Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ 50cc η ΜΕ 125 cc

  1. #1

    Question ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ 50cc η ΜΕ 125 cc

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΣΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΙΠΛΩΜΑ Α1. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙ ΠΟΣΑ ΚΥΒΙΚΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ. ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΙΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ 50ΑΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΦΟΥ ΠΑΡΩ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΠΑΡΩ 125 ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΡΥΘΜΙΖΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟ 50ΑΡΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ. ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΖΗΤΑΩ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΚΑΙ ΜΚΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΠΑΠΙ ΝΑ ΠΑΡΩ? ΑΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΠΑΡΩ GLX ΑΛΛΟΙ DAYTONA ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ CRYPTON. ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗ CBR 125 ΚΑΙ ΤΗ ΥΑΜΑΗΑ ΥΒΡ 125 ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ.

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    να ξεκινησεις κανοντας μαθηματα και τα υπολοιπα τα συζηταμε αφοτου ανεβεις στο μηχανακι για τα μαθηματα
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αν είσαι παντελώς άσχετος (και 16 χρονος) βγάλε βασικά άδεια ικανότητας οδήγησης,και ξεκίνα με το 50άρι...Αν δεις ότι το καταφέρνεις, ή το αναβαθμίζεις αργότερα πολύ φτηνά σε 100άρι ή στα 18 σου πας κατ'ευθείαν σε 125 ειδικά αν μένεις σε τίποτα ανηφοροκατηφόρες...όλα τα παπιά είναι σκυλιά αν τα συντηρείς ευλαβικά...Καλό είναι να αποφύγεις τα εντελώς άγνωστα κινέζικα. Honda,Yamaha,Suzuki,Kawasaki,Modenas,Daytona κλπ με αυτή τη σειρά σχεδόν ας είναι οι προτιμήσεις σου ιεραρχικά και χρηματικά.Σαν αρχάριος πάρε κάτι ολοκαίνουργιο να το μάθεις και να το χαρείς και όχι να πληρώνεις αμαρτίες άλλων επειδή το βρήκες φτηνά...πχ: μιά γενική μοτέρ και 2 ζάντες με λάστιχα πάνε 500€ με τα εργατικά και αν το έχεις πάρει 800 το μεταχειρισμένο καμάρι σου θα σου έρθει σχεδόν σα να το πήρες καινούργιο....
    Και μη ξεχνάς πως οι περισσότεροι που πουλάνε παπί φτηνά κατά 99% το έχουν σκίσει,ένα μεγάλο ποσοστό έχει ξεχάσει άπειρες φορές να αλλάξει λάδια,και ένα σεβαστό ποσοστό τό έχει απλά στην κυριολεξία "λιώσει"στο μεροκάματο...ότι και να πάρεις καλή επιλογή και ένα καλό κράνος!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  4. #4
    ΕΙΜΑΙ 17 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΓΙΝΟΜΑΙ 18 ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ 125. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ ΠΟΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΑΓΟΡΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΛΙΓΑ ΛΙΓΑ. ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ CBR 125 ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΚΑΙ 1200 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΕΝΑ GLX H INNOVA?

  5. #5
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Ωραία....πας για 125 τότε,δεν έχει νόημα το 50άρι εκτός αν το θες για λόγους οικονομίας και χαμηλό κόστος κίνησης (βενζίνης, ασφαλίστρων κλπ)

    Αν θα πας για παπί θα έχεις ένα παπί πάντα...εξυπηρετικό άθραυστο και εύκολο στο χειρισμό και τα διάφορα μικροκουβαλήματα γιατί δεν έχει συμπλέκτη...αν θες κάτι πιο "έτσι" πας σε μοτοσυκλέτα 125-250 και είσαι άρχοντας και στην κίνηση και σε ταξιδάκια.Η καρδιά σου αλλά και η τσέπη σου θα κάνουν την επιλογή!


    Και για τα διπλώματα:

    Κατηγορία Α1 (Αυτόματο - Παπί ):
    Δικαίωμα οδήγησης για: Μοτοσικλέτα έως 34 PS (Ίππους) = 25 KW ή 0.16 KW/kg. Μετά από 2 έτη μετατρέπεται σε κατηγορία Α απεριορίστων κυβικών (Σταδιακή πρόσβαση αλλά για αυτόματη ή ημιαυτόματη μοτοσικλέτα). Το ελάχιστο όριο ηλικίας για την απόκτησή του είναι το 18ο έτος και ισχύει έως το 65ο έτος. Αν ο οδηγός έχει και κάποια από τις κατηγορίες Γ ή Δ ή Β+Ε ή Γ+Ε ή Δ+Ε ή ΤΑΞΙ ισχύει για 5 χρόνια.
    Ελάχιστα Υποχρεωτικά Μαθήματα: 21 θεωρητικά ΚΟΚ (αν δεν έχεις άλλο δίπλωμα), 11 θεωρητικά ΜΟΤΟ και 10 πρακτικά ΜΟΤΟ .

    Κατηγορία Α1 Σταδιακής Πρόσβασης:
    Δικαίωμα οδήγησης για: Μοτοσικλέτα έως 34 PS (Ίππους) = 25 KW ή 0.16 KW/kg. Μετά από 2 έτη μετατρέπεται σε κατηγορία Α απεριορίστων κυβικών (Σταδιακή πρόσβαση). Το ελάχιστο όριο ηλικίας για την απόκτησή του είναι το 18ο έτος και ισχύει έως το 65ο έτος. Αν ο οδηγός έχει και κάποια από τις κατηγορίες Γ ή Δ ή Β+Ε ή Γ+Ε ή Δ+Ε ή ΤΑΞΙ ισχύει για 5 χρόνια.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: Σύμφωνα με τα παραπάνω, ο κυβισμός δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, στην πραγματικότητα υπάρχουν και μοτοσικλέτες 500 cc που μπορούν να οδηγηθούν με δίπλωμα Α1 (π.χ. γνωστή 500άρα έχει ισχύ 26,5 kw και βάρος 168 Κgr. Άρα: 26,5kw/168kg=0.157< 0.16kw…!) Ελάχιστα Υποχρεωτικά Μαθήματα: 21 θεωρητικά ΚΟΚ (αν δεν έχεις άλλο δίπλωμα), 11 θεωρητικά ΜΟΤΟ και 10 πρακτικά ΜΟΤΟ .

    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  6. #6
    ΓΙΑ 125 ΠΑΩ. ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΈΡΩ ΤΙ ΠΑΠΊ ΝΑ ΠΆΡΩ. ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΜΕΡΙΚΆ ΠΆΠΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΞΈΡΩ ΠΟΙΟ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΓΙΑ ΕΜΈΝΑ. ΝΑ ΣΟΥ ΔΏΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΕΙΣ ΘΈΛΩ ΝΑ ΚΆΝΩ ΜΙΑ ΑΠΌΣΤΑΣΗ 60ΧΛΜ ΤΗΝ ΗΜΈΡΑ. ΚΑΙ ΌΣΟΝ ΑΦΟΡΆ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ.ΜΠΟΡΏ ΝΑ ΟΔΗΓΉΣΩ ΠΡΟΤΙΜΏ ΤΑ ΠΆΠΙΑ ΓΙΑΤΊ ΠΟΛΛΟΊ ΖΗΤΑΔΕΣ ΔΕ ΞΈΡΟΥΝ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΑ ΔΙΠΛΏΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΡΏΩ ΚΛΉΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΙΚΑΣΤΉΡΙΑ ΤΖΆΜΠΑ.

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos1994
    ΘΈΛΩ ΝΑ ΚΆΝΩ ΜΙΑ ΑΠΌΣΤΑΣΗ 60ΧΛΜ ΤΗΝ ΗΜΈΡΑ.
    Με τόσα χλμ την μέρα πάς κατευθείαν σε 125+ και σε μαμίσιο, μήν μπλέξεις με φτιαγμένα...δέν λέω καλά είναι τα glxάκια και φτιάχνονται τούμπανο αλλά εγώ θα σου πρότεινα να πας στο crypton x που νομίζω κάνει το δίπλωμα για το 125
    ON THE ROAD

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    με τι θες να πέσεις πρώτα ?


  9. #9
    duke 125 τελος

  10. #10
    Η ΤΣΈΠΗ ΜΟΥ ΔΕ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ. ΨΆΧΝΩ ΜΈΧΡΙ 1500 ΕΥΡΏ. ΕΧΩ ΒΆΛΕΙ ΣΤΟ ΜΆΤΙ ΤΟ DAYTON NOVA 125 ΚΑΙ ΤΗ HONDA CBR 125.

  11. #11
    τοτε φιλε πας στο crypton x135 special edition αλλα πεζει στα 1800 ευρω,αξιζει ομως


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	crypton x 135.jpg 
Προβολές:	398 
Μέγεθος:	25,0 KB 
ID:	236943

  12. #12
    ΦΊΛΕ ΔΕ ΘΈΛΩ ΝΑ ΓΊΝΟΜΑΙ ΑΧΆΡΙΣΤΟΣ ΑΛΛΆ ΔΕ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΤΣΈΠΗ ΜΟΥ ΑΚΌΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΌΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΆΡΩ ΓΙΑΤΊ ΜΕ ΈΝΑ ΧΑΡΤΖΙΛΊΚΙ ΖΩ ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΆ ΚΆΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΎΡΙΑΚΟ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos1994
    ΦΊΛΕ ΔΕ ΘΈΛΩ ΝΑ ΓΊΝΟΜΑΙ ΑΧΆΡΙΣΤΟΣ ΑΛΛΆ ΔΕ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΤΣΈΠΗ ΜΟΥ ΑΚΌΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΌΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΆΡΩ ΓΙΑΤΊ ΜΕ ΈΝΑ ΧΑΡΤΖΙΛΊΚΙ ΖΩ ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΆ ΚΆΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΎΡΙΑΚΟ

    κατι το οποιο θα αγορασεις φθηνα στην αρχη μπορει να το πληρωσεις ακριβα σε σερβις και συντηρηση σε βαθος χρονου.


    το crypton-x ειναι αριστη επιλογη για σενα διοτι θες πολλα χλμ τη μερα και εχεις χαμηλο budget. Πιθανον και με κανα innova να κανεις δουλεια, στη θεση σου θα κοιτουσα και το adress.

    cbr125 με 1200 λιγα μου φαινονται, ψαξτο καλα και πηγαινε με καποιον που ξερει απο μηχανες
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos1994
    ΦΊΛΕ ΔΕ ΘΈΛΩ ΝΑ ΓΊΝΟΜΑΙ ΑΧΆΡΙΣΤΟΣ ΑΛΛΆ ΔΕ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕΙ Η ΤΣΈΠΗ ΜΟΥ ΑΚΌΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΌΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΆΡΩ ΓΙΑΤΊ ΜΕ ΈΝΑ ΧΑΡΤΖΙΛΊΚΙ ΖΩ ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΆ ΚΆΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΎΡΙΑΚΟ
    Πάρε μεταχειρισμένο, με 1500-1600€ βρίσκεις

    Δέν παθαίνει τιποτα, το έχει φίλος μου. Δέν θα το μετανιώσεις
    ON THE ROAD

  15. #15
    Τα daytona πόσα λίτρα περνούν στο ντεποζιτο. Και θα προτιμούσα να πάρω ένα παπί αξιόπιστο και καινουριο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2012, 09:58
  2. Δεν ξέρω με τη μηχανή να ξεκινήσω..Σας παρακαλώ ως έμπειροι βοηθήστε με..
    από aggelos_thess στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2008, 13:28
  3. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2006, 09:16
  4. Τι να πω για τον τύπο με το CBR το πρωί;
    από NLS στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2004, 05:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF