Σελίδα 7 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #91
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Μπήκαν χθες τα METZELER Sahara …..
    Μόλις πατήσουν καλά , θα έχουμε και μια σύγκριση με τα METZELER Tourance…
    Προσπαθώντας να θυμηθώ πως ήταν τα τουρανς όταν ήταν φρέσκα για να είναι δίκαιη η σύγκριση , θεωρώ ότι τα σαχαρα είναι μαλακότερα από τα τουρανς και είναι καλυτέρα στον στεγνό και στον βρεγμένο . επίσης , είναι πολύ καλύτερα σε χωματόδρομο (χωρίς να δοκιμαστούν σε πολλές λάσπες) .

    Στα μείον τους είναι ο θόρυβος τους (όχι όμως κάτι φοβερό) καθώς και ότι δεν θα έχουν την ίδια εντυπωσιακή διάρκεια των τουρανς.
    Νομίζω ότι τα σαχαρα ταιριάζουν απόλυτα στην χρήση του τενερε…

  2. #92
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από atopos
    Kαι εγω τα ψαχνω και δυστηχως ηρακλειο μονο anakee μου προτεινουν..
    Τα εχω βρει ομως απο εδω στα 137 ευρω το ζευγαρι εδω σε διασταση 90/90/21 κ 130/80/17 (kle) -ιδιες διαστασεις φοραει και το F800gs?-

    Eχεις υποψη σου ποσο θα πηγαινανε τα περαστικα ηρακλειο?

    Εχει κανεις καμια γνωμη/εμπειρια απο τα conti escape?
    Τα συγκεκριμενα τα βρηκα στη Yamaha στα ~240 περασμενα αλλα μου φαινοντε ψιλοακριβα...

    Τώρα είδα το μήνυμα σου.
    Λάστιχα περνάει ο Πνευματικάκης, πιστεύω κανά 30euros αλλά και ο Παπαδάκης στη γέφυρα των Πατελών.

    Αν τελικά αγόρασες, ενημέρωσε μας για τι και πόσο.

  3. #93
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Προσπαθώντας να θυμηθώ πως ήταν τα τουρανς όταν ήταν φρέσκα για να είναι δίκαιη η σύγκριση , θεωρώ ότι τα σαχαρα είναι μαλακότερα από τα τουρανς και είναι καλυτέρα στον στεγνό και στον βρεγμένο . επίσης , είναι πολύ καλύτερα σε χωματόδρομο (χωρίς να δοκιμαστούν σε πολλές λάσπες) .

    Στα μείον τους είναι ο θόρυβος τους (όχι όμως κάτι φοβερό) καθώς και ότι δεν θα έχουν την ίδια εντυπωσιακή διάρκεια των τουρανς.
    Νομίζω ότι τα σαχαρα ταιριάζουν απόλυτα στην χρήση του τενερε…
    Thanks man!
    Sent from me using a computer.

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panoskl
    Καλή χρονιά!

    Μια ερώτηση:
    Στο Tiger 800 η επίσημη διάσταση του μπροστινού είναι 100/90-19 που από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει σε radial από οποιονδήποτε κατασκευαστή (ίσως λόγω διάστασης δεν μπορεί τεχνικά να βγει σε radial).

    Αν κοιτάξεις στην Michelin π.χ. θα δεις να προτείνουν απευθείας (και μόνο) 110/80-19 για το Tiger 800.

    Ευχαριστώ!
    Σε σχέση με το προηγούμενο που έγραψα και με βάση επικοινωνία με την Michelin, παραδέχτηκαν ότι ο κατάλογός τους είναι λάθος όσον αφορά την διάσταση του μπροστινού στο Tiger 800. Με βάση αυτό προτείνουν -ΜΟΝΟ- το Anakee II σε 100/90-19 μπροστινό, 150/50-17 πίσω.

    Σας το αναφέρω για πληροφόρησή σας. Προφανώς είναι τυπικά υποχρεωμένοι να ακολουθούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Με πολυ ψαξιμο κατεληξα αναμεσα στα shinko 705,metzeler sahara 3 και heidenau k60 scout.

    Τα shinko 705 τα βρηκα τελικα ηρακλειο σε καλη τιμη αλλα δυστηχως μπερδεψε λιγο η συννενοηση κ δεν μπηκανε.
    Τα sahara βρεθηκανε σε super τιμη (σε σχεση με τον ανταγωνισμο) 200ευρω ευρω περασμενα με σαμπρελες,αλλα τα απεφυγα λογω κυριως οτι ακουσα οτι βγαζουν θορυβο και κατα δευτερων λιγα χλμ.

    Οποτε καταληξαμε στα heidenau k60 scout στα ~170 ευρω με παραγγελια απο το moto-endisi.gr:
    Μια φωτο διπλα σε ενα tkc 80

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	k60.jpg 
Προβολές:	397 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	257427

    Mεχρι στιγμης εχω γραψει ~150χλμ (τα ~10 σε χωμα) και δηλωνω τρομερα ευχαριστημενος παντου.Δεν εχουν βγαλει καθολου τρεμουλο και θορυβο(τουλαχιστων που να αντιλαμβανομαι με το kle μεχρι τα 150χλμ).

    Μολις κανω καμια καλουτσικη βολτα(λογικα μεσα στο σαβ/ακο) θα επανελθω...

    Υ.Γ Το tires4all.gr εχει κλεισει.

  6. #96
    ktmikos Το avatar του/της crfouras
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    506
    Μολις εψες αγοραστηκαν τα karoo 2 για το 950......περιμενω την πρωτη χωματο-βολτα για να τα πεταξω πανω!!!! Θα επανελθω με εντυπωσεις....
    Εκεί που τελειώνει ο δρόμος αρχίζει η περιπέτεια....

  7. #97
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι μαλακότερα που σημαίνει πως θα τελειώσουν νωριτερα, αλλά απ' την άλλη προσφέρουν ακόμα καλύτερο κράτημα ενώ ζεσταίνονται και πιο γρήγορα. Εγώ φοράω τα II και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Δεν ξέρω όμως πως συγκρίνονται με τα exp για να σε βοηθήσω. Τα anakee Ι λένε πως ήταν ακόμα καλύτερα. Περιστατικά με αστοχία υλικών έχω ακούσει μόνο για τα conti tkc. (Την έχω πατήσει και εγώ)

    Φαντάζομαι ότι τα anakee με ένα μεγάλο ταξίδι φορτωμένος σε autostrata θα την ακούσουν κανονικά. Για μικρές αποστάσεις όμως μέσα στην πόλη, όπου το λάστιχο δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί είναι αρκετά καλά. Αυτή τη στιγμή τους έχω κάνει 5000 μεικτά χλμ στα οποία τους έχω συμπεριφερθεί όσο καλύτερα μπορούσα. Φαίνονται πως μπορούν τουλάχιστον άλλα τόσα. Αν θέλεις μπορώ βγάλω και φωτό να δεις την κατάστασή τους μετά από 5000χλμ και να κρίνεις.

    Τώρα για τα όσα λέω εγώ αλλά και οι υπόλοιποι γνωρίζεις πως όλα είναι υποκειμενικά. Μόνο την γενική εικόνα που θα σου παρουσιάσουν μπορείς να λάβεις υπόψιν σου γιατί τα μηχάνακια είναι διαφορετικά, ο τρόπος που οδηγούμε το ίδιο κτλ κτλ.

    Τι μηχανή οδηγείς?
    anakee I , φόρεσα στο μπροστά του 1150 πριν 7.000 χιλιόμετρα.
    Έφυγα για εκδρομή να τα στρώσω και καμμιά 30αρία χιλιόμετρα μετά ένιωσα να χάνω το μπροστινο σε ελαφριά κλίση. Σκέφτηκα για λάθος πιέσεις ή λάθος ρύθμιση αναρτήσεων.
    Ρύθμισα στα μέτρα μου και μετά από 1000 χλμ. σχεδόν έξυνε κυλίνδρους σε ορεινό επαρχιακό.
    Και στο χωματάκι καλό.
    Μπήκα και πίστα στα 6.000χλμ και..... αυτό ήταν.
    Από τότε δεν ξανα-αισθάνθηκα ασφάλεια.
    Είτε με κατεβασμένες πιέσεις, είτε με ανεβασμένες.
    Εμφάνισε και κάτι "ραγάδες" αν και το λάστιχο κατα τ'άλλα δείχνει να έχει πολύ ψωμί ακόμα.

    Ίσως να πρέπει να βρω πάλι τις σωστές πιέσεις ή σωστές ρυθμίσεις σε αναρτήσεις, αλλά αν όλα είναι εντάξει και απλά το λάστιχο κρατάει 6-7.000 χλμ, τότε χαλάστηκα και δεν με βλέπω να το ξαναβάζω.
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    εχω γραψει πανω απο 25000 χλμ με τα heidenau.δεν τα αλλαζω για κανενα αλλο λαστιχο,ειναι καταπληκτικα.και εχω αλλαξει πολλα λαστιχα.μεγιες και καλολασπωτα

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/12/2011
    Μηνύματα
    751
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από crfouras Προβολή μηνύματος
    Μολις εψες αγοραστηκαν τα karoo 2 για το 950......περιμενω την πρωτη χωματο-βολτα για να τα πεταξω πανω!!!! Θα επανελθω με εντυπωσεις....
    τα φοραω αυτα φιλε στο χωμα,λασπη ειναι πρωτα,τωρα στην ασφαλτο σβουριζουν λιγο αλλα χαλαλι,ασφαλτο μην τα πηγαινεις συχνα πανω απο 150-170 γιατι οταν σταματας θα σου λειπουν ντακουνια πισωγια πες τιμουλα και απο που γιατι οπου ναναι θα χρειαστω πισω!

  10. #100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από @topos Προβολή μηνύματος
    .....
    Οποτε καταληξαμε στα heidenau k60 scout στα ~170 ευρω με παραγγελια απο το moto-endisi.gr:
    Μια φωτο διπλα σε ενα tkc 80
    170 με μεταφορικά?

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    εγω εδω Λαμια τα παιρνω 170 μαζι με τα περαστικα κομπλε.παραγγελια τα κανουμε,και δεν επιβαρυνομαι εξτρα

  12. #102
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    170 με μεταφορικά?

    Ναι.

  13. #103
    ktmikos Το avatar του/της crfouras
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    506
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από miltiadis950s Προβολή μηνύματος
    τα φοραω αυτα φιλε στο χωμα,λασπη ειναι πρωτα,τωρα στην ασφαλτο σβουριζουν λιγο αλλα χαλαλι,ασφαλτο μην τα πηγαινεις συχνα πανω απο 150-170 γιατι οταν σταματας θα σου λειπουν ντακουνια πισωγια πες τιμουλα και απο που γιατι οπου ναναι θα χρειαστω πισω!
    Τιμη 200 γιουρια, τοποθετημενα, απο Μυλωνιδη. Οτι χρειαστεις στην διαθεση σου.....
    Εκεί που τελειώνει ο δρόμος αρχίζει η περιπέτεια....

  14. #104
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2012
    Μηνύματα
    128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Τώρα είδα το μήνυμα σου.
    Λάστιχα περνάει ο Πνευματικάκης, πιστεύω κανά 30euros αλλά και ο Παπαδάκης στη γέφυρα των Πατελών.

    Αν τελικά αγόρασες, ενημέρωσε μας για τι και πόσο.
    Για κάνε και μια βόλτα στου Βαγγέλη και πες του ότι σε έστειλα εγώ. Ο Αντώνης πες του που πήρε το BMW F 650. Θα σου κάνει καλή τιμή και είναι καλό παιδί. Στον πεταλοιδή είναι πάνω από του Κουτσάκη ακριβώς.

  15. #105
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antonis_a Προβολή μηνύματος
    Για κάνε και μια βόλτα στου Βαγγέλη και πες του ότι σε έστειλα εγώ. Ο Αντώνης πες του που πήρε το BMW F 650. Θα σου κάνει καλή τιμή και είναι καλό παιδί. Στον πεταλοιδή είναι πάνω από του Κουτσάκη ακριβώς.
    Στη Μίνωος λες? Περνάει λάστιχα εκεί?

Σελίδα 7 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910111217 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF