Σελίδα 77 από 88 ΠρώτοΠρώτο ... 2767727374757677787980818287 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.141 έως 1.155 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #1141
    Και μια πιο κοντινή ματιά στο ψαλίδι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0299.jpg 
Προβολές:	600 
Μέγεθος:	64,6 KB 
ID:	297677

  2. #1142
    Ο λασπωτήρας έχει στραβώσει,γι'αυτό βγήκε για να κοπεί και θα ξαναμπει.Κατα τ'άλλα δεν λείπει κάτι εδω κάτω (η αλυσίδα θα μπεί σύντομα)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0302.jpg 
Προβολές:	599 
Μέγεθος:	73,6 KB 
ID:	297678

  3. #1143
    Και τέλος μπροστά,δαγκάνα-σωληνάκι έτοιμα και τοποθετημένα.Δεν προβλέπεται γενικά να μπεί κάτι άλλο στη μηχανή μέχρι να πάρει μπρος,οπότε τα ξαναλέμε τότε

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC_0301.jpg 
Προβολές:	601 
Μέγεθος:	52,0 KB 
ID:	297679

  4. #1144
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Σωραίος! Μια χαρούλα πάει!

  5. #1145
    Ανέμελο μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    30
    Μπράβο παλίκαρε, κάνεις καταπληκτική δουλειά. Άντε μας έχεις στο περίμενε τόσες μέρες. Τελικά τι θα κάνεις θα το πας σε μάστορα? θα σου στείλω και ΠΜ με κανα δυό ερωτησούλες που έχω.

  6. #1146
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nosPa21 Προβολή μηνύματος
    Μπράβο παλίκαρε, κάνεις καταπληκτική δουλειά. Άντε μας έχεις στο περίμενε τόσες μέρες. Τελικά τι θα κάνεις θα το πας σε μάστορα? θα σου στείλω και ΠΜ με κανα δυό ερωτησούλες που έχω.
    Είναι κλειστό για διακοπές το συνεργείο που θα τον πάω,και ο,τι κάνω προς το παρόν,μόνος μου.Θα ρυθμίσω βαλβίδες και αν ούτε τότε,τα παρατάω.Περιμένω τις ερωτήσεις σου!

  7. #1147
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Ωραιο γινεται!! Αντε τελειωνει σιγα σιγα!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  8. #1148
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Είναι κλειστό για διακοπές το συνεργείο που θα τον πάω,και ο,τι κάνω προς το παρόν,μόνος μου.Θα ρυθμίσω βαλβίδες και αν ούτε τότε,τα παρατάω.Περιμένω τις ερωτήσεις σου!
    ΡΥΘΜΙΣΕ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ (0,05mm ΕΙΣ. 0,08mm ΕΞ.), ΜΠΟΥΖΙ NGK DPR9Z Ή ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΔΙΑΚΕΝΟ 0,6-0,7mm (ΓΙΑ ΤΑ XR250L ΠΡΟΤΙΝΟΥΝ ΣΑΝ ΣΤΑΝΤΑΡ NGK DPR8Z ΜΕ ΙΔΙΟ ΔΙΑΚΕΝΟ), ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΚΑΘΑΡΟ, ΣΕΛΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ, ΚΛΕΙΣ'ΤΟΝ ΚΑΙ ΤΡΑΒΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΑΝΙΒΕΛΙΕΣ, ΚΑΤΟΠΙΝ ΞΑΝ'ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙ ΤΡΑΒΑ ΜΑΝΙΒΕΛΙΕΣ ΜΙΑ ΜΙΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΚΛΑΚ ΤΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΣΤΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΟ ΣΕ ΦΑΣΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ (ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΕ ΖΟΡΙΖΕΙ ΛΙΓΟ) ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΠΟΤΕ ΜΙΣΟ ΠΟΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ. ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ PD79 ΚΑΙ ΖΙΓΚΛΕΡ ΑΠΟ 118 ΕΩΣ 135 ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΕΝΤΑΞΕΙ! Η ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΥΚΟΛΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΡΥΘΜΙΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ Ή ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ!!!

  9. #1149
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hontroulis Προβολή μηνύματος
    ΡΥΘΜΙΣΕ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ (0,05mm ΕΙΣ. 0,08mm ΕΞ.), ΜΠΟΥΖΙ NGK DPR9Z Ή ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΜΕ ΔΙΑΚΕΝΟ 0,6-0,7mm (ΓΙΑ ΤΑ XR250L ΠΡΟΤΙΝΟΥΝ ΣΑΝ ΣΤΑΝΤΑΡ NGK DPR8Z ΜΕ ΙΔΙΟ ΔΙΑΚΕΝΟ), ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ ΚΑΘΑΡΟ, ΣΕΛΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΚΑΠΑΚΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ. ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟΣ, ΚΛΕΙΣ'ΤΟΝ ΚΑΙ ΤΡΑΒΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΑΝΙΒΕΛΙΕΣ, ΚΑΤΟΠΙΝ ΞΑΝ'ΑΝΟΙΞΕ ΚΑΙ ΤΡΑΒΑ ΜΑΝΙΒΕΛΙΕΣ ΜΙΑ ΜΙΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΚΛΑΚ ΤΟΥ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΑΠΟΣΥΜΠΙΕΣΤΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΟ ΣΕ ΦΑΣΗ ΣΥΜΠΙΕΣΗΣ (ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΕ ΖΟΡΙΖΕΙ ΛΙΓΟ) ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΠΟΤΕ ΜΙΣΟ ΠΟΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ. ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ PD79 ΚΑΙ ΖΙΓΚΛΕΡ ΑΠΟ 118 ΕΩΣ 135 ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΟΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΕΝΤΑΞΕΙ! Η ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΥΚΟΛΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΑΡΥΘΜΙΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ Ή ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ. ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ!!!
    Έλεγξα τις βαλβίδες και φαίνονταν εντάξει.Παρ'ολα αυτά,τις ρύθμισα για να είμαι σίγουρος.Μπουζί δοκίμασα με ιριδίου( IXG24) που η Denso το αναφέρει ως συμβατό με τη μηχανή,και επίσης με DPR9EA-9,το παλιό δηλαδή.Φίλτρο αέρα είναι K&N,το καθάρισα με το ειδικό κιτ.Σέλα και αριστερό καπάκι δεν έχω τοποθετήσει.Λες να τραβάει πολύ αέρα έτσι; Ρεζερβουάρ δεν έχει πάνω η μηχανή,ρίχνω βενζίνη κατευθείαν στο σωληνάκι.Ο αυτόματος αποσυμπιεστής έχει καταργηθεί.Ζιγκλέρ πήγα σε 120,ίσως να έπρεπε και παραπάνω όμως.Το main jet αν δεν κάνω λάθος δεν παίζει ρόλο στην εκκίνηση και στις χαμηλές στροφές.Εκεί ρυθμίζεις το pilot air screw και αλλάζεις slow jet (38 είναι το στοκ).Βέβαια αν κατα την εκκίνηση κρατάς τέρμα ανοιχτό το γκάζι,φαντάζομαι θα συμμετέχει και το κύριο.Θα δοκίμασω να βάλω σέλα και το πλαινό πλαστικό μήπως αλλάξει κάτι.Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τη βοήθεια!
    Τελευταία τροποποίηση από Takata Dome; 21/08/2013 στις 14:13.

  10. #1150
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Έλεγξα τις βαλβίδες και φαίνονταν εντάξει.Παρ'ολα αυτά,τις ρύθμισα για να είμαι σίγουρος.Μπουζί δοκίμασα με ιριδίου( IXG24) που η Denso το αναφέρει ως συμβατό με τη μηχανή,και επίσης με DPR9EA-9,το παλιό δηλαδή.Φίλτρο αέρα είναι K&N,το καθάρισα με το ειδικό κιτ.Σέλα και αριστερό καπάκι δεν έχω τοποθετήσει.Λες να τραβάει πολύ αέρα έτσι; Ρεζερβουάρ δεν έχει πάνω η μηχανή,ρίχνω βενζίνη κατευθείαν στο σωληνάκι.Ο αυτόματος αποσυμπιεστής έχει καταργηθεί.Ζιγκλέρ πήγα σε 120,ίσως να έπρεπε και παραπάνω όμως.Το main jet αν δεν κάνω λάθος δεν παίζει ρόλο στην εκκίνηση και στις χαμηλές στροφές.Εκεί ρυθμίζεις το pilot air screw και αλλάζεις slow jet (38 είναι το στοκ).Βέβαια αν κατα την εκκίνηση κρατάς τέρμα ανοιχτό το γκάζι,φαντάζομαι θα συμμετέχει και το κύριο.Θα δοκίμασω να βάλω σέλα και το πλαινό πλαστικό μήπως αλλάξει κάτι.Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τη βοήθεια!
    ρε μας δουλευεις εσυ????? βαλε σελα και φιλτρουτι κλειστο κανονικα.. φυσικα και παιρνει αερα. κι αμα δεν βαλεις τεποζιτο βαλε ενα μπουκαλακι νερου τουλαχιστον..

  11. #1151
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Έλεγξα τις βαλβίδες και φαίνονταν εντάξει.Παρ'ολα αυτά,τις ρύθμισα για να είμαι σίγουρος.Μπουζί δοκίμασα με ιριδίου( IXG24) που η Denso το αναφέρει ως συμβατό με τη μηχανή,και επίσης με DPR9EA-9,το παλιό δηλαδή.Φίλτρο αέρα είναι K&N,το καθάρισα με το ειδικό κιτ.Σέλα και αριστερό καπάκι δεν έχω τοποθετήσει.Λες να τραβάει πολύ αέρα έτσι; Ρεζερβουάρ δεν έχει πάνω η μηχανή,ρίχνω βενζίνη κατευθείαν στο σωληνάκι.Ο αυτόματος αποσυμπιεστής έχει καταργηθεί.Ζιγκλέρ πήγα σε 120,ίσως να έπρεπε και παραπάνω όμως.Το main jet αν δεν κάνω λάθος δεν παίζει ρόλο στην εκκίνηση και στις χαμηλές στροφές.Εκεί ρυθμίζεις το pilot air screw και αλλάζεις slow jet (38 είναι το στοκ).Βέβαια αν κατα την εκκίνηση κρατάς τέρμα ανοιχτό το γκάζι,φαντάζομαι θα συμμετέχει και το κύριο.Θα δοκίμασω να βάλω σέλα και το πλαινό πλαστικό μήπως αλλάξει κάτι.Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τη βοήθεια!
    O.K. ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΣ. ΧΩΡΙΣ ΣΕΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΑΚΙ ΣΩΣΤΑ ΔΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙ, ΤΟ ΕΓΓΥΟΥΜΕ! ΑΡΧΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΒΙΔΑΣ ΑΕΡΑ 1 7/8 ΑΝΟΙΓΜΑ ΑΠΟ ΚΛΕΙΣΤΗ,
    ΔΙΑΚΕΝΟ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΤΟΥ ΤΣΟΚ 0,3-0,5mm ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΙ ΔΙΑΚΕΝΟ ΜΕΤΑΞΥ ΜΠΑΤΣΟΥ ΚΑΙ ΑΞΟΝΑ ΑΝΤΛΙΑΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΗΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 1mm.
    Η ΒΕΛΟΝΑ ΤΟΥ ΣΛΑΪΝΤ ΣΤΗ 3η ΘΕΣΗ (ΜΕΣΗ ΔΗΛΑΔΗ). ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

  12. #1152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ρε μας δουλευεις εσυ????? βαλε σελα και φιλτρουτι κλειστο κανονικα.. φυσικα και παιρνει αερα. κι αμα δεν βαλεις τεποζιτο βαλε ενα μπουκαλακι νερου τουλαχιστον..
    Ούτε που μου είχε περάσει απ'το μυαλό,και αν δεν μου το έλεγε ο hontroulis ούτε θα μου περνούσε.Μερικές φορές κολλάει το μυαλό και η πιο απλή λογική πάει περίπατο.Ξαναδοκιμάζω σύντομα και ενημερώνω!

  13. #1153
    Βάζουμε πρόχειρα την σέλα,το πλαινό πλαστικό και το ρεζερβουάρ.Βενζίνη και ξεκινάω μανιβελιές.Κλασσικά,τίποτα.Ούτε σκάσιμο καν.Και την ώρα που πάω να φύγω για άλλη μια φορά απογοητευμένος με τα νάζια της,κατεβάζοντας απλά την μανιβέλα κάνει ένα μεγαλειώδες σκάσιμο,ξερνόντας φωτιά Την αφήνουμε όπως είναι και καταχαρούμενοι,τηλεφωνούμε σε φίλους,και ετοιμαζόμαστε για την μεγάλη στιγμή.Ξανα μανιβελιές,και αρχίζει πάλι τα δικά της.Δεν σκάει,δεν θέλει να πάρει.Και ξαφνικά,με τον ίδιο τρόπο που έσκασε,ζωντάνεψε,και μετα απο τόσα χρόνια,την ξανάκουσα.Δεν πρόλαβα να την χαρώ γιατί είχα τη βίδα του ρελαντί βιδωμένη τέρμα και με το που πήρε ανέβασε στροφές,οπότε τρόμαξα και την έσβησα.Την ξανάβαλα μετά απο λίγο.Πρώτες εντυπώσεις: Πολλή φασαριόζα εξάτμιση,τώρα μου αρέσει,στο μέλλον μάλλον θα με ενοχλεί.Με τη βοήθεια του τσόκ μόνο,δεν παίρνει.Θέλει και λίγο γκάζι.Δεν κρατάει ρελαντί αν δεν ζεσταθεί.Αύριο θα ποστάρω και βίντεο!

  14. #1154
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Έτσι μπράβο!

  15. #1155
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ετσι μπραβο

    τωρα μενει να μαθεις το κολπο της να παιρνει με μια μανιβελια μπροστα. καθε μηχανη θελει τον τροπο της, θα το βρεις εσυ

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF