Σελίδα 78 από 88 ΠρώτοΠρώτο ... 28687374757677787980818283 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.156 έως 1.170 από 1306

Θέμα: Ανακατασκευή Honda XLR 250 Baja '87

  1. #1156
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    αντε παιδι μου και μας τρελανες.. honda και να μην παιρνει....

  2. #1157
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Βάζουμε πρόχειρα την σέλα,το πλαινό πλαστικό και το ρεζερβουάρ.Βενζίνη και ξεκινάω μανιβελιές.Κλασσικά,τίποτα.Ούτε σκάσιμο καν.Και την ώρα που πάω να φύγω για άλλη μια φορά απογοητευμένος με τα νάζια της,κατεβάζοντας απλά την μανιβέλα κάνει ένα μεγαλειώδες σκάσιμο,ξερνόντας φωτιά Την αφήνουμε όπως είναι και καταχαρούμενοι,τηλεφωνούμε σε φίλους,και ετοιμαζόμαστε για την μεγάλη στιγμή.Ξανα μανιβελιές,και αρχίζει πάλι τα δικά της.Δεν σκάει,δεν θέλει να πάρει.Και ξαφνικά,με τον ίδιο τρόπο που έσκασε,ζωντάνεψε,και μετα απο τόσα χρόνια,την ξανάκουσα.Δεν πρόλαβα να την χαρώ γιατί είχα τη βίδα του ρελαντί βιδωμένη τέρμα και με το που πήρε ανέβασε στροφές,οπότε τρόμαξα και την έσβησα.Την ξανάβαλα μετά απο λίγο.Πρώτες εντυπώσεις: Πολλή φασαριόζα εξάτμιση,τώρα μου αρέσει,στο μέλλον μάλλον θα με ενοχλεί.Με τη βοήθεια του τσόκ μόνο,δεν παίρνει.Θέλει και λίγο γκάζι.Δεν κρατάει ρελαντί αν δεν ζεσταθεί.Αύριο θα ποστάρω και βίντεο!
    Έτσι μπράβο, άψογα, τώρα θέλει λίγο υπομονή όταν θα την έχεις τελειώσει, να της ρυθμίσεις το καρμπιρατέρ σιγά σιγά και πάντα με το μοτέρ ζεστό μετά από δεκάλεπτη λειτουργία. Κουράγιο, τον έφαγες το γάιδαρο, οι εντουροβόλτες είναι κοντά!

  3. #1158
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    το XR που ειχα ηθελε μιση κατω-επαναφορα και μια ολοκληρη δυνατη
    παρολο που ειχε εκκεντροφορια κλπ ετσι επαιρνε,ετσι επαιρνε και μετα

  4. #1159
    Ανεξερεύνητο μέλος Το avatar του/της ereynitis
    Εγγραφή
    29/06/2010
    Μηνύματα
    302
    Μπράβο, μπράβο! Άντε, με το καλό!!!

  5. #1160
    Εδώ και το βίντεο


  6. #1161
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Αντε τι καθεσαι βαλε αλυσιδα πανω και πηγενε καμια βολτα τωρα που εχει καλο καιρο ακομα.
    Επισης μας ειπες οτι σε δυσκολευει να το βαλεις μπροστα αφου προσπαθεις με παντοφλες τι ηθελες.
    Λοιπον το κολπο νομιζω στο ειπαν και οι αλλοι πανω αλλα θα στο πω μια και εγω πηγενεις στη αρχη την μανιβελα χαλαρα κατω μεχρι να φτασεις στο σημειο που νιωθεις την μεγαλητερη αντισταση και μετα την ξανα σηκωνεις και ριχνεις μια καλη μανιβελια.
    Καλα χιλιομετρα σου ευχομαι και παντα με κρανος.

  7. #1162
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gms Προβολή μηνύματος
    Αντε τι καθεσαι βαλε αλυσιδα πανω και πηγενε καμια βολτα τωρα που εχει καλο καιρο ακομα.
    Επισης μας ειπες οτι σε δυσκολευει να το βαλεις μπροστα αφου προσπαθεις με παντοφλες τι ηθελες.
    Λοιπον το κολπο νομιζω στο ειπαν και οι αλλοι πανω αλλα θα στο πω μια και εγω πηγενεις στη αρχη την μανιβελα χαλαρα κατω μεχρι να φτασεις στο σημειο που νιωθεις την μεγαλητερη αντισταση και μετα την ξανα σηκωνεις και ριχνεις μια καλη μανιβελια.
    Καλα χιλιομετρα σου ευχομαι και παντα με κρανος.
    αυτο ακριβως
    καπου στην μεση της διαδρομης ειναι νομιζω
    κατεβαζεις
    σπας την συμπιεση
    επαναφερεις και μπραου

  8. #1163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gms Προβολή μηνύματος
    Αντε τι καθεσαι βαλε αλυσιδα πανω και πηγενε καμια βολτα τωρα που εχει καλο καιρο ακομα.
    Επισης μας ειπες οτι σε δυσκολευει να το βαλεις μπροστα αφου προσπαθεις με παντοφλες τι ηθελες.
    Λοιπον το κολπο νομιζω στο ειπαν και οι αλλοι πανω αλλα θα στο πω μια και εγω πηγενεις στη αρχη την μανιβελα χαλαρα κατω μεχρι να φτασεις στο σημειο που νιωθεις την μεγαλητερη αντισταση και μετα την ξανα σηκωνεις και ριχνεις μια καλη μανιβελια.
    Καλα χιλιομετρα σου ευχομαι και παντα με κρανος.
    Δεν γίνεται δυστυχώς,έχουμε δουλειά ακόμα.Τα ηλεκτρικά δεν δουλεύουνε σωστά.Είδατε πως ανάβουν άσχετες ενδείξεις κατ'αρχήν,τα φλάς δεν αναβοσβήνουν,τα φώτα δεν ανάβουν.Ρελαντί δεν κρατάει και όταν ανοίγει το γκάζι πέρα απ'το μισό κάνει μπερδέματα.Στην εκκίνηση θα τα βρούμε,όταν είναι κρύα δεν παίρνει εύκολα,ενώ αν έχει ζεσταθεί με 2-3 μανιβελιές παίρνει.Επίσης,το εμπρός φρένο θέλει εξαέρωση γιατι τώρα δεν πιάνει καθόλου,στο πίσω η δαγκάνα δεν είναι βέβαιο οτι μπορεί να επισκευαστεί.Απο βαψίματα πρέπει να τελειώσω,όπως βλέπετε,το ρεζερβουάρ και τα πλαινά πλαστικά,αλλά αν δεν λυθούν πρώτα τα προβλήματα με τα ηλεκτρικά...

    Σχετικά με τα ηλεκτρικά τώρα: Με πολύμετρο έκανα τεστ αγωγιμότητας σε διάφορα καλώδιο και εντόπισα τον ένοχο: Ένα απο τα 3 καλώδια του ανορθωτή που συνδέεται με ένα απο τα πηνία.Αν το αποσυνδέσω,παύουν να ανάβουν άσχετες ενδείξεις.Τώρα εγώ να αλλάξω ανορθωτή κατευθείαν; Πρέπει να ελέγξω κάτι άλλο μήπως;

  9. #1164
    Και εδώ με σιγαστήρα,δοκιμάζοντας τα ηλεκτρικά.Ακούστε ήχο η κόρνα


  10. #1165
    Aφραγκο Μελος Το avatar του/της Gms
    Εγγραφή
    29/07/2010
    Μηνύματα
    383
    Λεπον εχουμε και λεμε φλας αν δεν βαλεις και τα τεσσερα πανω μην περιμενεις να δουλεψει ο φλασερ.Η κορνα εχει ενα βιδακι που την ρυθμιζεις.Για τα φωτα τωρα ξεκινα απο την αρχη δες αν δουλευει ο διακοπτης σωστα,μετα πηγενε στα φισακια που εχεις συνδεσει στο ντουι της λαμπας και δες αν οταν γυρνας τον διακοπτη αν ερχεται ρευμα και ποσο.Αν εχεις ασφαλειοκουτι ελεγξε τις ασφαλειες και μονες τους και πανω στο κουτι δηλαδη δες αν οταν ειναι πανω γεφυρωνουν σωστα τα σημεια που πρεπει.Βαλε πανω και το πισω φαναρι και δες αν αναβει αυτο σωστα.Αυτα για τωρα λιγο υπομονη θελει και θα την βγαλεις την ακρη.

  11. #1166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gms Προβολή μηνύματος
    Λεπον εχουμε και λεμε φλας αν δεν βαλεις και τα τεσσερα πανω μην περιμενεις να δουλεψει ο φλασερ.Η κορνα εχει ενα βιδακι που την ρυθμιζεις.Για τα φωτα τωρα ξεκινα απο την αρχη δες αν δουλευει ο διακοπτης σωστα,μετα πηγενε στα φισακια που εχεις συνδεσει στο ντουι της λαμπας και δες αν οταν γυρνας τον διακοπτη αν ερχεται ρευμα και ποσο.Αν εχεις ασφαλειοκουτι ελεγξε τις ασφαλειες και μονες τους και πανω στο κουτι δηλαδη δες αν οταν ειναι πανω γεφυρωνουν σωστα τα σημεια που πρεπει.Βαλε πανω και το πισω φαναρι και δες αν αναβει αυτο σωστα.Αυτα για τωρα λιγο υπομονη θελει και θα την βγαλεις την ακρη.
    Για τα φλάς δεν το ήξερα αυτό,οπότε μάλλον εντάξει είμαστε.Η κόρνα δεν έχει κάτι να ρυθμίσεις πάνω της,μάλλον έτσι θα ακούγεται.Στα φώτα θα ελέγξω την καλωδίωση,αλλά μένω λίγο στο θέμα με το καλώδιο του ανορθωτή.Αν το αποσυνδέσω,φυσικά δεν έχω σπινθήρα,αλλά δεν ανάβουν και άκυρες ενδείξεις.Πχ είδατε στο βίντεο,ανάβω φλας και ανάβει το Speed αντί για το Turn.Αν συνδέσω το καλώδιο αυτό,και αποσυνδέσω ένα απο τα άλλα 2 του ανορθωτή,ούτε τότε έχω σπινθήρα φυσικά,αλλά ανάβουν άκυρες ενδείξεις.Ασφάλειες δεν έχει η μηχανή.Εντωμεταξύ,αν όταν δουλεύει πάω να ανάψω μεγάλη σκάλα,σβήνει.

  12. #1167
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Πριν κάνεις εξαέρωση στο φρένο, πέρνα και το μαρκούτσι μέσα απ' τον οδηγό... Για τα ηλεκτρικά σου τα είπαν: Σύνδεσε τα όλα και μετά βλέπεις τι προβλήματα έχεις. Καλή συνέχεια!

  13. #1168
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Για τα φλάς δεν το ήξερα αυτό,οπότε μάλλον εντάξει είμαστε.Η κόρνα δεν έχει κάτι να ρυθμίσεις πάνω της,μάλλον έτσι θα ακούγεται.Στα φώτα θα ελέγξω την καλωδίωση,αλλά μένω λίγο στο θέμα με το καλώδιο του ανορθωτή.Αν το αποσυνδέσω,φυσικά δεν έχω σπινθήρα,αλλά δεν ανάβουν και άκυρες ενδείξεις.Πχ είδατε στο βίντεο,ανάβω φλας και ανάβει το Speed αντί για το Turn.Αν συνδέσω το καλώδιο αυτό,και αποσυνδέσω ένα απο τα άλλα 2 του ανορθωτή,ούτε τότε έχω σπινθήρα φυσικά,αλλά ανάβουν άκυρες ενδείξεις.Ασφάλειες δεν έχει η μηχανή.Εντωμεταξύ,αν όταν δουλεύει πάω να ανάψω μεγάλη σκάλα,σβήνει.
    Ολα οσα αναφερεις δηλωνουν οτι η μπαταρια ειναι dead... Τα λαμπακια δεν ειναι λαθος απλα μαλλον μπερδευτηκες και τα εβαλες με αλλη σειρα στο κοντερ...

  14. #1169
    Μπαταρία δεν έχει η μηχανή,ούτε ασφάλειες! Για τα λαμπάκια,θα ξανακοιτάξω την καλωδίωση

  15. #1170
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2013
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takata Dome Προβολή μηνύματος
    Για τα φλάς δεν το ήξερα αυτό,οπότε μάλλον εντάξει είμαστε.Η κόρνα δεν έχει κάτι να ρυθμίσεις πάνω της,μάλλον έτσι θα ακούγεται.Στα φώτα θα ελέγξω την καλωδίωση,αλλά μένω λίγο στο θέμα με το καλώδιο του ανορθωτή.Αν το αποσυνδέσω,φυσικά δεν έχω σπινθήρα,αλλά δεν ανάβουν και άκυρες ενδείξεις.Πχ είδατε στο βίντεο,ανάβω φλας και ανάβει το Speed αντί για το Turn.Αν συνδέσω το καλώδιο αυτό,και αποσυνδέσω ένα απο τα άλλα 2 του ανορθωτή,ούτε τότε έχω σπινθήρα φυσικά,αλλά ανάβουν άκυρες ενδείξεις.Ασφάλειες δεν έχει η μηχανή.Εντωμεταξύ,αν όταν δουλεύει πάω να ανάψω μεγάλη σκάλα,σβήνει.
    ΓΙΑ ΤΑ ΦΛΑΣ ΗΔΗ ΣΤΟ ΕΙΠΑΝ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΛΑΜΠΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΤΟ ΤΑΙΡΙ ΤΗΣ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΑΝΑΜΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΦΛΑΣΕΡ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΙΑ. Η ΚΟΡΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΗ ΦΟΡΟΥΣΑΝ ΜΟΝΟ ΤΑ BAJA ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΖΩΟ ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥΣ ΑΠ'ΤΗΝ ΕΡΗΜΟ BAJA (ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΓΙ'ΑΥΤΗ ΤΗ ΚΟΡΝΑ). ΤΟ SPEED ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟ, ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ, ΓΙΑ ΤΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΜΕ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ, ΨΑΞΕ ΤΗΝ ΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΤΩΝ ΦΩΤΩΝ ΣΟΥ ΓΙΑ ΓΕΙΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ. ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΩΡΘΩΤΗ Η ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΤΟΥ KostasV2, ΣΥΝΔΕΣΕ ΤΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ. ΤΕΛΟΣ ΜΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ (ΠΕΔΙΛΟ Η ΣΑΓΙΟΝΑΡΑ) ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΣΟΥ ΒΑΡΕΣΕΙ ΑΝΑΠΟΔΗ ΘΑ ΠΑΘΕΙΣ ΖΗΜΙΑ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ.

Παρόμοια θέματα

  1. Ανακατασκευή Honda XLR 250
    από Astoxos στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 117
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2014, 00:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF