....
    αν υπαρχει ανηφορα ή φορτωμα κλπ επιλεγει την καταλληλη σχεση για να τραβαει το μηχανακι χωρις να σκορτσαρει αλλα παντα με τις χαμηλοτερες δυνατες στροφες στον κινητηρα...

    τωρα εσυ τι εννοεις σε ολα τα μηνυματα σου "τραβαω το γκαζι" μονο εσυ το ξερεις...
    εγω τραβαω το καζανακι, οχι το γκαζι.
    το γκαζι το ανοιγουμε ή καλυτερα το περιστρεφουμε...

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

    πως θα επιτυχεις χαμηλη καταναλωση αν δεν μειωσεις τις στροφες του κινητηρα??

    Το ιδιο λεμε... "μεγαλε", κ με τον δικο μου τροπο -σαφως και- οι στροφες ειναι μειωμενες,
    ειναι ΛΑΘΟΣ ομως να βλεπεις τις στροφες σε ταξιδι ή σε πολη.
    Το σωστο ειναι να σε απασχολει το γκαζι.

    Ο λογος ? Διαβαστε κατωθεν


    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

    ξεκινημα φυσιολογικο, αλλαγες στις 3500 και μολις βρεις ανοιχτο δρομο... 6η με 3-3,5χιλ στροφες....

    Αν η μηχανη εχει πανω 250 κιλα κ ξεκιναω σε ανηφορα, ισχυει το... ιδιο ?
    Αν ειμαι δικαβαλος με μπαγκαζια... ταξιδευω με 6η με 3-3,5 χιλ. στροφες ?
    Αν βρω ανηφορα (σε εθνικη & πολη εχει πολλες) συνεχιζω με 3,5 χιλ και τερματιζω το γκαζι ?


    Η μηπως τοτε αλλαζει ο... "κανονας", λιγοτερες στροφες -> μικροτερη καταναλωση
    :hypnotize


    Υγ. Το μονο που μπορω να υποθεσω, ειναι οτι εχεις μηχανη 1000cc, εκει σαφως το στροφομετρο "υπακουει" περισσοτερο το γκαζι λογω μεγαλης ροπης.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-600S ABS vs CB-600F HORNET
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2015, 15:45
  2. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  3. Cbr 600 F 2007 Vs Cbf 600
    από diasak στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2012, 19:52
  4. Cbr 600 F 2007 Vs Cbf 600
    από diasak στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2011, 22:50
  5. Fazer 600 vs Cbf 600 !!!
    από Zan Klon στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/06/2010, 07:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF