Σελίδα 3 από 34 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tthodor
    Έχω την εντύπωση ότι αν είναι tubeless (TL) μπορείς να του βάλεις σαμπρέλα, οπότε no problem...
    Αντίθετα αν είναι tube-type (TT) δε γίνεται να το φορέσεις χωρίς σαμπρέλα...

    ...
    Παρακολουθώ στενά το thread και περιμένω "verdict"

    Ψάχνομαι και εγώ για κάτι καλό στο χώμα με τους όποιους συμβιβασμούς στην άσφαλτο δεκτούς (τελικές, κλπ) αλλα με "χαλάει" ιδιαίτερα να σκάσω 220€+, και να ψάχνω για λάστιχα πάλι με τα από 5.000 km.....

    (f800 GS, με τα μαμά bridgestone battlewing, έχω κάνει 20.000 κμ, και ενώ θέλουν αλλαγή - το πίσω έχει τετραγωνίσει λίγο - ακόμη μου εμπνέουν εμπιστοσύνη, ακόμη και με τη χθεσινή δυνατή βρόχα. Στο χώμα έχω κάνει πολλά Km σε δύσκολα terrain αλλά ποτέ σε λάσπη φυσικά - απλά αδύνατο με τα battlewing )
    Και εγώ το είχα ακούσει αυτό αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Πάντως τα TL πρέπει να είναι και πιο ακριβά έτσι δεν είναι?

    Verdict σε λάστιχα? Κάτσε να βρούμε πρώτα άκρη με τα λάδια και μετά βλέπουμε τι μπορεί να γίνει με τα λάστιχα!

    Stay tuned man όλο και κάτι θα βγει!
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    ktmikos Το avatar του/της crfouras
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    506
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Βασικα βεβαια ολα τα λαστιχα αμα το κυνηγας το 990 τα κανει φυτιλια
    (Που να δεις και τα Κaroo,βολτα και καινουργια λαστιχα ΑΝΕΤΑ! )
    Οντως ρε γαμω την τρελα μου.......σκεφτεσαι την γκαζια........γιατι σε καθε ανοιγμα αυτονομει κ ενα τακουνι!!!! Θελει σύνεση, αλλα αποζημειωνεσαι οταν πατησει στα χωματα. Βεβαια στο παρελθον ειχα κανει μια αλητεια κ ειχα δοκιμασει ενα desert race κατασταση λαστιχο 140ρι.......το ευχαριστηθηκα τοσο πολυ κ ας εφτασε ισα ισα να με γυρισει πισω απο την Βαρυπομπη!!!! Τα karro και τα conti ειναι ισως η μοναδικη descent επιλογη για multi-culti χρηση με κατευθυνση το χωμα....
    Εκεί που τελειώνει ο δρόμος αρχίζει η περιπέτεια....

  3. #33
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    τo karoo ξεχνα το. Το ελιωσα σε 700 κμ
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    τo karoo ξεχνα το. Το ελιωσα σε 700 κμ

    πως το εκανες αυτο?????

  5. #35
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν ηταν ιδιαιτερα δυσκολο. Πολυ καλα στο χωμα, αλλα ειναι μαλακά και η ασφαλτος τα ξεκατινιαζει.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    τo karoo ξεχνα το. Το ελιωσα σε 700 κμ

    Φαντάζομαι το τακουνάτο karoo γιατί το karoo T με τα φαρδιά μεγάλα τακούνια σαφώς και αντέχει πιο πολύ.


    Για βαριά μηχανάκια τα karoo T και TKC80 είναι μονόδρομος. Τα Conti είναι καλύτερα στο βρεγμένο. Στο χώμα είναι περίπου το ίδιο. Υστερούν σε πολύ λασπη αλλά με τα θηρία ότι και να βάλεις θα στομώσει αν δεν έχεις ψυχή να ανοίξεις γκάζι.


    Επίσης στα παραπάνω λάστιχα δεν πρέπει να ανεβάζουμε τις πιέσεις πάνω από 25 - 28 στην άσφαλτο γιατί τότε τρώγονται στη μέση (κορόνα) ακόμα πιο εύκολα. Αν μας ενδιαφέρει να βγάλουν χιλιόμετρα τότε πρέπει να πηγαίνουμε με 120-130. Δοκίμασα σε κάποια βόλτα να πάω παραπάνω και από Ακράτα μέχρι Αθήνα με 140+ σταθερά έλιωσε - τετραγώνησε πολύ στη μέση το Conti.

    (Τα πίσω Conti μέχρι την 130 διάσταση έχουν πολύ μικρότερα τακούνια και διαφορετική χάραξη ενώ από 140 και πάνω έχουν τα γνωστά μεγάλα).

    Πάντως τα βαριά άνετα ταξιδεύουν με 150+ αλλά δεν μένει λάστιχο.Τα Conti κρατάνε άψογα στην άσφαλτο και μπορείς να τα ακουμπήσεις εύκολα όλα κάτω αφού ζεσταίνονται γρήγορα.


    -Αν είχα tenere 660 θα έβαζα με κλειστά μάτια τα Τ63.




    Τέλος εχει σημασία πως οδηγάει κανείς αλλά και πως κατεβάζει την δύναμη το μοτέρ. Για παράδειγμα ο ίδιος οδηγός με τα ίδια λάστιχα θα βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα με το F800 παρά με ένα 990 λόγω πιο ήρεμης απόδοσης. Βέβαια ο ίδιος οδηγός θα γυρίσει με μεγαλύτερο χαμόγελο με το 990 αλλά ας σταματήσω εδώ για να μη ξαναπάμε στις αντπαραθέσεις.

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
    ...Επίσης στα παραπάνω λάστιχα δεν πρέπει να ανεβάζουμε τις πιέσεις πάνω από 25 - 28 στην άσφαλτο γιατί τότε τρώγονται στη μέση (κορόνα) ακόμα πιο εύκολα.
    σωστός ...

    Επίσης, για τις πιέσεις σε αυτά τα λάστιχα, σε παλαιότερο άρθρο του στο Μοτο ο Σπανός έγραφε ότι για να δουλέψουν σωστά βάζουμε 1,5 bar (~ 22 psi) είτε πάμε χώμα είτε άσφαλτο (ίδιες πιέσεις!)

  8. #38
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
    Φαντάζομαι το τακουνάτο karoo γιατί το karoo T με τα φαρδιά μεγάλα τακούνια σαφώς και αντέχει πιο πολύ.

    Στο Τ αναφερομαι Κωστα! Ειναι το μαμισιο του 950SE. Μεσα σε 700κμ τα τακουνια ξαφανιστηκανε κατα τα 2/3.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #39
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    σωστός ...

    Επίσης, για τις πιέσεις σε αυτά τα λάστιχα, σε παλαιότερο άρθρο του στο Μοτο ο Σπανός έγραφε ότι για να δουλέψουν σωστά βάζουμε 1,5 bar (~ 22 psi) είτε πάμε χώμα είτε άσφαλτο (ίδιες πιέσεις!)
    Εδω νομιζω παιζει ρολο και το ευρος της ζαντας Γιαννη. Στην δικια μου 2.5αρα αν βαλω 22psi θα αγορασω οικοπεδο στην πρωτη στροφη
    Εσυ εχεις 4.25 και κρατιεται το λαστιχο αρκετα καλλιτερα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #40
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Εδω νομιζω παιζει ρολο και το ευρος της ζαντας Γιαννη. Στην δικια μου 2.5αρα αν βαλω 22psi θα αγορασω οικοπεδο στην πρωτη στροφη
    Εσυ εχεις 4.25 και κρατιεται το λαστιχο αρκετα καλλιτερα.
    ε, πάρε bmw ρε άνθρωπΑ να στρίβεις τότες



  11. #41
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    ε, πάρε bmw ρε άνθρωπΑ να στρίβεις τότες


    Απο την ατιμωση επελεξα ενα δευτερο πισω τροχο
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Στο Τ αναφερομαι Κωστα! Ειναι το μαμισιο του 950SE. Μεσα σε 700κμ τα τακουνια ξαφανιστηκανε κατα τα 2/3.

    Είναι κτήνος τελικά το 950!!!

  13. #43
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
    Είναι κτήνος τελικά το 950!!!
    Και να σκεφτεις ηταν στο στρωσιμο....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #44
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    χαχα.. Και παραπονιέμαι εγώ? Doctor έχεις μπλέξει με το θεριό ε?



    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
    (Τα πίσω Conti μέχρι την 130 διάσταση έχουν πολύ μικρότερα τακούνια και διαφορετική χάραξη ενώ από 140 και πάνω έχουν τα γνωστά μεγάλα).
    Τελικά όπως όλα δείχνουν το tkc θα το συνοδεύσει 140άρι πίσω.

    -Αν είχα tenere 660 θα έβαζα με κλειστά μάτια τα Τ63.
    Ναι ε?! Χμμ..

    Νομίζω πως θα ήταν το ιδανικό σαν το λάστιχο του ΣΚ αλλά όχι για μόνιμο πάνω στο μηχανάκι. Και αυτό μόνο λόγο διάρκειας.
    Η χρήση του μάλλον ενδείκνυται σε εξορμήσεις όπως αυτή που έκανε ο Γιάννης με τα παιδιά στην Πίνδο. Δεν μπορείς όμως να το έχεις και στην Πίνδο με τον Vestromer KAI στις 12 λίμνες με τον Npat.

    Πάντως πολύ θα ήθελα ένα ζευγάρι καβάντζα για τέτοιες βόλτες.

    Μη με ξεσηκώνετε ρε γαμώτο. Αν δεν λιώσω τα TKC δεν αγοράζω άλλα λάστιχα.

    Πρέπει να αλλάξω και αλυσιδογράναζα ρε πστ μου!
    Sent from me using a computer.

  15. #45
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    σωστός ...

    Επίσης, για τις πιέσεις σε αυτά τα λάστιχα, σε παλαιότερο άρθρο του στο Μοτο ο Σπανός έγραφε ότι για να δουλέψουν σωστά βάζουμε 1,5 bar (~ 22 psi) είτε πάμε χώμα είτε άσφαλτο (ίδιες πιέσεις!)
    Πονεμένο θέμα άνοιξες Γιάννη!
    Ο κατασκευαστής σε μένα λέει 30/33 μπρος/πίσω. 33/36 στο μέγιστο φορτίο. 29/29 στο χώμα.
    Οι λαστιχάδες μου λένε 33-36 παντού και πάντα εκτός από το χώμα.
    Βεμβεδάκιας με 1200, συνοδοιπόρος σε μια εξόρμηση μου είπε να το κατεβάσω μέχρι 25 στο χώμα.

    Εγώ το tkc στο χώμα το δούλεψα 28-28 και στο ταξίδι για Θεσσαλονίκη με φορτίο 29-32. Πέρυσι το χειμώνα στους γλιστερούς δρόμους της Θεσσαλονίκης το είχα για λίγο 29-29. Μετά τα έβγαλα.

    Πολύ τα είχα με 2,75 ζάντα?
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 3 από 34 ΠρώτοΠρώτο 1234567813 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 15:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 15:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 09:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF