Σελίδα 5 από 34 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #61
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    σε στρώμα χιλιάρι, τα ΕΧΡ τα έχω για κλασεις ανώτερα από τα trailwing - battlewing.....

    και σε διάρκεια και σε κρατήματα....
    Τα Death Wings εννοείς?

    Αυτά μετατρέπουν το νερό σε λάδι. Πατάς βρεγμένο και αρχίζεις το καλλιτεχνικό πατινάζ. Ποια trial wing είχες?
    Sent from me using a computer.

  2. #62
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    F650GS το μονοκύλινδρο
    Ελαφρύ είναι! Γι' αυτό τα tourance δεν τελείωναν με τίποτα. Και με το δικό μου επιστρατεύτηκε η autostrata για να το τετραγωνίσω. Και μαλακό λάστιχο να βάλεις θα σε βγάλει αρκετά χλμ αν το προσέξεις. Δεν ξέρω όμως πως συμπεριφέρεται το καθένα στην πάροδο του χρόνου. Το anakee μπορεί να είναι μαλακό αλλά με την αλλαγή θερμοκρασίας (όχι περιβάλλοντος) να σκληραίνει μετά από λίγο οπότε να είναι και ακατάλληλο. Με 5000 χλμ απ' τον Αύγουστο δεν μπορώ να κρίνω.
    Sent from me using a computer.

  3. #63
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Τα Death Wings εννοείς?

    Αυτά μετατρέπουν το νερό σε λάδι. Πατάς βρεγμένο και αρχίζεις το καλλιτεχνικό πατινάζ. Ποια trial wing είχες?
    όταν το αγόρασα φόραγε τα trail wings.... απλώς καλό λάστιχο, δεν είχα παραπονο.....

    μετά έβγαλε τα battle wings...... ε, γλυστραγε παντου και πάντα με όλους τους τρόπους....

    με τα ΕΧΡ σώθηκα...

  4. #64
    Στο 800 είχα βάλει τα tourance EXP. Απόλυτα ικανοποιημένος απο συμπεριφορά, κράτημα, ευστάθεια, φθορά

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tthodor
    Εγγραφή
    27/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    όταν το αγόρασα φόραγε τα trail wings.... απλώς καλό λάστιχο, δεν είχα παραπονο.....

    μετά έβγαλε τα battle wings...... ε, γλυστραγε παντου και πάντα με όλους τους τρόπους....

    με τα ΕΧΡ σώθηκα...
    hmmm πολύ περίεργο με αυτά τα λάστιχα (battlewings).... Eχω ακούσει από πάρα πολλούς πολύ άσχημα σχόλια....
    Εμενα από την άλλη με τα "μαμα" Batlewings που ήρθε το f800gs... έμεινα ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος....

    Έκανα 20.000 km σε εθνικές, επαρχιακό, πόλη, χωματόδρομο μέχρι και μονοπάτια.....
    Μέχρι το τέλος (20.000 παρά κάτι ψιλά έτσι) το λάστιχο μου ενέπνεε απίστευτη εμπιστοσύνη.
    Και στο βρεγμένο και στο στεγνό. Θα τα έβαζα ξανά αβλεπή, αλλά λόγω χειμώνα ήθελα να πάω σε "τακούνι". (μια φορά μου έτυχε λίγο λάσπη σε βουνό, και εκεί δεν την πάλευε μια το λάστιχο, αλλά λόγω πέλματος το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό)

    Δεν έχω δοκιμάσει στην τωρινή μου μηχανή άλλο (ασφάλτινο) λάστιχο, αλλά στο Transalp που είχα πριν είχα δοκιμάσει και anakee και tourance (όχι EXP όμως). Τα anakee ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ (Τελειώσαν / Ξεράθηκαν σε λιγότερο από 5.000 km) ta Tourance αξιόλογα αλλά τελείωσαν σε λιγότερο από 15.000 km.... φυσιολογικό νούμερο μεν, ...αλλά πολύ μικρότερο σε σχέση με τα σχεδόν 20.000 Km που έβγαλαν τα battlewing στο GS (με σχεδόν διπλάσια ιπποδύναμη από το TA)....

  6. #66
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    σε στρώμα χιλιάρι, τα ΕΧΡ τα έχω για κλασεις ανώτερα από τα trailwing - battlewing.....

    και σε διάρκεια και σε κρατήματα....

    Έτσι ενδεικτικά δηλ. τα ΕΧΡ πόσο σου κράτησαν σε διάρκεια;

  7. #67
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Έτσι ενδεικτικά δηλ. τα ΕΧΡ πόσο σου κράτησαν σε διάρκεια;
    τα έβαλα και έφυγα ευρώπας δικάβαλος τριβάλιτσος 5500 χλμ και μετά τα είχα εδω φορεμένα σχεδόν δύο χρονάκια ακόμα.... πλέον βέβαια δεν έκανα πολλά χλμ καθότι πήρα το φουζουρού αλλά ποτέ μέχρι που τα άλλαξα πριν το καλοκαίρι δεν με προβλημάτισαν ποτέ και πουθενά.....

    φαντάσου οτι το σκεφτόμουν αν θα τα άλλαζα (ντροπή μου) .... πιο πολύ τα άλλαξα γιατί τα φορούσα πολύ καιρό παρά επειδή είχαν ρημάξει....

    υπολογίζω οτι καμμια 20άρα χιλιάδες τα εβγαλαν....

  8. #68
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tthodor
    hmmm πολύ περίεργο με αυτά τα λάστιχα (battlewings).... Eχω ακούσει από πάρα πολλούς πολύ άσχημα σχόλια....
    Εμενα από την άλλη με τα "μαμα" Batlewings που ήρθε το f800gs... έμεινα ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος....
    μπορεί να λέω και παπαριά τώρα αλλά μήπως σε άλλες διαστάσεις, σε άλλες γεωμετρίες μοτό και σε άλλα βάρη το λάστιχο συμπεριφέρεται αλλιώς???

    είπα γω τώρα...

  9. #69
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
    μπορεί να λέω και παπαριά τώρα αλλά μήπως σε άλλες διαστάσεις, σε άλλες γεωμετρίες μοτό και σε άλλα βάρη το λάστιχο συμπεριφέρεται αλλιώς???

    είπα γω τώρα...
    Το ανέφερε και ο Doc στην πρώτη σελίδα. "Η γόμα και ο σκελετός αλλάζουν με την διάσταση.."

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tthodor
    .... Τα anakee ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ (Τελειώσαν / Ξεράθηκαν σε λιγότερο από 5.000 km).....
    Εννοείς ότι ξεράθηκαν πριν καν φαγωθεί η γόμα οπότε και ήταν άχρηστα?
    Sent from me using a computer.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tthodor
    Εγγραφή
    27/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz


    Εννοείς ότι ξεράθηκαν πριν καν φαγωθεί η γόμα οπότε και ήταν άχρηστα?
    Ναι... παρόλο που ήταν πολύ μαλακά στην αρχή....ξεράθηκαν πολύ γρήγορα...

  11. #71
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Θα είναι κρίμα πάντως να τα καταργήσουν εκτός και αν τα αντικαταστήσουν με κάποιο καινούριο μοντέλο. Τα exp έχουν τελείως διαφορετική (πιο ασφάλτινη) χάραξη και δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τα απλά.

    Ψάξε μήπως βρεις πουθενά στοκ αλλιώς δοκίμασε τα anake.
    Τελικά τα παλιά καλά Tourance πάπαλα, πλέον μόνο το ΕΧΡ...Το παλαβό είναι πως στο site της Metzeler υπάρχουν ακόμα αλλά όχι στον έντυπο κατάλογο της εταιρείας όπως μου επιβεβαίωσε και το μαγαζί που πήγα και ρώτησα. Οπότε θα δοκιμάσουμε τί λένε και τα ΕΧΡ, τιμή για τα λάστιχα με τοποθέτηση και ζυγοστάθμιση 250 ευρώ (υπάρχει ακόμα ως νόμισμα έτσι;;; ), πρώτα Θεός θα τοποθετηθούν την Παρασκευή.

  12. #72
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Τρίτη & 13 κυριολεκτικά σήμερα!!! Όπως έγραψα και παραπάνω, την Πέμπτη τοποθέτησα τα Tourance ΕΧΡ, από εκείνη την ημέρα δεν έτυχε να καβαλήσω τη μοτοσυκλέτα, πάω σήμερα το μεσημέρι να την πάρω...το τιμόνι βαρύ κι έστριβε με δυσκολία...κοιτάω κάτω, το λάστιχο πάταγε Ευτυχώς που εκεί που άλλαξα τα ελαστικά είναι σε απόσταση 200m από το σπίτι, οπότε πήγα χορεύοντας ζεϊμπέκικο από το ξεφούσκωτο λάστιχο. Τελικά αποδείχτηκε ότι η σαμπρέλα είχε μια μικρή τρύπα που έκανε τη ζημιά, τώρα πως έγινε...αλλάχτηκε χωρίς χρέωση άμεσα. Το ερώτημα είναι: Εφόσον η μπροστινή ρόδα βγήκε και μονταρίστηκε το λάστιχο στη ζάντα πάλι, έπρεπε να γίνει ξανά ζυγοστάθμιση; Όταν έγινε η αλλαγή μου είπαν ότι έγινε ζυγοστάθμιση και μάλιστα σε μια από τις ακτίνες υπάρχει ένα μολυβένιο βαριδάκι το οποίο δεν υπήρχε πριν.

  13. #73
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Τρίτη & 13 κυριολεκτικά σήμερα!!! Όπως έγραψα και παραπάνω, την Πέμπτη τοποθέτησα τα Tourance ΕΧΡ, από εκείνη την ημέρα δεν έτυχε να καβαλήσω τη μοτοσυκλέτα, πάω σήμερα το μεσημέρι να την πάρω...το τιμόνι βαρύ κι έστριβε με δυσκολία...κοιτάω κάτω, το λάστιχο πάταγε Ευτυχώς που εκεί που άλλαξα τα ελαστικά είναι σε απόσταση 200m από το σπίτι, οπότε πήγα χορεύοντας ζεϊμπέκικο από το ξεφούσκωτο λάστιχο. Τελικά αποδείχτηκε ότι η σαμπρέλα είχε μια μικρή τρύπα που έκανε τη ζημιά, τώρα πως έγινε...αλλάχτηκε χωρίς χρέωση άμεσα. Το ερώτημα είναι: Εφόσον η μπροστινή ρόδα βγήκε και μονταρίστηκε το λάστιχο στη ζάντα πάλι, έπρεπε να γίνει ξανά ζυγοστάθμιση; Όταν έγινε η αλλαγή μου είπαν ότι έγινε ζυγοστάθμιση και μάλιστα σε μια από τις ακτίνες υπάρχει ένα μολυβένιο βαριδάκι το οποίο δεν υπήρχε πριν.
    Αν σημαδεψανε τη θεση του ελαστικου στη ζαντα και το ξαναβαλανε στην ιδια θεση ακριβως, τοτε δεν χρειαζεται, αλλιως ναι! Αλλα μονο αν εσυ νοιωθεις καποιο προβλημα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  14. #74
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Ψήνομαι να τα βάλω σύντομα στο F800GS. Πόσο πήγαν αν επιτρέπεται? Υπάρχει λαστιχάς στη Λάρισα που τα φέρνει? Εδώ Ηράκλειο δεν έχουν ιδέα.
    Kαι εγω τα ψαχνω και δυστηχως ηρακλειο μονο anakee μου προτεινουν..
    Τα εχω βρει ομως απο εδω στα 137 ευρω το ζευγαρι εδω σε διασταση 90/90/21 κ 130/80/17 (kle) -ιδιες διαστασεις φοραει και το F800gs?-

    Eχεις υποψη σου ποσο θα πηγαινανε τα περαστικα ηρακλειο?

    Εχει κανεις καμια γνωμη/εμπειρια απο τα conti escape?
    Τα συγκεκριμενα τα βρηκα στη Yamaha στα ~240 περασμενα αλλα μου φαινοντε ψιλοακριβα...

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Τελικά τα παλιά καλά Tourance πάπαλα, πλέον μόνο το ΕΧΡ...Το παλαβό είναι πως στο site της Metzeler υπάρχουν ακόμα αλλά όχι στον έντυπο κατάλογο της εταιρείας όπως μου επιβεβαίωσε και το μαγαζί που πήγα και ρώτησα.
    Δηλαδη δεν παιζει να πετυχω πουθενα τα σκετα τα Tourance? μιας και ενας φιλος που εδωσε ενα καινουργιο για πισω και ψαχνω για το αντιστοιχο εμπρος μιας και εχω το τελειωμενο AnakeeI το οποιο μπορω να πω πως ειναι απιστευτα καλο ειδικα στην ασφαλτο ακομα και στην βρεγμενη.
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

Σελίδα 5 από 34 ΠρώτοΠρώτο 1234567891015 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 15:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 15:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 09:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF