Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: balbide v strom

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της koyis
    Εγγραφή
    30/06/2005
    Μηνύματα
    11

    balbide v strom

    kalispera se oloys tha ithela na rotiso gia tis balbides sto v strom pote theloun serbis? M eipan oti theloyn sto deytero serbis giati lene oto mixanaki epidi eine kainoyrgio to mixanaki to moter eine sfixto kai kapoia kapelota isos na theloyn alagma ixeiei ayto pedia soste me giati (PAO NA LIOSO SAN TO KERAKI TIS LAMPRIS)EYXARISTO
    ME EKTIMISI

  2. #2
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489

    Ψυχραιμία...

    Οι βαλβίδες θέλουν ρύθμιση στα 24.000klm, δηλαδή έχεις ποοοολύ
    δρόμο ακόμα....

    (Θα ήθελα όμως να γνωρίσω τον "μάστορα" που σου τα λέει αυτά...είναι εξουσιοδοτημένος; έχει ξαναασχοληθεί με v-strom;
    Τί να πω... :a31: )

    Πάντως, αν κάποιος φίλος διαθέτει scaner και διάθεση, καλό θα ήταν να στείλει την σελ. 39 του εγχειριδίου (πίνακας συντήρησης). Για όσους δεν το έχουν θα φανεί πολύ χρήσιμο, και θα γλιτώσουν από τους "επαγγελματίες" παντογνώστες ...
    'Ενα Jameson με πάγο...

  3. #3
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    kalispera se oloys tha ithela na rotiso gia tis balbides sto v strom pote theloun serbis? M eipan oti theloyn sto deytero serbis giati lene oto mixanaki epidi eine kainoyrgio to mixanaki to moter eine sfixto kai kapoia kapelota isos na theloyn alagma ixeiei ayto pedia soste me giati (PAO NA LIOSO SAN TO KERAKI TIS LAMPRIS)EYXARISTO




    Η εμπειρια του παθων δηλαδη εμου εδειξε οτι το ρυθμισμα των βαλβιδων ειναι υποχρεωτικο να γινεται στις 24000 χλμ...
    Εγω το ειχα αφησει για τις 25000 μεχρι που αρχισα να ακουω τις βαλβιδες να χτυπανε,πιστεψε με ακουγονται......
    ΟΠΩΤΕ το εκανα στα 24300 χλμ και ησυχασα....
    Αλλα προς θεου οχι πιο νωρις ημαρτον ......ακου στο 2 service,,,

    Σε λιγο θα μας πουν να το κανουμε στα πρωτα 100 χλμ....ελεος

  4. #4
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Και εμένα στο service των 24.00χλμ ρυθμίστηκαν βαλβίδες και αλλάχθηκαν καπελώτα ...
    συν πακέτο αλυσιδο - (μπρος πίσω) γράναζο

    ισον =
    καπελώτα 6χ8=48?
    ρυθμιση βαλβίδες εργασία με καπελώτα 150? (φιλική τιμή μου παν...)
    γρανάζι μπρος πίσω + αλυσίδα αντιπροσωπίας 220?
    ΣΥΝΟΛΟ: 438?

    εσεις? απο τιμές; για να συγκρίνουμε...

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    ΣΥΝΟΛΟ: 438
    Καρδια μου βαστα...

    Καλα ρε Tropea... εμεις σου συμπαραστεκομεθα και εσυ μας ματωνεις την καρδουλα...

    Τεσπα... σαματης φταις και εσυ... ειναι σκληρη η προσγειωση στην πραγματικοτητα της αντιπροσωπιας τελικα...

    Παω να πνιξω τον πονο μου στις μπυρες μετα απο αυτο που διαβασα...
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  6. #6
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Παιδιά την αλυσίδα εγώ την ζόρισα, το παραδέχομαι, την είχα πετάξει και μια φορά ώξω, ....
    αλλιώς την αλλάζεις στα 40.000+
    τι να κάνω αφου μου αρέσει το απότομο γκάζι και η μηχανή να σηκώνεται ασυμπλεκτάριστη...

  7. #7
    Drive It Like U Stole It Το avatar του/της zoudis
    Εγγραφή
    10/02/2004
    Μηνύματα
    161

    Smile

    re Lambro.... ti times einai autes ???

    Ego paidia ekana ry8mish balbidwn sta 24.000, den mou alla3e tipota kai to olo service me ta lado-3yda, filtro aeros kai mpouzi mou bgike 130-140 euro....

    Alisida akoma den exw alla3ei (27.500) kai lew na alla3w stis 30.000, mazi me lastixa. An PALI den exw lefta, 8a parw ton mpoulo kai den 8a alla3w tipota mexri tis 36.000....

    Na balw alysida antiproswpias ? h' tis agoras ? Giati yperkostologimeni mou akoustike 220 (otan me to Yamaha plirwsa 105...)

    Drive It Like You Stole It

  8. #8
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Εγώ αν με ρώταγε ο μηχανικός την κορυφαία after market αλυσίδα θα έβαζα... αλλα στο βωμό της εγγύησης όλα τα γ@μ&πληρώνεις...

  9. #9
    Υιοθετημένο... ...μέλος Το avatar του/της athandim
    Εγγραφή
    21/04/2003
    Μηνύματα
    489
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Εγώ αν με ρώταγε ο μηχανικός την κορυφαία after market αλυσίδα θα έβαζα... αλλα στο βωμό της εγγύησης όλα τα γ@μ&πληρώνεις...
    Η DID της μαμάς δεν θα έλεγα οτι είναι της πλάκας...
    [AFAM θα έβαζες ; ; ;]
    'Ενα Jameson με πάγο...

  10. #10
    Κακο σκυλι ψωφο δεν εχει! Το avatar του/της Vezouvios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    470
    παντως παιδια στο θεμα της αλυσιδας εγω εβαλα ΑFAM set γραναζια αλυσιδα και ειναι πολυ super...Καταρχην εχει φυγει εκεινος ο ενοχλητικος θορυβος της μαμα αλυσιδας,και γενικα ειναι αψογη,την εχω τωρα κανα 2500 χλμ και ακομα ουτε σφιξιμο ουτε τπτ.
    Κοστος 145 εουρο φιλικη τιμη...

  11. #11
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vezouvios
    παντως παιδια στο θεμα της αλυσιδας εγω εβαλα ΑFAM set γραναζια αλυσιδα και ειναι πολυ super...Καταρχην εχει φυγει εκεινος ο ενοχλητικος θορυβος της μαμα αλυσιδας,και γενικα ειναι αψογη,την εχω τωρα κανα 2500 χλμ και ακομα ουτε σφιξιμο ουτε τπτ.
    Κοστος 145 εουρο φιλικη τιμη...
    Εγώ άλλαξα αλυσίδα γρανάζια στα 31000 σε κακή κατάσταση. Ο μηχανικός μου στην θεσσαλονίκη το θεωρεί καλό σκορ και γενικά παίζει 25000-35000 αναλόγως την χρήση και την φροντίδα. Έβαλα το σετ μαμά αν και έχω μετανιώσει λόγω της τιμής.

    Η αλυσίδα DID της μαμάς είναι καλή ποιοτικά (αν και όχι η κορυφαία 520 της εταιρίας) και στα 100Ε σε λογική τιμή. Τα γρανάζια όμως χρεώνονται 80Ε σε σύγκριση με κανένα 30-40 επώνυμων after market.

    Η δικαιολογία που λένε είναι ότι το μπροστινό έχει ειδική ελαστική επίστρωση για να κάνει λιγότερο θόρυβο. Ακόμα και να παίζει αυτό σίγουρα δεν έχω σκοπό να το πληρώσω 50Ε.

    Πάντως με καλό λάδωμα η μαμά αφου πάρει τα μπόσικα στην αρχή με πάει 12000 τώρα χωρίς ρύθμιση.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  12. #12
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310

    Re: balbide v strom

    Αρχικά δημιουργήθηκε από koyis
    kalispera se oloys tha ithela na rotiso gia tis balbides sto v strom pote theloun serbis? M eipan oti theloyn sto deytero serbis giati lene oto mixanaki epidi eine kainoyrgio to mixanaki to moter eine sfixto kai kapoia kapelota isos na theloyn alagma ixeiei ayto pedia soste me giati (PAO NA LIOSO SAN TO KERAKI TIS LAMPRIS)EYXARISTO
    Α και επειδή από βαλβίδες ξεκινήσαμε αν έχεις το 650 μην πειράξεις τίποτα μέχρι τα 24000.

    Αν έχεις το 1000 οι φήμες λένε ότι χρειάζονται από πολύ νωρίς. Κυκλοφορεί η φήμη ότι έχει έρθει και οδηγία στους μηχανικούς γιατί βγαίνουν σχεδόν πάντα κλειστές. Μία από τις φήμες λέει ότι τα βγάζουν έτσι από το εργοστάσιο για α περνάει καυραέρια. Μπορεί η αιτιολόγηση να είνα μούφα αλλά και διάφορα ποστ σε φορουν δείχνουν ότι το 1000 είναι άλλη περίπτωση.

    Επείσης σε ποστ κάπου αναφέρεται ότι του κάλυψαν την ρύθμιση βαλβίδων από την εγγύηση γιατι χρειάστηκε να την κάνει πολύ νωρίτερα από το προβλεπόμενο. Αυτό είναι λιγό περίεργο ζήτημα γιατί η αντιπροσωπία πληρώνει ψίχουλα την εργατοώρα για δουλειές στην εγγύηση και έτσι πολλοί μηχανικοί δεν θέλουν να τα κάνουν.
    Δρομερός και τριάθλιος....

  13. #13
    Η αλυσίδα του V STROM ειναι 525 εγω άλλαξα σήμερα 30000 χλμ 160Ε για DID 525 vm X ring και γρανάζια JT. Δεν επηρρεάζεται η εγγύηση απο τα αναλώσιμα αφου δέν ισχύει γι'αυτα . Γενικά δε λεει να παιρνεις αναλώσιμα απο την αντιπροσωπεία γιατι σε χρεώνουν πολύ παραπάνω γιά το ίδιο ακριβώς προιον που θα αγοράσεις απο το εμπόριο

  14. #14
    Και εγώ λέω να κάνω ρύθμιση αυτό το καιρό, αλλαγή όλων των υγρών, καθάρισμα του ψεκασμού,μπουζιά, φίλτρα, τακάκια,υψηλής ,λάστιχα.. (19300km) ώρε τι έχω να πληρώσω...
    More Techno..More Dijital!!
    This way please...www.di.fm


  15. #15
    Με ότι έχω τρέχω Το avatar του/της karamoto
    Εγγραφή
    28/09/2006
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από φατα μουτρα
    Η αλυσίδα του V STROM ειναι 525 εγω άλλαξα σήμερα 30000 χλμ 160Ε για DID 525 vm X ring και γρανάζια JT. Δεν επηρρεάζεται η εγγύηση απο τα αναλώσιμα αφου δέν ισχύει γι'αυτα . Γενικά δε λεει να παιρνεις αναλώσιμα απο την αντιπροσωπεία γιατι σε χρεώνουν πολύ παραπάνω γιά το ίδιο ακριβώς προιον που θα αγοράσεις απο το εμπόριο
    Ουπς, σωστό τα DL έχουν 525. Αν θυμάμαι καλά (έχει περάσει ένας χρόνος από τότε που άλλαξα) τα αρχικά VM είναι για τις πολύ καλές τις DID (και σίγουρα καλύτερη της V8 που έχει μαμά). Κορυφαίο σετ με 20Ε λιγότερα απο το μαμά. Εύγε. Μόνο εγώ έκανα την μαλακία και έβαλα μαμά.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
    Και εγώ λέω να κάνω ρύθμιση αυτό το καιρό, αλλαγή όλων των υγρών, καθάρισμα του ψεκασμού,μπουζιά, φίλτρα, τακάκια,υψηλής ,λάστιχα.. (19300km) ώρε τι έχω να πληρώσω...
    Respect lotto παίζεις??? Μήπως να αρχίσεις?
    Sevice 200-250Ε (με φιλτρα μύδια ξύδια βαλβίδες, τα άλλα υγρά κανείς σχεδόν δεν τα αλλάζει τακτικά όπως προτείνει η suzuki, κυρίως τα λάδια στα πιρούνια θέλουν πολύ δουλειά)
    τακάκια αν θυμάμαι καλά έχουν γύρω στο 45Ε για μπροστά (x2) και 40 πίσω (γαμημένο Αλτσχάιμερ τίποτα δεν θυμάμαι, μπορείς όμως να βρείς καλά aftermarket με λιγότερα. Αν βάλεις Ferodo μην βάλεις τα platinum.)
    Υψηλής υπολόγιζε 100-150Ε
    Λάστιχα ~250Ε
    Τουτέστην άμα τα κάνεις όλα βάλε 600-700Ε να είσαι μέσα.

    Αν πάλι δεν λυποθύμησες και το ξανασκέφτηκες μήπως να βάλεις λάστιχα, τακάκια (αν είναι πραγματι τελειωμένα, αλλιώς κοίτα τα συχνά και μόλις κοντέυουν πηγαινε μεταξύ των service και άλλαξε τα) και μόλις κάτσει το lotto βάζεις και τα υπόλοιπα??
    Δρομερός και τριάθλιος....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki V-strom 650
    από petridist στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 07:58
  2. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  3. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23
  4. Varadero - V-Strom
    από spirit στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 22:35
  5. transalp?v-strom 650?freewind?aprilia pegaso?
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 00:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF