Σελίδα 2 από 43 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 637

Θέμα: pw80 road race

  1. #16
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ο αξονας μου τροχισμενος. η λυση ειναι να κοπει πατουρα για μικροτερη ασφαλεια και να μπει με εξτρα ροδελα αν τον χρειαστω ποτε.. δυστυχως το κινητο με πουλησε.. καθαριζει στην επομενη.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00767.jpg 
Προβολές:	1405 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	238525

  2. #17
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00769.jpg 
Προβολές:	1403 
Μέγεθος:	121,7 KB 
ID:	238526

  3. #18
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Πολύ όμορφο πρότζεκτ!

    Ανυπομονώ, βάζε φωτό να χορτάσουμε!
    "Qu ils mangent de la brioche"

  4. #19
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    το προτζεκτ εμεινε λιγο πισω. χρειαστηκε τσιμουχα στην αντλια νερου το μεγαλο μωρο (cbr) και σερβις οποτε οικονομικως παμε πισω. αλλα... το γαμημενο δεν λεει να στειλει σπινθηρα. εχω δοκιμασει: 2 ηλεκτρονικες και 2 πολλαπλασιαστες σε 2 διαφορετικες πλεξουδες και δυο διαφορετικα σετ γεννητριας. σπιθα γιοκ. τελευταια δοκιμη ηταν να το κανω χωρις πλεξουδα απο πηνια κατευθειαν ηλεκτρονικη και μετα πολλαπλασιαστη πραγμα που δεν απεδωσε επισης... τι να δοκιμασω γαμω τα γιαμαχα μου και τα ηλεκτρικα τους? μα ολα προβλημα? να τα χεσω ουτε ιταλικα να ητανε....

  5. #20
    CUORE SPORIVO ALFISTI Το avatar του/της lspiros
    Εγγραφή
    23/08/2007
    Μηνύματα
    7.823
    πολυ μ αρεσει αυτο το project,ειναι η βαση εξαιρετικη

  6. #21
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ευχαριστω!!!! κι εσενα με αρεσει πολυ το δικο σου.... ειχα ενα τετοιο αλλα πεταχτηκε... ετη πριν.. μαλακια μου... βεβαια εχω ενα glx ακομα που περιμενει ανακατασκευη (ξερεις ποιον θα σε ρωτησω για γαλβανια κλπ...)

    στο θεμα.. εχουμε ενα καρμπυρατερ 24αρι μικουνι γνησιο και αριστο. αλλα το μαμα ηταν 17,5. αρα η εισαγωγη μας ειναι παρα πολυ μικρη. επιλογες δυο: φτιαχνω μια εισαγωγη σε μηχανουργειο με βαση την μανισια ή βαζω αλλο καρμπ πχ. απο typhoon 125 που ειναι 20αρι κι η διαφορα δεν ειναι τοσο μεγαλη.. τιπ: το μαμα καρμπ δεν υπαρχει.

    εξατμιση.. εδω η φαση λεει : μαμα εξατμιση (δεν λεει γιατι ειναι μοτοκροσαδικη. εξατμιση απο F1ZR που καθεται κουτι (σχεδον) αλλα ειναι για ελαφρως μεγαλυτερο κινητηρα.. ή εξατμιση απο σκουτερ (που ειναι η προτιμοτερη αλλα ακριβοτερη) κομμενη και ραμμενη (ουσιαστικα κανα δυο ραφες θα στριψει χωρις να αλλαξει κουρμπες κλπ..) σε εξατμισα σουπερ (κουστω) για το δικο μου μηχανακι.
    ειδομεν.. ας σπινθηρησει πρωτα το γαμηδι...

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tom kissas
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    692
    17.5 delorto φορανε τα runner τα 50ρια
    σου το λεω γιατι το δικο μου τετιο φοραει αλλα η μ@λ@κι@ εχει ηλεκτικο τσοκ και δεν ξερω κατα ποσο θελεις κατι τετοιο. το μικουνι ακομα και με μικρο ζιγκλερ δεν νομιζω να το δουλεψει, ειδικα στις λιγες στροφες. βασικα ποσα κυβικα θα το κανεις? αναλογα τα κυβικα δες και εξατμιση
    και παλι καλη συνεχεια

  8. #23
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    το πενηνταρι που λες εχει πιο πολλα αλογα απο το 80αρι πουλεω μαμα και τα δυο. τωρα ειναι ρεκτιφιε δυο χιλιοστα πανω αλλα το 24αρι με φτιαχτη εισαγωγη και καλη εξατμιση θα το σηκωσει κι ανετα κιολας... απλα μετα ξεχνα τις βαθιες αποτομες γκαζιες... με φιλτρο ελευθερας το διχρονο ζηταει ποοοοολυ βενζινη...

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tom kissas
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    692
    τελικα τι εξατμιση θα του βαλεις??

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
    το προτζεκτ εμεινε λιγο πισω. χρειαστηκε τσιμουχα στην αντλια νερου το μεγαλο μωρο (cbr) και σερβις οποτε οικονομικως παμε πισω. αλλα... το γαμημενο δεν λεει να στειλει σπινθηρα. εχω δοκιμασει: 2 ηλεκτρονικες και 2 πολλαπλασιαστες σε 2 διαφορετικες πλεξουδες και δυο διαφορετικα σετ γεννητριας. σπιθα γιοκ. τελευταια δοκιμη ηταν να το κανω χωρις πλεξουδα απο πηνια κατευθειαν ηλεκτρονικη και μετα πολλαπλασιαστη πραγμα που δεν απεδωσε επισης... τι να δοκιμασω γαμω τα γιαμαχα μου και τα ηλεκτρικα τους? μα ολα προβλημα? να τα χεσω ουτε ιταλικα να ητανε....
    φιλε μου για δοκιμασε κατι.

    πανε παρε μια μπαταρια πλακε 9V και βαλε το ενα καλωδιο του πολαπαλασιαστη στην μια επαφη της μπαταριας και με την αλλη επαφη της μπαταριας ακουμπα το σασι. καντο καναδυο φορες και μετα βαλτα ολα κανονικα και πες μου αν σου εφερε σπινθηρα.

  11. #26
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ρευμα εδωσα με φορτιστη για μετασχηματιστη μεγαλο. με αυτον φορτιζω μπαταριες. στα 12 βολτ ειναι. φυσικα δεν σπινθιρησε γιατι το ρευμα ηταν συνεχες κι οχι εναλλασαμενο. μετα προσεξα οτι ειχα αφαιρεσει ξανα τα μηνια βολαν για αλλο πειραμα και να σε πω την αληθεια βαρεθηκα να τα βιδωσω πανω. οποτε ολοκληρωμενη η δοκιμη αναβαλλεται για την αλλη βδομαδα. για πες αν θες την σκεψη σου ομως.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    εχει να κανει με μαγνητισμα η διεγερση η οπως αλλιως το λενε.

    αλλα δεν θελει τοσο πολυ ρευμα θα τα καψεις ολα. (βεβαια δεν ξερω επ αυτου του θεματος)


    εγω σε ενα διχρονο καθαρο εντουρακι και σε ενα αλυσοπριονο (για ξυλα) το εχω δοκιμασει και παντα πιανει.

    τα ανω ειναι με μανιατο δηλαδη δεν εχουν μπαταρια. και επειδη τα χρησιμοποιω μια στο τοσο σχεδον παντα δεν εχουν σπινθηρα και δεν περνουν μπροστα.

    ετσι λοιπον με μια μπαταριουλα πλακε του εμποριου 9V κανω αυτο που σου ειπα παραπανω και παιρνουν με την μια μπροστα.

    δεν εχει σημασια συνεχες η εναλασομενο. διεγερση θελουμε να κανουμε για να δουλεψει.

    εντιτ. τωρα το ειδα. δεν μιλαω για παροχη προσεξε τι λεω.

  13. #28
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    αυτο που λες εχει σχεση με τα αυτεπαγωγικα ρευματα. ουσιαστικα παντα παραμενει μια διεγερση μεσα σε ενα πηνιο η οποια με τον καιρο εξασθενει. στο μανιατο ομως ειναι αλλη ιστορια γιατι λειτουργει κι ως μοτερ μαζι. μπλεξιμο... θα το λυσω το προβλημα με το μπουρδελο απο βδομαδα. τωρα διασκεδαση και ξεκουραση

  14. #29
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    αυτη εδω η δεσποινις μου εφαγε τον χρονο την κυριακη (το σαββατο η μη διτροχη δεσποινις) με το καινουριο φαναρι της (απο ebay πολυ μα πολυ πιο φτηνα απ'οτι ελλαδισταν, αλλα με παιδεψε μιας και δεν καθοταν σωστα κι αλλα πολλα που ειναι εκτος θεματος.)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00764.jpg 
Προβολές:	989 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	239501

  15. #30
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    σημαρα το προγραμμα ειχε ευρεση σπινθηρα, επισκευη πλεξουδας και κατασκευη κλιπον.
    για να βγαλει σπινθηρα μετα απο πολυ κοπο ανακαλυψα οτι θελει ενα εξτρα σωμα απο το μοτερ στον σκελετο (φαινεται καπου παιζει κακη επαφη λογω μονοσης των σινεμπλοκ.)
    μετα αφου το εκανα να σπινθηριζει χωρις πλεξουδα οπως ειναι στο pw δηλαδη εκανα προσπαθειες να το κανω και με την μπλεξουδα του v80. οταν τα παρατησα τελικα ηρθε η φαεινη ιδεα (τηλεφωνικως απο το πατηρ) να κοιταξω αλλου για ανοιχτο κυκλωμα και να το κλεισω. φυσικα 1ος ενοχος ο διακοπτης. που υπηρχε διερηγμενος αλλα τελικα δεν δουλευε. ευκολακι. το καλωδιο που φευγει απο το πηνιο που παει μεσω ηλεκτρονικης στον πολλαπλασιαστη. και στα δυο μηχανακια ειναι μαυρο κοκκινο. κι οπως προεβλεψα στο διακοπτη εχει δυο για να κλεινουν κυκλωμα. φυσικα επεσε κοψιμο ακι συνδεση μεταξυ τους. και... σπινθηριζει.
    στη φωτο τα ενοχα καλωδια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00771.jpg 
Προβολές:	984 
Μέγεθος:	69,7 KB 
ID:	239502

Σελίδα 2 από 43 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Isle of man TT road race - respect!
    από trelf στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 20:06
  2. The REAL road racing
    από Joyrider στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2011, 06:38
  3. sapila racing off road!
    από sapila racing στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 16:27
  4. real road racing.
    από vassilis88 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2006, 21:17
  5. Of Road....
    από powerphot στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF