Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: πληροφοριες για Νορβηγια

  1. #1
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504

    πληροφοριες για Νορβηγια

    λιγα λογια... θελω πληροφοριες απο καποιους που μενουν εκει (αν υπαρχουν εδω μεσα) για Νορβηγια. Ψαχνω δουλεια εκει για να φυγω απο εδω. Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει με καποια πληροφορια (ισως καποια ελληνικη κοινωτητα η κατι τετοιο). Η δευτερη επιλογη ειναι η Αγγλια αλλα και εκει δε ξερω ποσο καλα ειναι τα πραγματα. Δυστηχως δεν ξερω πως ακριβως θα το κανω αυτο αλλα αλλη επιλογη μαλλον δεν εχω εδω πια. Ευχαριστω πολυ.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    καλημερα

    υπαρχει ο Συλλογος Ελληνων Νορβηγιας
    http://www.ellada.no/

    εχει και σελιδα στο fb

    επισης, αν θες, μπορω να σου συστησω εναν "φιλο" στο fb που φευγει στις 18 για νορβηγια..



    υγ.μα τι παθατε ολοι με την νορβηγια ? κανεις δεν θα ερθει σουηδια??

    προσωπικη αποψη καλυτερα στην νορβηγια απο την αγγλια..
    θα πρεπει να ξερεις την γλωσσα..ισως αν εβρισκες καποιον νορβηγικο συλλογο εδω στην αθηνα, και να εκανες εστω καποια μαθηματα γλωσσας..θα σε βοηθουσε περισσοτερο..

    επισης, θα πρεπει να φροντισεις να μεταφρασεις οτι χαρτια θα χρειαστεις εκει ( πτυχια,απολυτηρια κλπ)
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  3. #3
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Evi Νορβηγια ειμαι εδω και 4,5 σχεδον 5 μηνες...


    Σε αυτο που λεει ο SVX εχει απειρο δικαιο.
    Αλλο να λες θελω να φυγω, αλλο το μακαρι να φυγω και αλλο το ΦΕΥΓΩ.

    Παρατας τα παντα, τα ξεχνας.


    Στο θεμα μας τωρα ενα λινκ σου εστειλαν για το Ελληνικο Συλλογο.

    Οι μισθοι ειναι ΤΡΕΛΟΙ αλλα και το κοστος ζωης επισης.

    Η χωρα πανεμορφη σε οτι εχω δει μεχρι τωρα χωρις υπερβολες η φυση οργιαζει

    Οσο για αυτο που αναφερθηκε για τι το δουλεια δεν πιστευω οτι ο Ελληνας το εχει πλεον αυτο.
    Ψαχνεις να βρεις ΟΤΙ μπορεις να κανεις εστω και λιγο.

    Αν θελησεις να πας εκτος Οσλο σε αλλες πολεις δεν υπαρχουν τοσες πολλες ευκαιριες για δουλεια αλλα τα ενοικια ειναι πιο φθηνα συγκριτικα με την πρωτευουσα.
    Αλλα οταν λεμε πρωτευουσα μην νομιζεις οτι εχει καμια σχεση με Αθηνα.
    Η Νορβηγια εχει 5 μυρια κοσμο σε μια εκταση γης που ειναι 3πλασια απο την Ελλαδα.
    Στο Οσλο ζουν 700,000 κοσμος αλλα η ησυχια ειναι απιστευτη ουτε στα Τρικαλα δεν ειχα τοσο ησυχια εγω.

    Τωρα οτι αλλο θες και αν μπορω να βοηθησω ρωτα ελευθερα




    υ.γ. καλο ειναι να μαθεις την γλωσσα αν την ξερεις θα βρεις ευκολα πιστευω δουλεια απλα θες ενα ΚΑΛΟ κομποδεμα στην αρχη για να μπορεις να συντηρηθεις μεχρι να βρεις δουλεια.


    www.finn.no μπες με ενα μεταφραστη και δες τι παιζεται στις τιμες απο ακινητα ή ακομα και τι δουλεις χρειαζονται αυτο το καιρο
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    οποιος εχει πληροφοριες για τη νορβηγια και θελει να τις παραθεσει,ελευθερα.

    οι υπολοιποι πατε αλλου για (μ)πλεξιμο.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    Χθες βράδυ βρεθήκαμε σε ένα φιλικό σπίτι με μια οικογένεια Νορβηγών που έχουν έλθει μόνιμα πια Κρήτη με τα δυο τους (μικρά) παιδιά. Άνοιξαν ένα μικρό μαγαζάκι παραλιακά και ζούνε από αυτό.
    Κουβέντα στην κουβέντα περί μετανάστευσης μου είπαν, μέσα στις άκρες, ότι προκειμένου για εργένηδες και εργαζόμενους υπό εργοδότη τα πράγματα είναι καλά και οι παροχές ικανοποιητικές (όπως και οι κρατικές παροχές και βοήθεια). Εκεί που σκουραίνει το πράγμα (κατ αυτούς) είναι αν θέλεις να κάμεις το δικό σου μαγαζί, οτιδήποτε και αν είναι αυτό αρκεί να είσαι αυτοαπασχολούμενος ή επιχειρηματίας με προσωπικό. Εκεί, μου είπαν, οι φόροι είναι ανελέητοι. Τόσοι πολλοί και μεγάλοι που έκλεισαν το μαγαζί εκεί (συνοικιακό μεγάλο μπακάλικο) και άνοιξαν κάτι ανάλογο εδώ.
    Τους αντιπαρέβαλα τους εδώ εξοντωτικούς τελευταία φόρους, κάτι περαιώσεις και εισφορές του κ*λου και μου είπαν ότι εδώ εξακολουθεί να είναι καλύτερα οικονομικά από άποψη φορολόγησης.
    Το ίδιο, περιέργως, μου είχε ισχυριστεί και ένας Νορβηγός που του χτίζουμε ένα σπίτι στον Αποκόρωνα. Καρμπόν απαντήσεις.
    Τώρα, ξέρω 'γω...
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  6. #6
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
    Χθες βράδυ βρεθήκαμε σε ένα φιλικό σπίτι με μια οικογένεια Νορβηγών που έχουν έλθει μόνιμα πια Κρήτη με τα δυο τους (μικρά) παιδιά. Άνοιξαν ένα μικρό μαγαζάκι παραλιακά και ζούνε από αυτό.
    Κουβέντα στην κουβέντα περί μετανάστευσης μου είπαν, μέσα στις άκρες, ότι προκειμένου για εργένηδες και εργαζόμενους υπό εργοδότη τα πράγματα είναι καλά και οι παροχές ικανοποιητικές (όπως και οι κρατικές παροχές και βοήθεια). Εκεί που σκουραίνει το πράγμα (κατ αυτούς) είναι αν θέλεις να κάμεις το δικό σου μαγαζί, οτιδήποτε και αν είναι αυτό αρκεί να είσαι αυτοαπασχολούμενος ή επιχειρηματίας με προσωπικό. Εκεί, μου είπαν, οι φόροι είναι ανελέητοι. Τόσοι πολλοί και μεγάλοι που έκλεισαν το μαγαζί εκεί (συνοικιακό μεγάλο μπακάλικο) και άνοιξαν κάτι ανάλογο εδώ.
    Τους αντιπαρέβαλα τους εδώ εξοντωτικούς τελευταία φόρους, κάτι περαιώσεις και εισφορές του κ*λου και μου είπαν ότι εδώ εξακολουθεί να είναι καλύτερα οικονομικά από άποψη φορολόγησης.
    Το ίδιο, περιέργως, μου είχε ισχυριστεί και ένας Νορβηγός που του χτίζουμε ένα σπίτι στον Αποκόρωνα. Καρμπόν απαντήσεις.
    Τώρα, ξέρω 'γω...
    δεν ειναι καθολου υπερβολικοι


    η φορολογια εδω μαμει και δερνει...
    εξαρταται απο το εισοδημα σου μπαινεις σε μια κλιμακα και οσο πιο πολλα βγαζεις τοσα πιο πολλα σου παιρνουν
    με το μεγιστο να φτανει στο 49%.

    Ναι καλα ειδατε 49% εφορια αλλα για να φτασεις σε αυτο το σκαλι νομιζω πρεπει να βγαζεις το μηνα πανω απο 20.000 €( ισως ειναι εφικτο δεν ξερω)


    Ευτυχως δεν εχουν θεμα με τους μεταναστες μια και υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλοι.
    Αλλα ειδικα με τους Ελληνες οι πιο πολλοι εχουν μια συμπαθεια στο προσωπο μας γιατι την Ελλαδα οσοι εχουν βγει εξωτερικο απο τους Νορβηγους την εχουν επισκευτει.
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  7. #7
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    σας ευχαριστω
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309

  9. #9
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo


    Ευτυχως δεν εχουν θεμα με τους μεταναστες μια και υπαρχουν ΠΑΡΑ πολλοι.

    δεν θα το λεγα

    Σουηδοι και Νορβηγοι ειναι καπως "κλειστοι" (τα ειχε πει και η Παπαριζου )

    τις αφισες παρακατω π.χ. δε θα τις σκεφτοταν ουτε ο τραγικος καραγκιοζης ο Καρατζαφερης


    sven.jpg
    Accipere quam facere praestat injuriam

  10. #10
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    δεν θα το λεγα

    Σουηδοι και Νορβηγοι ειναι καπως "κλειστοι" (τα ειχε πει και η Παπαριζου )

    τις αφισες παρακατω π.χ. δε θα τις σκεφτοταν ουτε ο τραγικος καραγκιοζης ο Καρατζαφερης
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #11
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

    καλα τοτε... αλλα ρε φιλε εγω μπιφτεκι απο ταρανδο δεν θα τρωγα...!!!!!!

    μπεηκον απο ταρανδο... μους απο ταρανδο....φιλετο ταρανδο...



    και με τις 6μηνες νυχτες τι γινεται? 6μηνο hangover δε λεει και πολυ ...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  12. #12
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    καλα τοτε... αλλα ρε φιλε εγω μπιφτεκι απο ταρανδο δεν θα τρωγα...!!!!!!

    μπεηκον απο ταρανδο... μους απο ταρανδο....φιλετο ταρανδο...



    και με τις 6μηνες νυχτες τι γινεται? 6μηνο hangover δε λεει και πολυ ...
    η αληθεια ειναι οτι οι σκανδιναβοι στο θεμα ''κουζινα'' πασχουν.

    οσο για το θεμα ''νυχτα'', μια συνηθεια ειναι (γνωμη μου)
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #13
    Destination is the trip Το avatar του/της Corvo
    Εγγραφή
    13/09/2008
    Μηνύματα
    1.299
    Το λοιπον...

    ειναι λιγο "κλειστοι¨ οπως θα ειναι ο καθε ενας που μπαινεις σπιτι του αλλα αν ακουσουν Ελλαδα αλλαζουν τροπο που κοιτανε.


    Ετσι οπως τους εχω δει αυτο τον καιρο ειναι φιλικοι με την "στοιχειωδη" ευγενεια αλλα σε καμια περιπτωση το δικο μας εδω: εεεεε παιδι?δικος μας αυτος και φερνε ποτα και φερνε φαι ή κατι τετοιο.



    Για την κουζινα τους βραστετα, στην κυριολεξια ομως.
    Πολυ βραστο ΠΟΛΥ ομως ρε παιδια και φυσιολογικα τρωνε πολυ ψαρι.
    Το κρεας τους ομως ακομα και απο το σουπερ μαρκετ ειναι πολυ καλης ποιοτητας σαν τα δικα μας στα χωρια γιατι στην Αθηνα δεν νομιζω να τρως συχνα τετοιο κρεας


    Τωρα για την νυχτα...
    Τι να πω ηρθα ανοιξα οποτε εχω δει μονο την μερα στα μεγαλεια της μεχρι τωρα αρα δεν εχω αποψη.
    Εδω Οσλο που ειναι νοτια δεν εχεις ΤΟΣΟ νυχτα.
    Το χειροτερο απο οσο ξερω που μπορεις να εισαι μεσα στο χειμωνα ειναι με 2 ωρες μερα(αν εισαι τυχερος και δεν εχει συννεφα)
    Το 6 μηνες μερα 6 μηνες νυχτα πρεπει να περασεις ορια αρκτικου κυκλου


    Αλλα αν συνηθιζοταν δεν θα ειχαν θεματα με το αλκοολ
    Ουτε θα υπηρχαν πολλες περιπτωσεις που μολις βγουν συνταξη την κανουν για μεσογειο(οσοι μπορουν φυσικα)
    You start with a bag full of luck and an empty bag of experience. The trick is to fill the bag of experience before you empty the bag of luck.

  14. #14
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Corvo
    ..........


    Αλλα αν συνηθιζοταν δεν θα ειχαν θεματα με το αλκοολ
    Ουτε θα υπηρχαν πολλες περιπτωσεις που μολις βγουν συνταξη την κανουν για μεσογειο(οσοι μπορουν φυσικα)
    1.οι νοτιοι πινουμε πολυ περισσοτερο.
    2.σαφως και τους λειπει ο ηλιος αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν παλευεται.και μην ξεχνας οτι ερχονται μεσογειο οχι μονο λογο καιρου.

    τελοσπαντων.η ευη ζητησε πληροφοριες για νορβηγια.
    παμε στο προκειμενο και ας μη πλατιαζουμε τη κουβεντα.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ares_tz
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    179

    γλώσσα

    Καλά με την γλώσσα πως τα καταφερνετε? θα χρειαστεις τουλαχιστον 3χρονια για να μπορεσεις να καταλαβεις τι παιζει και να εχεις και πρακτικη..


    Επισης τι δουλειες μπορεις να κανεις εκει? εαν δεν ξερεις την γλωσσα θα ειναι τρομερα δυσκολο, ετσι υποθετω..

    Εvi προσπαθησα να σου στειλω μηνυμα αλλά εχει γεμισει το κουτι σου..
    :smilea:

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πληροφορίες για διαδρομή
    από sas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2004, 09:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF