Σελίδα 1 από 43 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 637

Θέμα: pw80 road race

  1. #1
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164

    pw80 road race

    εχω ξεκινησει εδω και λιγο καιρο ενα φτηνο (οσο μπορεσω ) προτζεκτ. η ιδεα προηλθε απο ενα αρθρο του μοτο για καποιο αρχαιο gp50 της kreidler (πιθανων αυτο http://www.bikeexif.com/kreidler-van-veen-50-gp) κι ετσι πιαστηκα σε συνεργασια με παλιατζηδες να βρω ανταλακτικα ωστε να το κανω να μοιαζει οσο μπορεσω με κατι αντιστοιχο αλλα σε εκδοση δρομου. η βαση μου ειναι το 2ο pw 80 που ειχα απο παιδι για ανταλακτικα. και καθοταν 20 χρονια τωρα στην αποθηκη διαλυμενο.
    καταρχην αγορασα ενα παπι για ανταλακτικα που να εχει ιδιο μοτερ yamaha cy 80 ειναι ιδιο με το V80 αλλα με διαφορετικη χωρα παραγωγης απο οτι καταλαβα. αγορα ασκοπη μιας κι ειναι οτι χειροτερο εχω δει σε κινητηρα.. ακομα δεν εχω καταφερει να ξεκολησω τον στροφαλο απο το αριστερο καρτερ. εδω σας ανεβασω το τι περιειχε μεσα. οχι δεν ειναι μερεντα... ουτε καφες. ειναι μια σκουρια-λασπη που υπαρχει παντου μεσα του.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00652_renamed_24146.jpg 
Προβολές:	4768 
Μέγεθος:	96,2 KB 
ID:	238349

  2. #2
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    δυστυχως δεν βγαζω οσες φωτο θελω γιατι με παιρνει η δουλεια σβαρνα και ξεχνιεμαι. μοτερ αγοραστηκε κι αλλο αυτη τη φορα απο v80 κι ειναι σε αριστη κατασταση. περιμενω τα πιστονοκυλινδρα απο το ρεκτιφιε. πλεξουδα θα μπει απο το πρωτο παπι. ψαλιδι και πισω αναρτηση εχει ηδη μπει απο DT50 και μπαινει χωρις καμια πατεντα. ροδα πισω απο V80 μαζι με αξονα γραναζιερα ταμπουρο. ο "αφαλος" της γραναζιερας κοπηκε προσωπο μιας και το ψαλιδι δεν ειχε προβλεψη για κατι τετοιο αφου το DT εχει το γραναζι βιδωμενο κατευθειαν πανω στην ροδα. μπροστα μπηκε ροδα απο παπι χοντα μιας κι αυτη μου περισευε. ταμπουρο αξονες κλπ ολα απο το ιδιο. το η "κιθαρα" τροχιστηκε λιμαριστηκε (μου εβγαλε την παναγια) στην υποδοχη της κοντρας της μπουκαλας. του παπιου ειναι μικροτερη κι ηθελε ανοιγμα. (η σμικρυνση η κοντρα στο πιρουνι του pw).
    βασεις φαναριου μπηκαν απο DT50 που τις ειχα. φαναρι πηρα απο XL125 του καποτε. (εχει θησαυρους στα παλιατζιδικα που περιμενουν να μπουνε πρεσσα... και τα αγοραζεις στην κυριολεξια με το κιλο. κατι παραπανω απο 40 λεπτα το σιδερο και 70 το αλουμινιο. η οπως τα πηρα εγω 50 λεπτα μεση τιμη για ολα...)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00761_renamed_10515.jpg 
Προβολές:	4785 
Μέγεθος:	108,0 KB 
ID:	238359

  3. #3
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    και με το ντεποζιτο απο το XL125. περιμενει τη σειρα του μια κομενη ουρα απο srx600 που εχω για να γινει κοκοβιος και βαση σελας ταυτοχρονα... το τεποζιτο θα με παιδεψει πολυ. απο κατω εχει ποολλλα κολληματα με καλα'ι' και με προδιαθετει οτι αν κανω το λαθος να το καθαρισω με ηλεκτρολυση θα εμφανιστουν πολλες τρυπες... παρολαυτα θα δοκιμασω οπως και ερασιτεχνικη πλαστικοποιηση με φιλο επαγγελματια πολυεστερατζη (ουαου λεξη!!! :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize χαχαχαα) ο οποιος θα επιμεληθει και την ουρα κοκοβιο-σελα.. η συνεχεια αυριο που θα δοκιμασω να φτιαξω βασεις μαρσπιε και βαλω ποδοφρενο και λεβιε ταχυτητων.. και θα προσπαθησω να φτιαξω και τιμονι- κλιπον με κουρμαρισμενη σωληνα. θα δειξει. αλλιως θα κατασκευασω κλιπον..


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00762_renamed_25133.jpg 
Προβολές:	4770 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	238364

  4. #4
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Χμμμ!!
    Το ειχα καιρο αυτο το προτζεκτ στο μυαλο μου ...αλλα με CB50

    Για συνεχισε Μητσο (ειδες ε?? το θυμηθηκα !!! ) παρακολουθουμε με ενδιαφερον....







    Θα ηθελα να ηξερα ποιος εβγαλε τα πατατακια απο τα smilies. :a37:
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  5. #5
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    φιλε Χρηστο αυτο ειχα αυτο επιασα.. ουσιαστικα σκορπαω δημιουργικα τον περρισιο χρονο μου.. (κι οικονομικα μεχρι στιγμης...) ειδα ενα dream απο κοντα στην σαλονικη... ααααχ..... ερωτας.
    αμα δεις ενα τελειο zundap που ειχε στο παιατζιδικο.. αριστο.. οτι βλαβες ειχε ηταν απο την αρπαγη που τα σηκωνουν. εχει ηδη μπει σε τροχια απο κτησης αν και θα πουληθει σε ανταλακτικα (λογω μη αποκτησης χαρτιων κυκλοφοριας) κι ετσι θα χρηματοδοτησει το παρων προτζεκτ. θα βγαλω φωτο οταν ξαναπαω κι αν υπαρχει ακομα ως τοτε. να ενα τετοιο http://cybermotorcycle.com/gallery/z..._KS50_WCTT.htm

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tom kissas
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    692
    φιλε μου να σε ρωτησω
    εχει βασεις μοτερ σαν αυτες του c50 της honda?
    αν ναι μπορεις να παιξεις πολυ με το μοτερ
    καλη αρχη και καλη συνεχεια περιμενω με ανυπομονισια να δω τι θα βγει

  7. #7
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    οχι φιλε δεν εχει τις ιδιες. αυτο εχει 3 βασεις σε μικροτερες αποστασεις μεταξυ τους. με ολα τα μοτερ μπορεις να παιξεις αν το ξερεις και το θελεις.. εγω ψηνομαι να βαλω το srx500 που εχω σε aprilia rs 125. αλλα ξεμεινα απο φραγκα..

  8. #8
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ψηνομαι να φτιαξω μια τετοια εξατμιση http://www.ebay.co.uk/itm/Honda-NSR5...ht_2577wt_1396 κοβοντας ραβοντας μια απο σκουτερ. 1ον για να ξεφυγει εντελως απο την χωματερη του ταυτοτητα και 2ον γιατι ποτε δνε μου φανηκε ικανο αυτο το παπαρακι που εχει για θαλαμο διαστολης...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tom kissas
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    692
    το rs δεν ειναι διχρονο??? καποτε το γλυκοκοιταζα αλλα ακριβο το ριμαδι
    περνει μοτερ απο srx???

  10. #10
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    διχρονο ειναι. παιρνει μοτερ απο τοι μπορεις εσυ να του βαλεις μεσα σε καποια λογικα πλαισια... 4κυλινδρο δεν παιρνει αλλα και να επαιρνε δεν θα το συνιστουσα. καποιος καποτε ειχε ξεκινησει ενα rs50 με μοτερ RD350.. αναρωτιεμαι τι εγινε εκεινο....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tom kissas
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    692
    λογικα κοπηκε στην μεση
    τελος παντων αντε περιμενουμε να δουμε απο αυτο τι θα βγει

  12. #12
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Αρχικά δημιουργήθηκε από motomaniac
    φιλε Χρηστο αυτο ειχα αυτο επιασα.. ουσιαστικα σκορπαω δημιουργικα τον περρισιο χρονο μου.. (κι οικονομικα μεχρι στιγμης...) ειδα ενα dream απο κοντα στην σαλονικη... ααααχ..... ερωτας.
    αμα δεις ενα τελειο zundap που ειχε στο παιατζιδικο.. αριστο.. οτι βλαβες ειχε ηταν απο την αρπαγη που τα σηκωνουν. εχει ηδη μπει σε τροχια απο κτησης αν και θα πουληθει σε ανταλακτικα (λογω μη αποκτησης χαρτιων κυκλοφοριας) κι ετσι θα χρηματοδοτησει το παρων προτζεκτ. θα βγαλω φωτο οταν ξαναπαω κι αν υπαρχει ακομα ως τοτε. να ενα τετοιο http://cybermotorcycle.com/gallery/z..._KS50_WCTT.htm

    Τι μου θυμησες .... Αυτο ακριβως το μηχανακι ειχα αγορασει το 1983 και το ειχα μεχρι το 1990 που πηρα το XLR ...
    Σκυλι .....Κριμα να παει για σκραπ..
    Οπως και ειναι κριμα να το διαλυσεις...
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  13. #13
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    να το διαλυσω εγω για να κανω χαρουμενο καποιον σαν κι εσενα που θα το θελει. αλλιως δεν εχει μελλον..

  14. #14
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    η συνεχεια σημερα ειχε: επιστροφη στροφαλος απο το 2ο μοτερ )3ο βασικα αλλα αυτο ειναι που αρχικα ειχε το δικο μου πανω.) και ετοιμο το ρεκτιφιε. οποτε αρχισα να μονταρω αλλον ενα κινητηρα και ταυτοχρονα εδενα και το προτζεκτ. φωτο ο μαλακας δεν βγαζω οποτε να δω πως θα δεσω το σασμαν. ειχα βασιστει οτι εχω το manual αλλα ηταν το service.. repair manual δεν υπαρχει πουθενα τζαμπε.. (να ενημερωσω τους φιλους που ισως ξερουν κατι παραπανω οτι το μοτερ ειναι ιδιο με : CY80, PY80, BW80, v80 mate κι αλλο ενα που ξεχασα το ονομα του.)

    το σασμαν μου, ειχε κολημενο το γραναζι στο αξονα. και παρολο που προσπαθησα να τον σωσω (αν κι ισως τον σωσω τελικα σε τορνο) αποφασισα να βαλω τον αξονα απο το βρομομοτερ (ετσι θα λεω το σκουριασμενο) ετσι ελυσα και τα δυο σασμαν κι αλλαξα τους αξονες. το γραναζι της δευτερας στο δικο μου ειναι διαφορετικο αλλα μιας κι οι αξονες δεν εχουν διαφορα δεν με νοιαζει.

    ανακαλυψα οτι το μοναδικο καρμπυρατερ που ειχα (απο το βρομομοτερ) ηταν τρυπιο στο ποτηρι του φλοτερ και γεματο με χωμα. ολα ηταν σαπια οποτε μου λυθηκε κι απορια για το αν σαπιζει το αλουμινιο. οποιος αμφιβαλει τον κερναω καφε να του το δειξω. δεν πειραζει ομως τωρα θα βαλω ενα 24αρι μικουνι που ειχα καβατζα με φτιαχτη εισαγωγη.

    κολησα γιατι δεν εχω φλατζα "κεφαλης" αλλα θα ταιριαξω απο καποιο.. (ευλογημενη γιαμαχα που ολα τα εφτιαχνες καπως ομοια...
    επισης ανακαλυψα οτι η δικη μου "κεφαλη ηταν ανοιγμενη στον χωρο καυσης. οποτε θα μπει η αλλη που εχει και πιο πολλες ψυκτρες και με αρεσει πιο πολυ...
    παμε φωτο.. αριστερα η v80 δεξια η pw80


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00763.jpg 
Προβολές:	4523 
Μέγεθος:	138,4 KB 
ID:	238523

  15. #15
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    κυλινδρακι και πιστονακι τελεια. στα 48mm.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dsc00765.jpg 
Προβολές:	4499 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	238524

Σελίδα 1 από 43 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Isle of man TT road race - respect!
    από trelf στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2012, 19:06
  2. The REAL road racing
    από Joyrider στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2011, 05:38
  3. sapila racing off road!
    από sapila racing στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2008, 15:27
  4. real road racing.
    από vassilis88 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2006, 20:17
  5. Of Road....
    από powerphot στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2004, 12:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF