Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Ζελατίνα/Ανεμοθώρακας στο CBF-250;

  1. #16
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Αναρωτιέμαι...κρανος φορατε? απο μονο του ειναι αρκετη προστασια απο τον αερα μεχρι τα 120-130χλμ....
    (πωπω τι συζηταμε....)

    IDI, μας εχεις πρηξει με το υφακι σου, και την γενικη ταση που εχεις να μας υποβαθμιζεις. Επειδη εμεις εχουμε cbf250, παει να πει οτι ειμαστε οι μαλακες και ξεκρανωτοι;

    Εσυ τι εισαι ρε που μιλας, και μας ειρωνευεσαι; Μας ξερεις και απο χθες; Μας ειδες εστω ποτε σου και ξεκρανωτους;

    Εγω οσα παιδια εχω γνωρισει απο την Βολτα μας την Περασμενη Κυριακη στα Μεγαρα , Alhimisti, Alexander, και εγω, ειδα οτι ολοι μας εχουμε κρανοι, και καλα μαλιστα.

    Ωραιος τροπους εχεις , μπραβο σου, συχαρητηρια!

  2. #17
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    καλα χαλαρωσε...

  3. #18
    Honda CBF 250 Το avatar του/της Alexander
    Εγγραφή
    25/01/2005
    Μηνύματα
    611
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
    Επειδή το έχει δοκιμάσει κάποιος φίλος, σίγουρα κόβει κάποιο ποσοστό αέρα ειδικά αν πηγαίνουμε κόντρα στον άνεμο. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω πόσο επηρρεάζεται η ευστάθια της μηχανής όταν βάλλεται από ισχυρούς πλευρικούς ανέμους (αν μιλάμε για την επαρχία) .
    Λογικά δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα αφού η πλευρική επιφάνεια της ζελατίνας φαίνεται να είναι αμελητέα.

    Είχα γράψει σε παλιότερο post ότι είχα πετύχει ένα μαύρο CBF με μια μικρή φιμέ ζελατίνα και του πήγαινε αρκετά. Αυτές που έχουν ποσταριστεί παραπάνω είναι πολύ μεγάλες για τα δικά μου γούστα. Σίγουρα πάντως πιο πρακτικές...
    "For no one, no one in this world can you trust - not men, not women, not beasts ... this you can trust."

  4. #19
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
    Λογικά δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα αφού η πλευρική επιφάνεια της ζελατίνας φαίνεται να είναι αμελητέα.

    Είχα γράψει σε παλιότερο post ότι είχα πετύχει ένα μαύρο CBF με μια μικρή φιμέ ζελατίνα και του πήγαινε αρκετά. Αυτές που έχουν ποσταριστεί παραπάνω είναι πολύ μεγάλες για τα δικά μου γούστα. Σίγουρα πάντως πιο πρακτικές...
    Και γω πιστεύω ότι μπορεί να του πηγαίνουν. (πάλι θα αγριέψει ο φίλος μας ο Idi :smilea: ) Θα δοκιμάσω και θα σας πω.
    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyota
    Εγγραφή
    03/07/2003
    Μηνύματα
    413
    Ρε παιδιά ξέρετε αν αυπάρχουν ζελατίνες για το παπάκι μου KYMCO SPIKE γιατί στις εξωπραγματικές ταχύτητες των 110-115 km/h κοντεύω να φύγω απ'το μοτό.Άσε που τα χέρια μου έχουν μακρύνει κατά 3 ολόκληρα εκατοστά


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    Πάντα όρθιοι.

    Sex is like hacking.You get in,you get out and you hope you didn't leave something behind that can be traced back to you.

  6. #21
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62
    kai zelatina yparxei kai kafasi episis. ama psaxneis vriskeis....

    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

  7. #22
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    idi

    τι να πάρω τελικά είμαι σε μεγάλο δίλημα: πήγα και είδα το accent και μου αρέσει το δερμάτινο σαλόνι του, αλλά δε θέλω να κολλάει στο δερματάκι μου! Έτσι, σκέφτομαι το micra! Τι λες?? !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  8. #23
    Το θέμα με τους ανεμοθώρακες είναι εάν πιάνει πάνω στο τιμόνι ή στο πλαίσιο. Στην πρώτη περίπτωση ίσως υπάρξουν προβλήματα - κραδαμοί που μεταφέρονται στο τιμόνι.

    Αρνητικά

    Μείωση τελικής και ίσως αμελητέα αύξηση κατανάλωσης λόγω ζελατίνας


    Θετικά
    λιγότερος αέρας
    καλύτερη προστασία απο βροχή
    ---------
    Βέβαια την προστασία και ξεκούραση απο τον αέρα στις μακρινές βόλτες ταξίδια μπορείς να την πετύχεις και με ένα μεγάλο - ογκόδες tank bag (το οποίο δεν θα σε ενοχλεί στον έλεγχο της μοτοσυκλέτας)

  9. #24
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΡΕ ΦΟΥΣΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ!!!!!!!!!!!!
    ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥΞΕΡΟΥΣ!!!!
    ΟΛΟΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΜΙΑ ΣΕΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΕΛΙΑ ΤΟΥΣ

  10. #25
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62
    Μετά από αρκετή αναζήτηση, αγόρασα και έβαλα τη Givi A605. Δεν έκανα κανένα μεγάλο ταξίδι για να τη δοκιμάσω. Σίγουρα κόβει κάτι, και αυτό το καταλαβαίνεις αν σηκωθείς μερικά εκατοστά από τη σέλα. Πάντως όποιος έχει στο μυαλό του κάποιο scooterοειδές ή ON-OFF, δεν παρέχει με τίποτα τέτοια προστασία. Αυτό έλειπε! Για την εμφάνιση θα επανέλθω με φωτογραφίες, ό,τι και να πω είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.
    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

  11. #26
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Για βαλε μας φωτο και πες μας και τιμη.
    Οταν βρεξει να μας πεις αν κοβει και καθολου νερο

  12. #27
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Αυτο πηρες εε;


    Κοιταξτε και εδω:http://www.givi.it/home/frame.asp

    Εμενα το Α750 - Α760 μου αρεσει


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	a650.jpg 
Προβολές:	260 
Μέγεθος:	6,1 KB 
ID:	23394

  13. #28
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62
    Τιμή 96?. Η προτεινόμενη λιανική της αντιπροσωπίας. Πιστεύω πάντως ότι εσείς που είστε Αθήνα μπορεί να τη βρείτε φθηνότερα. Είναι όμως πολύ καλή ποιότητα. Και το smoked gray χρώμα της πάει αρκετά με το ασημί. Φωτογραφίες από τη δική μου σύντομα. Γενικά της Α605 εδώ
    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

  14. #29
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62
    το είδα το Α750 και Α760. Όμορφα είναι αλλά άμα το δείς πάνω στη μηχανή αλλάζει τελείως την εικόνα της λόγω του fairing. Προτίμησα να μείνω σε σκέτη ζελατίνα. Επίσης ήταν και αρκετά ακριβότερα, κάπου 150 ευρώ.
    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

  15. #30
    Ο Bane Bane Το avatar του/της jasper
    Εγγραφή
    31/08/2005
    Μηνύματα
    62

    Φωτογραφίες με ανεμοθωρακα

    Μετά από 20 μέρες με τον ανεμοθώρακα και άπειρες δοκιμές ώς προς το ύψος και την κλίση τα σχόλια μου για αυτό ειναι:

    Ή θα πάρετε μικρή (μέχρι 33-34εκ) για μόστρα ή μεγάλη (>45εκ.) αν θέλετε να γλιτώνετε πράγματι από αέρα και στροβιλισμούς. Αυτή που έχω εγώ είναι 40εκ. Εντάξει ο αφαλός δεν τρώει αέρα, ο κορμός γλιτώνει επίσης αρκετό αέρα αλλά το κράνος δέχεται την ίδια και περισσότερη ροή. Πιστεύω ότι έχει γίνει πιο θορυβώδες τώρα. Βέβαια αν κατέβεις λιγάκι, υπάρχει απόλυτη ησυχία αλλά πόσο άλλο να κοντύνω; 1,73 είμαι. Απο κει και πέρα, όσο πιο όρθια είναι τόσο πιο πολύ αέρα δείχνει να κόβει αλλά μάλλον η ροή αυτού του αέρα γίνεται τυρβώδης (τι λέω ο άνθρωπος!) και αυξάνονται οι θόρυβοι. Όταν είναι κεκλιμένη η ζελατίνα είναι σαφώς ομορφότερη, πιο στρωτός ο άερας αλλά ως εκεί.

    Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες

    http://users.ach.sch.gr/lattas/cbf250/IMG_4056.JPG

    http://users.ach.sch.gr/lattas/cbf250/IMG_4048.JPG

    http://users.ach.sch.gr/lattas/cbf250/IMG_4049.JPG
    There Ain't No Such Thing As A Free Launch

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πώς άλλαξα τιμόνι στο CBF-250
    από johnpan στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2006, 01:32
  2. Άλλαξα ρουλεμάν λαιμού στο CBF-250
    από johnpan στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2006, 14:33
  3. Στραβωμένο δισκόφρενο στο CBF-250
    από oulas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2005, 14:34
  4. Θόρυβος στο CBF-250.. γνώμες;
    από johnpan στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 11:06
  5. Κλειδί στο CBF-250
    από Rezeguet στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2005, 10:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF