Σελίδα 2 από 34 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #16
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crfouras
    Ρε αδερφια, σχετικα με τα ΚΤΜ adventure και το γεγονος οτι τα πιρελια ειναι μονοδρομος αυτη την στιγμη με εχει εκνευρισει αφανταστα!!!! δεν θελω τα continetal με τιποτα ομως (παρα ειναι ασφαλτινα.....χωρις να προσφερουν υψηλοτερα επιπεδα προσφυσης εν σχεση με τα πιρελια), τα TKC - karoo δουλευουν μονο σε off road καταστασεις, ενω σε βρεγμενο κ χλμ-τρικα ειναι πολυ λιγα. Ετσι λοιπον που καταληγουμε παλι............στα ΜΤ90!!!!
    Εχει κανεις σας αλλος δοκιμασει κατι αλλο??
    Μπορεις να βαλεις και 140 (σαχαρα), δεν τρεχει καστανο (ειδικα αν εχεις το 950).
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #17
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Eγω επαυξανω στο γεγονος οτι τα καλυτερα μικτης χρησης(προς το ασφαλτο μερια) ειναι τα Sahara
    Στο 690 οπως εχω πει δουλευουν απο καλα εως πολυ καλα σε οτιδηποτε εκτος απο ΠΟΛΛΗ λασπη
    Παει τεζα στην ασφαλτο και πολυ αξιοπρεπως στο χωμα
    Ειναι λαστιχο με σκληρο πλαινο σκελετο(θα το δειτε στο βαλε) και μου δειχνει και ανθεκτικο στα σκασιματα
    Κι εφαγε και πολυ γ@μησι στο 5ημερο!:rotflmao:
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  3. #18
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Tαπεινά θα συνεισφέρω με τα ευχολόγια μου για τα Sahara μιας και όταν άλλαξα στο Tenere απο Tourance σε Sahara 3 απέκτησα νέο αέρα...

  4. #19
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798

    Re: Re: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Dazzzzz,

    Εχε υπ'οψιν οτι η γομα και ο σκελετος στα λαστιχα αλλαζει με την διασταση. Απο, 140 και πανω γενικα αντεχουν αρκετα παραπανω (μιλαμε για το ιδιο λαστιχο της ιδιας εταιριας) απ'οτι τα μικροτερα, γιατι ειναι φτιαγμενα για βαριες μηχανες με πιο πολλα αλογα. Εγω προσωπικα, το καλλιτερο dual λαστιχο μη τακουνατο που εχω δοκιμασει ποτε ειναι το sahara σε 140/18. Τωρα με τις βροχες θα εχω την ευκαιρια να δω τι κανει στο υγρο στοιχειο και θα σου πω. Παντως στο στεγνο ειναι αψογο, και στο χωμα παρομοιο με τα scorpion που ειχα παλια. Υποθετω πως και το 140/17 ειναι αναλογο (αν βγαινει σε 140/17).

    Τα scorpion στα 990 ειναι καλα παντου πλην του βρεμμενου που ειναι μετριοτατα, αλλα ασφαλη και με αρκετη προειδοποιηση. Αλλα λαβε υποψιν οτι ειναι 150 και τοποθετουνται σε 4.25 ζαντες. Σε 18/2.5 που εχω εγω, το 140/18 ηταν τρομακτικο στο βρεμμενο, καλο οπουδηποτε αλλου και αρκετα σκληρο. Γενικα το λαστιχο βλεπε το παντα σε συνδυασμο με τη ζαντα που το βαζεις!

    Αν θελεις να βαλεις πρωτιστως χωματινη 18αρα ζαντα, βαλε 2.5 πλατος. Σ'αυτην μπορεις να βαλεις χωματινο/dual και 130 και 140 και θα εισαι θεος (οχι οτι δεν εισαι τωρα). Αν παλι σε ενδιαφερει να εχεις παραπανω ασφαλτινες δυνατοτητες, βαλε ειτε 17 ειτε 18 σε 3.5 πλατος. Εκει μπαινει και 140 και 150 λαστιχο. Πιστευω παντως οτι η 18/2.5 (η 18/3.0 αν υπαρχει) ειναι η ιδανικη μεση λυση. Αν σε απασχολει το θεμα της γεωμετριας επειδη θα σηκωθει 1.5 εκατοστα το πισω, μπορεις να σηκωσεις λιγο τα πηρουνια στις πλακες για να δεις πως το σηκωμα του πισω θα επηρεασει, πριν κανεις την αλλαγη.

    Για μπροστα (21'), εχω καταληξει στο anakee2, πολυ καλο στο δρομο και αρκετα καλο εκτος, για μη τακουνατο. Εχει στενη φορμα που το βοηθαει να 'σκαβει'.

    Το 1150 ειχε 17αρα ζαντα, αλλα το tourance σε 150 ειναι λαστιχο τσιμεντο, πλην ομως εξαιρετικο για πολυ βαρυ ον-οφφ και πολυ καλλιτερο παντου απ'οτι δειχνει.
    Doc καταρχήν σε ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες.

    Το θέμα της γεωμετρίας δεν με ενδιαφέρει και πολύ. Λίγο το ότι πιστεύω πως θα βελτιωθεί παρά θα χαλάσει (εκτός και αν ελαφρύνω παράλληλα και το πίσω με άλλη εξάτμιση οπότε θα χαλάσει μάλλον) λίγο το ότι μπορώ να το φέρω στα μέτρα μου πολύ εύκολα και με ελάχιστα έξοδα, βάζοντας πιο μεγάλους βραχίονες στο μοχλικό, το θέμα της γεωμετρίας δεν με απασχολεί.
    Η ζάντα μου αυτή τη στιγμή είναι 17/2,75. Ενδεδειγμένοι δείκτες ταχύτητας ελαστικού S και Τ. Το sahara βγαίνει σε και 130 και σε 140 για 17άρα. Το ίδιο και για 18άρα. Το tkc σε 18άρα έχει μόνο 140 και με δείκτη Η.
    Τα 150 μάλλον θα ήταν υπερβολή στο δικό μου, οπότε αν ποτέ πάω σε 18άρα ζάντα θα κοιτάξω κάτι σε 2,5 ώστε να μπορώ να βάλω 130 και 140. Αν το 140/80-18 μπορεί να δουλέψει καλά στο δικό μου.

    Γενικά με την ζάντα που φοράω έχω σχεδόν όλες τις επιλογές. Το 140άρι εντάξει θα μου κόψει κάτι λίγα μουλάρια, θα καίει και λίγο παραπάνω. Θα το ζεσταίνει όμως? Τώρα θα μου πεις, πίσω είναι όχι εμπρός. Λες να το δοκιμάσω? Έχω στην αποθήκη ένα μπροστινό tkc ολοκαίνουριο λες να βάλω πίσω 140άρι?
    Αυτό το λαστιχάκι μου άρεσε πάρα πολύ για μεικτή χρήση. Φυσικά μένει να δοκιμάσω και τα sahara ενώ τώρα με μπρίζοσε και ο Τομυ με τα Heidenau.

    Τα ανάκεε 2 μου αρέσουν και μένα. Στο στεγνό ως τώρα. Στο βρεγμένο ακόμα δεν, ενώ στο χώμα θέλω κάτι παραπάνω.




    Και για να μην ψαχνόμαστε θα κάνω εγώ την βρωμοδουλειά..

    Heidenau:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	heidenau.jpg 
Προβολές:	548 
Μέγεθος:	58,0 KB 
ID:	237627
    Sent from me using a computer.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    sahara3


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	enduro sahara 3.jpg 
Προβολές:	550 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	237628
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    scorpion mt 90.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pireli mt90.jpg 
Προβολές:	535 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	237629
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    tkc 80


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	continetal tkc 80.jpg 
Προβολές:	536 
Μέγεθος:	80,6 KB 
ID:	237630
    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Ωχ το Heidenau σε 17άρα βγαίνει μόνο tubeless.
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tthodor
    Εγγραφή
    27/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Ωχ το Heidenau σε 17άρα βγαίνει μόνο tubeless.
    Έχω την εντύπωση ότι αν είναι tubeless (TL) μπορείς να του βάλεις σαμπρέλα, οπότε no problem...
    Αντίθετα αν είναι tube-type (TT) δε γίνεται να το φορέσεις χωρίς σαμπρέλα...

    ...
    Παρακολουθώ στενά το thread και περιμένω "verdict"

    Ψάχνομαι και εγώ για κάτι καλό στο χώμα με τους όποιους συμβιβασμούς στην άσφαλτο δεκτούς (τελικές, κλπ) αλλα με "χαλάει" ιδιαίτερα να σκάσω 220€+, και να ψάχνω για λάστιχα πάλι με τα από 5.000 km.....

    (f800 GS, με τα μαμά bridgestone battlewing, έχω κάνει 20.000 κμ, και ενώ θέλουν αλλαγή - το πίσω έχει τετραγωνίσει λίγο - ακόμη μου εμπνέουν εμπιστοσύνη, ακόμη και με τη χθεσινή δυνατή βρόχα. Στο χώμα έχω κάνει πολλά Km σε δύσκολα terrain αλλά ποτέ σε λάσπη φυσικά - απλά αδύνατο με τα battlewing )

  10. #25
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tthodor


    Ψάχνομαι και εγώ για κάτι καλό στο χώμα με τους όποιους συμβιβασμούς στην άσφαλτο δεκτούς (τελικές, κλπ) αλλα με "χαλάει" ιδιαίτερα να σκάσω 220€+, και να ψάχνω για λάστιχα πάλι με τα από 5.000 km.....

    Μην περιμενεις απο λαστιχο με καποιο τακουνι(κι ακομα περισστερο τα χωματινα)να κρατησουν πανω απο 10000χλμ ρεαλιστικα.Ασφαλτινα θα βρεις αλλα οσα ειναι λιγο πιο χωματινα τρωγονται πιο γρηγορα
    Γενικα ομως ειναι και σχετικα φτηνοτερα(εκτος απο το Sahara το οποιο τιμολογιακα ειναι ψηλα)
    Να επισημανω βεβαια οτι μεγαλη σημασια εχει και το μηχανακι που φοριουνται τα λαστιχα
    Το ΚΤΜ ας πουμε ψιλοαδιαφορει για το τι λαστιχο φοραει ενω πχ το DRZ που ειχα πριν ειχε ΜΕΓΑΛΗ διαφορα απο λαστιχο σε λαστιχο(μιας και το λαστιχο βοηθουσε το μηχανακι κι οχι το αντιθετο!)
    Οποτε μπορει ενα λαστιχο που σε εμενα δουλευει πολυ καλα σε αλλο μηχανακι πιθανα βαρυτερο και με αλλη αποκριση στο γκαζι,αλλο σκελετο-αναρτησεις-στησιμο στον δρομο,να μην δουλευει καλα

    edit:Να υπενθυμισω οτι τα ΤΚC τα δοκιμασα και ενω το πισω ειναι αξιοπρεπες,το μπροστινο δεν με ικανοποιησε.Και απο αντοχη σε εμενα δεν εσκισαν κιολας,5000χλμ εβγαλε το πισω σαν το Τ63 το οποιο ξερουμε εκ των προτερων οτι ειναι μαλακο και τρωγεται γρηγορα
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2009
    Μηνύματα
    5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Μπορεις να βαλεις και 140 (σαχαρα), δεν τρεχει καστανο (ειδικα αν εχεις το 950).
    φιλε drbig το SAHARA δεν εινε radial και το 950 θα το κανει φυτιλια ..μονο RADIAL σε 950- 990.στο βρεγμενο εινε αντε γεια!προτεινω τα υπολοιπα εκτος απο SAHARA.
    guns & roses

  12. #27
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tthodor
    Έχω την εντύπωση ότι αν είναι tubeless (TL) μπορείς να του βάλεις σαμπρέλα, οπότε no problem...
    ισχύει

  13. #28
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLISP
    φιλε drbig το SAHARA δεν εινε radial και το 950 θα το κανει φυτιλια ..μονο RADIAL σε 950- 990.στο βρεγμενο εινε αντε γεια!προτεινω τα υπολοιπα εκτος απο SAHARA.
    Tα 950-990 φορανε radial για να μην στρεβλωνει το λαστιχο στις 200αρες
    Δεν ειναι θεμα αντοχης σε φορτιο γιατι τα 140αρια τα Sahara τα φορανε οι Αφρικανες που ειναι βαρυτερα μηχανακια
    Οποτε το Sahara το φοραει αφοβα το ΚΤΜ αλλα να εχουμε στον νου οχι παρατεταμενες 200αρες
    Βασικα βεβαια ολα τα λαστιχα αμα το κυνηγας το 990 τα κανει φυτιλια
    (Που να δεις και τα Κaroo,βολτα και καινουργια λαστιχα ΑΝΕΤΑ! )
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Ωχ το Heidenau σε 17άρα βγαίνει μόνο tubeless.
    εγω φοραω 130/80/17 με σαμπρελα

  15. #30
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLISP
    φιλε drbig το SAHARA δεν εινε radial και το 950 θα το κανει φυτιλια ..μονο RADIAL σε 950- 990.στο βρεγμενο εινε αντε γεια!προτεινω τα υπολοιπα εκτος απο SAHARA.
    Το αν ειναι radial θα το κοιταξω αυριο και θα αναφερω. Παντως στο δικο μου 950 εδω και 4,000κμ δεν εχει καταλαβει jesus christ και δεν θα ελεγα οτι ειμαι και ο ποιο ηρεμος οδηγος
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 2 από 34 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 15:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 15:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 09:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF