Σελίδα 6 από 34 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #76
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Μπορεις να εχεις αλλη μαρκα μπρος, αλλη πισω, δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #77
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
    Δηλαδη δεν παιζει να πετυχω πουθενα τα σκετα τα Tourance? μιας και ενας φιλος που εδωσε ενα καινουργιο για πισω και ψαχνω για το αντιστοιχο εμπρος μιας και εχω το τελειωμενο AnakeeI το οποιο μπορω να πω πως ειναι απιστευτα καλο ειδικα στην ασφαλτο ακομα και στην βρεγμενη.

    Παίζει να βρεις και ιδιαίτερα μέσω internet...εκεί που πήρα τα δικά μου ήταν ένα Transalp με τα απλά Tourance του κουτιού και όταν τον ρώτησα πώς τα βρήκε, με παρέπεμψε να δω πολύ απλά πότε είχαν κατασκευαστεί...εεεε, ήταν κάτι χρονάκια πίσω...

  3. #78
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    AUFGEBRACHT εντυπώσεις απ' τα exp?
    Sent from me using a computer.

  4. #79
    Bladerunner Το avatar του/της siraxanz
    Εγγραφή
    17/07/2003
    Μηνύματα
    420
    Επειδή υπαρχει μια ταση προς τα Heidenau για χρηση 50/50 ειδικά σε μeγαλα ον-οφφ

    υπάρχουν εμπειρίες για το scoutk60?
    ταξίδι νάναι και με καλή παρέα...ζητώ πολλά? :-)

  5. #80
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    AUFGEBRACHT εντυπώσεις απ' τα exp?

    Δυστυχώς τα έχω φορεμένα τρεις εβδομάδες και έχω κάνει μόνο 20χλμ και αυτά μέσα στην πόλη, οπότε δεν μπορώ ακόμα να εκφέρω γνώμη...( ας είναι καλά οι "συνάδελφοι" που μου έκοψαν 2 φορές την άδεια στη δουλειά και ακύρωσα την βόλτα για ορεινή Κορινθία που είχα κανονίσει...). Άμα αξιωθώ και την πραγματοποιήσω θα πω κι εντυπώσεις.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    εντελως πληροφοριακα το πισω heidenau μετα απο 14.000 χλμ βγαζει ανετα αλλα 5-6 χιλιαδες χλμ.και ειναι τα scout,δεν το ειχα προσεξει..το μπροστα ειναι σαν καινουργιο ακομη.


  7. #82
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    Δυστυχώς τα έχω φορεμένα τρεις εβδομάδες και έχω κάνει μόνο 20χλμ και αυτά μέσα στην πόλη, οπότε δεν μπορώ ακόμα να εκφέρω γνώμη...( ας είναι καλά οι "συνάδελφοι" που μου έκοψαν 2 φορές την άδεια στη δουλειά και ακύρωσα την βόλτα για ορεινή Κορινθία που είχα κανονίσει...). Άμα αξιωθώ και την πραγματοποιήσω θα πω κι εντυπώσεις.
    Οκ.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tommy dakar
    εντελως πληροφοριακα το πισω heidenau μετα απο 14.000 χλμ βγαζει ανετα αλλα 5-6 χιλιαδες χλμ.και ειναι τα scout,δεν το ειχα προσεξει..το μπροστα ειναι σαν καινουργιο ακομη.

    Ουάου..
    Sent from me using a computer.

  8. #83
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    (Πρός Daz ενταύθα)...Mini εντυπώσεις από τα ΕΧΡ με αφορμή σκόρπια περιστατικά από την μέχρι τώρα χρήση τους εντός αστικού πεδίου.
    Το λάστιχο είναι ΚΑΘΑΡΑ για χρήση δρόμου και μόνο και είναι εμφανές αυτό από τη χάραξή τους και γενικά την εμφάνισή τους...φόραγα τα απλά Tourance 4+ χρόνια και τα είχα συνηθίσει "οπτικά" φορεμένα στη μπουμπού, εάν είναι δόκιμος ο όρος. Όταν είδα φορεμένα πάνω της τα ΕΧΡ μου φάνηκε λες και είχα βάλει λάστιχα για supermotard...έστω και αυτό το τακουνάκι στη χάραξη που είχαν τα απλά, σε σχέση με τα ΕΧΡ μοιάζουν να σαν φόραγες πριν Karoo Σήμερα έτυχε να περάσω με σχετικά μικρή ταχύτητα από κάποιο σημείο που γίνονταν δημοτικά έργα και είχε σκορπισμένο χαλικάκι, πέρασα από πάνω και η μηχανή μου χάρισε ένα απρόσμενο ζεϊμπέκικο, με χάλασε αρκετά μπορώ να πω...αν ανακαλέσω στη μνήμη μου τους χωματόδρομους σε Φολέγανδρο-Σέριφο-Σύρο που είχα διαβεί για να φτάσω σε μια απόμερη παραλία, τα ΕΧΡ μου έδωσαν την εντύπωση πως θα το έκαναν με μεγάλη δυσκολία, ιδιαίτερα στις ξερολιθιές της Φολεγάνδρου ίσως και να είχαμε δράματα...ή στο χωματόδρομο που μπήκα το καλοκαίρι στο Μαίναλο και το καταευχαριστήθηκα δικάβαλος...έχω την εντύπωση πως με τα ΕΧΡ θα ζοριζόμουνα. Το λάστιχο είναι κατ' όνομα on-off, το απλό ήταν πολύ πιο τίμιο σε αυτό τον τομέα.
    Στα θετικά έχω την εντύπωση πως φρενάρω καλύτερα, μου δίνεται η αίσθηση πως έχω καλύτερη ποιότητα τροχοπέδησης σε σχέση με τα απλά tourance...
    Όπως είπα και παραπάνω τα λάστιχα είναι ΑΣΤΡΩΤΑ ακόμα, ανυπομονώ να κάνω καμιά καλή βολτούλα να ξεκαπνίσω κι εγώ και να έχω και πληρέστερη εικόνα από αυτά.

  9. #84
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αρχικά δημιουργήθηκε από AUFGEBRACHT
    (Πρός Daz ενταύθα)...
    Thanks man. Έχεις δίκιο τα απλά ήταν απρόσμενα καλά σε εύκολους χωματόδρομους. Όσο οι κλίσεις ήταν μικρές και η ταχύτητα λογική δεν είχες να φοβηθείς τίποτα. Ίσως τα exp τα απολαύσεις περισσότερο σε σφιχτό ασφάλτινο στροφιλίκι.

    Εμένα με είχαν βγάλει ασπροπρόσωπο σε όλες καταστάσεις. Απορώ γιατί τα κατάργησαν.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	moto.jpg 
Προβολές:	362 
Μέγεθος:	116,7 KB 
ID:	242808
    Sent from me using a computer.

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Καλή χρονιά!

    Μια ερώτηση:
    Στο Tiger 800 η επίσημη διάσταση του μπροστινού είναι 100/90-19 που από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει σε radial από οποιονδήποτε κατασκευαστή (ίσως λόγω διάστασης δεν μπορεί τεχνικά να βγει σε radial).

    Αν κοιτάξεις στην Michelin π.χ. θα δεις να προτείνουν απευθείας (και μόνο) 110/80-19 για το Tiger 800.

    Θα το καταλάβαινα αν δεν είχαν κανένα μοντέλο σε 100/90-19. Αλλά έχουν π.χ. τα Anakee 2 που βγαίνουν και σε 100/90-19. Γιατί να προτείνουν το ίδιο λάστιχο σε 110/80-19 και όχι στην επίσημη διάσταση;

    Τέτοια διαφορά (σε κράτημα, αίσθηση, αντοχή ή ...) υπάρχει μεταξύ του 110 (radial) και του 100 (μη radial);

    Με βάση τους υπολογισμούς, η διαφορά είναι μικρή: 100Χ90=90 vs 110Χ80=88.
    Είναι σημαντική όμως; Είναι ΟΚ να βάλεις 110;

    Ευχαριστώ!

  11. #86
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panoskl
    Καλή χρονιά!

    Μια ερώτηση:
    Στο Tiger 800 η επίσημη διάσταση του μπροστινού είναι 100/90-19 που από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει σε radial από οποιονδήποτε κατασκευαστή (ίσως λόγω διάστασης δεν μπορεί τεχνικά να βγει σε radial).

    Αν κοιτάξεις στην Michelin π.χ. θα δεις να προτείνουν απευθείας (και μόνο) 110/80-19 για το Tiger 800.

    Θα το καταλάβαινα αν δεν είχαν κανένα μοντέλο σε 100/90-19. Αλλά έχουν π.χ. τα Anakee 2 που βγαίνουν και σε 100/90-19. Γιατί να προτείνουν το ίδιο λάστιχο σε 110/80-19 και όχι στην επίσημη διάσταση;

    Τέτοια διαφορά (σε κράτημα, αίσθηση, αντοχή ή ...) υπάρχει μεταξύ του 110 (radial) και του 100 (μη radial);

    Με βάση τους υπολογισμούς, η διαφορά είναι μικρή: 100Χ90=90 vs 110Χ80=88.
    Είναι σημαντική όμως; Είναι ΟΚ να βάλεις 110;

    Ευχαριστώ!

    Δε θα έχεις πρόβλημα βάζοντας το 110.

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Δε θα έχεις πρόβλημα βάζοντας το 110.
    Ευχαριστώ και πάλι!

  13. #88
    Λεωφορειολωριδάκιας
    Εγγραφή
    07/06/2006
    Μηνύματα
    127
    Γειά χαρά και καλή χρονιά σε όλους.

    Είδα την κουβέντα σχετικά με τα exp/non-exp metzeler tourance και είπα να πω μιά γνώμη καθότι είχα τα απλά για 28000χλμ και τα exp για 29000. Αυτά θα αλλαχθούν αύριο με το καλό.

    Τα απλά για μένα ήταν πολύ καλύτερα των exp απλά και μόνο για την συμπεριφορά τους στο βρεγμένο δρόμο. Τα exp δεν μου έδωσαν ποτέ σιγουριά όπως τα απλά. Ειλικρινά δεν κατάλαβα ποτέ γιατί αποσύρθηκε το απλό tourance.

    Μια και αλλάζω αύριο καμιά γνώμη για TR91 Dunlop;


  14. #89
    Μπήκαν χθες τα METZELER Sahara …..
    Μόλις πατήσουν καλά , θα έχουμε και μια σύγκριση με τα METZELER Tourance…

  15. #90
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gia
    είχα τα απλά για 28000χλμ και τα exp για 29000. Αυτά θα αλλαχθούν αύριο με το καλό.

    28 και 29 χιλιαδες χιλιομετρα με ενα σετ την καθε φορα
    σα να ειναι πολλα δεν νομιζεις;
    γνωμη μου οτι ειναι υπερβολικα και δεν αξιζει το ρισκο
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

Σελίδα 6 από 34 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF