Σελίδα 57 από 88 ΠρώτοΠρώτο ... 747525354555657585960616267 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 841 έως 855 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #841
    Αφού βγήκε όλο τα λάδι (κατάμαυρο και λίγο),μπήκε καινούργιο.Όχι λάδι αναρτήσεων, αλλα ATF,γιατι έτσι προτείνει ο κατασκευαστής.Το συγκεκριμένο έχει cSt 37,που αντιστοιχεί σε λάδια ιξώδους 7.5-10 ανάλογα τον κατασκευαστή

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1654.jpg 
Προβολές:	553 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	283625

  2. #842
    Έπεσε και ένα ελαφρύ καθάρισμα με αλοιφή στην τάπα,να μην δείχνει άσχημη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1655.jpg 
Προβολές:	557 
Μέγεθος:	74,4 KB 
ID:	283626

  3. #843
    Και τελικά μπήκαν πάλι όλα μαζί.Η βαλβίδα που υπάρχει στο καπάκι,είναι για να προσθέτει κανείς αέρα με μια τρόμπα,μεταβάλλοντας ελαφρώς την σκληρότητα του πηρουνιού.Το καπάκι της θα αντικατασταθεί

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1659.jpg 
Προβολές:	551 
Μέγεθος:	55,3 KB 
ID:	283627

  4. #844
    Συμπιέζοντας τις για να δώ αν χάνουν καθόλου οι τσιμούχες,η διαφορά στην σκληρότητα τους ήταν εμφανέστατη! Έτσι ξεμπέρδεψα έυκολα και με αυτό.Η πίσω ανάρτηση πάντως δεν την γλιτώνει τη μεταφορά στην Αθήνα

    Αυτά προς το παρών,με προοπτική να μπούν κι'άλλα αρκετά σύντομα!

  5. #845
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    η βαλβιδα που εχει ειναι για εξαερωση. σηκωνεις το μπροστινο με την ροδα στον αερα ωστε η αναρτηση να ειναι σε πληρη εκταση και πατας τις βαλβιδες με ενα κατσαβιδακι ωστε να βγει ο αερας και να εξισωθει με την εξωτερικη πιεση που βρισκομαστε.

  6. #846
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  7. #847
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MaiTak
    Εγγραφή
    24/11/2012
    Μηνύματα
    330

  8. #848
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    ...Η πίσω ανάρτηση πάντως δεν την γλιτώνει τη μεταφορά στην Αθήνα...
    Δε χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου. Εάν υποθέτω σωστά, η ανάρτηση θα σταλεί στον K-Shock, (οι 3 μηχανικοί που ξέρω, εκεί μου είπαν ότι θα έστελναν τη δική μου). Πήγα αυτοπροσώπως λοιπόν, να τον ρωτήσω για τη δική μου πίσω ανάρτηση του Σέροου, γνωρίζοντας ήδη ότι το αμορτισέρ είναι <<σώβρακο>>. Αφού με συμβούλεψε πρώτα να χαλαρώσω το ελατήριο - που το είχα σφίξει τέρμα λόγω κλασμένου αμορτισέρ - γιατί, μου εξήγησε, ακόμα και λίγη ζωή να έχει το αμορτισέρ, έτσι τσίτα που είχα το ελατήριο, δεν άφηνε το αμορτισέρ να κάνει έστω αυτή τη μικρή επαναφορά που είναι προορισμένο να κάνει. Επιπλέον, με αυτόν τον τρόπο ζορίζεται πολύ και το ελατήριο, το οποίο μου είπε ότι μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις επιτρέπεται να του αλλάζουμε τη ρύθμιση της μαμάς.

    Εντέλει, μου πρότεινε καλύτερα να μην του αφήσω την ανάρτηση για επισκευή (!!!), γιατί ναι μεν η ενδεικτική τιμή της επισκευής είναι 80ευρώ, αλλά εάν όταν την ανοίξει δει ότι χρειάζεται και π.χ. αλλαγή το έμβολο, πάμε κατευθείαν στα 120! Του είπα, τί να κάνουμε, αφού η ανάρτηση είτε μαμά είτε άφτερμαρκετ κοστίζει πάνω από 300ευρώ, ακόμα και με αλλαγή εμβόλου, περισσότερο με συμφέρει. Ο τύπος, αντί να το αφήσει έτσι, πήρε μπροστά μου τηλέφωνο έναν εισαγωγέα της Γιαμάχα, που βρίσκεται στο Κουκάκι, ο οποίος πουλάει τη μαμά ανάρτηση του Σέρρου στα 170ευρά !!! Πήρα κι εγώ τηλέφωνο μετά και επαλήθευσα την τιμή.

    Μακρηγόρησα λίγο, αλλά ήθελα να σου τονίσω ότι ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να μου πει <<Φέρ' τη να στη φτιάξω>> και να με χρεώσει ό,τι ήθελε και ακόμα περισσότερο μια και στο αντικείμενό του είναι αν όχι ο μόνος σίγουρα ο καλύτερος στην Αθήνα, με συμβούλεψε και μ' ενημέρωσε τιμιότατα και μάλιστα χωρίς τελικά να του δώσω δουλειά! Οπότε, εάν η ανάρτησή σου είναι να πάει εκεί, μάλλον δε θα σε εξαπατήσει και θα σου κάνει και πολύ καλή δουλειά. Εάν δε έχεις στοιχεία του μαγαζιού και τα θες, στείλε πμ να στα δώσω.

    Α! Και πάλι μπράβο για όλη την προσπάθειά σου!!

  9. #849
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yannnhs Προβολή μηνύματος
    Δε χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου. Εάν υποθέτω σωστά, η ανάρτηση θα σταλεί στον K-Shock, (οι 3 μηχανικοί που ξέρω, εκεί μου είπαν ότι θα έστελναν τη δική μου). Πήγα αυτοπροσώπως λοιπόν, να τον ρωτήσω για τη δική μου πίσω ανάρτηση του Σέροου, γνωρίζοντας ήδη ότι το αμορτισέρ είναι <<σώβρακο>>. Αφού με συμβούλεψε πρώτα να χαλαρώσω το ελατήριο - που το είχα σφίξει τέρμα λόγω κλασμένου αμορτισέρ - γιατί, μου εξήγησε, ακόμα και λίγη ζωή να έχει το αμορτισέρ, έτσι τσίτα που είχα το ελατήριο, δεν άφηνε το αμορτισέρ να κάνει έστω αυτή τη μικρή επαναφορά που είναι προορισμένο να κάνει. Επιπλέον, με αυτόν τον τρόπο ζορίζεται πολύ και το ελατήριο, το οποίο μου είπε ότι μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις επιτρέπεται να του αλλάζουμε τη ρύθμιση της μαμάς.

    Εντέλει, μου πρότεινε καλύτερα να μην του αφήσω την ανάρτηση για επισκευή (!!!), γιατί ναι μεν η ενδεικτική τιμή της επισκευής είναι 80ευρώ, αλλά εάν όταν την ανοίξει δει ότι χρειάζεται και π.χ. αλλαγή το έμβολο, πάμε κατευθείαν στα 120! Του είπα, τί να κάνουμε, αφού η ανάρτηση είτε μαμά είτε άφτερμαρκετ κοστίζει πάνω από 300ευρώ, ακόμα και με αλλαγή εμβόλου, περισσότερο με συμφέρει. Ο τύπος, αντί να το αφήσει έτσι, πήρε μπροστά μου τηλέφωνο έναν εισαγωγέα της Γιαμάχα, που βρίσκεται στο Κουκάκι, ο οποίος πουλάει τη μαμά ανάρτηση του Σέρρου στα 170ευρά !!! Πήρα κι εγώ τηλέφωνο μετά και επαλήθευσα την τιμή.

    Μακρηγόρησα λίγο, αλλά ήθελα να σου τονίσω ότι ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να μου πει <<Φέρ' τη να στη φτιάξω>> και να με χρεώσει ό,τι ήθελε και ακόμα περισσότερο μια και στο αντικείμενό του είναι αν όχι ο μόνος σίγουρα ο καλύτερος στην Αθήνα, με συμβούλεψε και μ' ενημέρωσε τιμιότατα και μάλιστα χωρίς τελικά να του δώσω δουλειά! Οπότε, εάν η ανάρτησή σου είναι να πάει εκεί, μάλλον δε θα σε εξαπατήσει και θα σου κάνει και πολύ καλή δουλειά. Εάν δε έχεις στοιχεία του μαγαζιού και τα θες, στείλε πμ να στα δώσω.

    Α! Και πάλι μπράβο για όλη την προσπάθειά σου!!
    Εκεί θα την στείλω.Δυστυχώς δεν μένω Αθήνα και θα την στείλω στα τυφλά...ελπίζω να μην είναι σε χάλια κατάσταση.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

  10. #850
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Εάν θες πάρ' τον τηλέφωνο και μίλα του (2 άτομα είναι, νομίζω αδέρφια), εξήγησέ του την ιστορία σου και πιστεύω θα σε ακούσει και θα σε προσέξει. Εμένα αυτήν την εντύπωση μου έδωσε.

  11. #851
    Πάμε μια βόλτα στα όργανα.Τα αποσυναρμολόγησα εντελώς για να τα φροντίσω λίγο.Εδώ η βάση τους

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0962.jpg 
Προβολές:	476 
Μέγεθος:	97,1 KB 
ID:	283687

  12. #852
    Και εδώ το πλαστικό που μπαίνει πάνω της.Πάνω του στηρίζονται οι προειδοποιητικές ενδείξεις.Απο δεξιά προς τα αριστερά οι πρώτες είναι οι γνωστές: Φλας,νεκρά,μεγάλη σκάλα.Η ένδειξη speed τερμα αριστερά είναι γνωστή σε όσους έτυχε να έχουν στην κατοχή τους ιαπωνικές μηχανές παραεισαγωγής.Ανάβει όταν η ταχύτητα ανεβαίνει πάνω απο τα 80(; ) χιλιόμετρα την ώρα,το όριο δηλαδή των ιαπωνικών δρόμων

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1563.jpg 
Προβολές:	466 
Μέγεθος:	44,7 KB 
ID:	283688

  13. #853
    Και να και το ταχύμετρο! Στροφόμετρο δεν υπάρχει...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0951.jpg 
Προβολές:	467 
Μέγεθος:	60,2 KB 
ID:	283689

  14. #854
    Τα χιλιόμετρα άμα θέλουμε τα πιστεύουμε.Όταν η μηχανή ήρθε στα χέρια μου η ντίζα του ταχύμετρου ήταν κομμένη,οπότε ίσως και να είναι παραπάνω...Τα 140 τα πιάνει άραγε;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1568.jpg 
Προβολές:	471 
Μέγεθος:	95,6 KB 
ID:	283690

  15. #855
    Το καπάκι το έβαψα αλλά το διάφανο πλαστικό είχε πρόβλημα με τις γρατσουνιές

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_1572.jpg 
Προβολές:	460 
Μέγεθος:	47,4 KB 
ID:	283691

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF