Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Φόρτιση μπαταρίας ? Ερώτηση

  1. #1

    Φόρτιση μπαταρίας ? Ερώτηση

    Γίνεται να φορτίστη μπαταρία μηχανης μέσω καλωδίων συνδέοντας την με την μπαταρία του αυτοκινητου ή θα δούμε πυροτεχνήματα.
    Μπαταρία μηχανής:MF, 12V, 7Ah

  2. #2
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    αν ειναι για να βαλεις μπροστα οκ δεν εχει προβλημα!!
    μικρο το κακο!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  3. #3
    Τι εννοεις αν ειναι να βάλεις μπροστά μονο ? Βασικα μονο για αυτό ειναι γιατι τώρα δεν δίνει η μπαταρία την απαραίτητη ισχύ για να πάρει μονη της λογω που έχει μείνει κάποιες μερες αθικτη. Ποιο ειναι το πρόβλημα ?

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Αλλο να φορτίσεις την μπαταρία κι αλλο να του δώσεις ρεύμα για να παρει μπρος.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Σωστός ρεύμα θέλω να δώσω για να πάρει επειδή είχε μείνει άθικτη. Αρα μπορώ να το κάνω αυτό μεσω αυτοκινήτου

  6. #6
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Μπορείς ακόμα και να μισο φορτίσεις σχεδόν άδεια μπαταρία από γεμάτη. Σκέψου τις μπαταρίες σαν δοχεία με νερό. Η γεμάτη είναι το δοχείο που είναι γεμάτο νερό και η άδεια είναι το δοχείο που δεν έχει καθόλου νερό. Αν τις συνδέσεις (πολύ χοντρά και με αρκετούς συμβιβασμούς όπως ρεύμα φόρτισης κλπ) μπορείς να έχεις δύο μπαταρίες μισογεμάτες.


    Για να δώσεις ρεύμα για να ξεκινήσει ο κινητήρας, σαφώς και μπορείς να δώσεις από αυτοκίνητο ή ότι άλλο αρκεί να είναι 12βολτο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι σωστο, αλλα το εχω ακουσει, οποτε το γραφω. Καλο ειναι 'λεει', να μην ειναι σε λειτουργια ο κινητηρας του αυτοκινητου οταν γινεται μεταγγιση ηλεκτρονιων, για προστασια των ηλεκτρονικων της μοτοσυκλετας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    Να βαλεις μπρος μπαταρια μηχανης απο μπαταρια αυτοκινητου κανενα προβλημα, το αντιστροφο ομως

    Νομιζω δεν της κανει καλο.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    μην ειναι ειναι 6v μια απο της δυο μονο γιατι το επομενο που θα δεις θα ειναι ηλεκ/γος

  10. #10
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από viper1
    μην ειναι ειναι 6v μια απο της δυο μονο γιατι το επομενο που θα δεις θα ειναι ηλεκ/γος
    Αν βρει αμάξι με 6βολτη, καλύτερα να δει κανένα ματσωμένο συλλέκτη..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #11
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Για να μην ανοίγω καινούργιο θρεντ, να ρωτήσω και εγώ άν ξέρετε πως λειτουργούν οι φορτιστές μπαταρίας και άν δίνουν περισότερη ζωή σε μια χρησιμοποιημένη μπαταρία?

    Για να καταλάβετε τι εννοώ,
    έχω 3 χρόνια την μπαταρία στην μηχανή και κινούμαι καθημερινά και σκέφτομαι (προληπτικά για να μη με αφήσει κανένα κρύο πρωινό), αντί για καινούργια μπαταρία να πάρω έναν φορτιστή.
    Αξίζει???
    Βρήκα έναν με 35,00 ευρώ.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.200
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Για να μην ανοίγω καινούργιο θρεντ, να ρωτήσω και εγώ άν ξέρετε πως λειτουργούν οι φορτιστές μπαταρίας και άν δίνουν περισότερη ζωή σε μια χρησιμοποιημένη μπαταρία?

    Για να καταλάβετε τι εννοώ,
    έχω 3 χρόνια την μπαταρία στην μηχανή και κινούμαι καθημερινά και σκέφτομαι (προληπτικά για να μη με αφήσει κανένα κρύο πρωινό), αντί για καινούργια μπαταρία να πάρω έναν φορτιστή.
    Αξίζει???
    Βρήκα έναν με 35,00 ευρώ.

    Εφόσον το κινείς καθημερινά δεν νομίζω ότι έχεις θέμα, στο ER-5 μου κράτησε 5 χρόνια μέχρι που το έδωσα και αυτός που την πήρε ακόμα την ίδια έχει επάνω, σύνολο 7 χρόνια!
    Ο φορτιστής χρειάζεται μόνο αν κινείς την μηχανή αραιά και που για να κρατάει σε φόρμα την μπαταρία, πράγμα που γίνεται από το ίδιο το μηχανάκι στην καθημερινή χρήση


    (να φοβηθώ τον oldman τώρα η μετα; )
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisioak
    Εφόσον το κινείς καθημερινά δεν νομίζω ότι έχεις θέμα, στο ER-5 μου κράτησε 5 χρόνια μέχρι που το έδωσα και αυτός που την πήρε ακόμα την ίδια έχει επάνω, σύνολο 7 χρόνια!
    Ο φορτιστής χρειάζεται μόνο αν κινείς την μηχανή αραιά και που για να κρατάει σε φόρμα την μπαταρία, πράγμα που γίνεται από το ίδιο το μηχανάκι στην καθημερινή χρήση


    (να φοβηθώ τον oldman τώρα η μετα; )
    Δεν είπα ότι έχω θέμα, απλά μήπως με αυτό τον τρόπο αυξάνει η διάρκεια ζωής της μπαταρίας γιατί με το να κινήται λίγο κάθε μέρα δεν νομίζω ότι φορτίζεται πλήρως.

    (ήρθε η ώρα να φοβηθείς τον oldman)
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  14. #14
    Παιδιά γειά σε όλους.Επαναφέρω το θέμα γιατί θέλω να κάνω κάποιες σχετικές ερωτήσεις.Κατ'αρχάς έμεινα απο μπαταρία και μάλιστα για 3η φορά σε ένα μήνα οπότε θα το επισπέυσω για καινούρια.Τέλος πάντων επειδή τη μηχανή τη χρειάζομαι αύριο θα πάω να τη φορτίσω.Από ό,τι διάβασα πιο πάνω γίνεται να φορτιστεί έστω για να πάρει μπρος από μπαταρία αυτοκινήτου.Πρώτον η μηχανή του αμαξιού καλό είναι να είναι σβηστή ή αναμμένη?Επίσης,επειδή τις άλλες φορές μου έμεινε κοντά στο σπίτι μου,με βοήθησε ένας μηχανικός και χρησιμοποίησε φορητό φορτιστή.Σύνδεσε μόνο τον ένα πόλο.Εγώ πρέπει να συνδέσω και τους 2? Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά δεν μου έχει ξανατύχει και θέλω να είμαι σίγουρος ότι ειδικά το αμάξι δε θα πάθει κάτι καθώς δεν είναι δικό μου..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Πρωτα ψαξε βρες την αιτια που μενεις απο μπαταρια.ο μηχανικος αποκλειεται να συνεδεσε μονο τον ενα πολο (καπου θα επιασε την γειωση)και καλο ειναι το αυτοκινητο να δουλευει.στην χειροτερη να μεινει και το αυτοκινητο απο μπαταρια και θα χρειαστεις 2 νεες μπαταριες....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φόρτιση μπαταρίας
    από harlek στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2013, 11:09
  2. φορτιση μπαταριας Bmw Κ75s
    από zzr2005 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2008, 14:07
  3. Φόρτιση μπαταρίας.
    από Nrgman στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2006, 17:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF