Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 167

Θέμα: Μανόμετρα πίεσης ελαστικών

  1. #151
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Παρέλαβα κι εγώ και δοκιμάστηκε ήδη...
    Επανέρχομαι μετά από τρία χρόνια... Το εργαλείο μου έχει λύσει τα χέρια αλλά έχει πλέον ένα πρόβλημα. Όταν βγάζω το ακροφύσιο δεν ανάβει πάντα αμέσως. Έχει χαλαρώσει μάλλον ο μηχανισμός που δίνει το σήμα για να ανοίξει, οπότε θέλει λίγο βάλε-βγάλε μέχρι να δουλέψει. Η χρήση που του έχω κάνει αυτά τα τρία χρόνια είναι μάλλον χαλαρή, οπότε ποιοτικά μέτριο το εργαλείο.

  2. #152
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Είναι βολικό επειδή είναι μικρό, αφού το κουβαλάς εύκολα μαζί σου. Αλλά θέλει να έχεις προνοήσει για φόρτιση και να κάνεις λίγη υπομονή στο φούσκωμα.

    Έχω δοκιμάσει μερικές τρόμπες ποδιού, με μονό και διπλό θάλαμο. Κάνουν δουλειά, αλλά με υπομονή και δεν είναι πολύ βολικές. Επίσης έχω φουσκώσει με ηλεκτρική, αλλά είναι αργή. Αναφέρομαι σε αυτές που τροφοδοτούνται με καλώδιο από την υποδοχή αναπτήρα του αυτοκινήτου. Επίσης έχω δοκιμάσει κάμποσες φορητές, από εκείνες που κουβαλάμε μαζί την ποδηλασία για όταν σκάσει λάστιχο. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αυτές, αλλά κάνουν τη δουλειά με υπομονή και λίγη κούραση τη στιγμή που πρέπει και σε ξελασπώνουν.

    Είδα τον κόσμο με άλλα μάτια όταν πήρα τρόμπα εδάφους-χεριών. Την έχω πάνω από 10 χρόνια και φουσκώνω με αυτή τα πάντα: Ποδήλατο, αμάξι, μοτοσυκλέτα. Μόνο το κέικ στο φούρνο δεν φουσκώνω. Γρήγορη, ανθεκτική, σχετικά ξεκούραση. Δεν την κουβαλάς βέβαια αυτή μαζί σου, αλλά για το σπίτι είναι μια χαρά, ειδικά αν έχει ενσωματωμένο μανόμετρο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Επανέρχομαι μετά από τρία χρόνια... Το εργαλείο μου έχει λύσει τα χέρια αλλά έχει πλέον ένα πρόβλημα. Όταν βγάζω το ακροφύσιο δεν ανάβει πάντα αμέσως. Έχει χαλαρώσει μάλλον ο μηχανισμός που δίνει το σήμα για να ανοίξει, οπότε θέλει λίγο βάλε-βγάλε μέχρι να δουλέψει. Η χρήση που του έχω κάνει αυτά τα τρία χρόνια είναι μάλλον χαλαρή, οπότε ποιοτικά μέτριο το εργαλείο.
    Κι εμένα το έκανε, δοκίμασε να το φυσήξεις καλά μέσα και να του ψεκάσεις καθαριστικό επαφών.

  4. #154
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Το χω κι εγώ τρία χρόνια το συγκεκριμένο κομπρεσεράκι. Σχετικά με το ακροφύσιο που λέει ο ptc ισχύει, και εκανα ότι πρότεινε ο McGyver.

    Τώρα, σχετικά με την απόδοση. Το τελευταίο δίμηνο έχω ένα θέμα με το πίσω λάστιχο. Έχω πατήσει κάτι, που μάλλον βγήκε αλλά έχει αφήσει μια πολύ μικρή τρύπα, την οποία δεν μπορεί να την εντοπίσει ο λαστιχάς δύο φορές που το χω πάει.. Οπότε χάνει αργά αέρα και αναγκάζομαι ανά 4-5 μέρες να συμπληρώνω. Έτσι, εδώ και ένα δίμηνο περίπου, συμπλήρωνα αέρα από τα 19psi που το έβρισκα, στα 38. Κι αυτό το έκανα με το συγκεκριμένο κομπρεσεράκι. Την προηγουμένη βδομάδα λοιπόν άρχισε να τα φτύνει η μπαταρία, η οποία ενώ το φόρτιζα κανονικά, εξαντλούνταν και έκλεινε πριν φτάσει την επιθυμητή πίεση αέρα.

    Δεν ξέρω αν είναι καλή αυτή η απόδοση ή όχι, γιατί δεν είχα ξανά κάτι αντίστοιχο. Πιστεύω για τα χρήματα του και την ευκολία στην χρήση που είχε, ήταν οκ..

    ΥΓ1. Είδα ότι παίρνει δύο μπαταρίες 18650, όταν βρω χρόνο θα κάτσω να τις αλλάξω με καινούργιες.

    ΥΓ2. Επίσης είδα ότι από 27€ που το χαμε πάρει τότε, τώρα έχει φτάσει περίπου 40€..

  5. #155
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.638
    Δε νομίζω ότι το βγάλανε για να φουσκώνει τα λάστιχα του αυτοκινήτου καθημερινά παίδες. Το έχω κάνει κι εγώ. Μια στο όποτε.Δεν είναι αυτή η ζωή του.
    Για την ώρα ανάγκης, στη μέση του πουθενά, με το μηχανάκι, είναι αποδεδειγμένα λύρα εκατό!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #156
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι έχει αρχίσει να κολλάει όταν βγάζω το ακροφύσιο και δεν ανάβει. Κατά τα άλλα συνεχίζει να λειτουργεί για την περιστασιακή χρήση που το θέλω.

  7. #157
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    ΥΓ2. Επίσης είδα ότι από 27€ που το χαμε πάρει τότε, τώρα έχει φτάσει περίπου 40€..
    Λογικα εχεις και εσυ το πρωτο μοντελο που κυκλοφορησε. Υποψιν εχουν βγει αλλα 2 νεοτερα μοντελα με το τελευταιο να ειναι το Xiaomi Mi Portable Electric Air Compressor 2 το οποιο ειναι με type c καιι ειναι πιο γρηγορο απο το δικο μας και ερχεται στα ιδια λεφτα. Το πήρα για συγγενικο μου προσωπο αλλα δεν το εχω συγκρινει στην πραξη με το δικο μου. Ειναι ελαχιστα πιο μεγαλο.

    https://www.skroutz.gr/s/48611234/Xi...Manometro.html

  8. #158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Μετά από σχεδόν 3 χρόνια από την αγορά του (Απρίλιος 2021), συμπτωματικά χθες που πήγα να συμπληρώσω αέρα και στα 4 ελαστικά του αυτοκινήτου (από 28 στα 30 psi, δηλαδή να προσθέσω 2 psi και στα 4 ελαστικά), διαπίστωσα ότι καθώς φούσκωνε το τελευταίο ελαστικό έκοβε τη διαδικασία στη μέση και άναβε στιγμιαία το πορτοκαλί λαμπάκι, ένδειξη ότι η μπαταρία θέλει φόρτιση. Αφού έκοβε κι αφαιρούσα το λάστιχο παροχής αέρα από τη βαλβίδα του ελαστικού, η ένδειξη της μπαταρίας επανερχόταν, αλλά ενώ όταν συνέδεα το λάστιχο πάλι στη βαλβίδα και πατούσα το κουμπί για να συνεχίσει το φούσκωμα ξεκινούσε, μετά από λίγα δευτερόλεπτα σταματούσε πάλι με το ίδιο σύμπτωμα.
    Το θέμα είναι ότι το είχα φορτίσει την Παρασκευή χωρίς να το δουλέψω μέχρι χθες Κυριακή, οπότε προφανώς το να έχει χάσει η μπαταρία με 4 συμπληρώματα από 2psi το καθένα, δείχνει ότι μάλλον η μπαταρία του τα έφτυσε. Συνολικά στα 3 χρόνια πρέπει να το έχω δουλέψει γύρω στις 30 φορές και αντίστοιχα να το έχω φορτίσει βαριά 15 φορές.
    Η δε μπαταρία του (συστοιχία πιο σωστά) είναι τύπου 2ICR19/66, όπως φαίνεται και στο σχετικό βίντεο (δε γνωρίζω αν απλά πρόκειται για πακέτο 2 μπαταριών 18650 ή κάτι άλλο):
    https://www.youtube.com/watch?v=iRh_HW7UYZ0&t=294s
    Να προσθέσω ότι έχω την παλιά έκδοση της τρόμπας (υποδοχή USB micro κι όχι type C).
    Όσοι το έχετε περί τα 3 χρόνια ή και περισσότερο, συνεχίζουν να κρατάνε σε διάρκεια οι μπαταρίες του;

  9. #159
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Μου το κάνει κι εμένα αυτό με το πορτοκαλί λαμπάκι.

    Την Πέμπτη έχει ένα τέτοιο παπαράκι στο lidl παρεμπιπτόντως.

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471
    Μου το κάνει και εμένα αυτό με το λαμπάκι αλλά μέχρι στιγμής δεν με έχει δυσκολέψει για την χρήση που του κάνω.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  11. #161
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Επιβεβαιώνω και εγώ όλα όσα γράφτηκαν μέχρι στιγμής.
    Το χρησιμοποιώ για έλεγχο πίεσης και συμπλήρωση αέρα εβδομαδιαία.
    Για αυτή τη δουλειά είναι αρκετά καλό!
    Γενικά πάντως, δεν είναι για να φουσκώνεις λάστιχο από το μηδέν (άντε κάνα παπίσιο μπορεί), αλλά για να συμπληρώνεις 3-4 psi.

    Η μπαταρία όπως ήταν αναμενόμενο προφανώς και αρχίζει να φθίνει, αλλά ακόμα είναι σε πολύ καλό επίπεδο μετά από 3 χρόνια χρήσης.
    Oldfarts never die

  12. #162
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Μετά από αυτά που διάβασα έκανα ένα τσεκ κ στο δικό μου κινεζογκατζετάκι , δουλεύει κανονικά .
    Βέβαια έχει δουλέψει ελάχιστες φορές ως τώρα,μετρημένες στα δάχτυλά του ενός χεριού αφού έλεγχο και συμπλήρωμα κάνω με την παραδοσιακή τρόμπα
    και αυτό το έχω μόνο για ταξίδια/μεγάλες βόλτες.Σε λάστιχο ΙΧ δεν το ζόρισα ποτέ.
    when life gets complicated... i ride.

  13. #163
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    ... Το τελευταίο δίμηνο έχω ένα θέμα με το πίσω λάστιχο. Έχω πατήσει κάτι, που μάλλον βγήκε αλλά έχει αφήσει μια πολύ μικρή τρύπα, την οποία δεν μπορεί να την εντοπίσει ο λαστιχάς δύο φορές που το χω πάει.. Οπότε χάνει αργά αέρα και αναγκάζομαι ανά 4-5 μέρες να συμπληρώνω. ...
    Τι λάστιχα έχεις; Μήπως έχεις Mitas;
    Σε κάποια λάστιχα τιούμπλες Mitas έχει παρατηρηθεί ότι μετά περίπου από τα 7000 χιλιόμετρα, χάνουν αέρα από μικρούς πόρους σε όλο το σώμα του λάστιχου, που δεν εντοπίζονται.
    Πιθανόν τέτοιο θέμα να υπάρχει και σε λάστιχα άλλων εταιριών.

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    660
    Της xiaomi που εχω μπορεί και 4 χρόνια λειτουργεί ακόμα , την χρησιμοποιώ για να συμπληρώσω αέρα σε ποδήλατο, μηχανη , αμάξι συχνά,αυτό με το λαστιχάκι μου το κάνει και εμενα κάποιες φορές
    Φυσιολογικά κάποια στιγμή θα κλασει η μπαταρία αλλά τα λεφτά της τα έχει βγάλει και όταν με το καλό ψοφήσει θα την ξαναπάρω
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  15. #165
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Τι λάστιχα έχεις; Μήπως έχεις Mitas;
    Σε κάποια λάστιχα τιούμπλες Mitas έχει παρατηρηθεί ότι μετά περίπου από τα 7000 χιλιόμετρα, χάνουν αέρα από μικρούς πόρους σε όλο το σώμα του λάστιχου, που δεν εντοπίζονται.
    Όχι, τα Μichelin Αnakee adventure έχω με 17.500km. Αυτό ξεκίνησε να το κάνει πριν κανα 2.000km..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Πιθανόν τέτοιο θέμα να υπάρχει και σε λάστιχα άλλων εταιριών.
    Ναι μπορεί..

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σύστημα ελέγχου πίεσης ελαστικών;
    από Powerfull στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2010, 12:54
  2. αυξηση πιεσης ελαστικων
    από xifias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 12:27
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 14:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF