Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Καδένα-τεντωτήρας

  1. #1
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119

    Καδένα-τεντωτήρας

    Καλημέρα , έχω ένα cbf 600s 2004 με 70000 χλμ , o μηχανικός μου μετά από το περσινό service μου ανέφερε ότι θα πρέπει να αλλαχθεί τεντωτήρας και καδένα στα χιλιόμετρα που έχω τώρα.
    Τα ανταλλακτικά είναι αρκετά ακριβά (234€) και η εργασία η οποία θα κάνει απαιτεί απ'ότι μου είπε και χρονισμό μετά, το συνολικό κόστος φτάνει στο Θεό (περίπου 400€) :hypnotize.
    Εσείς έχετε κάνει αλλαγή ;
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  2. #2
    Ο τεντωτήρας έχει 78-79 € και η καδένα 114 € τα υπόλοιπα μάλλον είναι οι δύο φλάτζες και ορινγκ ..

    άρα για τα ανταλλακτικά όντως τόσο κάνουν στο Σαρακάκη ..


  3. #3
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Δεν αντιλέγω για το κόστος των ανταλλακτικών , αυτό που ρωτάω είναι εάν όντως σε αυτόν τον κινητήρα πρέπει να αλλάζονται σε αυτά τα χιλιόμετρα και εάν το να τοποθετηθούν απαιτεί
    λύσιμο εσωτερικά και άρα ''παίδεμα'' και εργατοώρες από τον εκάστοτε μηχανικό.
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά από τεχνικά θέματα.
    Πάντως κοίταξε το repair manual και μου ανέφερε ότι δεν μπορεί να τοποθετηθούν μόνο από το πλαϊνό καπάκι που είναι ο τεντωτήρας.
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
    Δεν αντιλέγω για το κόστος των ανταλλακτικών , αυτό που ρωτάω είναι εάν όντως σε αυτόν τον κινητήρα πρέπει να αλλάζονται σε αυτά τα χιλιόμετρα και εάν το να τοποθετηθούν απαιτεί
    λύσιμο εσωτερικά και άρα ''παίδεμα'' και εργατοώρες από τον εκάστοτε μηχανικό.
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά από τεχνικά θέματα.
    Πάντως κοίταξε το repair manual και μου ανέφερε ότι δεν μπορεί να τοποθετηθούν μόνο από το πλαϊνό καπάκι που είναι ο τεντωτήρας.
    εκεί με το πλαινό καπάκι σε έχασα ...

    θέλει

    λύσιμο πλαστικά ρεζερβουάρ φιλτροκούτι ψευτοκάπακο γρανάζια εκκεντροφόρων πλαινό καπάκι (ολόκληρο) λύσιμο τεντωτήρας και τέλος το κάτω γρανάζι του ρότορα που δίνει τον παλμό ...

    δυστυχώς για τα χλμ που έχεις κάπου εκεί αλλάζει

    (να τσεκάρει ο μηχανικός σου αν θέλει αλλαγή και η καδένα η μόνο ο τεντωτήρας και να τσεκάρει και τις γλύστρες της καδένας )


  5. #5

    Re: Καδένα-τεντωτήρας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από georgemark
    Καλημέρα , έχω ένα cbf 600s 2004 με 70000 χλμ , o μηχανικός μου μετά από το περσινό service μου ανέφερε ότι θα πρέπει να αλλαχθεί τεντωτήρας και καδένα στα χιλιόμετρα που έχω τώρα.
    Τα ανταλλακτικά είναι αρκετά ακριβά (234€) και η εργασία η οποία θα κάνει απαιτεί απ'ότι μου είπε και χρονισμό μετά, το συνολικό κόστος φτάνει στο Θεό (περίπου 400€) :hypnotize.
    Εσείς έχετε κάνει αλλαγή ;
    Ουρανός;

    Εδώ να δεις ουρανό!!!

  6. #6
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    εκεί με το πλαινό καπάκι σε έχασα ...

    θέλει

    λύσιμο πλαστικά ρεζερβουάρ φιλτροκούτι ψευτοκάπακο γρανάζια εκκεντροφόρων πλαινό καπάκι (ολόκληρο) λύσιμο τεντωτήρας και τέλος το κάτω γρανάζι του ρότορα που δίνει τον παλμό ...

    δυστυχώς για τα χλμ που έχεις κάπου εκεί αλλάζει

    (να τσεκάρει ο μηχανικός σου αν θέλει αλλαγή και η καδένα η μόνο ο τεντωτήρας και να τσεκάρει και τις γλύστρες της καδένας )

    Αυτά πάνω κάτω μου είπε (κάπου τον έχασα μετά) και μετά μου ανέφερε και κάτι για ρύθμιση και χρονισμό....
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  7. #7
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119

    Re: Re: Καδένα-τεντωτήρας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos_abel
    Ουρανός;

    Εδώ να δεις ουρανό!!!
    Εντάξει δεν έβαλα μέσα και μπουζί ,λάδια, αισθητήρας νεκράς οπότε πάμε για 500 περίπου.
    Η ερώτηση ήταν για τα 2 τα διαόλια που μαζί με την εργασία πάνε 435 περίπου.
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  8. #8
    Για τεντωτήρα μου ακούγονται λογικά τα χλμ. Για καδένα όχι..
    Υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί από κάποια σημάδια αν βγει το καπακι αν η καδένα έχει χαλαρώσει

  9. #9
    ακούς περίεργους θορύβους και κροταλίσματα??
    αν όχι...στην προγραμματισμένη συντήρηση δεν νομίζω να προτείνει η honda αλλαγή τεντωτήρα και καδένας στα τετρακύλινδρα μοντέλα της.

    μήπως θέλει να κάνει καμιά αρπαχτή ο μηχανικός σου λόγω αναδουλειάς και κρίσης?

  10. #10
    Νέο προς Παλιό μέλος Το avatar του/της georgemark
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrioskosmas
    ακούς περίεργους θορύβους και κροταλίσματα??
    αν όχι...στην προγραμματισμένη συντήρηση δεν νομίζω να προτείνει η honda αλλαγή τεντωτήρα και καδένας στα τετρακύλινδρα μοντέλα της.

    μήπως θέλει να κάνει καμιά αρπαχτή ο μηχανικός σου λόγω αναδουλειάς και κρίσης?
    όταν πατήσω τη μίζα και για 20-30 δευτερόλεπτα ακούγεται ένας ενοχλητικός θόρυβος που παραπέμπει σε καδένα (τσικ -τσικ !!!!) , μετά σταματάει.
    ο μηχανικός μου με έχει βοηθήσει και επιλύσει διάφορα όλα τα περασμένα χρόνια και τον εμπιστεύομαι, ρώτησα απλά τους συμφωρουμήτες εάν προβλέπεται για αυτά τα χλμ και ο catmaster ήταν κατατοπιστικότατος και τον ευχαριστώ , επίσης μου κάνει εντύπωση το κόστος των εργατικών για μια τέτοια εργασία , στη προηγούμενη μηχανή (bros 400) δεν χρειάστηκε παρότι είχε αρκετά παραπάνω χλμ.
    ...αξίζει να ζουν σαν παιδιά εκείνοι που έχουν καρδιά............

  11. #11
    Εγώ στο παρελθόν άλλαξα 2 φορές τεντωτήρα στο CBF-250. Τον άλλαξα και μετά απο 1 μήνα ακουγόταν πάλι το "κροτάλισμα". Το ξαναάλλαξα καιμετά απο 1 μήνα τα ίδια. Τώρα εδώ και 1.5 χρόνο δεν έχω κάνει τίποτα.
    1.Νομίζετε ότι θα κάνω ζημιά στην καδένα?
    2.Τι άλλο να κάνω αφού το ανταλακτικό αποδεικνύεται μειωμένης αξιοπιστίας (το αγόρασα 40Ευρώ).

  12. #12
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Φίλε μου πολύ αμφιβάλλω για τη γνώμη του μάστορα ! Αν τα Ηονδα ήθελαν τεντωτήρα-καδένα στ 70000ΧΛΜ κλάφτα Χαράλαμπε ! Άστο όπως είναι και συνήθισε το θόρβο !

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KAGOURO
    Φίλε μου πολύ αμφιβάλλω για τη γνώμη του μάστορα ! Αν τα Ηονδα ήθελαν τεντωτήρα-καδένα στ 70000ΧΛΜ κλάφτα Χαράλαμπε ! Άστο όπως είναι και συνήθισε το θόρβο !
    ναι να το αφησει ετσι και οταν πηδηξει καποια στιγμη δοντι η καδενα θα σου καρφωσει μοτερ,αρε τι ακουμε απο μερικους.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  14. #14
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
    ναι να το αφησει ετσι και οταν πηδηξει καποια στιγμη δοντι η καδενα θα σου καρφωσει μοτερ,αρε τι ακουμε απο μερικους.
    αν ποστάρεις ένα περιστατικό από Ελλάδα ή εξωτερικό που κάρφωσε βαλβίδες από καδένα εκκεντροφόρου σε Ηοnda τότε πάσσο και τα παίρνω όλα πίσω,.......όσο για το σχόλιο της μερικότητας αν δεν βρεις κάτι σου επιστρέφεται !

  15. #15
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Κατα την γνωμη μου δεν τα αφηνουν αυτα...αφου ακουγεται θελει αλλαγμα(αλλιως παιρνεις το μοτερ στο χερι!!)
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. καδένα-τεντωτήρας cbf 600 (08)
    από Nikokun στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2013, 15:02
  2. Τεντωτηρας καδενας
    από hornetakias στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2007, 12:44
  3. ΚΑΔΕΝΑ
    από ΝΑΥΑΡΧΟΣ στο forum Yamaha TDM series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2006, 09:11
  4. Τεντωτήρας σε Inova
    από Alx 84 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2006, 00:13
  5. ΒΑΛΒΙΔΕΣ η ΚΑΔΕΝΑ
    από Tonyxgr στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 13:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF