Σελίδα 4 από 34 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Πονεμένο θέμα άνοιξες Γιάννη!
    Ο κατασκευαστής σε μένα λέει 30/33 μπρος/πίσω. 33/36 στο μέγιστο φορτίο. 29/29 στο χώμα.
    Οι λαστιχάδες μου λένε 33-36 παντού και πάντα εκτός από το χώμα.
    Βεμβεδάκιας με 1200, συνοδοιπόρος σε μια εξόρμηση μου είπε να το κατεβάσω μέχρι 25 στο χώμα.

    Εγώ το tkc στο χώμα το δούλεψα 28-28 και στο ταξίδι για Θεσσαλονίκη με φορτίο 29-32. Πέρυσι το χειμώνα στους γλιστερούς δρόμους της Θεσσαλονίκης το είχα για λίγο 29-29. Μετά τα έβγαλα.

    Πολύ τα είχα με 2,75 ζάντα?
    και για τα ΤΚC στο φ800 o κατασκευαστής δίνει 36/36. Τόσα μου έβαλε ο λαστιχάς μου και το λάστιχο γλυστρούσε παντού και έδινε έντονη αίσθηση ασάφειας ... άρχισα να κατεβάζω σταδιακά, τώρα τα έχω σε 25/25 και είναι σαν να καβαλάω άλλο μηχανάκι ...

    Το θέμα με τις διαστάσεις της ζάντας όπως το έγραψε και ο Dr δεν το ήξερα

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Στο δεύτερο ζευγάρι ζάντες που έχω για την πόλη και για άσφαλτο χρησιμοποιώ τα bridgestone trailwing 101/152 και επειδή βαριέμαι να αλλάζω το μπροστινό αφήνω μπροστά το ΤΚC 80 και πίσω βάζω το 152. Το κράτημα είναι πολύ καλό παντού.

    Τα δοκίμασα και σε στεγνό χώμα και δούλεψαν αρκετά καλά. Πλέον τα TKC θα τα βάζω μόνο σε βόλτες με λάσπη μέχρι να φαγωθούν και μετά για χωμάτινα θα επιστρέψω σε Τ63 που είναι καλύτερο στις λάσπες.


    Λόγω βάρους του άφρικα τα TKC τα δουλεύω στα χώματα με 25 μπροστά και 27 πίσω και όταν ταξιδεύω φορτωμένος βάζω 29 πίσω για την αποφυγή κλαταρισματος (φούϊτ για τους βόρειους ) .

  3. #48
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Άποψη για τα Pirelli Scorpion Trail ? Θα μπουν σε F800GS. Τα είδα από κοντά, τα φοράνε τα καινούρια 800GS από εργοστάσιο. Δείχνει μαλακό λάστιχο και με γρήγορη σχετικά κορώνα.
    Γνώμες?


    (Θυμάμαι ότι πρέπει να είχαν ξαναγραφτεί για αυτά, αλλά το search δυστυχώς έχει θέμα)



  4. #49

  5. #50
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από chr1s_86
    mike

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=80950

    Ευχαριστώ!
    Άρα καλά τα είδα τα λαστιχάκια. Ας ψάξω τώρα και τιμές.

  6. #51
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ευχαριστώ!
    Άρα καλά τα είδα τα λαστιχάκια. Ας ψάξω τώρα και τιμές.
    Oπως τα κοβω,με αυτα θα πας στα χωματα ΤΑΠΑ!...



    στο χαντακι! :rotflmao:
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  7. #52
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
    Oπως τα κοβω,με αυτα θα πας στα χωματα ΤΑΠΑ!...



    στο χαντακι! :rotflmao:


    Εύκολαααααα!!!
    Κάνω όμως μόνο ασφάλτινα χιλιόμετρα προς το παρόν, αρκετά τη μέρα & επίσης δε παίζουν φράγκα για συχνές αλλαγές ελαστικών, για να έβαζα TKC80 ή κάτι παρόμοιο.

    Εξάλλου, προς το παρόν υπάρχει και το ΚΤΜ


  8. #53
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Η Metzeler έχει σταματήσει την παραγωγή του απλού Tourance και πλέον βγάζει μόνο το ΕΧΡ;;; Μπήκα σε διάφορα sites για να δω τιμές και μόνο το ΕΧΡ βλέπω πλέον, το απλό πουθενά. Το οποίο ΕΧΡ στο advrider το θάβουν σε σύγκριση με το απλό Tourance. Βρε Daz έχεις μήπως εμπειρία από αμμφότερα τα Tourance; Συγκριτικά με τα δύο, λένε ότι το απλό έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια (αυτό το έχω διαπιστώσει από προσωπική εμπειρία) ενώ το ΕΧΡ το χαρακτηρίζουν αποτυχημένο.

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Όχι δυστυχώς δεν τα έχω δοκιμάσει και τα δύο. Για το exp τα ίδια άκουσα και εγώ! Γιατί λες όμως ότι δεν το βρίσκεις? Στον κατάλογο υπάρχει ακόμα!

    http://www.metzelermoto.com/web/cata.../enduro_street
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    [B]Όχι δυστυχώς δεν τα έχω δοκιμάσει και τα δύο. Για το exp τα ίδια άκουσα και εγώ! Γιατί λες όμως ότι δεν το βρίσκεις? Στον κατάλογο υπάρχει ακόμα!

    Στον κατάλογο κι εγώ το είδα ότι υπάρχει ακόμα, αλλά σε 3-4 site πώλησης ελαστικών που μπήκα στις ιστοσελίδες τους, τα απλά δεν υπήρχαν, μόνο τα ΕΧΡ. Στο είχα γράψει και στην αρχή του παρόντος thread ότι τα δικά μου τα έχω 4 χρόνια γεμάτα και έχουν κάνει 17.000 χλμ, Ιταλία φέτος τα καταευχαριστήθηκα, και ακόμα φαίνονται να έχουν ψωμί αλλά δεν παύουν να είναι 4 χρόνια τοποθετημένα στη μοτοσυκλέττα. Βέβαια αυτό που τα ταλαιπωρεί εκτός της χρήσης είναι και οι καιρικές συνθήκες και κυρίως ο ήλιος, αλλά εγώ την έχω πάντα σκεπασμένη με κουκούλα και δεν έχουν γίνει σκέτο καουτσούκ, ο λαστιχάς που πήγα να μ πει τη γνώμη του μ είπε πως τα χρόνια δεν είναι παράγοντας αλλαγής, όσο η κατάστασή τους καθαυτή. Συγκριτικά, τα bridgestone πρώτης τοποθέτησης που είχαν πάνω ήταν με μια λέξη ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ, γλύστραγαν με το παραμικρό και ξεράθηκαν στο εξάμηνο επάνω. Από μια ματιά εδώ μέσα διάβασα και διθυραμβικά σχόλια για τα ΕΧΡ αλλά από τα απλά είμαι υπερευχαριστημένος.

  11. #56
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Θα είναι κρίμα πάντως να τα καταργήσουν εκτός και αν τα αντικαταστήσουν με κάποιο καινούριο μοντέλο. Τα exp έχουν τελείως διαφορετική (πιο ασφάλτινη) χάραξη και δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τα απλά.

    Ψάξε μήπως βρεις πουθενά στοκ αλλιώς δοκίμασε τα anake.
    Sent from me using a computer.

  12. #57
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Θα είναι κρίμα πάντως να τα καταργήσουν εκτός και αν τα αντικαταστήσουν με κάποιο καινούριο μοντέλο. Τα exp έχουν τελείως διαφορετική (πιο ασφάλτινη) χάραξη και δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τα απλά.

    Ψάξε μήπως βρεις πουθενά στοκ αλλιώς δοκίμασε τα anake.
    Κοίτα, πλέον η χρήση που της κάνω είναι αυστηρώς ασφάλτινη, οπότε τα ΕΧΡ φάνταζαν ιδανική επιλογή. Για τα δε Anakee που λες, όταν πριν 4 χρόνια πήγα να αλλάξω λάστιχα, ήμουν μεταξύ Anakee και Tourance...ο λαστιχάς (ο οποίος λεπτομέρεια είναι εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος της Michelin) μου είπε μακρυά από Anakee, έτυχε περίπτωση σε πελάτη του που έγιναν κομμάτια εν κινήσει (μάλλον από αστοχία υλικού να φανταστώ; ) και μόλις είδε το λάστιχο ορκίστηκε να μην ξαναφέρει παρά μόνο άμα το απαιτήσει ο ενδιαφερόμενος πελάτης, χαρακτηριστικά μου έλεγε "δεν θα βάλω την ανθρώπινη ζωή πάνω από τα χρήματα". Βέβαια άλλοι πίνουν νερό στο όνομά τους και άλλοι τα μισούν, αλλά από διάρκεια δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, ίσως έχουν μικρότερη διάρκεια επειδή είναι μαλακά και από το ΕΧΡ.

  13. #58
    σε στρώμα χιλιάρι, τα ΕΧΡ τα έχω για κλασεις ανώτερα από τα trailwing - battlewing.....

    και σε διάρκεια και σε κρατήματα....

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Ναι είναι μαλακότερα που σημαίνει πως θα τελειώσουν νωριτερα, αλλά απ' την άλλη προσφέρουν ακόμα καλύτερο κράτημα ενώ ζεσταίνονται και πιο γρήγορα. Εγώ φοράω τα II και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Δεν ξέρω όμως πως συγκρίνονται με τα exp για να σε βοηθήσω. Τα anakee Ι λένε πως ήταν ακόμα καλύτερα. Περιστατικά με αστοχία υλικών έχω ακούσει μόνο για τα conti tkc. (Την έχω πατήσει και εγώ)

    Φαντάζομαι ότι τα anakee με ένα μεγάλο ταξίδι φορτωμένος σε autostrata θα την ακούσουν κανονικά. Για μικρές αποστάσεις όμως μέσα στην πόλη, όπου το λάστιχο δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί είναι αρκετά καλά. Αυτή τη στιγμή τους έχω κάνει 5000 μεικτά χλμ στα οποία τους έχω συμπεριφερθεί όσο καλύτερα μπορούσα. Φαίνονται πως μπορούν τουλάχιστον άλλα τόσα. Αν θέλεις μπορώ βγάλω και φωτό να δεις την κατάστασή τους μετά από 5000χλμ και να κρίνεις.

    Τώρα για τα όσα λέω εγώ αλλά και οι υπόλοιποι γνωρίζεις πως όλα είναι υποκειμενικά. Μόνο την γενική εικόνα που θα σου παρουσιάσουν μπορείς να λάβεις υπόψιν σου γιατί τα μηχάνακια είναι διαφορετικά, ο τρόπος που οδηγούμε το ίδιο κτλ κτλ.

    Τι μηχανή οδηγείς?
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.962
    F650GS το μονοκύλινδρο

Σελίδα 4 από 34 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF