Σελίδα 2 από 88 ΠρώτοΠρώτο 12345671252 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #16
    ΜΕΛΛΩΝ ΤΖΕΝΤΑΪ... Το avatar του/της tifoso4ever
    Εγγραφή
    13/05/2004
    Μηνύματα
    471
    ΡΕ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ!!!!
    Τι ανακατασκευη και τριχες, ενα πολυ καλο πλυσιμο, ενα σερβισακι και ειναι ετοιμο!


    ΧΑ ΧΑ ΧΑ, Αντε, καλο κουραγιο!!!

    Παντως, πλακα πλακα, δεν ειναι και σε ασχημη κατασταση...


  2. #17
    Προβλήματα μέχρι στιγμής

    1)Βενζίνη εχει αυτη που ειχε εδω και 1-2 χρονια,λαδι εχει,διακοπτης στο Run,μανιβελιά και...δεν παιρνει.Δεν εχω ξαναβαλει μπρος μοτοσυκλετα! Βάζω το κλειδί στην κλειδαριά:Μετα πρέπει να το γυρίσω προς τα δεξιά? Προσπαθώ αλλα μου αντιστέκεται το άτιμο,δεν θέλει να πάει εκεί.

    2)Σπασμένη μανέτα συμπλέκτη,η μανέτα του φρένου δεν είναι συνδεδεμένη,το γκάζι έχει υπερβολικά μικρή διαδρομή άρα μάλλον έχει κολλήσει,ο ένας καθρέφτης λείπει,οι χούφτες δεν είναι πια μαζί μας,η ντίζα του ταχύμετρου μας έχει αφήσει χρόνους

    3)Σκουριά πολλή στην εξάτμιση,σκουρία λιγότερη μεν,υπαρκτή δε στο πλαίσιο.Σπασμένα πίσω φλάς και τμήμα του πίσω φαναριού.

    4)Και μια σφηκοφωλιά πίσω απο το καρμπυρατέρ

  3. #18
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    Προβλήματα μέχρι στιγμής

    1)Βενζίνη εχει αυτη που ειχε εδω και 1-2 χρονια,λαδι εχει,διακοπτης στο Run,μανιβελιά και...δεν παιρνει.Δεν εχω ξαναβαλει μπρος μοτοσυκλετα! Βάζω το κλειδί στην κλειδαριά:Μετα πρέπει να το γυρίσω προς τα δεξιά? Προσπαθώ αλλα μου αντιστέκεται το άτιμο,δεν θέλει να πάει εκεί.

    2)Σπασμένη μανέτα συμπλέκτη,η μανέτα του φρένου δεν είναι συνδεδεμένη,το γκάζι έχει υπερβολικά μικρή διαδρομή άρα μάλλον έχει κολλήσει,ο ένας καθρέφτης λείπει,οι χούφτες δεν είναι πια μαζί μας,η ντίζα του ταχύμετρου μας έχει αφήσει χρόνους

    3)Σκουριά πολλή στην εξάτμιση,σκουρία λιγότερη μεν,υπαρκτή δε στο πλαίσιο.Σπασμένα πίσω φλάς και τμήμα του πίσω φαναριού.

    4)Και μια σφηκοφωλιά πίσω απο το καρμπυρατέρ
    εχεις προσβαση στο φιλτροκουτι?αν ναι βγαλε το φιλτρο του αερα και ριξε μεσα στο καρμπ λιγη βενζινη και τραβα κανα 2 μανιβελιες να δεις αν θα "σκασει" αν δεν δεις φως θελει να αρχισεις να ψαχνεις δηλαδη να δεις αν ριχνει σπινθηρες το μπουζι και παει λεγωντας.αντε καλη επιτυχια

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
    εχεις προσβαση στο φιλτροκουτι?αν ναι βγαλε το φιλτρο του αερα και ριξε μεσα στο καρμπ λιγη βενζινη και τραβα κανα 2 μανιβελιες να δεις αν θα "σκασει" αν δεν δεις φως θελει να αρχισεις να ψαχνεις δηλαδη να δεις αν ριχνει σπινθηρες το μπουζι και παει λεγωντας.αντε καλη επιτυχια
    Πριν το κανω αυτο να ρωτησω κατι αλλο: Πρεπει η μοτοσυκλετα να ειναι σε νεκρα για να παρει μπρος.Νομιζω την εχω βρει τη νεκρα,αλλα δεν εχω τον ελεγχο του συμπλεκτη γιατι η μανετα οπως ειπα,εχει σπασει.Μηπως αυτο φταιει? Επισης να πω οτι ο διακοπτης για να περναει βενζινη απο το τεποζιτο στο καρμπυρατερ ειναι ανοιχτος και το φιλτρο αερα ειναι καθαρο-σχετικα-.Απ'εξω απο τον κινητηρα,στο δεξι μερος,ειναι καλλυμενο με λαδι.Η μηχανη ειχε πεσει με αυτη τη μερια και σκεφτηκα μηπως εμεινε καιρο πεσμενη και περασε τιποτα λαδι εξω,γι'αυτο δεν το ανεφερα.Ομως τελικα,μηπως ειναι προβλημα στον κινητηρα,για παραδειγμα καμια καμμενη φλαντζα?

  5. #20
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    κοιτα αφου δεν εχει μανετα συμπλεκτη ναι πρεπει να ειναι στην νεκρα αλλα ετσι και αλλιως αν δεν ειναι στην νεκρα η μανιβελα δεν παει πουθενα.τεσπα για να δεις αν εχει νεκρα προσπαθησε να τσουλισεις την μηχανη αν δεν αντιμετοπισεις αντισταση τοτε ναι εισαι στην νεκρα.α κανε και μια προσπαθεια με την βανα της βενζινης στην ρεζερβα.

  6. #21
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Καταρχήν, άλλαξε τη βενζίνη, αυτή θα έχει γίνει τυρί τόσο καιρό!

    Βεβαιώσου πως έχει αρκετό λάδι μέσα ο κινητήρας.

    Μετά, πριν γυρίσεις τη μανιβέλα, βγάλε το μπουζί και ψέκασε μέσα λίγο wd-40. Βάλε το πίσω και είσαι οκ!

    Εγώ θα σου έλεγα να καθαρίσεις και τα καρμπυρατέρ πριν τη βάλεις μπρος, μιας και είχε και τη σφηκοφωλιά δίπλα...
    "Qu ils mangent de la brioche"

  7. #22
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Αρχικά δημιουργήθηκε από John Steed
    Καταρχήν, άλλαξε τη βενζίνη, αυτή θα έχει γίνει τυρί τόσο καιρό!

    Βεβαιώσου πως έχει αρκετό λάδι μέσα ο κινητήρας.

    Μετά, πριν γυρίσεις τη μανιβέλα, βγάλε το μπουζί και ψέκασε μέσα λίγο wd-40. Βάλε το πίσω και είσαι οκ!

    Εγώ θα σου έλεγα να καθαρίσεις και τα καρμπυρατέρ πριν τη βάλεις μπρος, μιας και είχε και τη σφηκοφωλιά δίπλα...
    μα γιατι του λες ανακριβιες του παιδιου ολοι ξερουν οτι η βενζινη με τον καιρο γινεται μελι

  8. #23
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    Δεν εχω ξαναβαλει μπρος μοτοσυκλετα!

    Πες μας ότι κάνεις πλάκα...

    Αν ΔΕΝ κάνεις πλάκα, ίσως θα 'πρεπε να ζτήσεις τη βοήθεια κάποιου πιό έμπειρου, πριν κάνεις ζημιά στον εαυτό σου ή στο μηχανάκι!

  9. #24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasV2
    Πες μας ότι κάνεις πλάκα...

    Αν ΔΕΝ κάνεις πλάκα, ίσως θα 'πρεπε να ζτήσεις τη βοήθεια κάποιου πιό έμπειρου, πριν κάνεις ζημιά στον εαυτό σου ή στο μηχανάκι!
    Δεν κάνω πλάκα
    Αλλα δεν είμαι και τόσο επικίνδυνος πιστεύω.Θεωρητικά,ξέρω διάφορα πράγματα απλά δεν τα εφάρμοσα ποτέ στην πράξη και είπα να ξεκινήσω έτσι.Πώς να κάνω ζημιά στον εαυτό μου δηλαδή? Να πέσει η μηχανή και να με πλακώσει? Να το ξεκινήσω με φουλ γκάζι και πρώτη και να τσακιστώ? Αφου δεν ελέγχω το συμπλέκτη για να μπορώ να το βάλω στην πρώτη!

    @Όλους Μου βγαίνουν τα χέρια για να την τσουλήσω,αλλα για αυτο φταει το εμπρος λαστιχο,που ειναι ξεφουσκωτο.

  10. #25
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takata Dome
    Δεν κάνω πλάκα
    Αλλα δεν είμαι και τόσο επικίνδυνος πιστεύω.Θεωρητικά,ξέρω διάφορα πράγματα απλά δεν τα εφάρμοσα ποτέ στην πράξη και είπα να ξεκινήσω έτσι.Πώς να κάνω ζημιά στον εαυτό μου δηλαδή? Να πέσει η μηχανή και να με πλακώσει? Να το ξεκινήσω με φουλ γκάζι και πρώτη και να τσακιστώ? Αφου δεν ελέγχω το συμπλέκτη για να μπορώ να το βάλω στην πρώτη!

    @Όλους Μου βγαίνουν τα χέρια για να την τσουλήσω,αλλα για αυτο φταει το εμπρος λαστιχο,που ειναι ξεφουσκωτο.
    ναι αλλα δεν ακους και το μοτερ να γυρναει ε?δηλαδη οταν το τσουλας δεν ακους ηχους απο το μοτερ

  11. #26
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gms
    ναι αλλα δεν ακους και το μοτερ να γυρναει ε?δηλαδη οταν το τσουλας δεν ακους ηχους απο το μοτερ
    Όχι

  12. #27
    Εδώ έχουμε πρόβλημα....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φωτογραφία0097.jpg 
Προβολές:	1651 
Μέγεθος:	234,2 KB 
ID:	238224

  13. #28
    :a53: Αυτό κάποτε ήταν μέταλλο! Τώρα το πιάνεις και ξεφλουδίσει,σαν ξύλο!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φωτογραφία0098.jpg 
Προβολές:	1657 
Μέγεθος:	266,0 KB 
ID:	238225

  14. #29
    Έχουμε και προφόρτιση!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φωτογραφία0099.jpg 
Προβολές:	1654 
Μέγεθος:	243,8 KB 
ID:	238226

  15. #30
    Πολύ Βρώμικα και ταλαιπωρημένα τα οργανάκια...:o
    Και η πλάκα τιμονιού δεν παέι πίσω όμως!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Φωτογραφία0100.jpg 
Προβολές:	1657 
Μέγεθος:	273,7 KB 
ID:	238227

Σελίδα 2 από 88 ΠρώτοΠρώτο 12345671252 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF