Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Ανυπεράσπιστος στα χέρια μηχανικών?

  1. #1
    brainuser

    Ανυπεράσπιστος στα χέρια μηχανικών?

    Χθές άκουσα στο XT τις βαλβίδες μου να κτυπάνε , είχα 8000km να κάνω ρύθμιση. Σήμερα πουρνό πουρνό πάω στο μηχανικό και το αφήνω. Το μεσημέρι πήγα να πάρω το μηχανάκι ακούμπησα τα 122 ευρουλάκια μου και στην πρώτη βόλτα κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό . Ο ίδιος είχος απαράλακτος... ! Μεταβολή και πίσω.- Ρέ μάστορα γία άκου το μηχανάκι λίγο του λέω. Τί είναι αυτό το τικι τίκι ?- Ποιό αυτό το ψιλό ? -Βαλβίδες δέν είναι ? - Ναι έτσι κάνουν οι βαλβίδες. -Έτσι πρέπει να ακούγετε ?Γιατί δέν το έχω συνηθίσει έτσι το μηχανάκι! -Κοίτα δέν ήταν ρυθμισμένες καλά γι'αυτό δέν ακουγότανε . Και να φανταστείς ότι έβαλα σε μεσαία ρύθμιση το δίακενο. Έχει και μεγαλύτερη , που θα ακουγόντουσαν και πιο πολύ! -Δηλαδή δέν γίνεται να μήν ακούγονται? - Όχι έτσι είναι η κανονική ρύθμιση!!!!


    Αρχίζω να αναρωτιέμαι ,λες να έχει δίκιο? Είναι η μόνη σκέψη για να μήν νοιώθω μαλάκας και να γλιτώσω το έγκλημα!!!

    Πείτε μου ρε παίδες τί γνώμη σας , είμαστε τόσο ανυπεράσπιστοι στους απατεώνες?

  2. #2
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563
    Αν ειναι σφιχτες οι βαλβιδες δε χτυπανε.
    Αν ειναι λιγο χαλαρες τις ακους.

    Καλυτερα να τις ακους λιγακι αλλα το πολυ βλαφτει !
    Αν δεν τις ακους καθολου θελεις γιατρο και κομποδεμα !


  3. #3
    brainuser
    Να ακούγονται λίγο ???
    Έχω κάνει 40.000 km με το μηχανάκι !
    Και όσο νάναι το αυτί συνηθίζει τον ήχο του κινητήρα!
    Δεν το έχω ξανακούσει έτσι! Και φορώντας και κράνος να
    ακούς βαλβίδες?

    Τί να πώ? Το κακό είναι ότι δέν είμαι μηχανικός. Μόνος σύμμαχος είναι η αντίληψη και παρατηρητικότητα , που μερικές φορές δέν
    είναι αρκετές!

  4. #4
    ΠΑΟ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΘΥΡΑ 13 Το avatar του/της XTMPAM
    Εγγραφή
    19/07/2002
    Μηνύματα
    426

    KOITA ΦΙΛΕ

    ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ!!!ΜΟΝΟ ΑΝ ΣΤΙΣ ΕΧΕΙ ΑΦΗΣΕΙ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΛΙΓΟ ΧΑΛΑΡΕΣ!
    ΗΜΟΥΝ ΠΡΩΗΝ ΚΑΤΟΧΟΣ ΧΤ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!
    http://www.new.facebook.com/group.php?gid=29204961236

  5. #5
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    σε χτ600 με τέσσερεις βαλβίδες ο θόρυβος δεν μπορεί να ξεσηκώνει...

    το ακούγεται είναι σχετικό..

    πάντως καλό θα ήταν να μπείς στη διαδικασία να ασχολείσαι μόνος σου για να μην έχεις τέτοια προβλήματα

    και η ζωή συνεχίζεται...

  6. #6
    brainuser
    Το να μπορούσα να βάλω χέρι στο μηχανάκι μου μόνος μου θα ήταν το ιδανικό. Το θέμα είναι ότι δέν έχω ιδέα ούτε τα κατάλλητα εργαλεία πχ για να κάνω μια ρύθμιση βαλβίδων.

    Δέν είναι pc να πάω μέχρι τον παπασωτηρίου να πάρω ένα καλό βιβλίο και σε 15 να είμαι έτοιμος να δοκιμάσω!!!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DrIoannis
    Εγγραφή
    28/07/2005
    Μηνύματα
    1.790
    Ου μπλεξεις με ασχετους .Το καλυτερο ειναι αυτα τα πραγματα που ειναι σχετικα απλα DIY(κανε τα μονος σου) γιατι αυτη οτι ζημια γινει ετσι και αλλιως Κινεζοι θα το παιξουν (ή εξωγηινοι τελως παντων).Εχω παθει και με το αμαξι τα απειρα.Απο σπασιμο τσιμουχας επειδη βαλανε 1 λιτρο παραπανω λαδι μεχρι σασμαν να σπαει επειδη δεν ειχε μπει καλα η τσιμουχα στην αλλαγη βαλβιδων(το σασμαν μου το αλλαξαν γιατι θα γινοταν της Κορεαςι ).Ολα αυτα στην αντιπροσωπεια παντα :hypnotize

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από brainuser
    Το να μπορούσα να βάλω χέρι στο μηχανάκι μου μόνος μου θα ήταν το ιδανικό. Το θέμα είναι ότι δέν έχω ιδέα ούτε τα κατάλλητα εργαλεία πχ για να κάνω μια ρύθμιση βαλβίδων.

    Δέν είναι pc να πάω μέχρι τον παπασωτηρίου να πάρω ένα καλό βιβλίο και σε 15 να είμαι έτοιμος να δοκιμάσω!!!
    και ομως ειναι τοσο ευκολο... απλα πρεπει να ξεκινησεις απο τα απλα και να ανεβαινεις επιπεδα... ειδικα το XT (το παλιο ε?) ειναι οτι πρεπει για φροντιστηριο...

    βιβλια υπαρχουν πολλα (ειδικα για ΧΤ) αλλα το βιβιλιο δεν μπορει να σου μαθει πως να κρατας τα εργαλεια και πως να μην τρως τις βιδες... αυτα τα μαθαινεις με την ενασχοληση και παρακολουθοντας masters at work...


    υ.γ. αυτο το [το βιβιλιο δεν μπορει να σου μαθει πως να κρατας τα εργαλεια] μην το δεις σαν πηραγμα... ειναι πολυ βασικο και πολοι αυτοδιδακτοι χομπιστες κρατατανε και χρησημοποιουν λαθος τα εργαλεια... ακομα και τα πιο απλα και βασικα...

  9. #9
    brainuser
    που μπορώ να βρώ βιβλίο για το ΧΤ ? Και έπειται αυτα τα λαμάκια που χρησιμοποιούν για τις βαλβίδες από που μπορώ να τα αγοράσω?

  10. #10
    αν ξερεις αγγλικα καλα απο νο λιμιτσ (το γραφω ετσι για να μην κανω διαφημιση) θα βρεις workshop manual...

    τα λαμακια αυτα τα βρισκεις απο μαγαζια με γενικα εργαλεια (δεν ειναι μονο για μηχανες) μεχρι και σε μαγαζια με ανταλαχτικα και αξεσουαρ για αυτοκινητα ζητωντας φιλερσ (fillers) ψιλα απο 0.01mm νομιζω... (εχω καιρο να τα χρησημοποιησω και δεν θυμαμε τα ακρηβη νουμερα)

    αλλα εσυ βλεπω θες να πεσεις κατευθειαν στον πατσα...

    ξεκινα απο απλα πραγματα και συνεχισε στα πιο
    το να ανοιξεις την κεφαλη δεν ειναι οτι πιο απλο... για ρυθμιση (σωστη) βαλβιδων δεν το σηζητω καν... θα τα κανεις λαθος...

    θελει μερακι και χρονια ενασχοληση η υποθεση



    υ.γ. τα διακενα των βαλβιδων και αλλα στοιχεια τα βρισεκις και "τσαμπε" στο διαδικτιο...

  11. #11
    brainuser
    φιλε μου γενικα τα χτ βαρανε!!!!!σταματας στο φαναρι και ακους μερικα και σε ποιανει πονοκεφαλος!!!
    το δθικο μου εχει και αυτο 20.000κμ kaiδεν ακουγεται το παραμικρο!!!!!
    αυτο το εχω επιτυχει με καλο λαδακι παντα ημισυνθετικο!τα yamaha δεν θελουν συνθετικα λαδια και ειδικα αυτο που ειναι και μονοκυλινδρο και εχει απιστευτες ανοχες!!!!!!
    και συχνο ρυθμισμα βαλβιδων!διαφορετικο παντα χειμωνα και καλοκαιρι!και παντα ζεσταμα!!!!!
    το να του κανεις το σερβακι σου μονος σου δεν ειναι δυσκολο αρκει καποιος να σου δειξει και να εχεις και την γνωση αυτων!!!!!
    γενικα αν ξερεις δυο πραγματακια τα κανεις σχεδον ολα μονος σου!ειναι κριμα να πληρωνεις συνεργειαδες να σου λενε οτι τις ρυθμισαν και να μην εχουν βγαλει καν το ντεποζιτο απο πανω!!!!!!

    το μονο που μου εχει εμφανισει ειναι οτι δακριζει απο την τρομπα υπερυψηλης λαδιου που εχει, στο σημειο της φλατζουλας (o ring)
    κατω απο την μιζα!!!!!!
    να ειστε παντα καλα!!!

  12. #12
    brainuser
    Σας ευχαριστώ όλους παιδιά , για τις συμβουλές σας.

Παρόμοια θέματα

  1. ειναι στα χερια μου!
    από theodosisv στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2008, 14:55
  2. το καινουργιο μου κρανακι μολις το πηρα στα χερια μου!
    από GTZ750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2007, 05:44
  3. Το μικρό Κ6 επιτέλους στα χέρια μου!!!!
    από mirrorofsorrow στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 09:53
  4. Ο ΑΡΗΣ στα χερια του λαου του.
    από SvsGreek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 20:46
  5. Πήραν το νόμο στα χέρια τους!!
    από Stergios69 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 15:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF